logo

Bushcraftportal.cz

BioLite CampStove

6.02.2015 / Kategorie: Oheň, Přežití, dovednosti, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 7

Dostala se k nám velice zajímavá věc, možná někdo z Vás tohle zařízení zná a nebo používá. Já když jsem to viděl jako novinku tak jsem k tomu byl hodně skeptický a opravdu jsem si až doslova říkal ,, Co to zas Ti Amíci vymysleli, to už snad ani není možný,, ale možná jsem se trošku mýlil.

Jak jsem již psal v úvodu, moc jsem tomuto zařízení nebyl nakloněn. Právě naopak jsem byl až překvapen co vše můžou lidi zakoupit. A hlavně, že je to zase sezonní novinka. Ale vše jsem řešil z pohledu člověka co bydlí v ČR a hlavně se pohybuje v naší přírodě. A to byla ta dost zásadní chyba.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A jak jsme se k BioLite dostali??

Do našeho Bushcraft shopu se zastavil velice zajímavý člověk, na internetu funguje pod přezdívkou Stopař vlků, již od nás nějaké vybavení zakoupil a vše opravdu využívá naplno, věděli jsme že se dost pohybuje v Americe a to konkrétně v oblastích Arizony . Dozvěděli jsme se, že procestoval Grand Canyon a přilehlé rezervace. A v tom vytáhl z baťohu BioLite, já jsem zůstal v napětí co o tomto zařízení řekne. A v tom jsem si sám tak nějak dal dohromady, že pro něj je to opravdu použitelné. Protože když se člověk toulá například v Grand Canyonu a jen tak s baťohem na zádech tak nemá možnost si dobít GPS, mobilní telefon nebo fotoaparát. Samozřejmě, že hodně lidí používá baterie na uschovu energie a nebo solární panely pro nabíjení. Ale konkrétně v tomto případě se mi BioLite zdá jako hodně dobrá alternativa napájení. Oheň musíte udělat tak jako tak, pokud tedy nenosíte plynový vařič a nebo benziňák. Dřevo se v těchto oblastech najít dá a máte vyřešené 2 mouchy jednou ranou. Ohřev napájení.

Z jeho zkušeností bylo patrné, že BioLite používá často a vyhovuje mu to. A to se nemusí pohybovat pouze v Arizoně. Vařič využívá i při plavbě na řekách kde je využitelnost ještě lepší protože ho nemusí nést.

Já mám rád klasické, staré, jednoduché věci a to platí i pro vařiče, takže požívám dřívkáč co můžete najít na našich stránkách a jako plynový vařič nedám dopustit na Vara. Ale byl jsem sám zvědav na BioLite. Tak nám ho ponechal, aby jsme si ho mohli vyzkoušet a zhodnotit pro a proti.

SPECIFIKACE:

Výkon: 3400 W (Lo) – 5500 W (Hi)
Rozměr: 127 x 210 mm (š x v)
Hmotnost: 935 g

Výrobce na svých stránkch udává že při nabíjení smartphonu iPhone 4S stačí 20 minut provozu vařiče s nabíjením na 60 minut hovoru s tím, že výkon závisí na použitém palivu a jeho výhřevnosti. Technicky je to specifikováno trvalým výkonem 2W a špičkovým výkonem až 4W na 5V dle USB standardu. Vařič má 2 výkony.  Na vysoký výkon ohřeje litr vody za cca čtyři a půl minuty s udávanou spotřebou cca 50 gramů dřeva na ohřátí litru vody.

BioLite_2

Dřívkáč jsem zapálil na první pokus pomocí březové kůry a přidával suché dřevo, pak jsem zapl dmýchadlo a delší dobu to kouřilo, ale přeci jenom to potom chytlo a oheň začal hořet. Bez dmýchadla oheň moc dobře nehoří, má tendenci hodně čmudit a zhasínat, ale jde to. Zkoušel jsem tedy v průběhu vaření akumulátor vypínat a zapínat. Samozřejmě při zaplém akumulátoru oheň hořel perfektně, ale také se zvýšila spotřeba paliva protože docházelo k velkému přívodu vzduchu. Opravdu hodně rychle voda začala vařit, v normálním dřívkáči nemáme šanci se na takovou rychlost dostat. Takže jsem byl mile překvapený.

A teď už ke složení.

Biolite se skládá zjednodušeně řečeno z dřívkového vařiče. S rozdílem toho, že palivo (dřevo, šišky, kůra, pelety) se dává pouze z vrchu. Po vnitřním obvodu jsou vyvrtané díry, které slouží pro přívod vzduchu do vařiče a rozdmýchávají oheň.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak je vidět z fotografii tak se nejedná o žádnou odfláknutou výrobu, vše je perfektně pevné a snýtované. Z ploché strany vařiče jsou 2 otvory, do horního je vložena trubička přes, kterou proníká teplo do akumulátoru a tím se dobíjí. Spodní díra je určena pro vzduch, který vytváří akumulátor a vhání jej právě do vařiče, má 2 stupně. Zespod vařiče jsou 3 nožičky, které na zemi drží hodně stabilně. Jednou nožičkou se jistí akumulátor.

Samotný akumulátor, je z kvalitního plastu, ze předu je zastrčka pro USB a vypínač, který slouží k zapnutí dmýchadla. Ihned po zasunutí USB do akumulátoru se jakékoli zařízení začíná nabíjet. Samozřejmě je to podmíněno dostatkem energie a tím pádem spalováním dřeva – paliva. Pokud je dostatek energie vařič svítí zeleně a je možné dobíjet jakékoliv zařízení přes USB. Pokud je akumulátor úplně vybitý a nejede ani dmýchadlo je možné zapojit USB se zařízením a zpětně ho trošku dobít a pak již funguje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Já jsem moc nezkoušel za jakou dobu je mobil plně nabit. Vycházel jsem z toho co uvádí výrobce. Vařič jsem spíše hodnotil z strany užití pro ohřev vody.

Jako příslušenství je k BioLite hrnec, nebo spíše konvice. Je dobře řešená a zajalo mě víko, které přes gumu drží na hrnci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jako další příslušenství lze zakoupit gril, ale ten jsem neměl možnost vyzkoušet. Ale toto již opravdu považuji za hodně zbytečné a přehnané. Foto ilustrační.

BioLite-CampStove-System_03 BioLite-CampStove-System_01

SHRNUTÍ:

Osobně si myslím, že v našich podmínkách se to využít dá, ale je to hodně velký komfort a zbytečnost. Při cestách v zahraničí a opravdu v opuštěných místech se mi to jeví jako vhodná alternativa ohřevu a nabíjení. Nevýhodou je velká hmotnost a větší velikost. Ale pokud by vařič měl sloužit na toulky po řekách tak do kánoe perfektní volba.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Děkujeme Stopaři za zapůjčení a možnosti vyzkoušení BioLite. Není to zase tak špatné:-).

7 komentářů

 1. Luboš
  dne 18.2.2015 v 9.41

  Ahoj. Vaše recenze jsou výborné. Vařič se dá strčit do nádoby a baterie má nějaké pouzdro aby nedošla k újmě v lodi/batohu? Luboš

 2. Ahoj, baterie se dá do vařiče a vařič se vejde do nádoby všechno pasuje a funguje to výborně. Je to skvělý když někam letíte a víte, že tam bude les/dřevo. Nemusíte shánět benzín ani plyn (ten vam do letadla nevezmou. musím říct, že funguje opravdu výborně.

 3. šaroun michal
  dne 19.12.2015 v 18.27

  vařič je to dobrý budu si ho brát i na cestu na kole do jižní ameriky ale budu si na něj nechávat přidělat defakto stejnou nádobu jako je konvice ale bez dna a na bajonetové pčipojení k vařiči, budu moci topit delšími dřívky a nechápu proč do dna konvice nedali zeltiérův článek na výrobu el.energie když ho dávaj do hrnce tak mohli i do konvice

 4. Vojta
  dne 25.5.2018 v 9.43

  Chtěl jsem se zeptat jestli je to velka prasarna rozdělavat v tom oheň pevnym lihem nebo pepem popřipadě jestli to nějak nemuže vařič nějak poškodit dik za odpověď

Trackbacky/Pingbacky


  Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'list_pings' not found or invalid function name in D:\Sites\web_8509840000305886941292941\www\wp-includes\class-walker-comment.php on line 179

Zanechat komentář