Dříve než se mi tenhle nůž dostal do ruky, tak jsem si přečetl několik recenzí. Ve všech se objevují výtky k samotnému zpracování nože. Nedotažený výbrus, trošku ujetá špička, sem tam zajela bruska, kam neměla. Velká odtoková dírka na kydexovém pouzdře atd. Ano tyhle drobnosti tam jsou. Jako přes kopírák 🙂 Já však vidím nůž, který je lehký a praktický. Dá se nosit skrytě a jeho váha je zanedbatelná.

 

 

 

IMG_8734

Nože používám na všechny práce počínaje kuchyní, dílnou a třeba i v lese. Tenhle nůž není žádný táborník, ale nebojím se vyrazit na grilovačku, kde zvládne vše od  naštípání dřeva a zapálení ohně až po přípravu jídla.

IMG_3296

Mikov List

Tento nůž jsem vyhrál na soutěži Knifest 2015. Udělal mi velkou radost. Plánoval jsem jeho koupi a následnou recenzi. Provlíknul jsem paracord a už jsem nůž nesundal.

Celé léto, každý den byl List u mne. Nosil jsem ho pod tričkem na levé straně nebo na krku. Pod tričkem nebo košilí není vůbec vidět. V kydexovém pouzdře drží i po pár měsících velice dobře a nerachtá.

IMG_0550

Kydex je dobře napasován a díky dutým nýtům a paracordu si můžu vytvořit závěs, jaký budu chtít. Větší odtoková dírka mi vůbec nevadí.

IMG_3321

Nůž je v pouzdře utopený akorát. Dá se dobře chytit a vytáhnout. Odpor kydexu je dobrý, néé neutrhnete si při vytahování nože hlavu.

Nůž se velmi dobře drží. Hranky jsou sražené a nikde nic nedře. Při práci v kuchyni jsem narazil jen na jednu věc a to je hodně ostrá špička, kterou jsem několikrát při kuchání neuhlídal. Ale jinak v kuchyni velká spokojenost. Oceňuji povrchovou úpravu, na které toho moc neulpívá. Dokonce mazací sýr jde sundat lépe než z leštěné čepele.

IMG_3298

IMG_3295

IMG_3303

IMG_3305

IMG_0544

IMG_0545

 

Maso a zelenina není problém. Nůž je ostrý a má tenkou čepel. Při řezání bochníku chleba je limit délka čepele. Ale dá se to ☺

IMG_0546

Nůž se mnou absolvoval i vojenské cvičení, kde fungoval jako univerzální nástroj, jak při porcování jídla, tak i při čištění zbraně. Po tomto ošklivém zacházení jsem nasekal u špičky několik plošek na ostří. Pár tahů na keramice však vrátilo ostří do původní ostrosti. Celou dobu si pochvaluji řezivost nože. 

IMG_8765

IMG_8761

IMG_8762

IMG_3500

 

IMG_3557 IMG_3620

To se ukázalo hlavně při práci se dřevem. Při silovém řezání trošku tlačí tenký profil nože, ale řezat se s ním dá. Sice bych s ním nechtěl hodiny vyřezávat, ale na to tenhle nůž určený není.

Je to menší nožík na všechno a díky nízké váze, kydexu a závěsu z paracordu, může být stále po ruce.

IMG_8982

IMG_8983

IMG_9015

IMG_9021

IMG_9018

Na dřevě jsem se vyřádil několikrát. Přál bych Vám vidět zděšené oči lidí, když jsem na grilovačce štípal polínka tímto plocháčkem. Pak nařezal chlupaté dřívko, zapálil oheň a vrhnul se na řezání potravin.

IMG_8984

IMG_8985

IMG_8986

IMG_8987

IMG_8988

U toho rozdělávání ohně se zastavím. Na Listu jsem našel jedinou vhodnou plošku na křesání a tím je vybrání u začátku ostří-choil. Vejde se tam tedy jen menší firesteel, ale hranka je tam dobrá a jiskry to hází dobré. Chce to však trochu šikovnosti. Lepší je škrtat horní hranou nože, proto si plánuji takovou hranku na hřbetu nože vybrousit. Ale to je jen detail.

IMG_8990

 

IMG_8991

IMG_8992

IMG_8993

Naštípal jsem docela dost třísek a jsem překvapen, že na čepeli to není znát. Žádné velké škrábance a i logo zůstalo bez oděrky.

IMG_3306

IMG_9098

IMG_9097

Jsem zvědav, zda přibydou i větší bráškové anebo i střenky na List. Tento nůž by to tak posunulo mnohem dál a našel by si i více zákazníků.

Cena mi nepřijde nijak vysoká, pokud přihlédnu k použitým materiálům tak si myslím, že je tak akorát.

 

Nože na krk nabízí každý větší výrobce nožů a jsem rád, že tento produkt nabízí i Mikov. Jak už jsem několikrát říkal, když jsem ukazoval tento nůž lidem. V Mikovu zafoukal svěží vítr, jen tak dál.

IMG_8937

IMG_8936

IMG_3299

Mikov List mne velmi překvapil. Tohle se povedlo.

Hezký den Kraken

 

Sdílet

9 komentářů

 1. upřímně, lidi co nechápou velikost odtoku, nikdy nečistili pouzdro na noži 😀 klidně by mohl být i větší, tohle je tak akorát na kompresor 🙂

 2. Ahoj Kraken ,kolko ti zaplatili ???? ked si vyhral ten noz tak ok ale az si ho niekto kupi tak obanuje ja som ho mal zapozicany od kamarata ,no o spracovani pomlcim ,funkcnost tam je ale odpalil som mu spicku , a to som robil s nim zlomok toho co ty na videu .Nic v zlom ale mikov ma dlhu tradiciu ale noze robit nevedia .Jednoznacne izula v nerezvej verzii ,mozem doporucit

  • Kolko mi zaplatili?? A kdo?? Joo Mikov?? člověče asi 6 000 000,. v korunách českých. Není to moc vid?
   Teď vážně, že jsi mu zlomil špičku?? jak? máš fotku ukaž. Také jsem se o špičku bál ale kupodivu vydržela.
   A izula je pro mne hrozně okoukaná. Tohle je takovej neokoukanej tvar.

 3. Krakene díky za pěknou recenzi. Kudla je to to za tyto peníze opravdu povedená. Na všem se něco najde a toto je dobrý počin. Už mám doma a je to přesně co jsem hledal. Snad udělaji nebo už dělají další modely. Za mě 1 s *

  • Nůž je to fajn, nosím a používám denně. A souhlasím s Blamem, proto jsem se taky ptal O. Němce jestli neplánují víc velikostí jako Opinel, stačili by 3, s tím že tato by byla nejmenší. Ale moc jsem se toho nedozvěděl, jen že se něco chystá většího ale nebude to stejné jako LIST. Proto jsem si udělal pár nákresů vycházejícich z konceptu LISTu a přes zimu se mi snad podaří něco vyrobit pokud bude čas. 🙂

Zanechat komentář