logo

Bushcraftportal.cz

Od semínka k dospělému stromu

14.09.2015 / Kategorie: Příroda / Napsal: / Komentáře: 14

Článek věnovaný lesu, takový jsem chtěl napsat už dávno. V lese si člověk odpočne, uklidní se a uvolní svojí mysl. Při návštěvě Lipenské stezky korunami stromů, jsem …

Článek věnovaný lesu, takový jsem chtěl napsat už dávno. V lese si člověk odpočne, uklidní se a uvolní svojí mysl. Při návštěvě Lipenské stezky korunami stromů, jsem si donesl letáček, kde se psalo o lese a o dřevě. Moc pěkně napsané. Dovolím si tedy použít část informací z tohoto textu. Děkuji.

IMG_8597

Les

Růst lesa začíná od semínka. Semena lesních dřevin sbírají lesní dělníci nebo je lesníci vykupují od veřejnosti.

IMG_8473

Semena lesních dřevin se sbírají buď ze stojících stromů (je nutné vylézt se stupačkami do korun stromů nebo se semínka setřásají) nebo se sbírají z již pokácených stromů. Z jehličnatých dřevin se sbírají šišky, z listnatých dřevin semena.

edc46dbf11_63935809_u

DSC09070

Pro výsadbu do lesa je potřeba semena připravit, šišky se musejí vyluštit a narušit obaly semen listnatých dřevin. Toto se děje v semenářském závodu, který připravená semena také dlouhodobě skladuje a tak pomáhá překlenout dobu, kdy je semen nedostatek (dřeviny většinou neplodí každý rok, ale pouze v semenných letech). Semenné roky- roky s bohatou úrodou nebo nadúrodou semen a plodů jsou následující: javor a bříza 1- 2 roky, borovice – 3 roky, smrk 4-5 let, dub 5- 6 let, a buk 8 i více let.

IMG_8578

IMG_8551

IMG_8495

IMG_8471

Semínka se sází v lesních školkách, kde se z nich za rok až několik let vypěstují sazenice vhodné k výsadbě v lese.

IMG_8594

IMG_8595

IMG_8485

IMG_8556

Když si v lese kleknu na kolena, pozoruji mladé stromky, které se derou za světlem. Pokud se na toto člověk zaměří, objeví místa, kde padl nebo byl odstraněn velký strom. Ten svojí mohutnou korunou bránil světlu dostat se na povrch. Když padne, nebo se odřízne, okamžitě se vyrojí mraky malých stromků, které zápasí o své místo na světle.

IMG_8555

IMG_8539

IMG_8470

IMG_8468

IMG_8469

Pokud se vysadí sazenice, je nutné je chránit proti škodám zvěří buď oplocením anebo speciálními chrániči. Možná je také ochrana chemickým nátěrem. Sazenice se také musí ošetřovat proti zarůstání trávou nebo keři a to ošlapáváním nebo ožínáním kolem. Lesníci dále zalesněnou plochu kontrolují a uhynulé sazenice doplňují novými sazenicemi.

IMG_8476

IMG_8475

IMG_8477

IMG_8590

IMG_8588

IMG_8585

IMG_8580

Lesníci v mladých porostech provádějí prořezávku. Což jsou výchovné zásahy, při kterých se odstraňují nevhodné stromky. Probírky a prořezávky zajištují rozvoj korun nejkvalitnějších stromů a zároveň odpovídající vývoj kořenů, které stabilizují strom v půdě.

IMG_8544

IMG_8546

IMG_8540

IMG_8534

 

Posledním zásahem je těžba dříví. Těžba dříví je sklizní stromů, stejně jako sklizeň zemědělských plodin. Rozdílné je pouze časové období, za které se sklizeň provádí.

Zatímco v zemědělství je to rok, v lesnictví je to období 80-120 let někdy i 200 let.

IMG_8536

IMG_8541

IMG_8542

IMG_8543

IMG_8537

IMG_8538

IMG_8482

IMG_8581

IMG_8557

 

IMG_8558

Vytěžené dřevo je kráceno a mechanizací nebo koňmi stahováno k lesním cestám, odkud je nákladní automobily odvážejí do dřevozpracujících podniků. V nich začíná cesta dřeva ke spotřebitelům. Dřevo se v nich mění na nábytek, tužky, zápalky, papír, teplo, elektřinu. Na vytěžené ploše zbyly zbytky stromů a větve. Ty se dají štěpkovat a ponechat v lese jako hnojivo, využít jako palivo na vytápění domů nebo je lze použít jako mulčovací kůru. Po úklidu plochy je místo těžby dřeva možné hned zalesnit pomocí sazenic a neboť se půda naruší a usnadní se tak klíčení semen z okolních stromů.

IMG_8553

IMG_8497

IMG_8498

IMG_8499

IMG_8492

IMG_8494

IMG_8488

Dřevo

Dřevo obklopuje člověka, aniž si to často uvědomuje. Ve statistikách se uvádí, že každý člověk v průměru spotřebuje za život množství dřeva odpovídající asi polovině hektaru lesa. Dřevo je ekologická, obnovitelná surovina, kterou nám lesy při trvale udržitelném hospodaření poskytují ve stále rostoucím množství. Za posledních 15 let se rozrostla rozloha zalesněné půdy v Evropě o 13 miliónů hektarů. To odpovídá přibližně jednomu milionu fotbalových hřišť každým rokem.

IMG_8503

IMG_8526

IMG_8529

IMG_8527

Dnes lesy pokrývají 44% rozlohy Evropy. Z celkové zalesněné plochy zeměkoule připadá na Evropu čtvrtina.

Za 150 let se zvětšila rozloha lesů v České republice o 675 078ha tj. o jednu čtvrtinu.

A teď několik zajímavostí:

Podle údajů z internetu se z jednoho smrku vyrobí 80 000 archů A4 běžného kancelářského papíru.

Z jednoho kubíku dřeva se vyrobí asi 2 000 000ks zápalek, což je zhruba 46 000 krabiček.

Z jednoho cedrového kmene se vyrobí 50 až 70 000 ks tužek – ročně se vyrobí 15 miliard tužek.

Z 63 kubických metrů dřeva lze postavit rodinný dům.

V lesích ČR přiroste za 1vteřinu 0,6m3 dřevní hmoty.

Každých 108 vteřin vyprodukují naše lesy tolik dřeva, kolik je potřeba na stavbu jednoho rodinného domu.

Dřevo na stavbu 1000 rodinných domků naroste v našich lesích za 30hodin.

V roce 2007 se v ČR postavilo 1500 rodinných domků na bázi dřeva, lesy vyprodukovaly potřebné dřevo za 45 hodin, to je za necelé dva dny.

WEB57aa89_profimedia_0212114106

P8090055_u

images

Moc rád chodím do lesa. Toulám se a nasávám svěží vůni. Dostávám do sebe energii, kterou les uchovává. Občas mi toto naruší labilní jedinci, kteří se v lese prohánějí na motorkách a čtyřkolkách. A také hromady odpadků. Z takového pohledu je mi vždy smutno. Beru si s sebou pytel na odpadky a vracím se do civilizace s odpadky, které v lese nechalo nějaké hovado. Pardon 🙂

IMG_8481

IMG_8478

IMG_8479

IMG_8491

IMG_8496

Snažím se v lese nezanechat po sobě nepořádek. Co si přinesu si i odnesu a ponechám zde ukryté jen to, s čím si příroda za chvilku poradí.

Doufám, že ohleduplných lidí bude přibývat, jinak za chvilku nebudeme mít kam chodit.

IMG_8533

IMG_8547

 

IMG_8574

 

IMG_8579

IMG_8576

Zavírám notebook a vyrážím ven, do lesa. Zastavit se a potichu pozorovat vše kolem. Doporučuju všem lidem. Kraken

14 komentářů

 1. Děkuji za článek.
  Skoro by se v době „ochránců“ přírody zdálo, že stromy dříve bez lidského přičinění nemohli existovat. A přitom stačí i když semínka padají ze stromů na zem a ta si sama vybere, které je vhodné…

 2. TS Charlie
  dne 14.9.2015 v 19.00

  Ahoj Krakene parádní článek a fotky.Les je balzám na tělo i na duši a lidi se občas chovají jako hovada to si napsal pěkně.Malá je výborná prostě holka jako DUB

 3. Já vidím i jiné lesy.Monokultury napadené kůrovcem.Ty pak posekané jak kukuřičné pole.Bordel po těžbě.Plantáže sazenic nových monokultur na místě starých.Zlodějě dřeva okrádající zlodějě podle hesla kdo dřív přijde..
  Nové lesní cesty k monokulturam.Stále větší narušení toku vody v lese.Myslivecké obýváky místo posedů.Bordel co vozí myslivci do lesa k přilákání zvěře.Mrtvoliště, kde se mi chce blít.Cesty pro džípy ke kazatelnám, at se zelení nespotí.
  Kilometrovou frontu kamionů s dřevem před rakouskou pilou.Mišmaš domů, výrobních hal, golfových hřišt tlačících se do hor.

  • Lumajz
   dne 15.9.2015 v 21.23

   Vidím to stejně. Klimaxových porostů jsou jen zbytky, převážně jde o fabriky na málo kvalitní, co nejrychleji narostlé dřevo. Vodou zalitá údolí. Přemnožená nebo chorobami postižená stáda zvěře. A směle přidávám i střelbu do lidí.

 4. Bohužel musím souhlasit s Radkem a Lumajzem
  Ten článek popisuje plantáž stromů a hospodaření v ní. Se skutečným lesem to nemá mnoho společného. Naše republika patří k těm lesnatějším, ale co do kvality lesů naopak k těm horším. Jsme na takové lesy zvyklí a tak nám to většinou nepřijde, leč stejnověké monokultury příliš mnoho prostoru pro život nedávají a ještě jsou náchylné na polomy, kůrovce a kde co.
  V takovém lese je druhová rozmanitost minimální. Je tu málo potravy i úkrytů pro živočichy a nevhodná skladba půdy pro ostatní rostliny. V normálním lese nemusíte vyvěšovat budky pro ptáky aby měli kde hnízdit.
  Jen lovná zvěř je tu naopak přemnožená. Proto se musí chránit stromky před okusem, Přemnožená zvěř se přikrmuje neb se v tomto množství a v monokulturách neuživí a ještě se to vydává za ochranu přírody. Ty nepatrné zbytky opravdového lesa jsou většinou chráněné rezervace a chodíme se na ně dívat jako do muzea.

 5. No ještě pár slov.Máme chalupu po babičce na Slovensku poblíž hranice s Moravou, takže od začátku 80,let pozoruju, jak se to tam vyvíjí.Pamatuju čisté lesy, kosené louky, obdělaná pole.Lesy, kde se těžilo výběrově, větve i šišky se sbíraly a krást se chodilo do státního v noci, co kdo suchého unesl na rameni.Fungovaly babky udavačky.Louky byly pravidelně koseny, rostly na nich vstavače.Pro trochu travy se šli místní ukamenovat, ale když se sklidilo seno, člověk mohl naboso běhat všude, i vlese.První rána přišla, kdy komunisti chtěli začít všude pěstovat kukuřici a zničili buldozerama meze a hromadlice=hrobky, výtvor ixs generací lidské dřiny.Pokus hokus nevyšel a bývalá políčka začala zarůstat břízama a jiným bordele.Osady se vylidnili, mladí odešli do údolí či do měst a chalupy prodali rekreantům.Na novém místě si chtěli většinou postavit něco nového, tak začal hon na dřevo ve velkém.Do toho zanikla pastva ovcí a krav, takže všude je neprostupný bordel.Pomalu nikde se už nedá pořádně chodit.Snad jen po nových lesních cestách či cestách myslivců k odstřelištím, na kterých je provoz jak na vaclavskýmváclaváku.Zelení s flintou jsou tam schopni dovézt a vysypat v lese kamion plesnivého chleba.Samozřejmě i rekreati potřebují dostat břibližovadla a vlastní prdel, co nejblíže postele a zbytek je moc nezajímá, protože nevědí, jak to bylo ještě nedávno.Do toho přišel kůrovec a nastal masakr.Perličkou jsou vykosené hřebeny, kde to ještě vypadá jakžtakž, a to jen díky dotacím.Letadla pak fotí, jestli bylo opravdu pokoseno, co bylo zaplaceno.To už mi hlava nebere.Taky mi hlava nebere, kde se na Slovensku rodí tolik ovčího sýra.))))Do toho skoro vyschl potok, takže synka budu učit chytat pstruhy do ruky asi někde v Skandinávii.

 6. Matějka
  dne 17.9.2015 v 20.25

  Za sebe musím říci, že (bohužel) ve dnešní době vidím spíše to, co vidí Radek a spol. Mám původně dřevařské vzdělání a les je pro mne celoživotní chrám. A ten chrám se nějak hroutí, hlavně v posledním desetiletí. Jsem v přírodě skoro denně a vidím ty změny, bohužel ty k horšímu. Ty jsou vidět HNED. Zdevastovat nějakou část lesa (jako se tomu ve jménu zisku děje v hojné míře dnes) je možné za pár dní. Nový les roste několik generací….

 7. Stenly
  dne 21.9.2015 v 18.18

  Jenom krátce, moc pěkný článek, netvrdím že je to tak všude, ale třeba v Jizerkách v okolí Soušské přehrady, byl vykácen kompletní porost lesa z důvodu napadení kůrovcem někdy v 80tých letech. Dlouhou dobu poté jen měsíční krajina a dnes tj. cca 40let, zde znovu bují krásný smíšený les. Jen ty všudypřítomné papírové kapesníky kazí dojem nedotčené přírody.


Zanechat komentář