logo

Bushcraftportal.cz

Plyn nebo kapalný líh? Malé srovnání dvou systémů…

19.12.2013 / Kategorie: Vybavení / Napsal: / Komentáře: 8

Dva z nejčastějších způsobů tepelné přípravy potravy a nápojů – vaření na plynu nebo pomocí kapalného lihu.

Dva z nejčastějších způsobů tepelné přípravy potravy a nápojů – vaření na plynu nebo pomocí kapalného lihu. Lze namítnout, že existují ještě další způsoby – přímý oheň, pevný líh, benzinové vařiče. Myslím ale, že pokud dáme dohromady několik faktorů, jako je dostupnost a cena paliva, rychlost vaření, pořizovací cena vařičů, počasí atd., tak dva první způsoby vedou. Pevný líh nemá takovou výhřevnost, benzin vyžaduje nákladnější a technicky náročnější vařiče, otevřený oheň často ovlivňuje počasí….Přesto mají všechny způsoby své zastánce a dá se říci, že žádný z nich není úplně neúčinný.

Já jsem si ke srovnání vybral dva způsoby, dva vařiče, které v posledních desetiletích používám. Vede u mne plyn, ale občas (hlavně v zimě) si beru ven i některý vařič na kapalný líh. Určitě každý ví jaké jsou výhody a nevýhody obou systémů – u plynu jako nevýhoda větší poruchovost vařiče, problémy s přepravou v letadlech, menší účinnost při stoupající nadm. výšce a klasající teplotě. Výhoda je krátká doba vaření (větší výhřevnost), možnost plynulé regulace plamene i větší čistota nádoby po vaření a v neposlední řadě i menší váha celého systému. U lihu je výhoda především v bezporuchovosti vařiče, menší náklady na vařič i palivo, lepší kontrola zásoby paliva, snadná dostupnost paliva a možnost nahradit ho něčím podobným z vysokým obsahem alkoholu….i když tahle výhoda se může pěkně podražit, při představě, že si vařím čaj třeba na Jimu Beamovi….to nevím:) Nevýhoda u lihu je o něco nižší výhřevnost a tím delší doba ohřevu, nižší možnost regulace plamene, větší celková váha vařiče i paliva a trošku té špíny na nádobí.

Na následujícím videu je malé srovnání obou systémů.

 

8 komentářů

 1. Zdravíčko, docela by mě zajímala stabilita v porovnání obou vařičů. Lihovej asi bude trošku stabilnější né?

 2. Matejka (redaktor)
  dne 21.12.2013 v 16.50

  Ahoj, no s tímto stojánkem je lihový stabilnější, pokud ale jezdím na delší dobu ven, beru si větší plynovou bombičku, ta to trošku dohání.
  Milan

 3. zdar
  na plynu jsem nevařil asi 6 let a ve vejškách nad cca 3000m je to akorát k vzteku a jako výhodu bych viděl hlavně čistší provoz
  lihovej vařič mám z plechovky od piva a do městského prostředí (nádraží, parky, ubytovny…) je to nedocenitelná věc, když je zima je dobrý pod to mít korkovou podložku nebo něco podobnýho a závětří – když promrzá tak moc nefunguje
  jinak benzín/petrolej – zatim u mě vede MSR XGK -ten starej model
  a pak samozřejmě voheň

 4. Ahoj, prozatim jsem měl možnost vyzkoušet pouze tuhej líh a pak tekutej líh.
  TUHEJ LÍH – Trvá to trvá, ovšem výhoda je, malá váha a perfektní skladnost hořlaviny. Neni nutný nosit vařič, stačí položit na šutr, mezi šutry i na zem a pokud použiju větší kousky a nebo víc kousků, můžu ohřát i uvařit taky větší hrnec, nebo kotlík. Palivo po ohřátí sfouknu, nechám schladnout a znovu zabalim. Tzn. použiju ho pak zase.
  TEKUTEJ LÍH – 200gramů, odpařovací vařič na tekutý líh HORAL. Nalezenej na půdě, ve starý almaře „originální balení“. Cena 23,-kčs, rok výroby 1996. Dneštní cena cca: 230 až 300,-kč. Excelentní pomůcka, k ohřátí 0,5 – 0,7 a 1L podle risky kteá je uvnitř. „je lepší dát trošku víc, kdyby foukal vítr“.
  Úspora paliva, když to zapomenu zapálený, nepřijdu o nic víc, než o tu trošku lihu, co jsem tam stejně nalil.
  OHEŇ – tak tady recenze končí,protože nebudu nikoho z lidí co rádi lezou po lese učit, co by mě mohl dotyčnej učit sám. 😉

  Ať se daří.

 5. Roman Braun
  dne 2.7.2017 v 10.20

  Ahoj,včera jsem zakoupil na burze odpařovací vařič na tekutý líh HORAL z 90tých let který jsem tenkrát používal na dovolených při cestování na kolech než mě ho bývalka scizila,do letoška nebyl absolutně nikde k sehnání a to po něm pátrám minimálně 20let,proti tvému nobles-liháči je rychlík nebo z tvého videa je pravděpodobné nesprávné použití přechnizovaného víčka kombinovaného s vzplynovačem,včera hsem nafotil dokumentaci,a rád zašlu i foto,čau R.

 6. Jan Šíša
  dne 20.9.2018 v 8.55

  Dobrý den, zakoupil jsem si Vaříka, ale nevím jaký přesně líh do toho přijde? Nemohu nikde dohledat jakýkoliv návod.
  Stačí takový ten líh od PEPO, nebo líh do loučí?
  Máte již něco osvědčeno?


Zanechat komentář