Nedávno jsem na zem naskládal věci, na kterých jsou tři korunky anebo nápis Made in Sweden. Překvapilo mne, kolik věcí vlastně mám a jak často je používám. V dnešním článku bych tedy rád představil věci do přírody pocházející ze Švédska.
Batoh LT35
Začnu batohem. Tento švédský batoh nese označení LT35 zabírá jen polovinu kostry a tak mu říkám půlčík. O ,,Švéďákovi“ jsem se poprvé dozvěděl z fotek, které na internetu ukazoval kamarád Gero. Ten má většího brášku mého batohu půlčíka. Na jednom čundru jsem si jej prohlédnul a zjistil, že tento jednoduchý a bytelný batoh je můj šálek kávy. Začal jsem prohledávat armyshopy a hledal, kdo ho má skladem. Při pátrání jsem narazil na jeden e-shop, kde byl i můj půlčík. Na skladě měli jen jeden kus, okamžitě jsem do něj šel. Je to pár let a už si nevzpomenu o jaký e-shop se jednalo. Batoh byl nový, bez oděrek a stál cca 450Kč ☺ V horní části batohu je jedna velká komora 35l a spodek konstrukce je volný. Z venku nosím Gorebivak, Jerven, návleky a karimatku. Vše ostatní uvnitř. Tenhle systém mi absolutně vyhovuje. Po dešti prostě nechám vše mokré venku a nemusím to cpát do batohu.
Kovová konstrukce perfektně drží tvar batohu a bederní pás se také hodí ke zvýšení komfortu. Zajímavostí je, že tento půlčík má o chlup větší kostru a má bederák, ale větší bráška má konstrukci menší a bederák nemá. Bederák i popruhy by mohly být lépe polstrované, ale co by člověk chtěl. Je to jednoduchý vojenský batoh z roku 1991. Proč je na hlavních popruzích nápis ISRAEL dodnes nevím. Batoh mám rád, i když na něj po delších túrách nadávám. Vyhovuje mi natolik, že jsem prodal testovanou ILBE i SPM 25l a nechal si tenhle žebřík☺
Švédská ledvina
Tahle armádní sada na vaření je u mne možná víc jak 20 let. Ze začátku jsem celou sestavu používal tak jak se má, s lihovým vařičem a nádobkou na líh. Později jsem závětří předělal a mám z toho dřívkáč. Takže můžu použít jak klasiku na líh anebo na dřívka. Obal vyrobil kamarád z US pytle na mrtvoly. Ledvina je šikovně udělaná, má velký obsah. Víčko poslouží jako pánev a šikovná očka podrží nasunutý klacek jako držadlo. Mám tuhle sadu opravdu rád.
Plastové nádobí Wildo
Skládací hrnek a plastový ešus zná každý. Také láhev na vodu je známá. Láhev Wildo je mi sympatická obsahem i tvarem. Slouží mi spíš jako pohotovostní láhev na čaj anebo na víno. Díky svému tvaru se pohodlně vejde do boční kapsy kalhot. Hrnečky se dělají s obsahem 0,2l anebo 0,5l a to už je pořádný hrnek. Plastový ešus používám na přenášení ořechů nebo na servírování jídla.
Mora
Nože značky Mora asi nemusím nikomu představovat. Pár kousků mi prošlo rukama, většina těch s plastovou ručkou slouží v garáži a dílně. Mora Classic s dřevěnou ručkou však u mne zůstala a často se spolu touláme po lesích. Kdysi jsem si jí ze zvědavosti pořídil a nadchla mne jednoduchostí a také řezivostí.
Její hnusně natřenou ručku jsem smirkovým papírem obrousil a napustil voskem. Dva roky se mnou makala na stavbě, kde jsem řezal izolace a igelity. Často se válela v zuboženém stavu několik dní na zemi. Teď jsem jí znovu objevil a vdechnul jí život. Je to za pár korun skvělá kudla. Dá se s ní i naštípat i nějaké to polínko. Super Bushcraft kudla.
Jedinou výtku mám k plastové pochvě, ale zase jsou tam ty tři korunky, tak si jí nechávám ☺
Švédská košile M39
Najít dnes tenhle kousek oblečení je loterie. Je to košile s dlouhým rukávem, navléká se přes hlavu a u krku se zapíná na tři knoflíčky. Je vyrobená z velmi pevného a příjemného materiálu 100% bavlna a nemá límeček. Takže u krku nepřekáží. Nosím jí v letních měsících, perfektně saje pot. Dříve se prodávala i v černém provedení, dnes už seženete jen khaki. Mám dvě košile, z toho jednu od roku 1995 a materiál neztratil nic ze své gramáže.
Nesmím zapomenout na funkční rolák. Sehnal jsem jen malou velikost a na mojí vypasenou postavu by to chtělo o číslo větší. Má prodloužený zadní díl a vysoký rolák je také super. Funguje skvěle.
Kalhoty Fjällräven
O značce Fjallraven se před mnoha lety zmínil můj kamarád, který jezdil tak dlouho na sever až se tam usadil. Teď žije v Norsku. Výrobky Fjallraven tam používá mnoho lovců a lidí pobývajících v přírodě. V našich končinách to není běžné oblečení, hlavně kvůli ceně. Ono dát za kalhotky přes 3800 Kč je dost. To jsem si říkal roky. Pak jsem podlehl a kalhoty jsem si pořídil. Jak jsem jen mohl☺. Jak jsem jen mohl tolik let váhat. Lehké, pevné, odolné. Nechal jsem si je zakončit na přání. Jednoduše jsem změřil délku nohavice a kalhoty mne přišly i se stahováním nohavice a očkem. Rozložení kapes je ideální. Na levé straně je dokonce úzká delší kapsa na pevný nůž. Jedna velká a jedna menší kapsa na levé nohavici a jedna velká na pravé nohavici.
Zadek a sed jsou vyztuženy. Na kolenou jsou otvory, kudy si můžete vložit vložku, v mém případě karimatku. Kalhoty jsou dobře tvarované, žádné pytle. Už z výroby přišly lehce voskované. Při lehkém dešti nebo průchodu orosenou trávou se voda nevsakuje, ale tvoří kapky a po kalhotách sklouzne. Nevydrží však dlouhý průchod mokrou trávou nebo silný déšť. Zase však po navlhnutí rychle schnou. Pokud budu chtít lepší voděodolnost, musím impregnovat.
Použitý materiál G1000 je speciální směsí bavlny a polyesteru. Výsledek je lehká, pevná a odolná tkanina, která je příjemná a dobře se nosí. Určitě to není poslední kousek vybavení této firmy.
Fjällräven čepice Helags
Ke kalhotám jsem si pořídil i čepici Fjällräven. Čepice je vyrobena také z materiálu G1000 jako kalhoty a je opravdu lehoučká a skvěle se nosí. Kšiltovky nosím skoro pořád a tahle sedí skvěle a váží polovinu oproti ostatním, co mám. V zadní části je stahování. Velice dobře saje pot a často se stává, že kožená liška ve znaku je celá mokrá☺
Bunda do deště
Tuhle bundu mám už dlouho. Díky svému atraktivnímu maskování jsem jí často nosil jak do lesa, tak do města. Je vyrobena z trilaminátu a nějaký ten deštík vydrží. Má i podšívku a ve spodní části sněhový límec. Bunda má i několik praktických kapes. Kapuce se dá slušně stáhnout kolem hlavy, i tak umožňuje výhled do boků. Kapuce je vpředu zakončena velkým kšiltem, který perfektně kryje kšilt čepice.
Light My Fire
Prvním produktem od této značky bylo křesadlo. I dnes po tolika letech zkoušení a používání musím říct, že křesadlo Light My Fire je nejlepší. Mezi další produkty téhle značky patří plastové nádobí, slánka a lžičky. Všechny produkty s oblibou používám.
Některé švédské kousky mám krátce, jiné používám přes 20 let. Mám rád kvalitní praktické věci, které nezklamou a slouží dlouhou dobu. Každý má rád něco jiného a já mám rád věci, kde je nápis Made in Sweden anebo tři korunky. Hezký den přeje Kraken
Lidově řečeno, Tre kronor nedělají žádný aušus 🙂
Řekl bych, že ta bunda do deště do článku o věcech ze Švédska nepatří. Šacuju to na kopii U.S. Gore bundy v potisku ala Švédská kamufláž (pravděpodobně firma TRU-SPEC Made in China).
Vidíš to je možné. Koukám na tu podobu a asi to tak bude. Tak to se moc omlouvám za zbytečné matení 🙂
Souhlas… taky bych to tipoval na naky mil-tec nebo podobnou dojicku….origo svedskou parku dela tac-up gear a je tradicne svedsky promakana http://www.strikehold.net/2012/07/07/tac-up-gear-nordic-conditions-water-resistant-clothing-m90-camouflage/
Ahoj,
Díky za článek. Neměl bys nějakou fotku, jak je na batohu bederák řešen? Mám jeho většího brášku a je to jediné co mi na něm chybí. Třeba by šel dodělat
Ahoj, pokusím se to nafotit.
Sežeň si bederák z americký Alice. Pasuje i funguje perfektně. Mám, používám, spokojenost.
Kraken!
Môžeš prosím Ťa dať rozmery tohoto „púlčíka“. Na nete som nič bližšie k nemu nenašiel.
Ahoj. Docela mě zajímá ten švédský batoh, rád bych si ho pořídil, ale pod označením LT 35 jsem nic nenašel. Našel jsem několik odkazů na švédský batoh hospital, tak jsem si chtěl ověřit, jestli se skutečně jedná o ten samý batoh. Tady je odkaz: http://www.militarysklad.cz/batoh-svedsky-hospitalskonstrukci-zeleny-18000153