logo

Bushcraftportal.cz

Ještě jeden z fabriky – Lionsteel M5

15.10.2015 / Kategorie: Nezařazené, Nože / Napsal: / Komentáře: 7

Narazil jsem na další nůž, který mě nesmírně zaujal a využil jsem možnost ho vyzkoušet…

Tenhle nůž mám krátkou dobu, tak nemohu zatím posoudit trvanlivost ostří a brousitelnost. Ostatní aspekty ano.

Jedná se o letošní novinku italské firmy Lionsteel pod označením M5. Je to velikostně třetí nůž v řadě označované písmenem M. Nejmenší M1, potom M3, tento, M5 a největší M7. Doposud jsem měl od této firmy v ruce pouze pár zavíráků, velice precizně udělaných z prvotřídních materiálů. Odrazovala mne pouze vyšší cena. To bylo v mém „zavírákovém“ období před léty. Občas jsem zahlédl jejich produkci pevných nožů, ale žádný mě „nezdvihl ze židle“. Potom jsem na zahraničních stránkách narazil na tento nůž a když jsem zjistil, že se dá sehnat i u nás, „šel jsem do toho“:-)

Nůž je vyroben ze švédské nástrojové oceli Sleipner, se kterou mám vedle materiálu D2 ty nejlepší zkušenosti. Firma Lionsteel ji zakaluje na 60 – 61 HRC. to mne trošku „děsí“ až ho budu jednou po otupení brousit. Ale zatím jsem si poradil se všemi materiály.

Tl. čepele je 4,5 mm, délka 11,5 cm, ručka je dlouhá zhruba 12,5 cm, z čehož 0,5 cm tvoří zadní vystouplá část s otvorem pro řemínek. Tvarem je podobna nožúm ve stylu bowie. Výbrus je vytáhlý, téměř plochý – téměř proto, že jsem zjistil, že se jedná o velice nepatrný „duťák“, ale většina lidí si toho ani nevšimne. Ostří má velmi malou fazetku. Materiál ručky je palisandr santos, přišroubována je šrouby Torx. Nůž bez pouzdra váží 203 gramů. Celý nůž je pravděpodobně vyráběn na počítačem řízených strojích, protože přesnost všech dílů a sesazení je dokonalá.

Samostatnou kapitolou je pouzdro ušité z pravé hověziny, cca 3 mm tl. Jedná se o ruční práci. K tomuto noži celkem sedí. Jedinou slabinou z mého pohledu je nezapuštění švů do drážek. Hrozí tak snadnější opotřebování, či počkození švu, hlavně uvnitř pouzdra, kde je přišit průvlek pro opasek. Jinal lze říci, že spolu s nožem tvoří velice pohledný komplet. Nůž je dodáván v papírové krabičce s obecným doprovodným dokumentem, kde je zvláště sympatické to, že je zde uvedeno složení všech ocelí, které firma Lionsteel na své nože používá.

Nůž byl od výrobce perfektně nabroušen. Díky vytvarované ručce a díky vyfrézovaným, jemným drážká, které probíhají téměř diagonálně po povrchu ručky, sedí pohodlně a jistě v ruce, i větších rozměrů. Vyvážení je výborné, nůž má při práci tendenci spíše chodi na ostří, než na ručku. To je při delším používání velice výhodné. Veškeré hrany na kovových částech jsou zaobleny, dřevěné příložky jsou o nějakou desetinu milimetru po svém obvodu menší, než řap čele, což spolu se zaoblením poskytuje prostor pro případné pracování dřeva vlivem vlhkosti a také to, že pokud by se na nůž v místě ručky čímkoliv udeřilo, zachytí tento náraz kovová část a nepoškodí se tak dřevo. Povrch čepele je tzv. satin (po našem asi saténový). Přechod zaoblené hrany čepele v rovnou plochu vytváří hranku, dostatečnou pro škrtání firesteelem. Jinak – co dodat? Nůž vypadá na všestranné, dlouhodobé použití bez větší údržby. A tak mi nezbývá, než řezat, řezat, krájet, sekat, řezat…….:-)001002003004005

006

007

008

012

013

014

015

016

7 komentářů

 1. Zdravim,mam od lionsteelu nejake zatvaraky a ked som sa hladal nejaky vsestranny noz s pevnou cpelou tak som zvazoval aj moznost dat si vyrobit noz.No nakonic som sa rozhodol pre M7 a noz na mieru musi pockat…M7 mam kratko no zatial spokojnost,casom sa rad podelim o skusenosti s tymto modelom a mozme porovnat tieto dva modely.

 2. Sleduji Vaše videa, ale až teď jsem si všiml, že jste taky z Klatov. Bydlíte zde ještě? Potěšilo mě to, že jste z Klatov.
  Jarda.

  • Matejka (redaktor)
   dne 18.10.2015 v 21.34

   Ahoj, Už 18 let jsem v Klatovech doma (také jsem se zde narodil), ale mezi tím jsem se trošku toulal:-)
   Milan


Zanechat komentář