logo

Bushcraftportal.cz

Firecord, něco víc než jen šňůra

27.01.2015 / Kategorie: Oheň, Přežití, dovednosti, Tipy, návody / Napsal: / Komentáře: 1

Úplná novinka z USA, která opravdu funguje a nenechá Vás na holičkách, klasický paracord, který skrývá hořlavé vlákno, které lze snadno zažehnout Firesteelem.

Firecord je vlastně klasický paracord ,vylepšený o jedno vlákno se speciálními vlastnostmi.Tento provaz má všechny vlastnosti klasického paracordu(nosnost, materiál atd.) jeho speciální vlastností  však odhalíme, až když se pečlivě podíváme na vnitřní složení vláken.

10305967_838372702880096_6660410047547821403_n

Kromě klasických nylonových vláken je zde jedno červené a to je právě ono, co dává  tomuto  paracordu něco navíc. Toto vlákno je z přírodní tkaniny, která je napuštěná hořlavou látkou a pro voděodolnost je naimpregnována voskem.

DSC00063

1

Po jejím vyndání ze svazku ,rozpletením a malinkým načechráním zjískáme skvělý troud, pro založení ohně křesadlem, zapalovačem, nebo sirkami. Já  jsem zkoušel  možnosti dalšího využití a používal jsem tento hořlavý provázek, jako knot ,kterým jsem si svítil, to také fungovalo dobře cca 10 cm provázku vydrží hořet cca minutu, návod na výrobu je jednoduchý ,jen jsem vyndal vlákno, dal ho nadvakrát a zaplácl do sněhové koule, která mi sloužila jako stojánek.

123

12

3

Výstřižek

Proč právě troud v paracordu?

Jelikož paracord nosí jistě většina z vás u sebe, jako všestranného pomocníka, jistě uvítáte jeho další přidanou hodnotu, jak už z hlediska  praktického, tak nouzového, neváží  to nic navíc a máte s sebou další věc, další „záložku“ která se dá použít.

3

sss

Další důvod, proč právě v paracordu je ten, že paracord se dá uvázat všude a dá se z něj udělat hodně věcí, ať už přívěšek na klíče, oplet na nůž, nebo jen držátka na zipy u bundy/batohu – těmito všemi  možnostmi  máme s sebou vždy nejen Paracord s nosností  250kg, ale také troud a podpalovač, který bude hořet za každého počasí  a i pokud bude mokrý.Určitě je to zajímavá věc a celkem kuriozita, která stojí za vyzkoušení a zařazení do své výbavy,  ať už v podobě opletů, přívěsků, nebo jen tak, jako šňůru.Zapalování chce trošku cviku, ale jakmile ho jednou zapálíte už se to bude dařit pořád.

 

Videa zde:

bushcraftshop_button_buy

1 komentář


Zanechat komentář