logo

Bushcraftportal.cz

Roman Švarc-BLACK

16.11.2012 / Kategorie: Nožíři-představení / Napsal: / Komentáře: 0

PŘEDSTAVENÍ NOŽÍŘŮ – Roman Švarc-BLACK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jmenuji se Roman Švarc.
Nože mne zajímaly od dětských let. První maličký nožík jsem si vyrobil ve svých 12 letech. Pak studium na kovoobrábění dalo nožířině jasný směr. Naučil jsem se obrábět kov, což je v nožířině základ všeho. Vždy jsem se zajímal hlavně o způsob výroby pomocí strojů, přípravků, a řemeslné zručnosti. Proto nože vyrábím již z předem kvalitních ocelí, které se v nožířině osvědčily. Nejvíce však preferuji švédskou práškovou ocel RWL34. Poté jsem si oblíbil nástrojové oceli, pro jejich přesné složení, a jasně dané charakteristiky. Nejraději mám oceli 19312 a 19191. Na své sekáče však používám pružinovou ocel 14260. Mnoha lety testování se mi prostě hodně osvědčila. Jako nožíř se pohybuju okolo nožů celý život, tedy již 32 let se zajímám o výrobu nožů. Pokusy to byly všelijaké, ale až se servrem Knife.cz se mi otevřely obzory, a informace, jaké jsem marně roky sháněl. Nebylo mistrů, tedy i učedník se učil velmi pomalu, jen na svých chybách. Velmi mi pomohlo, a pomáhá, že vznikly i E-shopy pro nožíře. Stejně tak to radím i začínajícím adeptům na nožíře.  Bez takových nadšenců by nožířina byla velmi obtížná. Já jsem naturelem strojař do morku kostí. Proto mám rád jasně definovanou jakost, a udržení standartu jakosti výrobku. Proto je pro mne nezbytné spolupracovat s lidmi, kteří jakost dodávají, a mohu se na ně spolehnout. Z nabídky nožů mne zajímají nože pro moderní podobu táboření, a trempingu. Moderně řečeno-bushcraft hnutí. Tedy výchova k lásce k přírodě, a k táboření beze škod. Dále jsou mi blízké nože bojové, pro armádu i policii. Ovšem, pro kuchaře by se také něco našlo. Prostě, pro každého něco. Mám na to své rčení:“ Chlap se od chlapce liší jen cenou svých hraček…když si ji vybete u mně, pokusím se vyhovět, jak nejlépe budu umět“. Koho zajímá má tvorba, píšu o ní zde, na svém nožířském foru:

http://lovime.eu/viewforum.php?f=46    

Vyžínací kosičky

Moje vyžínací kosičky, pocházejí inspirací z japonských ostrovů, kde jsou stále používány v drobném zemědělství. V Evropě se však proslavily poněkud nechvalně, jako zbraň v amerických filmech o tajemných Ninja. Já kosičkám vracím jejich původní zemědělské využití. Po prvotním testování japonských kosiček jsem provedl zjednodušení a úpravy pro využití v českých podmínkách. Preferuji funkčnost před krásou. Kosičky obecně slouží k vyžínání obtížných ploch porostlých pýrem, ostružiním, kmínky. Další nespornou výhodou je snadná manipulace ve stísněném prostoru, nebo strmém svahu. Broušení a údržba je stejná jako u kuchyňského nože.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postup práce s vyžínacími kosičkami

Malá kosička, stejně jako velká evropská kosa, nesmí trávu sekat, ale řezat. Princip pohybu je velmi podobný evropskému kososrpu. Při práci s kosičkou je nutné vyžínané místo vyžínat, jakoby špičkou kosičky. Aby práce s kosičkou byla snadná, je potřeba si uvědomit, že kosička řeže, neseká! Stejně jako neseká velká evropská kosa, ale řeže. Podobně používáme doma svůj kuchyňský nůž, když řežeme tlakem vpřed. Kosičky, ale umějí také podžínání náletových kmínků. Postup práce a pohyb je zcela opačný. Úchop kosičky je ve vzdálenosti jedné pěsti od ostří. Při tomto vyžínání se kosička nepoužívá švihem, ale pouze tahem k sobě. Hlavní ruka přiloží kosičku ke kmínku, vedlejší ruka drží o metr výše kmínek (z bezpečnostních důvodů). Tahem kosičky k sobě, kmínek odříznete. Klidná, rychlá a přesná práce.

 GALERIE:      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROMAN ŠVARC – BLACK
Dobrá 903
tel. 603 242 482
bc-cyklo@seznam.cz
Děkujeme Romanovi za pár slov, které o sobě řekl a za možnost použítí jeho fotografii.
Bushcraftportal.cz

Zanechat komentář