logo

Bushcraftportal.cz

Setkání RVVZ 2015 v Šumperku

30.03.2015 / Kategorie: Cestomanie, Nezařazené, Oheň, Orientace, Potrava, Přežití, dovednosti, Příběhy, Přístřešky, Voda, Zbraně, pasti / Napsal: / Komentáře: 1

V sobotu jsme byli pozvaní na setkání vedoucích, instruktorů a ostatních lidí, kteří pracují s dětmi a mládeží. Semináře, dílny, nápady, prostě vše, co je možné použít pro činnost v dětských kolektivech. Plus zlepšení spolupráce mezi oddíly v našem okolí Šumperka.

Bylo tam mnoho programů, různých skupin (Skauti ABS, Skaut, Pionýr, Dětský tábor A JE TO, DUHA, Detská organizácia YETI, Junák, J&G Společnost, Corazon, o.s., Česká tabornická unie atd.) My se budeme teď soustředit na naši prezentaci/ukázku. Začali jsme tedy o tom co to ten Bushcraft vlastně je, protože je tento pojem v dnešní době velice rozšířený, ale hodně lidí si to stále plete se survivalem, outdoorem nebo přežitím. Ukázali jsme si základní nástroje, které se v Bushcraftu používají, hlavně se tedy jedná o nože. Instruktoři a děti se ode mě dozvěděli něco o materiálech, které se na nože používají a jaké druhy nožů máme a na co se mohou používat.1

Radek ukazoval jak vyrobit chlupatá prkýnka a já jsem se věnoval batonningu (štípání dřeva pomocí nože a tlouku).

IMG_0885 IMG_0886 IMG_0887

IMG_0884Něco málo jsme také řekli o historii různých nástrojů a odkud pocházejí.

IMG_0876

4Po nástrojích je nejdůležitější věci pro nás samozřejmě oheň, takže proběhly různé ukázky. Začali jsme od firesteelů, kterých máme opravdu hodně a obecenstvo si je mohlo ošahat a vyzkoušet.

IMG_0888Pokračovali jsme ukázkou rozdělání ohně ocilkou, pazourkem a troudem. Vyzkoušeli jsme různé troudy, které používáme (kůra břízy, kořen borovice, konopí, moderní podpalovače, orobinec).

IMG_0877A všichni se samozřejmě nejvíce těšili na ukázku rozdělání ohně pomocí tření, ukazoval jsem to já a začal jsem Bow drillem tam se úspěch dostavil, ale u Hand drillu nám to tentokrát nevyšlo, začalo nám mírně pršet a dřeva nám mezi tím navlhla.

IMG_0872 IMG_0874 IMG_0891 IMG_0895Konečně jsme se dostali k vyřezávání.

2 3 IMG_0873Další součást je určitě lov, ten je bohužel v našich podmínkách zakázaný tak jsme měli pár ukázek různých sklopných pastí a střelbu z luku.

IMG_0889 IMG_0890Řešili jsme i jak se o sebe v přírodě postarat od první pomoci až po filtraci vody, různými způsoby.

IMG_0881A samozřejmě byla možnost se na cokoliv zeptat a vyzkoušet si to na vlastní kůži.

IMG_0880V Bushcraftu je toho opravdu hodně a můžeme se ve všem neustále zdokonalovat a tak jsme řešili opravdu jen ty nejpodstatnější věci a hlavně to, aby všichni účastnicí po ukončení prezentace věděli co je to vlastně ten Bushcraft.

Tímto bych chtěl poděkovat i všem účastníkům jak byli pozorní a že je vše hodně zajímalo.

1 komentář


Zanechat komentář