Nože, které se dědí z generace na generaci
Sami nůž (Sami: Stuorraniibi = „velký nůž“, finština: Lapinleuku), je velký nůž tradičně používáný Sami obyvateli (sever Norska)
Nože tradičního norského výrobce jsou v našich končinách trochu exotickým zbožím. Pokud jsem se k nějakému noži dostal, většinou si ho hrdý majitel přivezl ze svých cest po severu, a neměl jsem možnost nůž pořádně vyzkoušet.
Když se loňský rok několik kousků objevilo v Bushcraftshopu, neváhal jsem ani vteřinu. Mám rád velké pracovní nože v kombinaci s menším šikovným nožem.
Na testování se ke mně vydal velký pracovní nůž KS 8 a menší KS 3.
Oba dva jsou vyrobeny ze stejných materiálů. KS 8 má na čepeli Sandvik nerezovou ocel o tvrdosti 57-58 rockwell. Délka čepele 205mm a celková délka nože 326mm, tlouštka 2,8mm. Váha nože je 259g a s pouzdrem váží jen 364g. Ručka je vyrobená z břízy a kování mosazné. Pouzdro je ručně šité, zhotovené ze sobí kůže s lehkým zdobením.
Menší KS 3 má čepel, ručku a pouzdro ze stejných materiálů jako jeho větší bratr. Délka čepele 86mm a celková délka 180mm, tlouštka 2,4mm. Váha nože je krásných 86g a s pouzdrem 129g. Oba nože mají scandi výbrus o stejné výšce.
Menší KS 3 jsem používal hlavně pro přípravu jídla a při jemném vyřezávání do dřeva. Při porcování masa zaujme hlavně svojí obratností. Malá váha a nevelké rozměry, v tom je síla tohoto nože. V ruce není cítit ani po delší práci. Cibulku a třeba celer při krájení trochu rozlamuje. Masem však projíždí dokonale. Několikrát jsem při zpracování masa narazil na kost. Na ostří není žádné viditelné poškození. Pokud se tento nůž používá na lehké práce, tak vydrží léta.
Na těžkou práci je zde větší KS 8. Velikostí se řadí mezi universální nože, nebo nebál bych se napsat nože na přežití. Limitem je možná pouze montáž na trn a malá váha. Nože této velikosti bývají obvykle o 100-200g těžší.
Na zahřátí jsem odvětvoval smrkové kmínky. Tloušťka větví byla od 1,5 do 4cm. Menší větve bral nůž jedním sekem a ty větší nadvakrát. Nůž je díky montáži na trn lehký a dobře vyvážený, ani po delší práci neunavuje ruku. U mokrého dřeva jsou záseky docela hluboké, ale do suchého dřeva se nůž zakusuje o trochu méně. Je to dáno jak scandi výbrusem, tak i malou váhou.
Každopádně svojí práci zastane a zbytečně netíží na opasku. Nůž jsem většinou nosil jen provléknutý očkem na pásku anebo na bederním pásu u batohu. Zde se však pouzdro při sundání batohu odírá o zem. Raději jsem jej zavěsil přímo na batoh.
Mezi další činnosti ke kterým je tento nůž určen je příprava dřeva na oheň. Zkoušel jsem malé i velké špalíky. U jednoho většího špalku jsem se trochu natrápil. Bylo v něm několik pevných suků, ale pomohl jsem si menším nožem a udělal klínek. Stále tvrdím, že kombinace velkého sekáče a menšího nože je ideální.
Velkým nožem jsem i trochu ,,Prasil,, Našel jsem větší kosti a snažil se je přesekat. Na tuhle činnost není scandi výbrus zrovna ideální. Má skvělé řezné vlastnosti, ale na břitu je málo materiálu a může se vyštípnout. To se také stalo. Nadělal jsem několik zoubků max 1mm velkých. Nic hrozného co by brusný kámen nespravil.
Také jsem rozpáral několik plechovek. Což se může hodit, pokud zapomenete otevírák anebo chcete plech z plechovky na něco použít. Zde si nůž vedl skvěle, ostří zůstalo bez poškození. Nůž sice po mém trápení neholil chlupy, ale stále obstojně řezal. Doma jsem ho několika tahy keramickým brouskem přivedl zpět do ostrého stavu.
KS8 mně mile překvapil, na svoji váhu je to velký pracant. Montáže na trn jsem se bál neprávem. Nůž vše ustál bez ztráty kytičky. Nebál bych se s tímto nožem jít kamkoliv. Oba nože zaujmou svým tradičním zpracováním a skvěle doplňují jeden druhý.
Člověk, který má rád klasické materiály a tradici bude potěšen. Oba dva nože jsou krásné a funkční. Dají se po vybalení z balíčku okamžitě používat a budou věrně sloužit Vám i další generaci.
Děkuji Bushcraftshopu za zapůjčení. Budu se s nimi těžce loučit. Kraken
Ještě několik videí.