Občas se mi stane, že dostanu dotaz na toto téma. A vzpomínám, že v začátcích, jsem také tápal a nevědě, jak boty umýt. Tak se podělím o zkušenosti, které jsem získal pokus – omyl, nebo zkušenosti někoho jiného, které pomohly, protože fungovaly.

Budu jen rád, pokud tady přidáte své zkušenosti, rady, nebo upozornění na co si dávat pozor, co nefunguje, nebo funguje.

Budu nyní psát o mytí kožené obuvi, neošetřených včelím voskem, pryskyřicí nebo přípravky tyto impregnace obsahující. Pokud byly boty ošetřeny touto impregnací, tak je třeba po prvním vyčištění suchým kartáčem a vlhkou hadrou (aby kůže nebyla promočena), vydrhnout boty jen terpentýnem, jak to jenom jde. Nijak nešetřit prací a ani terpentýnem. Terpentýnem vydrhnout boty jen v místech, kde byla použita impregnace z voskem, pryskyřicí. Pokud někdo impregnoval i futro boty, tak musím vyčistit i futro boty. Terpentýn není určitě zázrak, který zbaví bot vosku, pryskyřice do posledního gramu (hlavně pokud byly boty napuštěny voskem zatepla), ale nic lepšího zatím neznám, co pomáhá s voskem, pryskyřicí z kůže ven. Po vyčištění terpentýnem, nechat boty alespoň dva dny větrat a potom pokračovat v čištění viz níže.

Step1

JAR versus Jelen

Na mytí používám jak Jar, tak mýdlo s jelenem. Jar používám, pokud je kůže příliš promaštěná a chci kůži zbavit nejen nečistot, ale i olejů – maziva v kůži. Jar vysušuje.
Mýdlo s jelenem používám, když kůže je vyschlá, má v sobě málo oleje – maziva a potřebuje aktuálně doplnit kondicionér (mýdlo obsahuje oleje, které společně s vodou proniknou hluboko do struktury kůže a kůži trochu promažou, po vysušení boty se voda vypaří, ale oleje v kůži zůstane). Mýdlo používám nejraději a opravdu skoro u všech bot, které jsou tak říkajíc normální.

Postup:

 • Do vlažné vody rozpustím Jar, nebo Mýdlo. Množství si člověk určí sám podle potřeby. Neměla by to být hustá kaše, ale opravdu voda s trochou mýdla, jaru. Aby to mylo. Někdy přidám pár kapek paznehtového oleje u kůže, která je opravdu hodně vyschlá a tvrdá
 • Vezmu hadr, nebo kartáč namočím do připravené vody s mýdlem, jarem a pořádně boty umyji, vykartáčuji. Zatím jen zvenku
 • Opláchnu boty čistou vodou
 • Vezmu kartáč, namočím do vody s jarem, mýdlem a vydrhnu futro boty
 • Opět opláchnu čistou vodou
 • Teď mám boty zbaveny hrubých nečistot
 • Kartáčem a vodou opakovaně drhnu celé boty jak zvenku, tak zevnitř a proplachuji čistou vodou. Dokud není voda, kterou oplachují vydrhnuté boty, čistá
 • Nakonec vezmu boty a celé je namočím do vody s mýdlem, jarem tak, aby byly ponořeny celé
 • Nechám 1 – 2 h. a potom je vytáhnu a opláchnu čistou a vlažnou vodou. Pokud mám pocit, že zůstalo v botě ještě hodně mycího prostředku (klidně boty propláchnu několikrát za sebou)
 • Vytřu dosucha hadrem
 • Vycpu novinami boty (ideální jsou reklamní letáky z takového drsnějšího papíru, který skvěle saje)
 • Za cca. 30 min. noviny z bot vyhodím a vycpu je novými, suchými novinami
 • Boty odložím do větrané místnosti, nebo ven. Podložím paty, nebo opřu boty patami o stěnu a nechám vysychat
 • Na druhý den noviny z bot vyhodím a už je do nich nedávám.
 • Nechám boty vysychat
 • Pokud vysychání trvá dlouho (3 a více dnů), stávalo se mi, že kožené futro chytalo plíseň. V tom případě jsem futro vytřel hadrou, namočenou ve vodě s trochou octa
 • Vložky do bot myju stejně. Jen pečlivost mytí přizpůsobím jejich zašpinění, teda pokud je přímo nevyhodím
 • Namažu kondicionérem, nechám 5 dnů odpočívat
 • A pak už jdu na hory nebo na tůru 🙂

step4
Pokud myju lakýrky do práce. Postupuji stejně, jen na konec po 5 dnech, kdy jsem nechal boty odpočinout, namažu je krémem na boty s voskem, nechám zaschnout a vyleštím. Protože krém s voskem nanáším zastudena, vosk zůstává na povrchu kůže a při dalším mytí se lehce odstraní terpentýnem a může se kůže ošetřit kondicionérem hluboko do struktury kůže.

Upozornění:

Určitě platí, že u mytí bot se budu řídit zdravým, selským rozumem. Bude rozdíl v intenzitě mytí mezi rušně šitými koženými pohorkami ze 4 mm hovězí kůže, a mytí lepených lakýrek z 1 mm. štípenky!

Tom / festovni-veci.cz 

bushcraftshop_button

Sdílet

15 komentářů

 1. A napadla mě hříšná myšlenka 🙂 Proč boty umývat? Vždyť se stejně zašpiní a jsou pořád v binci.
  Protože špína funguje jako brusná pasta. Pomalu likviduje šití i samotnou kůži a to nemluvím o možnosti množení plísní, nelibé vůně a snížení celkové životnosti obuvi :-/

 2. Ahoj. Chtěl jsem se zeptat, čím by bylo nejlepší naimpregnovat kožené sedlo a brašnu na historickém kole? Sedlo i brašna je ještě původní a nechci aby se zničilo. Dík za rady

  • Ahoj Honzo.
   Děkuji za dotaz.
   Hned na začátku ti musím napsat, že s tímto nemám zkušenost a nikdy jsem to nedělal.
   Budu jenom rád, pokud někdo tady dá svou zkušenost, která může pomoct.
   Takže teď budu trochu teoretizovat.
   Kůže sedla a brašny musí držet svůj původní tvar a zároveň se kůže nesmí polámat, potrhat.
   Určitě bych první vše umyl vodou s jádrovým mýdlem (mýdlo s jelenem).
   Po vyschnutí navlhčit kousek látky olejem (paznehtový olej je ideální, nebo lanolin s paznehtovým olejem 2:1), dá se použít i Elaskon. Jen lehce natřít sedlo i brašnu, nechat pár dnů (cca. 5) v klidu. Kůže ztmavne, trochu změkne. Musíš si pohlídat, aby to nezměklo hodně, aby to drželo tvar, ale zároveň aby se kůže hýbala a nebyla tvrdá jako plech.
   A potom dát vosk. Mě se osvědčila směs včelího vosku a terpentýnu 1:1, nebo impregnace: http://www.festovni-veci.cz/products/impregnace-a-ochrana-platna-kuze-a-dreva/. Nebo SnoSeal (což je vlastně včelí vosk s terpentýnem).
   Vzhledem k tomu, že na sedle budeš sedět a můžeš zašpinit oblečení, tak bych sedlo nafénoval, tím vosk vsákne do hloubky a povrch kůže zůstane suchý a nebude špinit.
   Dám tady odkazy, kde ti můžou dát mnohem lepší radu než já:
   http://www.obnova.sk/stitky/koza
   A tady se dají koupit i věci na kůži:
   http://www.renovacekuze.cz/
   http://eshop.ceiba.cz/vybaveni-pro-restauratory/
   Paznehtový olej v 100% Pure kvalitě bez příměsí minerálních olejů v ČR nekoupíš. Domlouvám sice dodavatele k nám do ČR, ale bude to trochu trvat.
   U nás se dá koupit jen v Prima kvalitě, směs čistého paznehtového oleje a minerálních olejů http://farnam.cz/produkty/pouziti/pece-o-kozene-vyrobky/pure-neatsfoot-oil/ , na obalu je sice Pure kvalita, ale v textu s obsahem mají napsáno, že se jedná o směs olejů). Myslím, že na kůži v ČR spolu s bezvodným lanolinem (Adeps Lanae) nekoupíš nic lepšího.
   Jak jsem psal, nemám z tím zkušenost a jen píšu, jak si myslím, že by to šlo.
   Na tvém místě, bych se zeptal tady:
   http://www.obnova.sk/stitky/koza
   Nebo pokud ti ani tam neporadí, tak si vezmi pár kousků hovězí kůže, které budou podobné tloušťky jako kůže na sedle, brašně a na nich experimentuj. Tak to dělám já.

   Tom

 3. Díky. Něco určitě zkusím. Mám v plánu se do toho pustit až odjedu poslední vyjížďku někdy v říjnu. Pak všechno umyju a naimpregnuju.

 4. Zdravím Honzo. Tak přeji spousty krásných km.
  A co, že to máš za kolo? Když to má kožené sedlo a brašnu?

  Tom

  • Je to předválečný stroj ve víceméně původním stavu. Podle rámu je to rok 1936, výrobce Tripol Rokycany, prodejce Albert Čížek České Budějovice.
   Jinak mimochodem tady na těch stránkách jsem již našel dost zajímavých věcí a pokud bude chvíli čas, tak rád z toho něco vyzkouším. Takže jen tak dál:-)

 5. Ahoj Honzo.
  Tak to gratuluji. nedávno jsem byl na sjezdu takových kol a byly nádherné….uměleské díla a pěkné bylo, že jezdci byli i v oblečení z té doby…

 6. dle mého se jedná o REDWING typ IRON RANGER. Mám jedny už 5 let a vypadají pořád jako nové, jenom měním podrážky. Mají i zastoupení v Praze obchod se jmenuje Denimheads.

  • Ahoj Honzo. Děkuji za informaci a hlavně za odkaz na obchod. Ve středu jedu do Prahy, tak se do něj kouknu, hlavně na Viberg boty.

 7. Dobrý deň.Poprosil by som Vás o radu.Lesnícku koženú brašnu mi zvonku aj zvnútra chytila plieseň.Ako by som odstránil plieseň a zápach? Ďakujem.Ján.

  • Ahoj Honzo.
   Občas se mi stávalo, že my po umytí, začaly boty uvnitř plesnivět. Většinou to bylo z toho důvodu, že boty vysychaly opravdu dlouho. Vždycky mi pomohlo, když jsem boty uvnitř umyl octovou vodou (asi 1 díl octu a 5 dílu vody, nevím přesně, vždycky jsem to dělal podle oka), nechal vyschnout a potom ošetřil kondicionérem. Plíseň se nevracela. Možná má někdo i jiný recept a budu za něj rád. Zápach způsobují bakterie, které rozkládají pot, oleje, kůži apod. Tady by ocet taky mohl pomoct. Jednou nebo dvakrát jsem měl problém s opravdu hodně velkým smradem z bot. Poradili mi, abych zkusil něco z kosmetiky co likviduje bakterie, kvalitní deodorant. Pomohl tento: http://sportique.cz/collections/wellness-produkty/products/telovy-deodorant-unisex Manželka ho má ráda a funguje. Likviduje bakterie a ještě má v sobě oleje na péči o kůži a bez hliníku. Pokud ti proti zápachu nepomůže ani to, tak bych potom experimentoval. Napadlo mě na několik dní dát celou tašku do octové vody (ocet kůži neprospívá), potom umýt čistou vodou, nechat vyschnout, namazat kvalitním 100% kondicionérem. Pokud ani to nepomůže, tak potom novou tašku.
   Tom

Zanechat komentář