logo

Bushcraftportal.cz

Výroba čutory používané již od doby Laténské

7.09.2015 / Kategorie: Nástroje, Ruční výroba, Tipy, návody, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 13

Taky máte rádi věci, které si sami vyrobíte??? Poku ano, pak určitě nakoukněte do tohoto návodu. Bulis se s námi tentokrát podělil o výrobu dřevěné čutory. Je to velice pěkná práce a můžete si být jistí, že budete mít něco opravdu funkčního a originálně svého.

Voda to je základ a nádoba na ní je věc, která se vyvíjí již tisíce let. A tak zde ukáži malý foto-seriál, jak si udělat čutoru používanou už od doby laténské. Při mých lesních toulkách, jsem našel po těžbě odhozený kus kmene olše a dostal nápad, že by z něj šla vyrobit čutora. Postupem jak donést z lesa cca 7 kg vážící pařez Vás zde nebudu zatěžovat a přejdeme rovnou k ořezanému a rozříznutému polenu. V této fázi je použita jen ruční pilka, dláto a na hrubé odstranění materiálu toma-hawk.

004 005 006 012

Po povaření jsem začal dotvářet finální tvar. Přikládám foto, které nástroje jsem použil, nakonec jsem připojil brusný papír a kladívko s ocelovými hřeby.

001 002 004

Po cca měsíčním vysychání a dotvoření, čutora vážila ještě mokrá 900 g. Po doschnutí už jen cca 500 g, pak jsem už obě poloviny slícoval, sklepnul na šikmo stlučenými hřeby, tento spoj je doložen už v raném středověku a používal se ještě u některých čutor za US občanské války, ještě jsem ji zjemnil povrch smirkem. Další velice důležitou věcí je vnitřek, který je vylit 2x rozehřátým včelím voskem a venek jsme napustil lněným olejem, voskem. A máme hotovo. Objem čutory je 1700 ml.

Pak už na Vás čeká svěží doušek vody s příchutí včelího vosku:-).

020 021 024

Tento návod na výrobu vytvořil Vladimír Drnec (Bulis)

bushcraftshop_button

13 komentářů

 1. Slavek
  dne 8.9.2015 v 8.01

  Docela by me zajimal detail toho vylivani voskem, prece kdyz to tam naleju tak to musi hned zatvrdnout a uz to z toho nedostanu? Nebo se to delal jeste nez se ty dve pulky slozily? Ten vnitrek se tez smirgloval?

 2. Felix
  dne 8.9.2015 v 8.49

  Dřevěné a kožené čutory se vylívají voskem tak, že se tento rozpálí na nejvyšší možnou teplotu – pozor, na vzplanutí! Vosk nesmí začít černě čoudit – takže jakmile se objeví náznak dýmu, ihned sundat z plamene. Následně se nalije do čutory, ta se zašpuntuje, několikrát pořádně protřepe a vosk vylije. Neztuhne (nestihne se ochladit), ale prostoupí materiál a vytvoří tenoučký film. Tento postup já osobně opakuji tak asi 4x.

 3. Bulis
  dne 8.9.2015 v 13.17

  Ahoj,ano čutora se vylévá až po stlučení jak sem psal v návodu.Vosk rozehřívám v nádobě ve vodní lázni až zašne bublat,poté maliji protřepu a opětovně vyliji.Zašpuntování u dřevěné čutory není dobrý nápad tlak vyrazý špunt i vosk.Od té doby překrývám hrdlo při protřepávání několikrát přeloženým pkátmem.tlak uteče a vosk zůstane kde má.

 4. Zdravím,pěkná práce,zaujal mne titulek,našel bys ten podklad pro dřevěnou čutoru v době laténské o které píšeš?Díky a ať čutorka slouží…

 5. Dráče
  dne 18.1.2016 v 10.26

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, co ty hřeby dělaj po nějaký době a jestli jejich zrezivění nedělá nějakou škodu, díík. Jinak super práce!


Zanechat komentář