basic-survival-gear_505120

Stejně jako pro většinu vesnickéhých kluků  80 – tých let bylo i pro mě samozřejmostí lítat po lesíku za barákem s kudlou v kapse. A nedej bože, když jsem se dostal k sirkám :o)

DSC_0509

Tak jako Kraken i já v 90. letech podlehl „kouzlu“ akčních filmů a začal tahat činky. V té době se u nás začaly objevovat první knížky o přežití, které jsem samozřejme četl jedním dechem v dobré víře, že čím víc toho přečtu, tím víc toho budu umět. :o))

lean-to-long-fire_206373

Po vzoru svých akčních hrdinů jsem makal na fyzičce a věnoval se tréninku různých bojových dovedností a spolehal na to, že když se dostanu  do situace kdy mi půjde o život, vše zvládnu díky síle a znalostem načtených z knich. Tahle naivita mi, bohužel, vydržela hooodně dlouho :o(

DSC_0448

V roce 2009 jsem si zranil páteř (jak jinak než při sportu) a musel jsem své fyzické nasazení výrazně omezit. A abych se jen tak neválel doma, začal jsem opět chodit do lesa a zkoušet techniky přežití o kterých jsem dříve četl. No a světě div se, ono to nefungovalo tak jak to psali v té brožůře!!!

akat_123690

Jenže mě to nedalo a zkoušel jsem to znova a znova. Tehdy jsem objevil YouTube, Raye Mearse a nový zdroj informací. Pomalu se dostavovaly první úspěchy a motivace byla o to větší. Odložil jsem všechny vojenské manuály o přežití a začal se studiem dovedností domorodých kultur žijících v souladu s přírodou.

20150307_152640

Ve svém samostudiu jsem se vracel zpátky časem až do doby kamenné a časů lovců – sběračů. Studoval jsem a stále studuji různou literaturu faktu, ze které je možné získat nejrůznější informace o životě našich předků, ale zároveň i současných lovecsko – sběračských skupin.

20150307_152656

Abych se nedopustil stejné chyby jako kdysi, značnou čast informací získaných studiem se snažím ověřit praxí. Díky tomu jsem objevil, že spousta informací v různých manuálech a příručkách je popsaná špatně, ať už chybou překladu, nebo jen tím, že autor danou techniku jen opsal z jiné knihy bez vlastní zkušenosti.

DSCN2642

Už několi let, vždy v zimě ,vyrážím do lesa abych si zdokonalil stavbu příštřešků a zjistil jak to vlastně funguje.

DSCN2661

Abych si více navodil atmosféru krizové situace, přístřešky stavím pouze holýma ruka, spím bez spacáku jen v oblečením, ve kterém bych vyrazil na odpolední procházku do lesa a 24hodin nejím a nepiju.

DSCN2663

 

Není nic lepšího, než si uděla bezva baštu přímo v lese :o) Například pstruha, krevetu nebo jen žaludové placky s brusinkama…

20160206_130510

003.JPG

Některé z mých dovedností je možné vidět na mém YT kanálu, na který už ale delší dobu nepřispívam.

ZDE !

Bez kamery si to prostě v lese užiju mnohem víc!!!!

Cílem mého tréninku je dokázat přežít s holýma rukama a pouze s tím co mi poskytne příroda. Vím, že je to běh na dlouhou trať, ale během svého života jsem podobných „běhů“ už zažil víc a zvládl věci, o kterých jsem kdysi jen snil a nevěřil, že bych je vůbec někdy dokázal. Tak snad se mi povede i tohle… ;o)

primitive-making-knife-0411

V současné době si právě jeden takový klukovský sen plním. Vyrábím nože. A ne jen tak ledajaké… :o)

DSCN1062

20160704_102618

Nože vyrábím z různých materiálu jako jsou například pazourek, obsidián, dacit nebo rohovec Keoku. Když už se někdy rozhodnu udělat i pouzdro, většinou ho upletu z lipového lýka velmi podobnou technikou, jako to udělal Otzi.   – neumím na klavesnici udělat to „O“ se dvěma čárkama….

20160704_102415

Na moji tvorbu se můžete podívat v moji galerii na Knife.cz http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=31658

DSCN2320

V roce 2014 jsem měl příležitost strávit víkend ve společnosti dvou anglických gentlemanů Andrewa Price a Rika Bennetta z Dryad Bushcraft. Bylo to velice příjemné setkání s opravdovými profesionály.

IMG_4082

IMG_4071

 

 

 

bushcraftshop_button

Sdílet

14 komentářů

    • Ahoj, už nevím přesně, ale myslím, že to byla plechovka od kočičího žrádla. Dříve jsem nosil dvě Nalgenky a tu plechovku. Teď už taham jen jednu s Duck Tapem a 1,2L nerezovku od Kleen Kanteen + 0,5L hrneček od Tatonky. Kdybych si měl vzít jen jednu láhev, byla by to Kleen Kanteen. H

    • Zdravím Karle, bohužel žádnou online nabídku nemám. Výroba pazourkových nožů je spíše vedlejší produkt mého studia a tréninku prapůvodních technik. Oficiálně by měly být moje nože k vidění na letošní výstavě nožů v Příbrami, ale pokud jsi z Prahy nebo blízkého okolí, můžeme se někde sejít. Měj se Honza

  1. Tušil jsem, že budeš zajímavý týpek, když jsem ti koukal pod ruce v Příbrami. Přijedu s Tomem neandrtálcem, pokecáme.

    • Ahoj Romane,týpek to já jsem :o)) Do Příbrami jsem už přihlášenej, takže pokud se nic nepokazí, tak se tam určitě potkáme. Ať se ti daří!!! H

    • Ahoj, jsem moc rád, že se ti videa líbí. S natáčením videí je to trošku složitější… Příprava na natáčení mi zabírala dost času a navíc, jelikož jsme na to byly dva, bylo mnohem komplikovanější najít i vhodný společný termín plus další problémy, které se mi nechce rozebírat. Zkrátka bez kamery si to v lese užiju MNOHEM VÍÍÍÍC!!!! H

  2. Plný souhlas,opravdu ty různé manuály na přežití jsou mnohdy velmi problematické….chtělo by to napsat manuál -Evropský manuál-,tedy zde v našich podmínkách, z našimi prostředky,lesy,rostlinami,živočichy….a samozřejmě rada ověřte v praxi,protože opravdu teorie a praxe je -poněkud- rozdíl..-

Zanechat komentář