Teprve zpracováním surové kůže, vznikne useň. Vzhledem k tomu, že ve veřejném povědomí se usni říká kůže a nedělá se rozdíl mezi kůží a usní, tak dále v textu budu useň uvádět jako kůží, ať vás zbytečně nematu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vypadá to na dva nesmiřitelné tábory a na nekonečnou diskusi:

 • s voskem
 • bez vosku

Okolnosti mající vliv na výsledku kvality péče o boty:

 • Konkrétní pár bot (kvalita kůže, střih, kvalita zpracování obuvi při výrobě)
 • okolnosti, za kterých se boty používají (převážně suché, vlhké, smíšené klimatické podmínky)
 • majitel bot (jakým způsobem a jak často se o boty stará. Já je po každém použití umyju kartáčem a vodou, nechám je pomalu vyschnout ve větraném botníku)
 • činnost, kterou s botami dělám (do lesů, na poušti, vysokohorská turistika, ledovce, město…)
 • jak často je nosí.

Druhy kůží nazvané podle způsobu činění:

 • tříselná kůže – kůže, která byla činěná rostlinnými tříslivy nebo kombinací rostlinných a syntetických třísliv
 • pryskyřičná kůže – kůže je předčiněná formaldehydem a činěná močovinoformaldehydovými a jinými pryskyřicemi
 • chromitá kůže – kůže vyčiněná bazickými chromitými solemi
 • chromitotříselná kůže – kůže vyčiněná bazickými chromitými solemi a rostlinnými tříslivy, popř. syntetickými tříslivy nebo jejich kombinací
 • zámišová kůže – kůže vyčiněná oxidačními produkty polovysychavých tuků, zejména rybích.

V našich krajích se nejčastěji setkáte s chromitou a tříselnou usní.
Při péči o boty je rozumné začít od toho nejlehčího:

 1. koupím boty

 

 1. ošetřím jen kondicionérem – neprotékají – fajn, není důvod cokoli měnit.
  Pokud protékají
 2. zkusím jiné kondicionéry.
  Protékají
 3. zkusím různé kondicionéry s impregnací bez včelího vosku.
  Protékají
 4. zkusím jiné kondicionéry se včelím voskem.
  Protékají

ODTUD NENÍ CESTA ZPĚT.

 

 1. Protékají
 2. vyhodím – prodám a hledám lepší boty

NEBO

 

 1. zainvestuji do kvalitních celokožených, pohorek (je třeba si vybrat kvalitního výrobce), který je osvědčený, vyzkoušený v čase, podmínkách a ušetřím si bod 1 – 7, spoustu času, peněz a zklamání. To neplatí, pokud mě baví každý rok kupovat nové boty, nebo podnikám extrémy, kde potřebuji boty se špičkovýma vlastnostmi – kterým nemůžou celokožené pohorky konkurovat, ale ty taky nevydrží nadlouho.

Jak kůže pracuje:

Kůže se skládá z několika vrstev (učili jsme se je ve škole: pokožka, škára, podkožní vazivo). S tím, že svrchní vrstva, je nejcennější, nejdražší, drží celou kůži pohromadě. Často se stává, kvůli ziskům, že je tato část kůže odříznuta a použita na luxusní kožené zboží (rukavice, lakýrky, koženou sedačku apod.) a na boty se dá kůže bez této vrstvy (kůže se nazývá Top Grain, seříznutá, štípenka, nubuk….).

kuze-obliceje-prurez

Pro vaši představu. Krupon, což je část kůže ze zad zvířete, kde je kůže pevná a proto se z ní šijí pohorky, je tlustá cca. 4 mm. (na krku je kůže hrubá až 15 mm. Používá se na podrážku, stélku bot….). Na současných botách, které běžně koupíte v obchodech, je kůže o tloušťce do 3,2 mm., nebo spíše kolem 2 mm.

 

Samozřejmě na kvalitu kůže má i vliv samotný nositel kůže (kráva, býk, prase…), jaké měl rodiče, kde žije, jakou má stravu, jestli dostává antibiotika, nebo hormony. Většinou slyším od starých ševců, že kůže nemá kvalitu, který byla kdysi. Krávy jsou nemocné, hýčkané, slabé, dopované léky, hormony a s tím souvisí nekvalitní kůže. Dále má vliv na kvalitu kůže i její zpracování. Dalo by se říct, že čím déle trvá zpracování kůže, tím je kvalitnější. Což je v rozporu s dnešní uspěchanou dobou, kde se šetří čas i za cenu nižší kvality. To už trochu napovídá o tom, proč jsou v současnosti kožené boty tak málo kvalitní, proč se dávají do bot membrány.

Membrány zajišťují botám nepromokavost a částečně odvádí vlhkost nohou ven z bot. Bohužel takováto membrána dlouho nevydrží, čím měkčí boty, tím méně. Já osobně, když vidím, že boty mají membránu, tak zbystřím. Protože membrána je šidítko. Nahrazuje, po krátkou dobu, vlastnosti kvalitní kůže a umožňuje použít na boty do náročných podmínek, nekvalitní kůži, textil, který by jinak neměl šanci nahradit kvalitní kůži.

chpt4leather8

Kvalitní kůže na obuvi je nepromokavá a odvádí vlhkost nohou z bot ven, pokud má všechny své vrstvy a není ucpána voskem, pryskyřicí, špínou. Useň je pružná díky kolagenním vláknům, které po sobě kloužou, je vláčná, pevná a plní svou funkci ochrany před okolím (což je její primární funkce na těle). Aby vlákna mohla po sobě klouzat, je potřeba, aby byla mazána. Měly, mezi sebou něco, co snižuje tření, zajišťuje jejich kluznost a neslepovala se k sobě. Současně, tohoto mazání nemůže být hodně, protože potom useň je příliš hodně vláčná, ztrácí tvar, trhá se a póry kůže se uvolní, jsou otevřené a propouštějí vodu.

Při chůzi je kůže neustále v pohybu a vytlačuje mazání, které je nutno doplňovat. Přirovnal bych to k houbě na mytí nádobí. S tím, že pokud jsou boty ve vodě, kůže při ohybu do sebe vodu nasává a potom vytlačí společně s kondicionérem, ještě ve větší míře. Proto po vysušení bot, je kůže suchá, tvrdá. Mazání je pryč a je třeba jej doplnit. Souběžně je třeba zajistit, aby kůže nehnila, protože jak je známo, tuk, kůže, kolagen jsou přírodní věci, které rády hnijí, což je normální přírodní proces, který zajišťuje koloběh látek. Naštěstí při zpracování kůže, výrobce dává do kůže konzervační látky proti hnití.

Shrnutí:

 • Kůže je tvořena vrstvami. Nejcennější vrstva drží celou kůži pohromadě (kůže se svrchní vrstvou se jmenuje Full Grain)
 • horní vrstva kůže, ta nejcennější, se často seřízne a na boty se dá kůže bez této vrstvy, která celou kůži drží pohromadě (kůži bez svrchní vrstvy kůže se říká Top Grain)
 • membrána v botě nahrazuje, po krátkou dobu, vlastnosti kvalitní kůže. Čímž se může na boty do náročných podmínek, použít nekvalitní kůže, textil
 • kůže se skládá s kolagenních vláken, které po sobě kloužou a tím je zajištěna pružnost, pevnost kůže
 • mezi kolagenními vlákny musí být mazání, aby se vlákna po sobě pohybovala, netrhala se a neslepovala se k sobě
 • mazání je z kůže neustále vytlačováno, vyplavováno tím, jak se kůže při chůzi ohýbá
 • mazání je třeba doplňovat
 • mazání musí kromě jiného zajišťovat, aby kůže nehnila.

 

A teď se podívejme na včelí vosk:

Včelí vosk je produktem včel, které jej sbírají z rostlin, kde má funkci ochranou a odpuzuje vodu. Včely používají vosk k stavbě pláství, v kterých mají med, larvy a kdoví co ještě. Zde jsou bližší informace k vosku. Už naši předci vypozorovali, že vosk velmi efektivně odpuzuje vodu. Naučili se této vlastnosti využívat a začali voskem napouštět oblečení a věci, u kterých chtěli mít impregnaci (boty, plášť do deště, tašky, dřevo, plachty, atd.). Samozřejmě používali k impregnaci i pryskyřici, oleje atd., ale to tady dneska není tématem článku. Snad jindy. Dneska se v turistice, outdooru, trampingu, bushcraftu používá vosk hlavně na impregnaci bot.

Ano vosk skvěle impregnuje boty vůči vodě. Zároveň, ale ucpává póry kůže, která nedýchá, nemůže odvádět vlhkost nohou z bot pryč (boty jsou jako gumáky), zároveň vyplňuje prostor mezi kolagenními vlákny, která potřebují mazání, jak jsem psal výše a hlavně vysušuje kůži, která se díky tomu láme. Pokud je mezi vlákny vosk, který nemaže, tak se vlákny k sobě přilepí, začínají se trhat a poškozovat. Což se u kůže začne projevovat drobnými trhlinami a časem se kůže rozláme a roztrhá. Toto je hlavně u nanesení vosku zatepla, o kterém píšu dále v článku.

Představte si, že boty použité v mokrém počasí umyjete a dáte sušit, Z kůže je vyplaveno velké množství maziva. Boty uschnou a kůži naimpregnujete zatepla voskem. Mezi vysušenými vlákny je vosk a vlákna ochuzená o mazání jsou obalena voskem, místo olejem. Při chůzi se kůže ohýbá, ale protože vlákna jsou zalepená voskem, tak se po sobe posouvají s obtížemi, nebo vůbec a začínají se trhat a vznikají praskliny a to je začátek konce kůže.

Shrnutí:

 • vosk je skvělý na impregnaci proti vodě
 • kůži vysušuje
 • ucpe kůži, která nemůže dýchat, tím pádem vlhkost z nohou musí jít z boty přes ponožky komínem kolem kotníku. Ne přes kůži
 • zkracuje životnost kůže.

A co doporučují sami výrobci na péči o své boty. Uvedu 5 skvělých výrobců bot:

Meindl:

Boty Super Perfekt jsou pevné, drží tvar, nepromokavé, dýchají a vydrží. K ošetření výrobce doporučuje Sil Proof. Nevím, co jejich gel na boty obsahuje, ale je mastný. Boty s touto impregnací fungují skvěle. Nějakou dobu jsem tyto boty měl a nezažil jsem mokro v botách.

Limmer:

Limmer na svých stránkách při správné údržbě svým krémem garantuje životnost svých bot 10 – 15 a více let, ale pozor nedoporučuje svůj kondicionér na boty s tenčí kůží, tam by mohlo dojít k přílišnému změkčení kůže, boty by neudržely tvar, póry v kůži by se příliš otevřely a nohy by byly mokré. Majitelé těchto bot (Limmer Standard) tyto tvrzení jen potvrzují a není výjimkou stáří těchto bot 20 a více let, při dennodenním používání. Jejich krém neobsahuje včelí vosk, a přesto funguje skvěle. Svoje zkušenosti napsali na outdoorforu. Občas tento krém dovezu k nám do ČR. Sám jej používám.

IMAG0245 IMAG0450 (2)

Viberg:

Kanadský výrobce bot do lesa pro dělníky, lovce apod. Na své boty doporučuje vlastní krém s včelím voskem. Nemám zkušenost, ale obdobný krém vyrábí Obenaus, který taky obsahuje včelí vosk, ale i s kondicionérem a uživatelé si jej chválí.

Lundhags:

Švédský výrobce bot do přírody v severských podmínkách. Což znamená, že je všude plno vody. Doporučuje na své boty svůj vlastní krém, který se vyrábí podle staré receptury. Obsahuje včelí vosk, pryskyřici a kondicionér.

Jorn jensen

Norský výrobce legendárních bot. Mnohými lidmi ze severu je považován za výrobce bot, které jsou lepší než Lundhags. Na péči o své boty doporučuje krém s voskem a kondicionérem ROC.

Všichni mají společnou nejen kvalitu materiálu obuvi, velmi kvalitní střih bot, jejich zpracování, ale jejich krém na boty obsahuje nejen impregnaci, ale i kondicionér. Nikdo neošetřuje boty jen čistým voskem.

IMAG1053 (2)
Mám osobní mnohaletou zkušenost se starými vojenskými kanadami (vz. 60). Ošetřoval jsem voskem, olejem (i motorovým), sádlem, pryskyřicí s voskem, lanolinem a nevím čím ještě (nebo kombinací všeho) a vždycky dřív nebo později protekly, ale kůže se nalámala a boty byly pohodlné, ale nohy mokré. Když jsem nové boty ošetřoval pouze voskem tak se kůže do roka polámala (předpokládám kombinaci nekvalitní kůže a vosku).
Bohužel nebo bohudík jsem přišel do kontaktu s botami od Limmer, Dallapé, Lundhags, Pfanner a i s jejich krémy (kromě Pfanner) na boty. Jejich boty, doporučení na údržbu, moje a cizí zkušenosti mi umožnily zjistit, že existuje i jiná možnost jak se starat o své kožené boty (bez vosku, bez pryskyřice), tak aby dlouho vydržely a já měl nohy v pohodlí a suchu za každých okolností s tím, že údržba prodlouží životnost kůže a prospívá ji.

Pokud bych si to nezkusil na vlastní kůži, tak bych nevěřil, ale zkusil jsem….uvidíme za 10…20 let, možná napíšu něco jiného, ale zatím si stojím za svým, že boty z kvalitní, plnohodnotné kůže (neseřízly hovězí krupon) v kombinaci s kondicionérem, bez vosku a pryskyřice, fungují skvěle a udrží nohy v suchu za jakéhokoli počasí. Pokud bych neměl svou zkušenost, tak nevěřím a používám jako nejlepší ochranu svých bot vosk + pryskyřice + kondicionér v jednom, nechal si poslat Obenaufs, který má za velkou louží skvělou pověst a to hlavně u hasičů a dřevorubců, nebo Lundhags, Montana, ROC, Fibertec…..

V minulosti, ale i v současnosti se vosk samozřejmě často používá na boty, ale za studena, tak aby nevnikl hluboko do struktury kůže, aby bylo možno jej jednou za čas odstranit (terpentýnem), kůži lidově řečeno promazat a zase ji navoskovat.

Pamatuji si, že můj děda mazal svoje staré, nesmrtelné kožené boty kusem špeku s kůží. O nějakém vosku nikdy neslyšel. Já se dozvěděl o možnosti požívat včelí vosk, před asi cca. 10 lety. Do té doby jsem o tomto způsobu ošetření bot neslyšel.

Dobrými domácími kondicionéry na kůži jsou i jednoduché věci, jako třeba norkový olej, rybí tuk (lepší je lososový, má nižší bod tuhnutí v mrazu), vepřové sádlo (bez soli, radši doporučuji si vyrobit doma, vyškvařením syrového vepřového sádla), bezvodý lanolin (koupíte v lékárně. Pozor může kůži změkčit natolik, že ztratí tvar a bude se trhat, al ena kůži je jeden z nejlepších kondicionérů), lékařská vazelína (koupíte v lékárně), paznehtní olej (koupíte v potřebách pro restaurátory. Opět skvělý kondicionér na kůži. Často je požíván restaurátory)….. Najde se spousta lidí, kteří tyto kondicionéry vychvalují, ale i zatracují.

Nebo si můžete vyrobit vlastní kondicionér, nebo kondicionér s impregnací podle návodu 1, návodu 2, návody 3.

WP_20150301_008

Údržba kožených bot (s voskem):

Zastudena:

 • boty vydrhněte jarem a umyjte je čistou vodou. Zvenku i zevnitř. Tento postup opakujte tak dlouho, dokud voda, kterou boty umýváte, není čistá
 • boty důkladně vytřete a nechte ve větrané místnosti pomalu vyschnout (boty můžete vycpat novinami a několikrát je vyměnit za nové a suché). Může to trvat i několik dnů. Hlídejte, aby boty nechytli plíseň. Nesušte u ohně, topidla nebo u přímého zdroje tepla. Hrozí, že kůže ztvrdne a nenávratně ze zničí
 • s použitím terpentýnu odstraňte vosk z povrchu kůže
 • naneste na kůži kondicionér (zvenku i zevnitř obuvi) a boty nechte v klidu při pokojové teplotě 10 – 15min.
 • kůže si vzala kondicionéru tolik, kolik potřebovala a zbytek se utře
 • nechte boty 5 dnů v klidu, aby se kondicionér pomalu a rovnoměrně rozmístil v kůži
 • vezmete voskové leštidlo, nanesete na kůži a vyleštíte
 • boty jsou hotové a připravené k potřebě
 • výhoda tohoto ošetření bot voskem zastudena je, že boty mají vosk jen na povrchu a kůže samotná má dostatek kondicionéru. Má delší životnost, ale menší impregnaci

Zatepla:

 • boty vyperte jarem a pořádně umyjte čistou vodou. Zvenku i zevnitř. Tento postup opakujte tak dlouho, dokud voda, kterou boty umýváte, není čistá
 • boty důkladně vytřete a nechte ve větrané místnosti pomalu vyschnout (boty můžete vycpat novinami a několikrát je vyměnit za nové a suché). Může to trvat i několik dnů. Hlídejte, aby boty nechytli plíseň. Nesušte u ohně, topidla nebo u přímého zdroje tepla. Hrozí, že kůže ztvrdne a nenávratně ze zničí
 • impregnace za tepla provádíte buď fénem (horkovzdušnou pistolí – pozor ať nespálíte kůži), kdy nahřejete boty, nanesete vosk a fénem roztopíte vosk, který vsákne do nahřáté kůže bot, která díky teplu do sebe lépe přijme roztopený vosk, ten pronikne do hloubky struktury mezi vlákna, hluboko do pórů kůže. Což zajišťuje velkou a dlouhotrvající vodoodpudivost. Můžete několikrát opakovat, dokud boty přijímají vosk
 • nebo druhým způsobem, zatepla v troubě. Nahřejete troubu na 50 °C., vložíte boty do trouby (dejte pod ně noviny), necháte cca. 10 min. nahřívat, nanesete na boty vosk, třeba SnoSeal, nebo včelí vosk roztopený v terpentýnu (pozor, doma nebudou moc rádi, protože terpentýn má charakteristickou vůni, která každému nevoní a pár dnů tato vůně v troubě vydrží), opět vložíte do trouby, po cca. 5 min. vyjmete a opět nanesete vosk, můžete opakovat i několikrát za sebou, dokud boty přijímají vosk. Potom necháte boty ve vyhřáté, zavřené, vypnuté troubě přes večer dojít. Ráno jsou boty dokonale napuštěny voskem a to do hloubky struktury kůže, která je dokonale impregnována, zalepena….jako gumáky.
 • výhoda ošetření zatepla je dokonalá, dlouhodobá impregnace za cenu snížení životnosti kůže – bot.

Jak často voskovat?

Je to velmi individuální. Někdo voskuje po každém použití, někdo voskuje, až do bot začne téct. Za sebe doporučuji druhou variantu.

WP_20150508_005

Údržba kožených bot (bez vosku):

Zastudena:

 • boty umyjte jarem a řádně je vypláchněte čistou vodou. Zvenku i zevnitř. Tento postup opakujte tak dlouho, dokud voda, kterou boty umýváte, není čistá
 • boty důkladně vytřete a nechte ve větrané místnosti pomalu vyschnout (boty můžete vycpat novinami a několikrát je vyměnit za nové a suché). Může to trvat i několik dnů. Hlídejte, aby boty nechytli plíseň. Nesušte u ohně, topidla nebo u přímého zdroje tepla. Hrozí, že kůže ztvrdne a nenávratně ze zničí
 • nanese se na kůži kondicionér (zvenku i zevnitř obuvi) a boty nechte v klidu při pokojové teplotě 10 – 15 min.
 • kůže si vzala kondicionéru tolik, kolik potřebovala a zbytek se utřete hadrem
 • nechte boty 5 dnů v klidu, aby se kondicionér pomalu a rovnoměrně rozmístil v kůži
 • boty jsou hotové a připravené k potřebě
 • výhoda je že kůže je vyživena tak jak sama potřebuje, nedochází k nadměrnému promazání. Tento způsob je vhodný u tenčí kůži (do 3 mm.). Pokud kondicionér obsahuje současně impregnace, tak tato impregnace zůstane na povrchu a v svrchní části kůže. Impregnace je dostatečná, ale ne dlouhodobá, je třeba ji často obnovovat. Což není problém. Protože takto můžete své boty ošetřovat často.

Zatepla:

 • boty umyjte jarem a pořádně je vypláchněte čistou vodou. Zvenku i zevnitř. Tento postup opakujte tak dlouho, dokud voda, kterou boty umýváte, není čistá
 • boty důkladně vytřete a nechte ve větrané místnosti pomalu vyschnout (boty můžete vycpat novinami a několikrát je vyměnit za nové a suché). Může to trvat i několik dnů. Hlídejte, aby boty nechytli plíseň. Nesušte u ohně, topidla nebo u přímého zdroje tepla. Hrozí, že kůže ztvrdne a nenávratně ze zničí
 • nanesení kondicionéru za tepla se provádí fénem, nebo v troubě (viz bod níže), kterým nahřejete boty, nanesete kondicionér a fénem jej roztopíme, krém vsákne do nahřáté kůže bot, která díky teplu lépe do sebe přijme oleje, ty proniknou do hloubky struktury mezi vlákna, hluboko do pórů kůže, což zajišťuje velmi účinné doplnění potřebného maziva do kůže. Můžete opakovat, dokud boty přijímají kondicionér. Doporučuji potom nechat boty 5 dnů v klidu
 • druhý způsob nanesení kondicionéru zatepla je v troubě. Nahřejete troubu na 50 °C., vložíte boty do trouby (dejte pod ně noviny), necháte cca. 10 min. nahřívat, nanesete na boty kondicionér, třeba Limmer, opět vložíte do trouby, po cca. 5 min. vyjmete a opět nanesete krém, můžete opakovat i několikrát za sebou, dokud boty přijímají kondicionér. Potom necháte boty ve vyhřáté, vypnuté troubě přes večer dojít. Ráno jsou boty dokonale napuštěny kondicionérem a to do hloubky struktury kůže, doporučuji potom nechat boty 5 dnů v klidu
 • výhoda je, že kůže je vyživena intenzivně do hloubky, může dojít k nadměrnému promazání, hlavně u tenčí kůže a k tomu, že kůže začne ztrácet tvar a trhat se. Tento způsob je vhodný u kůže nad 3 mm. Další výhodou je, u kondicionéru s impregnací, že spolu s kondicionérem, vnikne do hloubky kůže i impregnace, které je mnohem trvalejší, než u nanesení krému zastudena, kdy impregnace zůstává na povrchu kůže a není tolik trvalá
 • Za sebe doporučuji nanášet kondicionér zastudena. Způsob zatepla používám výjimečně, pokud chci, aby impregnace vnikly hluboko do struktury kůže a byla trvalejší. Jinak způsob za tepla nedoporučuji.

Jak často mazat boty kondicionérem?

U nových bot z kůže nad 3 mm., se doporučuje mazat 3x týdně. Do 3 mm. 2 x týdně. Po té, co se boty rozchodí a kůže změkne, stačí kondicionér doplňovat podle potřeby, klidně 1x za měsíc. Někdo namaže boty po každém použití. Je to velmi individuální. Kůže by měla být vláčná, ale na dotek NE mastná.

IMAG0176

Shrnutí (můj názor):

 • zeptat se na způsob ošetření výrobce bot, pokud to neví, dotázat se výrobce kůže, která je na obuvi použita. V případě, že mi výrobce tyto informace nedodá, nevím, jestli je ten pravý od koho chci boty kupovat
 • pro celokožené pohorky z kvalitního neseříznutého hovězího kruponu je nejlepší ošetřovat jen kondicionérem, nebo kondicionérem s impregnací bez vosku a pryskyřice, typu Limmer, ROC….
 • pro turistické boty z nekvalitní kůže doporučuji spreje (bez vosku) od výrobce dokud funguje membrána. Ve chvíli, kdy začnou boty protékat, tak navoskovat (pokud chcete, aby vaše boty byly voděodolné) a čekat až kůže popraská. Určitý kompromis může být impregnace z včelího vosku a kondicionér v jednom jako u Lundhags, Obenaufs, Montana, ROC, Fibertec…..
 • u kožených bot jen do města doporučuji čistý kondicionér bez impregnace (u kvalitních bot, vám tento krém, dodá sám výrobce obuvi). Impregnace je zbytečná. U takovýchto bot jde pouze udržovat kůži ve skvělé kondici. Pokud mám takovéto boty i do společnosti a kvůli vzhledu, jsou voskovány. Doporučuji ošetřovat stejně, jak je popsáno výše „ údržba kožených bot (s voskem) zastudena“.

IMAG0061

Odkazy:

Sdílet

57 komentářů

 1. Já jako kondicionér používám tento přípravek http://www.teguvuko.cz/index.php/brouene-materialy

  Boty kupuji zásadně bez membrány (mou nohu neudýchají). Vzhledem k tomu, že jsou mé finance omezeny tak kupuji hlavně Nubukové.
  Vždy natřu tím potovaným prostředkem a nakonec přejedu kartáčem. V něm jsou zbytečky krému, takže chytnou hladký nádech

  • Ahoj Luboši.
   Děkuji za odkaz na zajímavý kondicionér. Pokud funguje a boty drží roky pohromadě, slouží v pořádku, tak jen dobře.
   Ono je hodně cest k společnému cíli. Jsem rád, když se dozvím další novinky a zkušenosti.
   Jak dlouho slouží boty s nubukem s tímto kondicionérem?
   Díky

   • Ahoj Tome,

    Nejstarší boty, které tímto kondicionérem ošetřuji mají cca 4 roky.
    Jsou to městské vycházkové boty. Nosím je denodeně (krom léta-upekl bych se v nich) včetně zimy, kdy sůl dělá své. Kůže je naprosto v pořádku, jen už mi brzy doslouží podrážky, takže boty budou degradovány na pracovní.
    Používám ho i na oblečení na motorku.

    Všeobecně na věci z kůže používám výrobky této firmy. Po převratu byla založena pracovníky kožedělného výzkumného ústavu ve Zlíně, takže by měli vědět co a jak.

    P.S.1. před x lety se dělalo srovnání impregnačních prostředků na obuv. Paní, tuším zaměstnankyně IGTT, pěkně konstatovala, že pokud kůže není už ve výrobě upravena jako hydrofobní, žádné mazání nepomůže. na to je potřeba myslet.

    P.S.2. V dnešní době je módní používat impregnační spreje. Nevím jestli jeto stoprocentní pravda, ale známý co dělá v IGTT mi říkal, že jediné spreje které fungují, musí být na bázi fluorokarbonové pryskyřice.

   • Ahoj Luboši.
    Moc děkuji za informacea hlavně gratuliji k tomu, že jsi měl a máš štěstí na krém na boty.
    Na druhou stranu za jejich dobrou životnost může asi i samotná kůže ze kterých jsou vyrobeny. Z vlastní zkušenosti vím, že i ten nejlepší krém může mizerné kůži trochu prodloužit život, ale i přesto se ta kůže (v mém případě) do 2 let rozpadne.
    Úplně ideální je kombinace kvalitního materiálu, střihu, zpracování – ušití a údržby. Potom se to navzájem krásně doplňuje a podporuje tak, že člověk má jedny boty nn aživot. Znám takové 🙂
    Nekvalitní krém zase dokáže životnost kvalitní kůže významně zkrátit 🙁
    A představ si, že se šijou boty, které slouží 10 let a více denodenně, bez udržby a pořád je kůže ve skvělém stavu. Takže ať na mě nikdo nechodí s legendou, že kůže má krátkou životnost:-)))

    K 1: To jsem rád, že se potvrdily moje předpoklady. Pokud není kůže kvalitní od výroby, je to v háji. S tou impregnací jsem to tušil, ale neměl jsem to podložené praxí a ani testy. Tak jsem to radši ani do článku nepsal. Takže moc děkuji za tuto informaci

    K 2: S fluorokarbonem máš pravdu. Mám s ním krém na boty a je to to nej. co na botech mám. Za 14 dnů přijde pár kousků poštou :-)Na jednom fóru se o tom dost diskutuje. Jediné co ho asi předčí, je včelí vosk, ale ten má své výhody a nevýhody. Fluorokarbon sice moc dobře funguje, ale podle kamaráda chemika, je to pěkné svinstvo, které by se mělo zakázat.

   • Ano to je mi jasné. Pokud je kvalitní 3mm hovezina, jsou to boty na cely zivot. Dela to napr Makara a z financne dostupnejsich vyrobcu Garmisch model je New Beck Brown.
    Strašně se mi takové boty líbý, dokonce jsem si byl ty garmische vyzkoušet. Bohužel na mě jsou tyto poctivé boty tak tvrdé, že je nedokážu ani zavázat.
    ALe jednou, až budu „velký“…:)
    Proto spíše používám nubukové. Jednak jsou měkčíc a také levnější, i přesto, že to není tak kvalitní kůže. Zajímavé jsou třeba Fitwelly Yuma a nebo z nízkých od českého výrobce Triop model Kabru plus (mám je přímo z „fabriky“).
    Podle mě pro českého „šmatlala“ nabídne nejlepší poměr cena/užitná hodnota originál Bundeswehr Kanada. Je to z jednoho kusu kůže ( z vlastní zkušenosti můžu říct, že z poctivé), švy jsou 4násobné a cena pod dva tisíce.

    Ano, ten článek bych možná i někde dohledal.

    Co se týče té výživy, mám před sebou lahvičku a složení je:
    Koželužská mazadla, změkčovadla, emulgátory, FC-pryskyřice, voda, alifat. vodíky.-cena cca 60kč

 2. Ahoj Luboši.
  Makara vyrábí pěkné boty z 2,2 – 2,5 mm kruponu FullGrain. Starší modely vypadají dobře, ty nové jsou hodně šité a s „kudrlinkami“, které mají doufám, nejen estetické, ale hlavně praktické důvody.
  Garmisch osobně neznám. Z fotek nevypadají špatně, ale Vacheta kůže není kdo ví co (http://en.wikipedia.org/wiki/Leather). Každopádně můžu ti říct, že takové boty jsou sice zezačátku tvrdé, ale od toho je nový majitel, aby je rochodil. Ty boty jsou tzv. nedodělky. Jako každé šité boty. Musí se rozchodit a vytvarovat přesně podle nohy majitele bot. Proto jsou zezačátku těsné. Kůže povolí. Někdy to může trvat i 1000 km., ale potom boty sedí jako zadek na hrnec:)Pokud mají boty kolem dokola ten gumový pás na ochranu, tak se boty nepřizpusobí. Ta guma to nepustí.
  Pokud máš slabost na vojenské boty, tak se koukni ještě na francouzské a rakouské kanady.Originály, třeba z Ebay. Ty u nás z armyshopu jsou většinou nepovedené napodobeniny.
  Za článek budu vděčný:-)
  Díky za složení výživy.
  Kolikátku máš nohu?
  Tom

  • U Makary spatřuji jednu hlavní výhodu. Udělá boty přesně na míru. Pokud někdo trpí na „různé“ chodidla jako já, bylo by to pro něj řešení. Akorát ta cena…

   Kdysi jsem dostal radu, pokud je velký problém boty rozchodit, ponožku pořádně promáčet v Alpě a pak v těch mokrých ponožkách šup do boty a chodit. Líh by měl kůži změkčit a rychle vyprchat.

   http://ekonomika.idnes.cz/impregnace-muze-botam-i-skodit-de7-/test.aspx?c=A070613_175136_test_spi
   Toto je ten článek. Jeho informační přínos není příliš vysoký, až na tu zmínku o nutnosti hydrofobní úpravy při zpracovávání usně.

   Ovšem i tak mi takhle tuhé boty přijdou do našich podmínek zbytečně moc. Nehledě na to, že pokud někdo chodí i po asfaltu, není to žádná hitparáda.

   Máš sice pravdu, že tě guma nepustí do šířky, ale…Pokud mají boty kožené futro, tak se to přizpůsobí chodidlu. Boty bez obsázky bych už dnes nekupoval. Přeci jen tu botu ochrání.

   Nejsem nějaký extra fanoušek vojenských věcí, ale občas se dají sehnat dobré věci za dobré peníze. Např ty BW kanady, jejich cena v armyshopech je komel 1800kc za originaly. Myslim si, ze pokud by uplne identicka bota dostala stitek napr. Meindl, hned by stály kolem 5t.

   No velikost bot to je taky sranda. Dle tabulek výrobců bych měl nosit boty velikosti 41-42, protoze mám délku chodidla 265mm. V reálu musím mít boty velikosti 44-45. Mám ale i některé boty velikosti 43 a některé 46. Záleží jaké kopyto má výrobce.
   A aby to ještě nebylo jednoduché někteří výrobci mají až 3 šířky bot. K tomu mám ještě každé chodidlo jinak dlouhé a jinak vysoký nárt, takže je to docela věda.

   • Ahoj.
    S Makarou máš pravdu, ale s cenou to není přehnané. Za ručně šité boty, na míru z kvalitního materiálu, do těžkých podmínek, aby něco musely vydržet….u http://www.zacharias.cz/ zaplatíš mnohonásobně více (ano jsou to jiné boty, ale ať máš představu). Hold za kvalitu se platí. U Limmera za ručně šité pohorky zaplatíš 600 Us a čekáš na ně 2 roky.
    Na rozcházení je spousta receptů. Ten tvůj znám a není špatný, alespoň budou nohy vonět. A přidám klidně ještě dva: 1 napustit vlažnou vodou na 2 h. boty, osušit, nazout a chodit tak dlouho, až boty vyschnou (od vojáků). A potom tvůj recept, ale s vodou a lihem dohromady.
    K těmto metodám jsem měl dotaz přímo na Limmera (http://limmerboot.com/). Bylo mi řečeno, že tyto metody určitě fungují. Nedoporučuje je. Protože díky vodě, alpě, lihu…dochází k vyplavení spousty živin, maziva z kůže a často tyto živiny, oleje nejsou doplněny a zkracuje se životnost kůže (málokdo čistí a pravidelně maže futro boty) a zároveň dodal, že pro kůži je lepší, když má čas si zvykat na nový tvar. Je to pro ni šetrnější a odvděčí se větší trvanlivostí. A i přiznal, že třeba u vojáků to nemá význam. Jak u boty tak majitele je důležitější rychlost, cena a efektivita, než nějaká kvalita a dlouhodobost (bavíme se tady o životnosti bot 15 let a více, denodenního nošení).
    Děkuji za článek. Plně s ním souhlasím. Kromě dvou bodů.
    1 (budu trochu puntičkář) u goretexových a vojenských bot není hydrofobní úprava kůže zrovna dobrá. Proto je tam goretex (nebo jiná membrána), který nahrazuje kvalitní kůži z kvalitní hydrofobní úpravou. Samotná membrána taky moc nepomůže s pocením noh. Beru to tak, že ke kůži na botě se přidá jestě jedna vrstva ochrany a to mi spíše snižuje paropropustnost. Pokud nebudu mít membránu, mají páry o jednu překážku míň:-) A vojenské boty je kapitola sama o sobě. Z vlastní zkušenosti vím, že hydrofobní ochrana funguje, ale jen na chvíli. Hold na boty, které jsou určeny na krátký provoz, ti nedají kvalitní kůži s kvalitní úpravou. Tady se jde na kvanititu a cenu 🙁 Takže nezáleží jestli to je goretexová (boty s membránou), vojenská, pracovní, domácí…záleží na kůži a ta je drahá, pokud ji chci kvalitní.
    2 ve všech kožených botech se mi potí nohy. Od toho mám ponožky, aby mi pot pobraly a přesouvaly k lýtku, kde se pot odpařuje a když ani to nestačí, tak je vyměním za suché a jdu dál. S tou paropropustností to není u žádné kůže nijak dobré a to ani u 0,5 mm. 🙂
    Poznámka: pořád nechápu význam a přínos, pro mě jako majitele bot, přítomnosti membrány v botech. Chvíli brání vodě v protečení do bot, ale po pár 100 km. popraská a stejně ji pustí, k tomu zhoršuje paropropustnost, je drahá. Hmmmm….snad jen mě napadá, že umožňuje šít boty levně z materiálu, které se absolutně nehodí na boty do náročných podmínek….takový malý podvod 🙁
    Zkušenosti s gumovou obsázkou osobně nemám. Tady čerpám ze zkušeností druhých. Co do šířky, možná pustí 0,5cm více ne. Kožené futro se ti nepřízpusobí, pokud se nepřízpsobí vnější hrubá kůže. Tyto dvě kůže jsou na sobě nalepeny, nebo našity, nebo v oblasti kotníku je mezi nimi něco jako molitan. Obsázka je určitě skvělá ochrana proti suti, kamenům a chrání kůži. A pokud boty sedí hned při koupi, tak je to výborné. Pokud nesedí, tak ani časem se to nezlepší. Ta guma to prostě nepustí.
    S vojenskými věcmi máš pravdu. Dají se mezi nimi najít kvalitní. Třeba spousta lidí má pořád staré vojenské kanady 60 a nedá na ně dopustit. Celty jsou taky fajn a nějaké vychytané drobnosti taky. Jen mi prostě nejde pod nos to maskování :-O
    Díky za míry. Dostaly se mi do ruk tyto boty http://www.calzaturedallape.it/component/virtuemart/scarponi-tradizionali-dallape/scarpone-stivo-detail.html?Itemid=0
    Mají vnitřní délku stélky 285 mm a jsou spíše na úzkou, nebo střední nohu. Pokud by ti byly dobré, tak je můžeš mít hodně pod cenou. Já je nechci. Nesedí mi.
    Jinak kdyby jen 3 šířky bot:-) Tady jich máš asi 10: http://workboot.com/ 😀

    Jinak znám spousty lidí, kteří mají obrovské zkušenosti s botami a jejich používáním, jen se jim nechce podělit o zkušenosti…Což mě mrzí 🙁 A protože některé osobně znám, zkusím je dokopat na nějakou tu poznámku….snad uspěju:-) Těmhle lidem nesahám ani po kotníky a je těžké je dotáhnout na fóra a k internetu vůbec. Radši se toulají venku….což je chápu:-)

 3. Ahoj Tome, napsal jsi super článek.Nejlepší o údržbě kožených bot, co jsem kdy četl.Taky experimentuju s domácí výrobou.Vždyt kilo vosku stojí stovku a kilo snowsealu 10x tolik.Kdyby se ti chtělo, můžeme podebatovat v Beskydech.

  • Ahoj Radku.
   Děkuji za komentář k článku. Jsem moc rád, že ti něco přinesl. Proto jsem jej psal. Budu rád, když se podělíš o své zkušenosti s svými experimenty. Vždyť dělám to samý a určitě je každá další informace jen k dobru a jsem vděčný za další informace, zkušenosti.
   Sejít se v Beskydech vypadý na hodně dobrý nápad. Určitě nejsem proti.
   Kdo ví, možná se nás sejde více a budeme experimentovat s kotlíky a lektvary několik dnů, někde hluboko v lese a uděláme z toho tradiční setkání Bushcraft. Na taková setkání bych se těšil. Sejít se s podobně „postiženými“ lidmi 🙂 Prosím nebrat jako urážku.
   Jen u mě to je složitější. Musím vždycky doladit rodinu, práci a různé povinnosti. Poslední dobou jsem rád, když se dostanu 1x měsíčně ven. Což je pro mě málo. Neboj se, pracuji na zlepšení statistiky 🙂
   Možná bych mohl na svem webu dát, nějaké konkrétní datum…..

   • Až budeš mít čas, tak se ozvi.

    mart.nemo@seznam.cz

    Varnu si můžeme postavit i za Ostravou.Zrovna minulý týden poliši čtyři místní varny zrušili, takže je to v okolí dost populární koníček .))
    Jinak jsem dnes v obchodě koukal na výživu pro full grain leather a říkám prodavačce, že v nabídce nemají ani jedny boty z takové kůže a ona mi odpověděla, že posílají lidi pro mazadlo do canisu.))

   • Varábí to firma Siga od nás ze Zlína (respektive otrokovic).

    Je to klasický krém na boty s včelím voskem. někde mám doma krabičku, můžu napsat složení

  • Ahoj Radku.
   Když jsem smíchal včelí vosk, terpentýn a lněný olej, měl jsem pocitově to samý. Vonělo to stejně, mazalo se to stehně, vypadalo to stejně a impregnovalo to stejně 🙂

 4. děkuji, takže tam nějaký olej je.Jenom nevím, proč mi to vysušilo kuži na meidlech, když jsem je mazal jenom snowsealem? asi jej tam není dost, aby to fungovalo jako kondicioner.
  ted už alespon chápu, proč je ten snowseal tak drahý .)
  není nad mojí domácí směs včelího vosku, motorového oleje a technické vazelíny..))
  měl jsem do směsi připravem i lanolin, ale v lékarně jej vážili na gramy, jakoby na světě vyhynuly všechny ovce.))

 5. Ahoj Radku.
  Vidím, že máš se SnoSealem stejné zkušenosti jako já. Jestli je v SnoSealu olej, to nevím, ale vzhledem k tomu, že nejsi první, komu SnoSeal zničil kůži (mě taky), tak bych tipoval, že olej tam není žádný. SnoSeal je v první řadě impregnace.
  Kůže určitě potřebuje mazání. Však jsem to v článku vysvětlil. Jestli to mazání bude motorový olej, lanolin nebo olej z rakety od NASA je z krátkodobého hlediska asi jedno. Olej jako olej. Pokud chceš ošetřovat kůži dlouhodobě, tak bude na mazání lepší přírodní mazání. Mezi nej patří lanolin, paznehtový olej…..dlouho nic….rybí olej. Určitě jsou na kůži dobré i rostlinné oleje (často je používám), jako třeba kokosový, mandlový, olivový olej.
  Lanolin je celkem těžké sehnat, ale jde. V lékarně jsem jej musel objednat jako bezvodný lanolin a čekal jsem 14 dnů. Paznehtový olej je ještě hůře sehnatelný. Mám jej už objednaný přes snad 3 kontakty a pořád čekám. Normálně koupit nejde 🙁 A tyto dvě věci jsou na kůži asi to nej co jde sehnat. Nepočítám norkový olej, ten je na kůži taky skvělý, ale zatím jsem neviděl 100% pure norkový olej, vždycky je ve směsi a je ho tam minimum :-/
  Vím, že i motorový olej, vazelína slouží taky dobře, ale pocitově bych je na svoje boty nedal. Pár důležitých informací o ošetření kůže jsem načerpal i tady: http://sportique.cz/o-sportique/faq
  A zase je otázka, jestli člověk má boty z kůže, která si zaslouží péči a vydrží na celý život, nebo jestli je to nekvalitní kůže, která stejně za pár roků jde tam, kde končí záda…

 6. Je to můj recept = má levná varianta na pracovní boty.Na nějaké specialky šité na míru to určitě mazat nebudu.Já si s tím motorovým olejem a vazelinou vystačil dlouhé roky na kožené železničářské filcáky a dodnes bez ujmy fungují.
  Vždyt to černé mazadlo na kanady taky smrdí benzinem.
  S těmi rostlinými oleji natož sádlem bych byl osobně opatrný.Nejsou natolik chemicky stálé a dále se teplem rozkládají.
  Zkošel jsi dehtový olej?

  http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=4345

  • Ahoj.
   Taky jsem kdysi používal na kanady motorový olej a stačilo to. Stejně jsem kanady do 2 let zničil pilou 🙂
   Černé mazadlo mi spíše voní po terpentýnu, ale asi to bude jedno. Hlavně že maže 🙂
   U rostliných olejů se zpravidla přidává na konzervaci nějaký paraben nebo vit. E. Já do nich dávám propolis a funguje to moc dobře. Je to ale trochu alchymie s kterou jsem se podělil na stránkách 🙂 http://www.festovni-veci.cz/products/krem-na-boty/
   Trochu jsem si vyhrál:-)
   Děda používal na boty celý život kus špeku s kůží a boty sloužily. Jen občas měl problémy se psy 🙂
   Dehtový olej jsem nezkoušel a slyším poprvé, že by mohl být na kůži. Myslím si, že kůže by se měla vyživit a možná i impregnovat tak, aby se nucpaly póry a byla zachována pružnost a kondice kůže.
   Když je kvalitní kůže, můžeš na ni dát skoro cokoli a ustojí to na velmi dlouho. Jsou i kůže vyděláne tak, že není nutná údržba.
   ty máš s dehtovým olejem zkušenost?

 7. Jinak Radku, tvůr recept je hodně podobný krémům, které používají lesáci v Kanadě (Obenaufs), nebo seveřani (Lundhags). Směs olejů a vosku, pryskyřice. Funguje a to je důležité.

 8. Dle mého když je kůže dobře udělaná, tak se maže pouze povrch, aby kůže lépe odolávala.
  Ony ty krémy jsou stejně o kompromisu.Lanolin a oleje kůži vyživují, ale změkčují.Vosky a vazeliny, což jsou jenom měkké vosky, kůži nevyživují, ale impregnují a konzervují v ní vlhkost.
  V snowselu dle mne moc rozpouštědla nebude,.Voní jenom voskem.Pravděpodobně to bude vosk s vazelínou.
  Ten propolis je dobrý nápad.Brání napadení kůže houbama a taky pěkně voní .))
  S dehtem nemám zkušenost.Asi to na kůži moc nebude, jenom na železniční pražce .)
  dost prostředků na kůži mají i v jezdeckých potřebách.

  • Ahoj Radku.
   Přesně jak píšeš. Když je kůže dobře udělaná tak se maže jen povrch. Jen s malým dodatkem. Kondicionér určitě jen na povrch, ale nechat jej pomalu projít kůži, aby vlákna neseschla, neslepila se k sobě a netrhala se. Proto mají být promazána (přiměřeně,jinak jak píšeš…změkčuje. Až někdy moc). A vosk zastudena na kůži, vyleštit a jde se (ne zatepla napustit):-)
   Ten dehet jsi trefil…na kůži asi ne:-)
   Pracuji teď na čřlánku o Pfanner botech. Myslím, že do konce tohoto týdne to dám dohromady 🙂
   A samozřejmě budou následovat další…..

  • Ahoj,
   souhlasím s Radkem, že pokud jde opravdu o kvalitu, tak se pouze „udržuje“ povrch a o víc se defacto nemusím starat. Kožené boty sice čím jsou starší, tím mohou lépe vypadat, ale samozřejmě i údržba je čím dál pracnější (alespoň z mých zkušeností). Já v současné době vlastním kožené kotníkové zimní boty, o které se už (celkem úspěšně) starám již 4. rokem. Buď používám klasickou univerzální péči (https://www.eobuv.cz/pasta-na-obuv-coccine-shoe-wax-55-32-40a-zv2-cerna.html) nebo starou dobrou Indulonu.

 9. Máš pěknou sbírku pěkných bot.)
  Nechceš napříště napsat něco o nich, či jaké máš s nima zkušenosti?
  Děkuji.

 10. Osobně mám i jedny boty od Makary. Když jsem si bral u něho v dílně, tak jsme dali řeč i o údržbě. Pokyny byly jasné a jednoduché. Po použití očistit od hrubých nečistot, zbytečně to nepromáčet, pomalu usušit a potom namazat tenkou vrstvou vojenským leštidlem na obuv.
  Podle mého názoru to klasické leštidlo je osvědčená směska olejů vosků a taky trochu barviv. A připomínám, že jenom tenká vrstva a vyleštit.
  Myslím, že to shrnuje závěry shora popsaných elaborátů o vlivu a účincích mazání jenom oleji, vosky , zatepla, zastudena….
  O té destruktivní stránce používání voskových přípravků jsem osobně přesvědčen taky. Prakticky každému, kdo používá včelí vosk pod jakýmkoliv komerčním názvem a zvláště pak puntičkáři s fénováním a zapékáním v troubě,tak všem popraskala kúže především v ohybu za prstama. Vlastně na ohyb nejnamáhanější místo na botě. Destruktivní účinky vosku jsou ještě umocněné použitím za nízkých teplot. Vosk mezi vlákny kůže né ztuhne, ale načisto ztvrdne a funguje jako pevný předmět mezi vlákny a při ohybu neuhne. Pak ale něco musí povolit a …povolí vlákna kůže. A praklina je na světě. A že to z kožených bot dělá galoše je jasné.
  Takže na nubukovky bez membrány od HW nano sprej a na jejich kožené futro jsem jedenkrát ZLEHKA! použil kosmetickou vazelínu. Přitom jsem celkem často narazil na informaci, že kožené futro z bílé kůže v Hanwagoch nic nevydrží a tak. No, nevím. Já nemám problém žádný. HW mám sedmou sezónu.
  No a na Makarovky podle rady vojenské leštidlo. A možná by se nic nestalo, kdybych to vojenské leštidlo použil i na nubuk. Na těch HW je celkem silný a bez viditelné poréznosti. Takže asi taky není nubuk jako nubuk.
  A membrána je jenom marketingový podvod jak za drahé peníze prodat jinak neprodejný šmejd.

 11. Zdravím Mirino.
  Děkuji za komentář.
  Vidím a praxe potvrzuje, to co doporučují lidé znalí věci…Limmer, Makara…krém zastudena nanést na boty, nechat chvíli vsakovat (mě se osvědčilo cca. 10 min.) a setřít. Jestli se krém jmenuje tak, nebo onak, nebude moc podstatné, hlavně ať dá kůži co je třeba a pokud možno bez vosku.
  S voskem mají všichni stejnou zkušenost. Dřív nebo později boty zničí. Jsem rád, že tyto informace se jenom potvrzují a začínají prosakovat mezi lidi 🙂
  Kožené futro vydrží hodně, ale taky se musí o něj pečovat. Pot a soli z noh mu nesvědčí. Ztvrdne, poláme se, nebo prodře. Když se vyčistí a dá se mu kondicionér, tak slouží hodně dlouho.
  Na membránu v botech….máme na to stejný názor:)
  Tom

  • Děkuji. Jsem rád, když můžu pomoct a jetě radši, když se něco nového dozvím a pak to můžu předat dále.

 12. Ahoj, moc pěkný článek. Potřeboval bych poradit, mám kožené boty z 1.s.v., mají i koženou podrážku, bohužel jsou tvrdé jako kámen, cím je napustit aby změkly? Zkoušel jsem lanolin a po půl roce trochu povolily, ale nic moc 🙁 Prosím o radu, nerad bych je vyhodil. Děkuji

 13. Ahoj Petře.
  Děkuji za komentář k článku a za dotaz.
  Zde je možno se hodně dočíst, jak se restaurátoři starají o starou kůži: http://www.obnova.sk/diskusia/stara-koza
  Je tam spousty užitečných rad.
  Já za sebe, když se setkám s takovými botami, tak je v první řadě pořádně umyju vodou, v které rozpustím jádrové mýdlo (mýdlo s jelenem) a přidám trochu paznehtního oleje. Klidně boty dám do igelitového pytle, zaliju vodou, zavážu a nechám je celé ve vodě, dokud nezměknou (i celý den). Několikrát denně s nimi zatřepu (jak kůže do sebe natáhne vodu, tak i s ní tuky z kterého je mýdlo uděláno + paznehtí olej, po vysušení oleje zůstanou v kůži, voda ne). Potom vytáhnu, opláchnu čistou vodou, osuším a nechám vyschnout, ale ne úplně. Kůže je měkká, trochu vlhká. Snažím se, aby byla kůže co nejsušší, ale zpátky neztvrdla. No a potom namažu směsí paznehtového oleje (100% pure) s lanolinem. Nechám v klidu i týden a potom podle potřeby mažu, nebo nechám tak.
  Věřím, že existují lepší návody a postupy, ale mě to funguje.
  Další otázka je, v jakém stavu je šití. Jestli se nerozpadá atd. To by už bylo i na výměnu nití a to se máš nač těšit 🙂

 14. Děkuji za bleskovou odpověď, hned tak učiním, ní to jako dobrý postup. Jen nemám paznehtí olej, ale mám ten lanolin a pak třeba kokosobý olej, kdyby to stačilo, nemusel bych dlouhosáhle shánět ten pazneht. Šití je kupodivu v perfektním stavu, tak doufám že vydrží.

 15. Děkuji extrémně za celý článek (ostatně i za další články zde). V článku je pro mě řada novinek a zároven řada věcí jen podtrhuje moje zkušenosti. Rád bych zde uvedl konkrétní případ s botami HanWeg Alaska (asi většina zdá, klasika, ověnčení cenemi…bla bla). Boty jsem dostal v 15 o trochu větší (že mi přeci vyroste noha…nevyrostla) a díky tomu se bota ohýbala jinak, než při volbě dobré velikosti. Zkrátím to: boty mi vydržely cca 9 let (Mont Blank, Matterhorn, Wildspitze, ferraty, cokoli kdekoli kdykoli). Za celou dobu mi do nich nenateklo, postupně se kůže začínala měnit (praskat asi). Používal jsem na jejich údržbu kdeco (jak mi do poradil v outdoorovém obchodě) počínaje SnoSealem, Elaskonem, spešl HanWeg krémem, voskem na kožené věci. Prostě přes amaterismus se mi podařilo je udržet nepromokavé. Ke konci jejich bytí jsem je měl uskladněné ve sklepě a kůže začala být plesnivá. Nakonec šly z domu někomu na donošení. Včera jsem si přinesl nové boty Fitwell Yuma. Chápu, že se nejedná o model, který by měl vydržet 10 let, ale přesto mám chuť se o ně co nejlépe starat. Prodejce (Hanibal) na svých stránkách doporučuje SnoSeal, ten bych ale rád vynechal. Chtěl bych botky nosit hodně univerzálně a občas i do hor s mačkama. Prosím vás zde o radu, jak se pustit do údržby? Nerad bych, aby kůže změkla extra moc. Tudíž něco jako Limmer nebo Grangers? díky za poznatky

 16. jedna oprava Toma ..(Garmisch osobně neznám. Z fotek nevypadají špatně, ale Vacheta kůže není kdo ví co (http://en.wikipedia.org/wiki/Leather).
  Není to žádná „odpadková“ useň mám model Serac Oliva, už se nevyrábí, ale useň je silná cca.3,2mm a ač z pohledu vypadá jako broušená useň tak to není, ovšem já jsem začal hned mazat a tak z toho mám hladkou lícovku…jinak botky drží osmým rokem…voda nemá nárok, asi proto, že se starám….

  • Zdravím.
   Děkuji moc za informace. Donutili mě, abych strávil více času na internetu a dohledal informace k Vachette kůži a opravil svůj názor.
   Tato kůže by měla být kvalitní, třísločiněná kůže od 1,6 – 3,4 mm. Používá se k výrobě tašek, pásků, zavazadel, sedel…Tato kůže není ošetřena impregnací, nebo další úpravou, takže jde na ni časem vidět patina. Když je nová, má krásnou matně, žlutě – zlatou barvu. Další věcí u této kůže je, a v mnohém určuje její vlastnosti – kvalitu, jestli se jedná o krupon, krk, boky….
   Takže jsem se mýlil a omlouvám se. Vachetta kůže, podle toho co jsem našel, je kvalitní kůže (není to eko kůže, štípenka…), třísločiněná, bez dalších úprav. Dělá se v různých tloušťkách a jen doufám, že kdy že seřízne, tak ta svrchní kvalitní vrstva se dostane na naše boty 🙂
   K botám Serac Oliva. Mají pěkný střih a skvěle řešený jazyk. A jsem z nich trochu zmatený. Na stránkách Garmische píšou, že tyto boty jsou ušity z Vachetta kůže. Vachetta kůže je všude uváděna jako hladká kůže, bez broušení – chloupků a tvoje boty jsou brošené – mají chloupky. Že by Vachetta kůži dále upravovali impregnací a broušením? Když vidím chlupatou – broušenou kůži, mám z toho nepříjemný pocit. A pokud se mýlím, tak mě prosímtě oprav. Důvod proč se brousí: 1) aby to lépe vypadalo, kůže je kvalitní FullGrain a tím broušením se jen lehce naruší kůže kvůli pěknému chlupatému vzhledu. 2) z kůže je seříznutá nejkavalitnější část, a zabroušením se jen upraví povrch, aby byl hezčí a boty vypadaly kvalitně. Bohužel je kůže nekvalitní, bez svrchní – nejkvalitnější vrstvy, která celou kůžu drží pohromadě (často se do bot z takovéto kůže dá membrána kvůli nepromokavosti, která chvíli vydrží).
   Kvalitní neseříznutý krupon, z kterého by se měly šít kvalitní boty, má cca. 6 mm. Takže všechny boty, které jsem viděl, měl v rukách, jsou ze seříznuté kůže. Jen jde o to, jestli mám boty z kůže z které je seříznutá spodní vrstva a tá kvalitní zůstane, nebo naopak.
   Děkuji ti za tvůj příspěvek. Posunul mě dále. Myslím, že i řadě lidí pomůže a ušetří starosti.
   Jsem vděčný za věcnou diskuzi.
   Pokud bys měl jakékoli další připomínky, informace. Budu jenom rád, když je napíšeš.
   Pěkný den.
   Tom
   PS: místo kůže, bych měl správně psát useň. Bohužel už to mám tak zažitý. Tak pro pořádek. Ze zvířete se stáhne kůže a další úpravou se z kůže vyrobí useň.

 17. Zdravím, článek o péči o celokožené obuvi mě naprosto nadchl, ale zároveň i rozpoltil. Mám totiž celokožené pohorky Lowa aktivně užívané 7 let a mažu je Sno-sealem a jsem spokojen. Včera jsem si koupil celokožené boty bez membráry Meindl Caracas a prodavač v podnikové prodejně Meindl mi jako impregnaci doporučil jejich vosk. Nechci udělat chybu při prvotním ošetření, tak Vás chci požádat o doporučení, čím boty ošetřit. Díky Petr

  • Zdravím. Děkuji. Jsem moc rád, že se mi podařilo vzbudit zájem o to jak se starat o boty:) Lowy jsou asi z kvalitní kůže a jen potvrzují, že kvalitní kůže vydrží hodně i voskem.
   K Meindlům, které jsi koupil. Povedené boty. Za sebe bych ti doporučil, zatím dokud funguje membrána, tak sprej s impregnací, Meindl i Tilak mají impregnaci ve spreji na boty i s výživou. Pokud by sprej nestačil, kůže nasákne lehce vodu a membrána pouští vodu do bot, tak Limmer krém, ale radši méně, než více. Boty jsou z tenké kůže, Limmer obsahuje Lanolin a ten ti může změkčit kůži a bota ztratí tvar. No a poslední možnost, pokud ti pořád budou boty pouštět vodu do bot, tak vosk zastudena a pokud ani to nepomůže, tak vosk zatepla. Docela pomůže, pokud do vosku přidáš trochu oleje (kondicionér), oddálí to lámání kůže. Každopádně na nové boty nedávej vosk. Membrána funguje, tak udrží vodu mimo tvé nohy, proto tam je. Na vosk máš ještě čas.
   Pokud tě napadne jakákoli otázka, tak klidně piš…..pomůže to ostatním v hledání odpovědí 🙂
   PS: vosk od Meindlu má v sobě cca. 5% lanolinu, tak je lepší než SnoSeal, kde je jen vosk a rozpouštědla.
   Pěkný víkend.
   Tom

 18. Ahoj Tom,
  Perfektný článok, konečne článok, čo dáva zmysel, je teoreticky podložený a overený vlastnými skúsenosťami. Škoda, že som naň nenatrafil o trochu skôr.
  Som majiteľom Marmotov od Makaru a hľadám najlepší spôsob, ako ich ošetrovať. Bohužiaľ som ich na radu „odborníka“ z outdoor shopu hneď na prvý pokus napatlal Hanwag Waxom – našťastie len za studena.
  Pri preberaní mi Makara poradil (tak ako tu už bolo písané) vojenský krém na čierne časti a na tie farebné (hnedé, červené) „bezfarebný tukový finish“. Čo tým myslel som sa doteraz nedogooglil, ale predpokladám, že asi kondicionér.
  Máš nejaké skúsenosti s Grangers Leather Conditioner? Neviem sa nikde dopátrať k zloženiu a na niektorých fórach písali, že niekomu nesadol…
  Druhý kandidát (na ceste z Bushcraftu ku mne) je práve Limmer Boot Grease- trochu ma zarazilo v popise, že je „na bázi silikonu a fluorcarbonu“. Viem, že silikón výrobcovia a fóra veľmi nedoporučovali – ide len o to, že škodí membráne? (Makary samozrejme žiadnu membránu nemajú,,,)

  Mazal by si ty osobne tú čiernu hrubšiu časť vojenským krémom, alebo celé Limmerom?

  Čo s tou vrstvou vosku, ktorú som tam už napatlal (už som v nich potom týždeň chodil). Odstraňovať ju nejako, alebo ju tam nechať ako nechcený bonus (aj tak sa už asi čiastočne vydrolila…)

  Dík za rady aj super článok,

  Martin

  • Ahoj Martine.
   Děkuji za komentář k článku a zároveň gratuluji k botám.
   S krémy (kromě vojenského) o kterých píšeš, nemám zkušenosti. Snad ti poradí někdo jiný.
   Makara šije povedené boty. Nejseš první, komu doporučuje k ošetření vojenské leštidlo. Vojenské leštidlo není špatné, obsahuje oleje, terpentýn a vosk. Co já pamatuji, tak boty se potom lesknou, ale impregnace žádná a kůže pomalu tvrdla a pokud bych kanady na vojně občas nenamazal vyjetým olejem z aut, tak by se rozlámala.
   Každopádně na tvoje boty bych ti doporučil Limmer krém (je prověřený stovkami lidí po mnoho desítek let a opravdu je skvělý. Pokud by měl impregnaci šetrnější k přírodě a rukám, tak jej taky používám). Sám jsem jej používal a vím, že je to skvělý kondicionér. Impregnace není trvalá a odolná jako je vosk napuštěný do kůže zatepla (za cenu zničení kůže), ale je dostatečná a myslím, že je to ideální kompromis na výživu a impregnaci.
   Makara, co jsem se setkal, používá kůži kolem 2 mm, tak s krémem nakládej s rozumem. Pokud to s ním přeženeš, může se ti stát, že boty moc změknou a kůže ztrácí, trval. Ono opravdu stačí, když boty namažeš, až začne kůže tuhnout, necháš krém 10 – 15 min. vsakovat a zbytek setřeš. Toto je pojistka, před přemazáním 🙂
   Pokud jsi na boty už dal vosk, tak terpentýnem jde sundat. Terpentýn koupíš v drogerii, nebo barvy-laky. Je to sice dřina, ale jde to.
   U tvých bot je poměrně jednoduchý, ale pracná postup:
   1) celé boty umyj (i zevnitř) mýdlovou vodou (já rád používám jádrové mýdlo + žloutek – dodává živiny kůži).
   2) opláchni vlažnou čistou vodou od mýdlové vody
   3) nechej boty vyschnout
   4) terpentýnem odstraň vosk
   5)nechej vyschnout
   6)natři Limmer krémem (zastudena), nech boty 10 – 15 min. v klidu a potom zbytek krému setři.
   7)nech boty v klidu aspoň jeden den (já nechávám 1 týden po ošetření 100%kondicionérem), aby se oleje rovnoměrně v kůži rozložily
   8) jít ven
   9)když cítíš, že kůže začíná tuhnout, tvrdnout. Tak jen boty vyčisti kartáčem a namaž Limmer krémem.

   Je docela důležité boty čistit od špíny a prachu. Špína funguje jako brusná pasta a pomalu rozedírá nitě v šití a i samotnou kůži o ohybech a tam kde dochází k tření.
   Celý postup s mytím doporučuji opakovat 1 – 2x doroka (záleží na používání bot. Třeba i častěji). Kůži prospěje a botám prodloužíš životnost.
   PS: Limmer krémem (nebo 100% kondicionérem. POZOR nikdy ne kondicionérem s voskem, nebo samotným voskem) namaž i kožené futro boty (vnitřek boty), ta potřebuje váživu taky a impregnace ji neublíží, ta se za chvílí sedře ponožkami.
   Pokud tě cokoli napadne, klidně se zeptej. Snad pomůžu.
   Pěkný den.
   Tom

  • Ahoj Tome, ďakujem za radu, určite to skúsim. Ešte sa chcem opýtať na techniku odstránenia vosku terpentínom – je treba to poriadne drhnúť, alebo len zľahka otrieť? Podľa čoho zistím, že je už vosk preč? Terpentín potom ničím neoplachovať?

   Čo sa týka čistenia topánok, tak sa snažím topánky po každej túre umyť a pomaly osušiť.

   Na futro uvažujem aj o bezvodom lanolíne,ktorý tiež mám – futru by snáď prípadné zmäknutie vadiť nemalo.Alebo radšej použiť Limmer?
   Lanolín som použil aj na šitie tesne nad podrážkou (Makary ho majú hodne výrazné) – tam mám pocit, že tie nite treba udržiavať mastné. Používaš na šitie niečo zvlášť, alebo na to všetko Limmer stačí?

   Pekný deň,

   Martin

 19. Ahoj Martine.
  Já to tvrdě drhnu a terpentýnem nešetřím. Potřebuji, aby terpentýn vosk rozpustil, což není tak lehké a vyplavil jej z kůže. Samozřejmě, že nějaký vosk v kůži zůstane, ale neznám lepší způsob jak vosk z kůže dostat. Takže drhnout a pořádně zalívat terpentýnu. Potom nechám terpentýn vyvětrat a umyju boty mýdlovou vodou, kterou potom spláchnu čistou vodou a nechám vyschnout.
  Tak to děláš jen dobře, že o boty takhle pečuješ, prodlužuješ jím životnost.
  Na futro se dá taky použít bezvodný lanolin, ale s ním opravdu hodně opatrně a určitě před natřením, futro pečlivě umýt a vysušit. Nemá smysl mazat futro, když je špinavé a plné potu. Já mažu futro vždycky po velkém praní bot, které mám tak 1 – 3x za rok, podle potřeby. Limmer je taky skvělý. Tady bych napsal, že bude jedno, co použiješ……mě osobně více vyhovuje směs lanolinu a paznehtového oleje, ono se to navzájem doplňuje a lépe kůži prospívá, dokáže jít více do hloubky.
  Na šití podrážky k svršku, bych doporučil radši Limmer. Ono totiž, pokud budeš používat jen lanolin, tak nitě budou mastné a nebudou pouštět vodu, dokud se lanolin neodře – nevyplaví, ale zároveň lanolin změkčuje kůži a póry v kůži se uvolňují, zvětšují. Kůže více měkne, ztrácí tvar a více pouští vodu. Na šití podrážky jsem viděl skvělé řešení u Galibier Super Guide. Vypadalo to jako pružná pryskyřice, drželo to na šití perfektně a nepustilo to žádnou vodu. Já osobně na šití jsem používal jen Limmer, teď používám směs kondicionéru a vosku zastudena (70×30%) a občas i impregnaci podle starého receptu námořníků (vosk, lněný olej, terpentýn: 50x25x25%). Vodotěsnost tohoto šití se dosáhne časem, kdy směs pomalu projde přes celé šití a utěsní jej. Kdysi jsem četl doporučení, že mám boty zevnitř napustit rozpuštěným voskem a pořádně to zafénovat, že to utěsní šití a boty budou vodotěsné. Naštěstí jsem použil na testování staré kanady. Byla to pěkná blbost, zničené boty, do kterých i po tomto experimentu vesele teklo.
  Pokud tě napadnou otázky, nebo máš zkušenosti. Budu jen rád pokud se o ně tady podělíš.
  Tom

 20. Ahoj Tom,
  Velka vďaka za napísanie celého článku.
  Rozhodol som sa po dlhom čase zakúpiť si obuv na zimu(outdoor a hunting). Chcel som vysokú topánku, pevnú, nepremokavú s nejakou izoláciou. Po prečítaní hromady recenzií od používateľov som si vybral model od nemeckého výrobcu. Potom nastala ďašia dilema: impregnácia a ošetrovanie. Čítanie ďalšieho milióna recenzií 🙂 Takto som sa dostal k tvojmu článku. Od prvotnej myšlienke namazať boty Snoseal-om som upustil a prěstudoval som si viac o limmer grease, obenauf’s a prírodných olejoch, ktoré popisuješ v článku. Vyhľadal som eshopy spredávajúce bezvodný lanolín a paznechtový olej. Už som bol na 100% že objednám oba a hotovo.
  Koža na mojej topánke je nubuk 2,4 – 2,6mm s popisom full grain leather. Na moje počudovanie som priamo na stránke výrobcu našiel odporúčanie, že topánky sa nesmú ošetrovať so Sno-sealom a prostriedkami ktoré obsahujú vosk, mink oil, neatsfoot oil. Výrobca odporúča používat impregnačný sprej a krém jeho vlasnej výroby.
  Môžem teda reálne topánke – koži ublížit, ak použijem Limmer grease, alebo paznechtový či lanolínový olej? Topánky by som rád používal nejaký ten rok – ideálne aj 10 🙂
  Topánky budem používať sezónne(v zime a na jeseň), odhadujem, že v nich prejdem max 20km za děn a takých 200-300km za sezónu.
  Kto neodhalil doteraz výrobcu, tak je to Lowa a model Hunter evo gtx.
  Jan

 21. Ahoj Honzo.
  Děkuji za dotaz. S nubukem je trochu potíž, že je to broušená kůže, na povrchu je chloupek – semiš. Pokud Nubuk ošetříš jakýmkoli krémem, voskem, olejem tak ztmavne a povrch většinou ztratí chloupek a vyhladí se dohladka.
  Pokud chceš zachovat vzhled, použij sprej na nubuk. Dobrý prodává Tilak (Green Guard Leather), nebo něco podobného. Je to impregnace s trochou výživy. Bude to stačit.
  Nevím, co doporučuje výrobce, ale i jeho přípravky můžou být dobré. Meindl má na Nubuk Impregnace Conditioner and Proofe, ten je taky dobrý.
  Samotné oleje Nubuku neublíží, jen změní vzhled. Je tu ale nebezpečí, když to s kondicionérem přeženeš, kůže změkne příliš, ztrácí tvar a pouští vodu.
  Pokud ti nevadí změna povrchu, tak používej výše uvedený přípravek, nebo jemu podobný a až budou boty protékat, kůže tvrdnout a bude třeba jiné ošetření, protože Green Guard Leather nestačí. Tak se smiř se změnou vzhledu. Ošetři boty kvalitním kondicionérem bez impregnace (může být i Limmer, tím pádem nebude třeba další impregnace), nech pár dnů v klidu a potom použij zastudena impregnaci (sprej, vosk, kombinace vosku a kondicionéru).
  Díky aplikaci zastudena nevnikne vosk do hloubky kůže, nezalepí ji a zůstane na povrchu. Je třeba ji často obnovovat, ale kůže je v pohodě.
  Pokud i přesto boty protékají a chceš nohy v suchu, tak budeš muset ošetřit boty zatepla voskem, nebo voskem s oleji (což je menší zlo).
  Být tebou, tak boty ošetřuji přípravkem od Tilaku, Meindlu. Až nebude stačit, tak Limmerem a pokud budeš chtít trvalejší impregnaci tak SnoSealem, nebo kondicionérem s voskem (60:40) zastudena a přinejhorším i zatepla, ale vše je už vysvětleno v článku.
  Pokud tě napadnou otázky, klidně napiš.
  Pěkný den
  Tom

 22. Dobrý den,
  děkuji za tento článek, moc mi pomohl.
  Ale jde mi hlavně o boty Meindl Dovre Extreme, jsou totiž vyrobeny z voskované kůže a ačkoli Meindlu věřím, mám obavy že kůže se bude vysušovat, jelikož kondicionér se nedostane přes tu vrtsvu vosku. Momentálně uvažuji o jejich koupi a rozhoduji se mezi nimi a Taiga gtx. Na membrány moc nevěřím, zato kondicionér od Grangeru se mi osvědčil a chtěl bych ho používat i u nastávajících bot.
  Děkuji za odpověď

  • Zdravím. Vosk se po čase ošoupe, vytlačí v ohybech. Pokud membrána funguje, tak bych používal sprej s impregnací a kondicionérem a to buď od Maindlu, nebo Tilaku. To bude stačit i na výživu kůže (ty spreje ji mají). Když začnou boty protékat, membrána se rozláme a sprej už nestačí, tak kondicionér s voskem zastudena. Pokud se Granger osvědčil, tak jej klidně používejte dál. Já taky používám to, co se mi osvědčilo a funguje.
   S pozdravem
   Tom

  • Lanolin a kokosový olej je v pořádku, ale s voskem se jedná už o kondicionér s impregnací. Na svršek to je fajn, ale ne na kožené futro. Tam čistý 100% kondicionér bez vosku, pryskyřice.
   Tom

 23. Dobrý den,
  Rád bych se Vás zeptal, zda-li jste slyšel o patinové úpravě kožených bot. Bylo mi řečeno, že takové boty se nesmí krémovat, ani voskem. Pouze posprejovat nějakým přípravkem. Ke spreji jsem obecně skeptický, nemám dobré zkušenosti. Rád bych slyšel Váš názor. Děkuji Josef

  • Zdravím.
   Ano o patinování kůže jsem slyšel, ale nikdy jsem ji na botech neměl. a nikdy jsem ji neošetřoval. U takové kůže, bych se držel doporučením výrobce této kůže, ne výrobce boty z této kůže (často ani o té kůži nic neví). Pokud se můžou jen sprejovat, tak dobrý sprej s kondicionérem má Meindl, Tilak – na nubuk, broušenou kůži (už se pořád o nich opakuji, snad tady někdo dá doporučení na obdobné spreje). Předpokládám, že obyčejná kondicionér, nebo kondicionér s voskem, změní vzhled kůže a o ten vzhled u takové kůže jde prioritně. Takže ošetřit něčím, co nemění vzhled kůže a vyživí, což výše uvedené spreje dělají…teda zatím, dokud nezmění receptůru spreje. Před použitím spreje, bych nastříkal kousek boty tam kde to nejde vidět a podíval se co to s kůži dělá. Pokud bude kůže OK, tak nastříkat celé boty. Nebo napsat várobci kůže, ať přesně doporučí prostředky na ošetření kůže a budu moc rád, pokud to dáte tady jako informaci. Určitě to mnohým pomůže a já budu rád za cenné informace. Díky
   S pozdravem
   Tom

 24. Dobrý den,
  chci se poradit ohledně ošetřování anilinové kůže (obuv Camper). Existují i speciální přípravky, ale jsou hlavně na sedačky a celkem drahé.
  Šlo by ošetřit tím sprejem Tilak? U toho píšou jen semiš a nubuk..
  Děkuji
  Petra

  • Dobrý den.
   Děkuji za mail.
   Ano, obuv lze ošetřit spreji od Tilaku: https://www.tilak.cz/cs/leather-guard-eco-100ml
   Doporučuji vyzkoušet sprej na kousku bot, kde to moc není vidět, nechat uschnout, aby bylo vidět jestli nedošlo k změně vzhledu, který by vám vadil.
   Pokud bude vše v pořádku. Tak až potom nastříkat celé boty.
   Pokud se chcete ještě na něco zeptat.
   Klidně napište.
   S pozdravem
   Tom

Zanechat komentář