logo

Bushcraftportal.cz

Nůž KŘOVÁK „nástroj tisíce a jednoho využití“

14.11.2014 / Kategorie: Nože, Ruční výroba (Nožíří) / Napsal: / Komentáře: 20

Recenze na portálový nůž křovák, který jsme otestovali. Více se dozvíte v článku.

Pár slov na začátek

Před nějakým časem se mi dostal do rukou na otestování tento nůž, jedná se praktickou bushcraftkudlu s klasickým tvarem, který se perfektně hodí na činnosti spojené s lesem, ale zastane i práci jemnějšího rázu, jak se v následujících řádcích budete moci dozvědět.

Na začátek bych začal s rozměry a materiály, ze kterých je nůž vyroben.

Materiál čepele

Nůž je vyroben z nástrojové oceli D2 (19 573) ,je to nástrojová ocel se zvýšenou odolností proti korozi, tato ocel se v průmyslu používá pro zápustkové kování za studena, i to už nám naznačuje, že má vysokou odolnost vůči otěru a opotřebení. Tato ocel má poměrně dost legujících prvků, zejména chrómu, což se projevuje její vyšší korozivzdorností.

IMG_7289Střenky

Příložky, neboli střenky nože jsou vyrobeny z kavkazského ořechu, který je hloubkově ošetřený solakrilem, střenky jsou dále napuštěny světlicovým olejem a povrchová úprava šelakem, střenky jsou pojišteny 2 plnými nýty a jedním průchozím, který slouží k provlečení jistícího provázku, nebo pojistné šňůry. Měl jsem strach z dřevěných příložek, jelikož osobně preferuji spíše moderní materiály, ale za celou dobu používání nemají ani škrábanec, což je zásluha dobré povrchové úpravy, ve které se ale vůůůbec nevyznám, tak ji tady ani nebudu příliš rozebírat.

10394055_831761740207859_2933964223490357886_nZpracování

Nůž vyrábí Gerda Strohbach nožířském světě znám též jako Škrobák, je to ruční práce, což je vidět hlavně na výbrusu, kterému se budu věnovat v dalších odstavcích. Jsem docela pedant na zpracování nožů ,zkoumám je lupou a jiné úchylné věci ,na tomto noži jsem nenašel nic co by mi vadilo, snad jen to, že mám číslo „13“ a trojka je vyražená asi o půl milimetru níže než jednička, ale to není asi vada kterou by bylo nutné nějak rozebírat.

10711021_804273459623354_1561505777553844632_nRozměry

Celková délka nože je asi 226 mm, což je takový klasický buřťák, který nikoho nevystraší, ale zastane 90% činností v lese a je dostatečně obratný abychom se při práci nezranili a dobře se nám pracovalo. Tloušťka čepele je 4 mm – podle mě ideální tloušťka na nůž „na ven“ nemusíte se s ním bát štípat silná polínka, ale také si s ním pohodlně nakrájíte rajčata, nebo cibuli na jemné kousky.

Ergonomie

Jednoduše řečeno ,ergonomie je opravdu vychytaná, nůž sám nevybízí k žádnému úchopu, nikam nám netlačí ruce, jak ho chytnete tak se dobře drží, příložky jsou dostatečně silné, tudíž zajišťují jistý úchop i při silovém řezání. Nůž je opatřen menší záštitou, která zabraňuje smeknutí prstů na čepel a následné poranění při nějakém silovějším řezání, nebo pokud je nůž mokrý, nebo umazán od bláta, hlíny apod. Jak již jsem řekl, rukojeť nabízí širokou škálu držení pro všechny potřebné činnosti.

Čepel

Je opatřena Scandinávským výbrusem až do nuly, neboli po americku „Scandi to zero“, což mnohým napoví, že nemá žádnou mikro fasetu, výbrus je čistokrevně skandinávský.Toto zajišťuje skvělou řezivost a řezné vlastnosti, ale je potřeba se s tím naučit pracovat, jelikož se při řezání zakusuje do dřeva až moc, ale na to si člověk zvykne a udělá z toho výhodu, naopak při krájení potravin je potřeba trošku naklonit čepel tak, aby nám z krájené věci nevyjížděla, ale to musí každý sám vyzkoušet a najít si vlastní systém. Mně to plně vyhovuje, navíc se skvěle brousí, nepotřebujete držet žádné uhly, ani přípravky na držení kamenů, jednoduše položíte na brusný kámen nakloníte čepel která se sama zastaví o výbrus a jedete.

IMG_6384Řezání

Jak už jsem napsal výše, čepel má dobré řezné vlastnosti, co bych možná ještě vypíchl je dělání chlupatých polínek a hoblinek na podpal, u toho jsem ani nemusel přemýšlet a jen jsem pohyboval nožem nahoru a dolů a za chvíli jsem stál po kolena zahrabaný v chlupatých dřívkách a hoblinách. Řezání potravin mu taky nedělá problémy, je logické, že cibuli s ním jako s kuchyňákem nenakrájíte, ale nakrájíte ji celkem obstojně, to samé platí o ostatní zelenině a i ovoci – to už jde ale krájet podstatně lépe než cibule, to je taková potvora.

Zkoušel jsem řezat i do plechovek, nedělalo mi to sice dobře, ale vyzkoušet se to musí, to bude popsáno v dalších částech této recenze.

IMG_6378

IMG_6380IMG_6385IMG_6386IMG_638710647133_787787307938636_1609548207470027966_nSekání

Tento nůž pro to není určen, ale zkoušel jsem i sekat, ale ne tradičním způsobem, ale za použití tlouku, jde to snadno, nemusíte mít strach o ostří, jen se nesmí moc páčit do stran při vyndávání a zasekávání, no prostě nesmíte být prase.
Osekání chvojí na přírodní karimatku, nebo uschlých smrkových větviček už jde tradičním způsobem , ale pokud sekáte vždy si zajistěte ruku jistící šňůrou, jednak si prodloužíte rameno síly při sekání ale hlavně zajistíte, že Vám nůž nevyletí z ruky a nezůstane zapíchnut například ve stehně, jak jsem již měl možnost vidět.

 Štípání

Je každému jasné, že nůž s takovou tloušťkou čepele vydrží nejedno poleno, tak to tu nebudu ani moc rozebírat, štípal jsem velká i malá polena, přes suky, suchá i čerstvá, tady jsem malinko čekal větší náchylnost tohoto výbrusu na vylamování ostří, ale mile mě překvapil, nikde nic.

IMG_6987IMG_7294IMG_6383IMG_6382Pouzdro

Je jednoduché zajímavého tvaru s držátkem na silnější firesteel, nůž v něm drží s lehkým zaklapnutím a nemá tendence k vypadení, zpracování je kvalitní, konkrétně toto pouzdro šil Milan Matějka, jinak křovák může mít pouzdro i od Gerda. Je vybaveno popruhem na opasek a kroužkem na zavěšení na krk, nebo na vyrobení tzv. skandinávského závěsu. Materiál odhaduji na 3,5 mm hovězinu, což je akorát, je dostatečně pevné, ale přitom vám neutrhne opasek. Moje pouzdro je už dost omlácené s chytá patinu, protože se s tím moc lidově řečeno „neseru“.

IMG_637910370437_731873843529983_8182698647934585455_nNůž se také dodává v pouzdře přímo od Gerda, teď momentálně je v hnědé barvě. Každý nůž je originál a to stejné platí i o pouzdru. Vždy když je nůž dodán tak má přímo na sebe ušit futro není tedy možné futra prohazovat. Pouzdro od Gerda má závěs na opasek a je možné ho oddělat a pak futro nosit klasicky na opasku. Závěs je praktický hlavně v zimě když potřebujeme, aby nám nůž visel níže a nepřekážel nám na opasku když máme například zimní bundu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prasárny

I když tento nůž není určen na přesekávání plechovek ani jejich otevírání ,zkusil jsem to s ním, abych se pak mohl podělit o výsledek a aby byla recenze co nejobjektivnější.

Nebylo mi to nějak příjemné, ale zkusil jsem otevřít plechovku klasickým prasáckým způsobem, potom jsem ještě nařízl víčko do půlky.

Osobně jsem čekal, že na noži najdu aspoň pár zoubků, ale nenašel jsem je a nůž dále řezal papír po celé své délce ostří, což jsem teda čuměl, tak jsem hned zkusil přeseknout plechovku, jak jsem to viděl na videích skoro každého Američana, myslím, že ten kdo nepřesekl plechovku nožem není Američan, plechovku jsem na jeden sek přeťal, potom jsem jí rozřezal, jak je vidět na fotkách – nůž stále řezal papír po celé své délce ostří. To už jsem fakt nevěděl co mám dělat, tak jsem chtěl naporcovat krb, ale to mi bylo zakázáno.

IMG_6966IMG_6988IMG_6990IMG_6989IMG_6991Závěrem

Co říct na závěr, snad jen, že kudlu můžu jen doporučit, pokud chcete funkční vybavení, které Vás nezklame . Perfektně se hodí do lesního prostředí, prostředí tradičního Bushcraftu a výletů do přírody, uděláte s ní 90% práce od nasekání dřeva   na oheň, třísky, rozdělání ohně, nakrájení věcí na vaření, postavení přístřešku a pak se s ní můžete ještě oholit, což jsem ještě nezkoušel, ale můžete být první.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

bushcraftshop_button_buy

20 komentářů

 1. DzariN
  dne 15.11.2014 v 6.49

  Souhlasim s clankem 🙂 Sice rezat do kovu ani skrkat o nej firesteelem (pokud to nebude nezbytne nutne) nehodlam, ale fakt ten nuz vydrzi hodne. Ostri mi pripadlo na pohmat mirne tupejsi nez u jinych, vetsinou uzsich nozu (konkurovat treba more 120 asi nebude). I kdyz papir reze, jak nic a do dreva se take ochotne zakusuje. Spis to byl takovy subjektivni pocit 🙂 Zkusil jsem nim presekat asi 30cm dlouhe a cca 8 cm v prumeru silne brezove polinko a slo to celkem hladce. Take me prekvapilo, ze po zubech nebo ztrate ostrosti ani pamatky 🙂 Co se tyce potravin nemel jsem problem nakrajet klobasu na milimetrova kolecka. Okurek ci rajce nebyli take zadnym problemem. Jak bylo psano, chce to jen cepel naklonit mirne tak, aby jedna strana vybrusu byla kolmo k podlozce a pak to reze jako po masle 🙂 Pouzdro od Milana Matejky taktez precizne zpracovano, clovek s tim muze trepat jak chce, ale nuz i firesteel drzi na svem miste jako pribity. Myslim si, ze se jedna o kvalitni i pohledny doplnek kazdeho outdoor nadsence, ktery by nam mmohlo spoustu zapadnich kolegu jen tise zavidet :))

  • Ahoj díky za komentáře, jen bych dodal, že všechna ostří po nabroušení pořádně vyleštím – při broušení používám velmi jemné pásy, ale každý pás, byť sebejemnější na břitu udělá mikropilku – miniaturní zoubečky, leštění má za následek, že tyhle zoubečky se srazí a vyhladí – ostří déle vydrží – na omak se pak může zdát, že to není pořádně ostré.
   Moje rada každému – po nabroušení leštit – ideální bruska s filcovým kotoučem a pasta (pozor leštit vždy po směru otáček brusky – pokud to přiložíte špatně filc Vám kudlu vytrhne a kudla letí a nezastaví se !!!!! … vždycky od se !!!! pokud není filc stačí na řemeni,klidně s trochou zelené pasty 🙂

   • DzariN
    dne 15.11.2014 v 16.41

    Ahoj Gerde, diky za osvetleni 🙂 Kazdopadne je to super kudla, jsem spokojen. Takze az budu potrebovat nejaky zajimavy nozik, tak vim kam se obratit nebo koho doporucit 🙂

   • jsem moc rád, když slyším, že jsi k kudlou spokojený :-)….vždycky když vidím, že má moje práce smysl, tak mě to nakopne 🙂 ….diky moc 🙂

 2. Suprcech
  dne 15.11.2014 v 10.43

  Zdravím,
  Já mám od Gerda už delší dobu velblouda taky z D2 ky a nemusíš se bát škrtat fire steelem. Čepel potom jenom stačí otřít a je čistá. Pravidelně s nožem (jeho hřbetem) otevírám lahváče a v klidu na noži žádná známka po škrábanci. Prostě dobře udělaná kudla ;-). Mějte fajn den
  Marek
  Ps : pěkně napsaný článek a krásné fotky.

 3. Jako všichni výrobci velmi pravděpodobně nevědomky, ale sobecky diskriminujete nás leváky neboť žádné z pouzder, která by se mi líbila není uzpůsobeno tak, abych ho mohl nosit na levém boku. Proro použávám obyčejnou Moru do 500 kč

  • Mílo, vše se dá domuvit, jen stačí napsat. Snažíme se vyjít všem maximálně vstříc. Diskriminace je poměrně silné slovo, které je v tomto případě naprosto zbytečné, krásné Vánoce do Svatého Jana pod Skalou.

   Radek

   • Ahoj Radku, ještě nikdy jsem neviděl nožíře prodávat podobné nože s pouzdrem pro leváky všichni povídali že není problém a do dvou dnů mi ho pošlou. Co by jim to udělalo kdyby si výrobci zjistili kolik % lidí je v populaci leváků a ve svých nabídkách by u každého sortimentu jedno takové pouzdro měli. Taková perlička zašel jsem k sedlářovi, aby mi udělal pouzdro na nošení na levém boku samozřejmě to poplet a udělal ho pro praváka snažil se mi potom namluvt, že ho mohu tasit jako šavly. Nakonec ho předělal, ale už to není na pouzdru to je poznat. Jinak díky za odpověď možná se jednou domluvíme.

   • Nožíři, se nožířinou většinou neživí a nedělají nože, ani pouzdra na sklad, takže myslím, že je to pro ně zbytečné, aby jim třeba půl roku leželo doma pouzdro pro leváka, navíc, ne každý nůž pasuje do každého pouzdra, to by museli mít na každý druh nože pouzdro, což není úplně zanedbatelný kus materiálu a práce.

    Nadruhou stranu si myslím, že 2 dny není zase tak moc a myslím, že to ještě nikdy nikoho nezabilo. 🙂

  • Milan Matějka
   dne 11.12.2014 v 21.17

   Ahoj, já jsem také levák a protože jsem během většiny života narazil vždy pouze na pouzdra pro praváky, naučil jsem se tahat nůž (viz video)https://www.youtube.com/watch?v=zQU8kG6oGhs
   Dneska už si šiji pouzdra léta sám, ale pro sebe dělám pořád ta pravá, už jsem si zvykl.Pokud potřebuješ na nějaký nůž pouzdro pro leváka, dej vědět, třeba tady, rád Ti ho udělám:)

   • Tasíš to jako meč. Z tohoto důvodu jsem začal nosit Moru přes rameno po „eskymácku“ pokaždé to však není příjemné je tu pohyb navíc, proto nůž s pouzdrem pro praváka nosím na levé straně, ale i zde při vyndání nože ho musím nepřirozeně s jedním pohybem navíc otočit.

 4. Lojzič
  dne 10.3.2015 v 8.31

  Zdravím všechny Bushcrafťáky a chtěl bych se zeptat. Kolik ještě těchto nožů bude vyrobeno pro váš portál od Gerda ? Momentálně se mi nákup finančně nehodí, ale tuhle kudlu bych v budoucnu určitě rád pořídil. Předem díky za odpověď.


Zanechat komentář