logo

Bushcraftportal.cz

Moje zkušenosti s Limmer Boot Grease

4.01.2016 / Kategorie: Oblečení, Tipy, návody, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 18

Je to skoro rok, co jsem poprvé dostal do ruky voňavou krabičku s tímto kondicionérem na koženou obuv.

O Limmer krému jsem toho četl dost. Roky jsem hledal tu správnou impregnaci na kožené boty.

Zkusil jsem vše, od vlastnoručně vyškvařeného sádla, přes tovární spreje a mazání, snoseal a další produkty. Nakonec jsem botky mazal Equifixem, který se používá na ošetřování třmenů, sedel a všeho koženého, co používají koňáci.

IMG_6472

Pak jsem zkusil Limmer a přeci jen se mi zdá, že je o něco lepší než tyhle koňácké produkty. Ty používám stále, ale spíše na opasky, řemínky a kožená pouzdra nožů.

Na boty už jen Limmer impregnační kondicionér.

11902282_983727148344650_1159926174841240055_n

Kožené boty napřed opláchnu a zbavím nečistot kartáčem. Poté důkladně vydrbu kartáčkem a vlažnou mýdlovou vodou. Tím odstraním zbytky staré impregnace. Boty nechám přirozeně vyschnout a po několika dnech nanesu krém. 

IMG_6482

To provádím štětečkem nebo kartáčkem, který mi zaručí, že se Limmer dostane do každého koutu a švu. Nechám zaschnout. Nepoužívám nahřávání. Nechám prostě kůži, aby si vzala jen to, co potřebuje. Většinou na špičce a u švů proces opakuji. Někdo poté přebytečnou impregnaci otírá hadrem, ale já to tam nechám a při první procházce se to otře samo. Kůže samozřejmě ztmavne, ale vím, že je dobře vyživená a také se hodně zlepší ochrana proti vlhkosti. Nemám extra kvalitní boty, ale i armádní kanady jsou po namazání měkké a odolávají vlhkosti hodně dobře.

IMG_6474

IMG_6481

IMG_6475

Vnitřek bot stále mažu mazáním na sedla, ale jen proto, abych zdělal staré zásoby a ušetřil si Limmer na povrch bot.

Čtyři páry vysokých bot a jedny kotníkové, a v krabičce je krému lehce pod půlku. Takže výdrž slušná.

11933403_983727155011316_8370114491210490925_n

IMG_6476

Na půdě jsem našel staré kanady vz.60, které jsem si kdysi předělal na celošněrovací. Pořádně jsem je vydrhnul a po usušení jsem je důkladně naimpregnoval. Z tvrdých nepoddajných bot, jsou měkké bačkůrky, které po dotažení tkaniček pěkně obejmou kotník a lýtko. Paráda.

11918940_983727005011331_3546936051444402024_n

11921785_983727021677996_6032391703412813374_n

11898789_983727075011324_6232414378095654030_n

Limmer Boot Grease mně překvapil a potěšil. Nebyl jsem sám, i kolegy z týmu přesvědčil o své kvalitě, a proto jsme ho začali prodávat.

11707643_969060766477955_5009853574496647307_n

11665705_952286658155366_6990401145179471604_n

bushcraftshop_button_buy

Hezký den Kraken

18 komentářů

 1. Ahoj Tome.
  Moc pěkný článek. Jsem za něj rád, děkuji.
  Lidi s tímto krémem mají velmi dobré zkušenosti, stejně jako ty i já. A je skvělé, že přívádíte k nám nové věci, které fungují a lidi mají více možností jak se postarat o své boty. Podle mě, je to jeden z nejlepších krémů na boty z kvalitní kůže a také se dá použít i na ošetření koženého futra bot, což u většiny krémů na boty, nejde.
  Tom

  • Ahoj Zdeňku.
   Díky za připomínku. Napíšu čistě svoje zkušenosti a budu jen rád za další informace od tebe, nebo kohokoli jiného.
   Meindl je výborný krém na impregnaci kožených bot a i trochu vyživuje. Má v sobě, podle infa výrobce, cca. 5% lanolinu, zbytek je vosk, terpentýn a maličkosti na zlepšení roztíratelnosti krému. Pokud krém nanášíš zastudena na boty, tak vosk zůstává na povrchu kůže a chrání ji před vniknutím vlhkosti a zároveň zabraňuje unikání maziva ven z kůže. Tato impregnace je velmi slušná, ale ne tak trvalá, jako když zatavíš tento krém teplem do kůže (pokud potřebuješ max. impregnaci a kůže díky své kvalitě neudrží nohy v suchu). Za cenu slepení kolagenních vláken k sobě a ucpání kůže. Takže tato kůže nedýchá, ale určitě hodně dlouho nepustí vodu do boty, za cenu snížení životnosti kůže. Díky slepení vláken a vysušení kůže, vosk velmi omezuje možnost promazání vláken, se kůže začne trhat. Kůže potřebuje mazivo, aby mohla vlákna po sobě klouzat a tím byla kůže vláčná a držela tvar. Díky malému obsahu lanolinu v krému se ztvrdnutí a rozlámání kůže oddálí.
   Limmer používám už řadu let, takže vím, že dokáže kůži pomoct, ale také ji zničit. Limmer krém je hlavně kondicionér s fluorcabonovou impregnací, která vytváří na povrchu kůže napětí, které odpuzuje vodu. Tato impregnace není trvanlivá jako u vosku, ale u kvalitní kůže dostateční. I když Limmer krém zatavíš teplem do kůže, tak se kůže v žádném případě neucpe a je prodyšná, vláčná. Limmer hlavně dodává kůži mazivo, které kůže ztrácí při pohybu a ve vodě. Tento krém má nevýhodu u nekvalitní a tenké kůže. Díky velkému obsahu lanolinu a dalších olejů může takováto kůže změknout příliš, ztrácí tvar a boty změknou až příliš. Proto i sám výrobce upozorňuje, že u tenké kůže musí se krém používat střídmě, aby nedošlo k přílišnému změkčení kůže.
   Takže je to o kůži, kterou máš na botách a co od bot očekáváš. Pokud máš boty z kvalitní kůže 2,8 mm. a více, tak Limmer krém je rozhodně skvělý. Kůže samotná od výroby má kvalitní impregnaci a i to, že se jedná o FullGrain kůži, zajišťuje, že voda se jen tak lehce přes kůži nedostane a hlavně kůže drží pohromadě. Limmer krém udrží kůži ve skvělé kondici a nohy v suchu. Pokud máš nekvalitní kůži a pod 2,8 mm a potřebuješ hlavně voděodolnost, tak Meindl krém bude lepší. Nohy budou v suchu a boty pár let vydrží, než se začne kůže lámat. Nebo existují jednoduché způsoby jak ošetřit a prodloužit životnost i takové kůže, ale to je na jiné povídání.
   Zatím ahoj.
   Tom

 2. Willie
  dne 5.1.2016 v 20.46

  Ahoj Krrrakene !!! Ty ďáble :o)
  Trošku mi chybí, v jinak pěkném povídání, to, z čeho je onen „balzám“ sestaven…. Z čeho se skládá…
  Zdar a sílu :o)
  Drž se !!!
  Willie

 3. Zdenek
  dne 9.1.2016 v 17.16

  Ahoj Tome,
  Diky za komentar. Meindl Sport Wax pouzivam na boty stejne znacky. Snazim se respektovat doporuceni vyrobce. Boty jsem naimpregnoval ihned po koupi pred ca 2 roky. Takto mi to doporucil vedouci prodejny Meindl v Praze (prezdivkou Jim). Je pry zasadne dulezite kuzi naimpregnovat, dokud neni povrch zaneseny prachem, atd., coz ma svou logiku. Mazal jsem je (prstem) tak dlouho, dokud se vosk vsakoval. Nanesl jsem vrstvicku, nechal boty na slunci a pak jsem domazaval vyschla mista. Boty se nikdy nepromocily ani destem, ani kdyz jsem prosel louzi. Ani se mi v botach nepotily nohy a to jsem je nosil celorocne kazdy den, tedy i v tech velkych vedrech v lete. Ani nohy, ani boty „nesmrdely“ :-). Pred dvema tydny jsem boty lehce umyl a nanesl vosk. Jak vidis, nijak to s peci neprehanim. Kuze na botach nepraska, spis drive opotrebuju Vibramovou podrazku. Model bot je Caracas bez GTX. Na model Ohio, ktere mam jako zimni obuv, jsem pozil stejny zpusob se stejnym vysledkem.
  Mej se, Zdenek

  • Ahoj Zděňku.
   Děkuji za tvou reakci. Jsem za ni rád. Je skvělé, že ti krém funguje a pokud jsou nohy v suchu, kůže na botách se netrhá, neláme, tak je vše v pořádku. Uvidíš za pár let, až vyměníš několikrát podrážku, jak na tom kůže bude. Budu jen rád, když se podělíš o svou zkušenost. Meindl Sport Wax má v sobě i malinko Lanolinu (kolem 5%), tak alespoň něco málo pro kůži. Znám paní, která má 10 let staré pohorky z 2 mm. kůže – nubuk, stříká to jen impregnačním sprejem a boty ji údajně nikdy nepustili vodu dovnitř a kůže je jako nová.
   Je to hodně individuální. Někdo má štěstí na kvalitní pár bot a ať je namaže čím chce, nebo je vůbec neošetřuje, tak má nohy v suchu a kůže na botách je pořád v pořádku. A někdo má zase smůlu (jako třeba já) a po 6 měsících se mu roztrhá kůže v ohybu na špičce.
   Pokud výrobce doporučuje na ošetření bot konkrétní krém, tak asi ví proč a má k tomu důvod. I když já se setkal s dvěma výrobci, kteří na ošetření svých bot doporučovali Nikwax, což je něco, co mi, nikdy na kožených botách nefungovalo.
   Jak píše níže Gero. Je třeba osobně vyzkoušet a potom používat. Mám stejné zkušenosti jako on. Vosk dám jen na tenkou, nekvalitní kůži, kde je priorita voděodolnost (mokrý sníh, celodenní chození v dešti, mokrá tráva) a to jej nanáším jen zastudena, aby udělal, co nejméně škod – nešel do hloubky kůže. Pokud boty nahřeju tak jsou to potom gumáky.
   U kvalitní kůže, která je od výroby impregnována a ošetřena, používám jen čistý kondicionér a to ještě jen občas, když kůže začíná plechovatět. Na druhou stranu si člověk u kondicionéru musí dávat pozor. Pokud to s mazáním přežene, tak z kůže má doslova hadr, který nedrží tvar, trhá se a je jako cedník.
   Kůže je složená s kolagenních vláken, která po sobě kloužou. Prostor mezi nimi musí být vyplněn, nějakým mazivem (olej, vazelína, rostlinné třísloviny a kdo ví co ještě), aby pohyb byl možný. Pohybem a vlhkostí se mazivo vytlačuje, vyplavuje z kůže ven a je třeba občas doplnit kvalitním kondicionérem, co je pryč. Pokud ne, tak to začne drhnout. Kůže tvrdne, plechovatí, láme se a trhá. Včelí vosk je skvělá impregnace. Zkus nakapat teplý vosk mezi dva papíry a nech to vychladnout. To samé se stane s vlákny v kůži. Máš je k sobě krásně slepený a nepustí žádné mazivo dovnitř….,Co se asi stane, když se začne kůže hýbat?
   Když dáš vosk zastudena na kůži, tak zůstane na povrchu kůže, nebo i malinko ve vrchní vrstvě. Nejde dovnitř. Občas se tato vrstva odstraní terpentýnem, kůže se promaže olejem a zase se nanese zastudena vosk. Takhle kůže vydrží dlouho a hlavně to funguje. Je to starý způsob, kterým se ošetřovaly lakýrky a vlastně všechny kožené boty ošetřované voskovým leštidlem. Není to můj vynález, jen jsem převzal od starých mazáků, to co funguje.
   Snad jsem pomohl.
   Tom

 4. Přípravky typu Sport Wax,Sno-Seal,apod. nepoužívám už pěknou řádku let.Podle mých zkušeností koženou obuv nepodyšně uzavřou(uspou pory v kůži)a ta pak ztrácí svoje přirozené vlastnosti.Vlastně z kožený boty uděláš gumovku…Navíc,díky absenci kondicionéru v těhto přípravcích,kůži ani nijak zvlášt neošetřují a nevyživují.Už asi deset let používám impregnaci s kondicionérem od f. Assolo a přál bych vám vidět ten rozdíl když vedle sebe postavim obuv dlouhodobě ošetřovanou kosmetikou od Assola a druhou SportWaxem.Rozdíl je znát na první pohled a to už vůbec nemluvim o zachování funkčnosti obuvy.Nechci v žádném případě někomu svůj názor vnucovat a jeho vyvracet,jen se podělit o dlouhodobé zkušenosti.Chodim docela hodně,mám několik párů kvalitních kožených pohorek které u mě dostávají celoročně slušně zabrat a nějakej čas mě trvalo,než jsem metodou pokus-omyl a neustálým zkoušením přišel na to,co je pro moje botky nejlepší,aby fungovali jak mají a aby mi co nejdéle sloužili…Limmer mě zaujal,vyzkoušim ho.Gero

 5. Zdenek
  dne 19.1.2016 v 10.55

  Ahoj Tome,
  Diky za reakci. Mas to zmakle i po theoreticke strance. Popis funkce kolagenovych vlaken se mi jako chemikovi moc libi. 🙂
  Jak je v diskusi naznaceno, vysledky pouziti stejneho pripravku se mohou pripad od pripadu znacne lisit. Z toho je videt, ze jednoznacne zalezi na kvalite kuze, kterou vyrobce pouziva. Ta nasledna pece je jen kosmetika, ktera upravuje nektere vlastnosti obuvi. Nekdy to muze byt i v negativnim smyslu. Stale plati to stare zname, ze kazdy ma takovou kvalitu, jakou si zaplati. Kvalitni kuze (mimo toho, kde a jak to zvire zilo), vznika uz pri vyrobe v kozeluzne. Pak botky, rekneme treba z horweenovskeho kordovanu, jsou temer vecne. 🙂

  • Ahoj Zdeňku.
   Tak to jsi mě dostal:) Pochvala od chemika, mě moc těší. Vzhledem k tomu, že chemie je pro mě absolutně zem neznámá (doteď jsem nepochopil „ný, natý, ičitý, ový, istý, ičelý…:-). Pravda je taková, že jsem hledal, až našel a hlavně vytahuji rozumy od mnohem zkušenějších než jsem já a potom se to snažím vyzkoušet a předávat dál.
   O tom cos napsal o kůži „Vytesat do kamene“. Bez kvalitní kůže je to v háji. Mastičky jen dokážou podpořit kvalitu v kůži. Pokud ta kvalita v kůži není, tak nepomůže nic. Maximálně se prodlouží životnost o něco málo, ale to je tak všechno. Některá kůže – useň nepotřebuje žádnou údržbu a funguje spolehlivě desítky let při denodenním zatížení….taková kůže mě štve, člověk ji nemůže ani namazat a pořádně promastit….ještě že ji v ČR moc není, jen pár párů bot 🙂

  • Ahoj Michale. Mohl, ale nepřehánět to s krémem. Je to v prioritně kondicionér s trochou impregnace, která je slušná, ale ne tak trvalá jak je spousta lidí zvyklá u vosku. Záleží, co od bot očekáváš. Pokud hlavně voděodolnost, tak Limmer nebude ideální. Pokud životnost bot a k tomu jako bonus trochu impregnace, tak Limmer určitě. Perwanger kůže by měla mít impregnaci od výroby, takže Limmer ano….přiměřeně 🙂

 6. Tomáš
  dne 14.3.2016 v 9.12

  Ahoj Tome, děkuji za zajímavé názory a předané zkušenosti. Viděl jsem i tvoje videa na youtube. Tenhle krém s fluorcarbonovou impregnací se dostal do mého užšího výběru pro následující použití.
  Zabývám se loveckou kynologií, mám dvoje celokožené boty s GTX od Meindlu. Používám SportWax a zatím dobrý. Boty potažmo kůže drží – i když jedny mám zatím jenom 6 let a druhé 2 roky, voda dovnitř nejde – což je ale spíš vlivem goretexové membrány a noha se uvnitř nepotí, vyndám vždy suchou ponožku. Snad jen když se do boty sáhne po celodenním nošení, tak je trochu vlhká ve špičce.
  Nyní ale řeším další problém. Koupil jsem si kožené kalhoty z buvolí kůže (samy o sobě váží 1,5 kg – kůže vypadá pevně a silně – levné nebyly). Vzhledem k tomu s čím se člověk při lovu se psy setkává – trní, ostružiní, prostě bordel, bláto, mokrá tráva do pasu, mokrý sníh v zarostlých houštinách od kotníků až nad hlavu atd. – jsem vybral tyto kožené kalhoty. Otázka samozřejmě zní čím impregnovat a ošetřovat, tak aby kůže léta vydržela a zadržela i výše uvedenou vodu? Různé spreje jsem vyloučil – s nimi již negativní zkušenosti mám – něco vydrží, ale ne tyto extrémní podmínky. Další variantou byl právě zmíněný SportWax od Meindlu, teď přibyla ještě tvoje varianta Limmer Boot Grease a třetí varianta je Renapur.
  Rád bych se zeptal, co bys doporučil (předpokládám, že Limmer) a zda máš zkušenosti s poslední jmenovanou variantou Renapurem (www.renapur.cz, http://www.renapur.com), který údajně obsahuje včelí vosk, karnaubský vosk, jojobový olej a avokádový olej, i když nevím v jakém poměru. Popř. nějaké zkušenosti s ošetřováním a impregnací kožených kalhot.
  Díky Tomáš

 7. Jira.wiking
  dne 26.4.2017 v 14.58

  Zdravim vsechny, ve svetle zkutecnosti, jakej pruser udelal dupont s fluorocarbonem a jeho nemoznosti odbouravat ho jakkoliv z prirody, bych zkusil apelovat na vasi lasku k prirode a zkusil pouzivat alternativy s vcelim voskem, byt se vam ve srovnani s fluorocarbonem mohou zdat mene dokonale…

Trackbacky/Pingbacky


  Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'list_pings' not found or invalid function name in D:\Sites\web_8509840000305886941292941\www\wp-includes\class-walker-comment.php on line 179

Zanechat komentář