Mateřídouška obecná
POPIS: Polokeřovitá, trsovitá, vytrvalá bylina naspodu se slabě zdřevnatělými větvičkami, zčásti poléhavými a z části přímými. Lodyhy jsou načervenalé, asi 10 – 30 cm dlouhé a 1 mm tlusté a úplně nebo jen na hranách chloupkaté. Krátce řapíkaté drobné listy mají vejčitý nebo čárkovitý tvar a jsou obyčejně naspodu brvité. Nachové nebo bledě růžové až bílé květy jsou uspořádané do strboulovitých lichopřeslenů. Plody jsou tvrdky. Celá rostlina příjemně voní.
VÝSKYT: Mateřídouška se vyskytuje v Evropě, ve střední a severní Africe a v Americe.
U nás roste hojně na suchých stráních, při okrajích cest a na mezích. Uvedený souborný druh se rozpadá v množství menších druhů.
UŽÍVANÁ ČÁST: Nať
SBĚR A ÚPRAVA: Nať se sbírá krátce před květem nebo v květu, tj. v červnu až září. Seřezáváme jen nezdřevnatělé, bylinné části a sušíme je pokud možno rychle ve stínu nebo při umělé teplotě nepřevyšující 40 °C. Větvičky nemají být tlustší než 1 mm. Droga má příjemně aromatický pach
a kořenitou, nahořklou chuť.
ÚČINNÉ LÁTKY A PŮSOBENÍ: Droga obsahuje hlavně silici (až 0,6%) s hlavní
obsahovou látkou cymolem, thymolem, ; dále obsahuje droga kyselinu ursolovou, flavony, fytoncidy. Množství a chemické složení silice velkou měrou závisí na původu, tj. na místě a prostředí rostliny. Nejvíce silice mají rostliny ze slunných stanovišť. Thymol je silným antiseptikem, je 25x účinnější než fenol, má tu přednost, že neleptá, nýbrž vyznačuje se jen malým místním drážděním a přispívá k odstranění pachů.
Karvakrol se chová podobně jako tymol, je však poněkud toxičtější. Kromě silice má droga asi 7% tříslovin. Působí uvolňování hlenu a mírný kašel.
Ovlivňuje poruchy trávení především tím, že zabraňuje tvorbě plynů, uvolňuje křeče apod. Tříslovinná složka působí proti průjmu. Zevňe vyvolává překrvení pokožky.
UŽITÍ: Vnitřně v nálevu (3 čajové lžičky – asi 7g – řezané natě na 2 šálky denně) při katarech
dýchacích cest a při dráždivém a černém kašli. Rovněž při poruchách žaludečních a střevních (nadýmání) a jako stavicí prostředek při průjmech. Zevně v obkladech nebo koupelích při hnisavých ranách. Užití je jinak stejné jako při tymiánu.
Informace o bylinkách jsou převzaty z různých odborných knížek.