logo

Bushcraftportal.cz

Pojďte s námi do přírody aneb seznam se s BUSHCRAFTEM

7.02.2014 / Kategorie: Nezařazené, Přežití, dovednosti, Příběhy / Napsal: / Komentáře: 1

Ve čtvrtek 6. února 2014 se konal ,,První den s Bushcraftem,,. Celý tento den byl zaměřený na to, aby se děti a jejich rodiče dozvěděli co to vlastně ten Bushcraft je….Myslím si, že jsme jim to formou hry docela hezky ukázali…VSTUPTE DO ČLÁNKU A NECHTE SE ÚNÉST BUSHCRAFTEM A DĚTMI….

Den začal tím, že jsme se pomalinku začali scházet v klubovně od 8:00 do 9:00 hod. Musím se přiznat, že jsem byl mile překvapený, protože dorazilo opravdu hodně malých Bushcrafťáků a Bushcrafťaček. Přivítali jsme je tedy teplým čajem a zhruba jsme si řekli co nás za celý ten den bude čekat. Další věcí, která mě zahřála bylo to, že jeden chlapec dorazil až z Olomouce a bylo na něm vidět tu natěšenost a zvědavost na celý ten den…. Když už jsme tedy konečně vyrazili tak jsme kousek od Klubovny navštívili obchod kde jsme ulovili kuřata a špekáčky.

Celou cestu jsme si povídali o přírodě a o možnostech Bushcraftu, cesta nám tím krásně utekla a čekala nás první zastávka. Tady jsme měli v plánu uvařit čaj a zastřílet si z luku. Po občerstvení jsme pokračovali na místo určení, kde jsme chtěli tento den zůstat.

První co jsme dětem a jejich rodičům ukázali tak bylo jak správně rozdělat oheň co si na něj připravit, jaké dřevo je vhodné, jakými nástroji se dá zapálit. Ale hlavní věcí bylo připomenout jak se máme chovat když rozděláme oheň ať už doma a nebo někde jinde.

Měli jsme nachystanou březovou kůru a spousty firesteelu tak si každý mohl zkusit jakým způsobem se dá vytvořit plamínek a tím pádem tedy rozdělat oheň. To se dětem opravdu moc líbilo a bylo vidět, že si to doslova užívají. Skoro každému se povedlo březovou kůru podpálit a všichni jsme z toho měli velikou radost.

Dalším bodem co se také všem moc líbilo bylo opékání špekáčku, to asi každý zná takže to nemá smysl, nějakým způsobem rozebírat. Mezi tím jsem nachystal ulovená kuřata a dal je nad oheň, aby se nám pomalinku začala dělat. Všichni jsme měli žízeň tak jsme si také připravili vodu na čaj, kterou jsme samozřejmě vařili v ohni.

Po snědení špekáčků jsme se všichni zapojili do různých her všechny nás to moc bavilo. Chtěli jsme ale také všem ukázat základní věci jako třeba řezání pilou, sekání sekerkou a co se všem moc líbilo tak byl Batoning (technika štípání dřeva pomocí tlouku). Někteří si opět zastříleli z luku a vyřezali lžíce ze dřeva.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po takto vyčerpávajících úkolech jsme se museli posilnit a tak jsme si rozdělili ulovená kuřata. Pomalinku jsme si pobalili veškeré věci a uhasili oheň vodou.

Po cestě zpět do klubovny jsme rozebírali věci co jsme si ukázali a vyzkoušeli. V klubovně jsme již měli připravené promítací plátno a horký čaj. Po vypití čaje jsme zasedli a pustili dokument od velkého představitele Bushcraftu Raye Mearse. V klubovně vše utichlo a každý sledoval jeho dovednosti. Po skončení dokumentu jsme si řekli co jsme tam měli možnost vidět a pomalinku jsme se rozutekli.

Všem účastníkům bych chtěl moc poděkovat zvláště dětem, byl to úžasný den s úžasnými lidmi….

Autor: Tomáš Böser

Vstup do BUSHCRAFT shopu

1 komentář

 1. František
  dne 2.5.2014 v 17.14

  Blahopřeji
  ke správné cestě – takhle pěkné zážitky se nezapomínají.
  Vidím, že byl zvolen i vrchní lučištník a ani není důležité, zda se zvěřina dost propekla.
  Společné foto je důležitou připomínkou …


Zanechat komentář