Mlýnek na kávu je zbytečný luxus. Drahá a těžká věc, vždyť si můžu nosit kávu namletou….ale!

IMG_8963

Jak nosit kávu, už jsem řešil od začátku, co chodím ven, protože posezení u kávy je pecka. Občas jsem u kluků zahlédnul mlýnek Tramp anebo Tramp3. Ten se mi zamlouval a tak jsem prohledal půdu a našel jak Trampa 3, tak i Istanbul. Istanbul je na nošení dost velký a těžký, ale Tramp je tak akorát.  Je však už dost unavený.

IMG_7957 (kopie)

IMG_7959 (kopie)

IMG_7954

IMG_7955 (kopie)

IMG_7956 (kopie)

Pátral jsem na trhu po náhradě za starý mlýnek. Našel jsem spousty druhů, nejvíce se mi líbil mlýnek Porlex a mlýnek od GSI JAVAMILL. Nakonec jsem si do testu vybral mlýnek GSI JAVAMILL, jejich sortiment nabízíme, a také je cenově o pár stokorun levnější než Porlex.

Istambul není potřeba představovat. Velký a těžký, ale stále funguje a drtí i semena třeba ostropestřce, která mají slušnou tvrdost.

IMG_4073

Mlýnek GSI jsem porovnal s Trampem.

Velikost obou kousků je přibližně stejná. GSI má delší kličku, která se při zabalení nasadí do otvoru opačně a nezabírá tak místo. U Trampa se dá sice klička vyndat, ale musela by se skladovat odděleně.

Tramp váží 149g, s plnou nádobkou kávy 171g.

GSI 276g má váhu s plnou nádobkou 303g.

IMG_8870

IMG_8863 IMG_8864

Vidíte, že rozdíl v obsahu je minimální. Velký rozdíl je však v plnění – u Trampa se musí sundat klička, a pak i víčko – u GSI jde sundat horní kryt spolu s kličkou najednou. GSI má ještě jednu velkou výhodu a tou je delší klička, rozdíl v délce je cca 5cm, ale na výsledku je to znát. S GSI se méně nadřu.

IMG_7957 (kopie)

Kávu tedy nosím v bavlněném váčku a kávu si melu těsně před zalitím. Požitek z čerstvě namleté kávy je dokonalý. Možná to má člověk jen v hlavě, ale funguje to i na ostatní. Už jsem několik lidí nakazil mlýnkománií.

IMG_7953

IMG_8874

Provedl jsem i zátěžovou zkoušku. Ostropestřec mariánský, který si pěstujeme, má tvrdá semena a před konzumací bylo potřeba je rozkousat anebo rozdrtit v hmoždíři. S GSI jsem je za chvilku hravě namlel, také zrní pro ptáčky prolétlo mlýnkem bez problémů. Jen lněná semínka a ovesné vločky šly pomalu. Zdálo se, že melu naprázdno. Ale semlít se to dalo. Nejlépe jdou samozřejmě kávová zrna. Ale i v nouzi by si člověk mohl namlít zrní v přírodě nalezené a udělat placku.

IMG_8042 IMG_8043 IMG_8044

GSI mlýnek mne přesvědčil a zařadil se mezi „zbytečnosti“, které s sebou nosím na výlety do přírody.

IMG_8859

IMG_8860

IMG_8862

IMG_8861

IMG_8872

 

Hezký den přeju a jdu si uvařit kávu. Kraken

bushcraftshop_button_buy

Sdílet

4 komentářů

  1. Vůbec jsem netušil, že se tu za minulého režimu mlýnek s takovým názvem prodával. Tak jsem se mrknul na net a stále ho v ČR vyrábí 🙂

  2. Nejlepší je Tramp I. , alespoň pro mě. Malej, skladnej, bakelitovej a i po nějakejch 60, 70ti letech mele jako mladík. :-D. Nemám problém ho zabalit a nosit, při představě instantní kávy, nebo 3v1, se mi dělají pupínky… A kdo by se furt drbal??? 😀

  3. Zdravím, zvažoval jsem taky koupi mlýnku a vyhrál u mě Tramp 3. Ve článku nahoře se píše, že klička by se musela skladovat odděleně. Z mé zkušenosti se klička se dá odejmout a pohodlně vložit do prostoru pro namletou kávu. Nikde nepřekáží a přesně tam zapadne. Takže za mě lehčí, u nás vyrobený, papundeklový tramp vyhrál. I tak díky za článek. 😉

  4. Zdarec, sháněl jsem nějaký malý, skladný a hlavně funkční mlýnek na kávu . Po přečtení recenzí jsem nakonec zvolil mlýnek Javamill od GSI. Používám ho asi týden a zatím maxim. spokojenost. Pokud tak bude fungovat bezproblémově i nadále, tak mohu jen doporučit 🙂

Zanechat komentář