logo

Bushcraftportal.cz

Biolite – názor uživatele

25.12.2015 / Kategorie: Oheň / Napsal: / Komentáře: 8

Vařič na dřívka Biolite se může na první pohled zdát zbytečný a z tohoto důvodu vznikl tento článek. Tom Vám už v minulosti vařič představil …

Vařič na dřívka Biolite se může na první pohled zdát zbytečný a z tohoto důvodu vznikl tento článek. Tom Vám už v minulosti vařič představil a krátce otestoval:

http://bushcraftportal.cz/2015/02/biolite-campstove/

Mě vařič zaujal hned při představení, ale potom jsem zjistil jeho váhu a na dlouhou dobu jsem ukryl Biolite hluboko v mysli. Časem se začaly moje výlety prodlužovat a hlavně přesouvat mimo značené cesty a komfortní letní podnebí vystřídala mrazivá zima.

20151118_145046

Vaření na plynu bylo zdlouhavé, ale dokud jsem zůstával u dehydrované stravy, tak jsem ten litr vody v Jetboilu ohřál. Půlhodinové rozpouštění sněhu během dne, mě brzy přestalo bavit. Do toho jsem jezdil ven čím dal častěji a jen při myšlence na ovesné vločky, a nebo dehydrovanou stravu se mi dělalo nevolno.

V tu stejnou dobu jsem přestal polykat kilometry a začal se snažením si přírodu více užívat. Brzy jsem si spočítal, že pokud si budu vařit rýži, těstoviny, kukuřici… Tak spotřebuji velké množství paliva, ale pochutnám si i v přírodě.

V tuto chvíli začal Biolite dávat smysl. Chvíli na to se Biolite objevil u Tomů na internetovém obchodu. Nechal jsem si poslat foto jestli na vařiči sedí největší lahev 1900 ml od Klean Kanteen, a už jsem putoval vlakem do Šumperka.

K tomu by možná stálo napsat: Biolite jsem si koupil ze svých peněz, nedostal jsem ho zadarmo na testování, článek píši jedině z důvodu, že mi vařič dobře slouží a rád se podělím o pozitivní zkušenosti. Dražší vařič už je snad jen Optimus Hiker, takže jsem si koupi pořádně rozmýšlel.

20151212_081413

Důvodů proč jsem vybral Biolite bylo více. Při vícedenních akcích nemusíte v batohu nosit palivo a můžete si vyvařovat celou noc. Další spoustu gramů ušetříte za powerbanku. Já sebou nosil dříve 10400mAh, která váží přes 300 gramů, teď mi stačí u sebe mít 3000mAh s třetinovou váhou. Tím dojdu rychle k výpočtu:  Biolite 935g – Powerbanka 200g ≐ 700g od tohoto údaje si odečtěte velkou plynovou kartuši – 600g + 95g hořák a máte nejlehčí vařič na trhu. 🙂

TEG – modul pro výrobu elektrické energie z rozdílu teplot. Funguje velmi dobře a na rozdíl od solární energie funguje vždy, když máte čím topit. Většině lidí moc neřeknou naměřené hodnoty, kolik el. energie získají za hodinu vaření. K tomu je to individuální podle počasí, množství přikládaného dřeva, druhu dřeva atd…

Z tohoto důvodu bych to pojal laicky. Během vaření si nabiji GPS hodinky Garmin Epix, které používám jako navigaci a dobiji bez problémů chytrý telefon. Většinou vařím pouze večer a ještě během večeře do kotlíku dávám polínka, abych získal více energie a osušil si ponožky.

Sušení věcí u Biolite není tak dobré jako u táboráku. Spacák se u vařiče suší velmi špatně.

20151212_083515

Výhoda proti dřívkáči do kterého není vháněn vzduch je celkem jasná. Kvalita hoření, dým pouze při roztopení a minimální množství popela. Topit se dá od dřeva, přes šišky až po zvířecí trus. Vše jsem vyzkoušel a i při velmi špatných podmínkách, kdy by bylo rozdělání ohně velmi obtížné, v Biolite díky rozdmýchávání větráčkem oheň vzplanul. Nožičky Biolite unesou i plný 5l kotlík, ale o moc více bych už nezkoušel.

20151211_160636

Pokud plánujete výpravu do končin, kde není čím topit, je vám Biolite k ničemu.
Stejně tak se nehodí na vaření ve stanu.
Dříve jsem vařil v Jetboilu způsobem, že jsem měl nohy ve spacáku a vařič si přidržoval na klíně. Tohoto způsobu vaření jsem se též musel vzdát.
Samotný ohřev je rychlý, ale posbírání větviček a roztopení chvíli trvá, k tomu všemu musíte přikládat a to jde pouze při pozvednutí nádoby ve které se vaří! Následně je dobré nechat Biolite chvíli vychladnout než ho sbalíte do batohu.
Jako poslední nevýhodu vidím čouhající váleček při sbaleném Biolite, který jde velmi snadno ohnout.

DSC_0123

8 komentářů

  • Kamil Pulicar
   dne 5.1.2016 v 6.55

   Dobra otazka, dekuji za ni.
   Nadobi je cerne, ale ne jako z ohne. Vznikne pouze tenky film, ktery jde snadno umyt houbickou. Nazval bych to – cista spina.

   Oproti vareni na beznem ohni nevznika zadna mastna vrstva. I tak mam na nadobi lehky obal, abych si nespinil veci v batohu.

   Pouzivam hlinikove a nerezove nadobi.

 1. Zdravim na Fb outdoor bazaru jste nabizel na prodej. Jen už nevidim inzerát tak se ptám zda ho stále máte? Děkuji


Zanechat komentář