V zimě po večerech, když bylo trochu času navíc, jsme dali dohromady pár nákresů a šablon a
po nějakém čase přišel na svět Kurd.
Nůž full-tangové konstrukce s jednoduchou praktickou čepelí a velmi pohodlnou, tak trochu pistolovou rukojetí, která, jak si ukážeme, má své nesporné výhody. Podle mého nůž, jemuž nechybí jistá dávka elegance, kterou mu Přemek vtisknul při konečných úpravách.
Volba výbrusu jednoznačně padla na osvědčený klín ke hřbetu a volba materiálu střenek rukojeti na dřevo. Nakonec se Přemek rozhodl pro dva velikostně rozdílné typy Kurda, které snadněji pokryjí individuální požadavky a potřeby uživatelů.
Větší MK.I má celkovou délku 275 mm a menší MK.II je o celkové délce 250 mm. Oba modely s tloušťkou čepele 5mm. Materiál čepele je vyzkoušená klasická nástrojová ocel 1.2842.
K nožům byly navržené a vyrobené také tři různé typy kožených pouzder, každé s jiným systémem závěsu a vybavením. I na ty se později podíváme trochu blíž, protože v podání Mudžase jsou to tradičně skvěle vychytaná a funkční pouzdra. A zvýšená pozornost je tady rozhodně na místě.
Když už jsem měl všechny tři kousky doma, dostali nejprve příležitost ukázat, co umí v kuchyni.
Jakkoliv to nejsou kuchyňské nože, člověka prostě neustále svádí je používat, když je má po ruce. Tyhle „gastronomické činnosti“ rozhodně nejsou prioritou tábornického nebo survivalového nože, ale zvládat by to určitě měl.
Nejčastěji jsem Kurdy používal na práci s masem. Příprava steaků na gril, různých masových směsí, gulášů nebo dlabec pro věčným apetitem oplývající smečku. S touto činností úzce souvisí i příprava zeleniny a různých druhů bylinek. Rozhodně jsem se necítil být nožem nijak limitován. Práce s masem naprostá pohoda a navíc si můžeme dovolit seknout případně překážející kosti. Na přípravu sušeného masa, která vyžaduje trochu víc trpělivosti (čím tenčí plátky, tím lepší), jsem přeci jen raději používal menší a šikovnější MK II, ale i větší model to obstojně zvládal.
Při krájení zeleniny některé tvrdší materiály 5mm tlustá čepel přeci jen rozlomí, ale není to nic tragického. Bylinky většinou posekám a tady byl zase o krok vpředu MK I.
Suma sumárum, na to, že Kurd není vyloženě kuchyňský nůž, zvládá práci s potravinami velmi dobře. Klínový výbrus ke hřbetu tady při tloušťce čepele hraje svou roli. Stejně tak jsme se domluvili, že Přemek vytáhne fasetu výbrusu o malinko víc než je u něj standardní, což je při řezání či krájení také hodně znát. Nevýhodou oproti kuchyňskému noži je samozřejmě větší váha Kurda, tím pádem menší obratnost. Ale určitě si nikdo nůž tohoto typu nebude pořizovat do kuchyně, jde tady jen o nouzové řešení v případě potřeby nebo o nějaké to kuchtění v přírodě při táboření a to se dá s Kurdem hravě zvládnout.
Zrovna v době, kdy jsem měl všechny Kurdy doma pohromadě, jsem od kamaráda dostal
selko-lončáka. Takže vykostění, čištění, naporcování. Tady měl rozhodně navrh menší MK II. Ne v řezivosti, ale v obratnosti. Každopádně při dlouhodobějších činnostech tohoto typu hodně prověříme pohodlnost a dobrou ergonomii rukojeti. Ručka Kurda je v tomto ohledu opravdu povedená. Příjemně se drží, skýtá mnoho možností různých úchopů a v ruce sedí naprosto skvěle.
Hodně jsem se těšil na takzvané “venkovní-zádveřové“ aktivity v podání Kurdů, protože převážně k těmto činnostem byli tyto nože navržené. Další na řadu tedy přišla práce se dřevem a to nejprve ta drobnější, vyžadujcí větší přesnost. Takže řezání, krájení, vyřezávání. Příprava kolíků k plachtě nebo na zahradu, nařezání a zaostření silných prutů jako opory k vysázeným stromkům, časté vykrouhávání podpalovacího ježka či obligátní lžičky.
Velmi snadno jsem například za pomoci Kurda II a tlouku vyrobil z javorových prutů jednoduchý stojan k terčovnici na lukostřelbu.
Prostě nějakou tu dobu jsem měl některý z modelů Kurda vždy při ruce. S MK I i MK II šla tato práce velmi dobře od ruky. Pokud se jednalo opravdu o jemnější činnosti, měl přeci jen navrh menší MK II. Jedná se opravdu o velmi šikovný nůž, velikostně řekl bych, tak akorát, se kterým je radost něco dělat.
Rukojeti obou modelů už jsem trochu zmiňoval, ale i při práci se dřevem vykázaly velmi dobré vlastnosti. Při silovém řezání jsem hodně využíval rampičku na zapření palce opatřenou ještě navíc zdrsněním. Můžeme tak nůž držet velmi blízko u ostří a přitom máme ruku bezpečně zapřenou. I lehký výstupek na spodní straně rukojeti nacházející se mezi ukazovákem a prostředníčkem přispívá k jistějšímu úchopu při práci. Není nijak výrazný, takže se dokonale přizpůsobí prstům a nepřekáží.
Jakoby banánovitě zahnutý konec rukojeti má taky několik funkcí a výhod. Při řezání, kde je zapotřebí se do nože opravdu víc opřít, poskytuje takto tvarovaná ručka velmi dobrou oporu prstů. Její ukončení je při klasickém úchopu namířeno lehce proti prstům (malík,prsteníček), které tak mají velmi dobrou oporu. Navíc tento tvar ručky přispívá i k celkově jistějšímu úchopu nože a zabraňuje i jeho vyklouznutí z ruky při práci. Prostě když Kurda vezmete do ruky a pevně uchopíte, vytvoří se tím velmi kompaktní celek, kde nic nepřekáží a kde má každá část dlaně své jisté místo.
Nože jsem používal jak venku v lesích, tak doma na zahradě, kde je materiálu taky dostatek. Samozřejmě došlo i na štípání. A to jak přípravu třísek a polínek na oheň, tak na brutálnější štípání dlouhých nebo sukatých pokroucených polen odhalující krajní možnosti nože. Větší MK I si snadno poradil i s poleny o průměru kolem 14 cm a délce zhruba jedoho metru. Při štípání silnějších pokroucených polen většinou houževnatých ovocných dřevin je už lepší vyřezat si nožem z tvrdého dřeva klín a za jeho pomocí tloukem polena rozkálet. Prakticky je tedy možné rozštípat vše co nepřesahuje délku čepele velkého Kurda. Potom už je efektivnější pomoci si klínem.
Menší model MK II v této disciplíně logicky zaostával vzhledem k jeho kratší čepeli. Ale i tak, polínka o průměru lehce přes 10 cm, dával s přehledem a to je myslím na běžné potřeby venku dostačujcí. Nůž převážně stejně nejvíc v tomto směru využijeme na přípravu materiálu na podpal nebo ve vytrvalém dešti, kdy je lepší mokré dřevo štípat, protože uvnitř je relativně suché a na drobno porcované i lépe hoří. Naštípané třísky na podpal, vyřezaný podpalovač a připravené palivo máme za chvíli a Kurd je tady velmi platným pomocníkem
Sekání:ani jeden z modelů není vyloženě sekáč. U menšího Kurda MKII je rozhodně lepší v případě potřeby použít tlouk. S větším typem už si můžeme troufnout na nějaké to klasické sekání. Nejúčinnější se jeví technika naseknutí kmínku několika seky po obvodu a dolomení třeba nohou. Efektivitu sekání o dost navýšíme změnou úchopu při této práci. Jednoduše nůž uchopíme za zadní část rukojeti, čímž zvýšíme pádnost nástroje. Tady je opět velkou výhodou banánovitě zahnutá ručka, která tak má oproti rukojeti klasického tvaru mnohem menší tendenci vyjíždět při seku z ruky. Když vše navíc pojistíme jistící šňůrou, máme na svoji velikost nečekaně výkonného pomocníka na tuto práci. Suma sumárum, oba modely při venkovních činnostech obstály velmi dobře a to i při extrémnějších testech, které měly vyzkoušet houževnatost a odolnost Přemkovo nožů. Veškeré silové pracovní činnosti a extrémnější zatížení ustáli s přehledem, což je ukazatel dobrého tepelného zpracování čepelí, ale i povedené konstrukce těchto zálesáků.
Teď je na čase podívat se na pouzdra, která Mudžas k této sérii připravil. Jedná se o tři různé typy rozdílných konstrukcí závěsů a s různým vybavením.
Nejvychytanější je typ pouzdra označený jako No.1. To má podél svého obvodu připevněný řemínek s průvleky opatřený otvory, takže pouzdro můžeme kromě klasického nošení ve svislé poloze na opasku nosit též skrytě-vodorovně. A nebo nám řemínek umožní připevnit jej na různé části výstroje či batohu. Stejně tak si můžeme navolit délku závěsu dle potřeby při běžném svislém nošení. Například tak, aby nám nepřekážel při použití bederního pásu batohu. Toto pouzdro je též opatřeno bočním úchytem na fireesteel.
Druhý typ pouzdra s pracovním označením No.2 je opatřen jednoduchou vychytávkou, kterou jsem si před časem na Mudžu vymyslel a která jednoduše řeší problémy zavěšení nože v případě, že máme na zádech velký expediční batoh s mohutným bederním pásem. Vše je patrné z nákresu. Závěs je vybaven ocelovým okem, které nám umožní jej přeložit (zkrátit) v případě potřeby klasického zavěšení na opasek a ve složeném stavu je vše navíc zajištěno pojistným drukem. Pokud závěs rozepneme, prodloužíme jej natolik, že nůž máme zavěšený pohodlně pod bederním pásem batohu. Na spodní straně je pouzdro opatřeno dutými nýty, takže si jej můžeme jednoduše provázkem zafixovat k noze, aby se nehoupalo. Tento typ pouzdra je vybaven velkou kapsičkou, do které můžeme pohodlně uložit brousek, Firesteel nebo třeba zapalovač.
Další typ pouzdra s označením No.3. je z této trojice nejjednoduší. Je to pouzdro s klasickým závěsem na svislé nošení nože na opasku, opatřené menší kapsičkou, do které se nám velmi dobře vejde zapalovač typu Zippo. Nebo jen jeho ocelový plášť, který můžeme použít jako šikovnou KPZtku na různé potřebné drobnosti.
Všechna Přemkovo pouzdra jsou tradičně po obvodu opatřena několika dutými nýty, které můžeme třeba za pomoci elektrikářských pásek nebo parašňůry, využít k připevnění na výstroj podle potřeby.
Samozřejmě se také dá kombinovat vybavení pouzdra (kapsička, úchyt na firesteel) a pouzdro přizpůsobit požadavkům budoucího majitele. Ať už si vybereme jakýkoliv model pouzdra, je vždy precizně vyrobené, vypiplané do nejmenších detailů, jak už jsme u Mudžase zvyklí a spolu s Kurdem tvoří velmi pohledný, ale i praktický celek.
Přemkovo nože nejsou mezi uživateli neznámé, naopak. Mají pověst výborných pracantů s promyšleným dizajnem a velkou odolností i při extrémnější zátěži. Kurd rozhodně z tohoto trendu nevybočuje. Šikovný – praktický, z mého pohledu i vzhledově vyvedený a do detailu zpracovaný nůž, který má své nesporné kvality. Vychází tak trochu i z předchozích vyzkoušených modelů a je na něm hodně znát, že jeho výrobce má bohaté zkušenosti s výrobou nožů této kategorie .
Rozhodně splňuje původní záměr a požadavek na univerzální tábornický nůž. Velkou výhodou Kurda také je i možnost výběru ze dvou modelů dle potřeb uživatele.
Dobrý den
velice pěkná recenze, sám jsem majitelem Seldžuka, a velká spokojenost. Proč ale píšu:
Rád bych u pana Přemysla Moce zadal výrobu Kurda, ale bohužel nemohu najít kontaktní mail, ani zde, ani na knife.cz. Pokud by to nebyl problém, mohl bych o adresu poprosit zde ?
Předem děkuji. Radek Brodecký.
Ahoj
Tady je Přemkův aktuální mail.
Gero
premysl.moc@gmail.com
Ahoj, děkuju !
Konečně jsem si vzpoměl na své hoslo na knife.cz, a napsal mu přes mail v profilu, tak snad bude reagovat. I tak ale velké díky a mnoho štěstí do další práce !
Looper.
Hallo from Denmark.
I love to nye This knife? Its it posibol?
kind regards
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat na cenu Kudr MK2+pouzdro No.1
Předem děkuji
Dobrý den, děkuji za vaše recenze nožů. Bylo by možno vždy přidávat k jednotlivým recenzím i orientační cenu. Děkuji. J.L.
Děkujeme a zároveň se omlouváme, ale ceny nožů uvádět nebudeme. Není to z důvodu, že by jsme nechtěli, ale z důvodu toho že nožíř si cenu upravuje dle použitého materiálu a take aktualní ceny materiálu a neni v našich silách aktuálně zjišťovat do každé recenze ceny. Proto zde máme ,,Představení nožířů,, a je možnost nožíře kontaktovat. Pokud se jeho představení zde nenachází stačí nám zaslat email a my Vám radi napíšeme kontakt. Ještě jednou děkujeme za Váš čas a zájem.
Ahoj. Mk II je nádherný nůž a už po něm nějaký čas pokukuju. Jak je na tom s takovou činností jako třeba ukrojit chleba, překrojit housku atd. Děkuji. Honnza
dobrý večer. chcel by som sa opýtať na rozdiel v kvalite mat. na nůž kurd II ktorý je teraz údajne vyrábaný nie z D2 ale k 110 vopred ďakujem Peter
greetings from Croatia
Tell me where I can buy MK1 and MK 2
with holsters 1.2
and that the price in euro
please send me an email with your data
Parádní recenze chtěl jsem se jen ujistit že kurd není kován ale je vybroušen do klínu?