logo

Bushcraftportal.cz

Výroba korbelu

7.01.2016 / Kategorie: Ruční výroba, TIPY, Tipy, návody, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 3

V dnešním fotonávodu si ukážeme jak snadno a rychle vyrobit dřevěný korbel. Dnešní doba nabízí množství variant hrníčků a lahví, ale byla doba, kdy lidé měli k dispozici jen dřevo. Pojďte se se mnou podívat jak na to…

K výrobě korbelíku jsem použil jen 2 nože a skládací pilku. Při výběru fotografií jsem zjistil, že ji nemám nikde vyfocenou. Byla použita naprosto tuctová skládací pilka, kterou lze koupit v kterémkoliv lepším železářství. Dřevo je použito ze špalku z výřezu olše.

1 2 3

Po naštípání polotovarů je potřeba určit, které dřevo bude vhodné na boky a dno korbelíku. Pak dřevo  opracujeme a zarovnáme, na vše nám postačí nůž. Pilkou si dřívka dle potřeby zkrátíme a vytvoříme zářezy do dřeva, které bude sloužit jako boky.

4 5 6

Dno je třeba seřezat nožem, aby pasovalo do vyřezaných drážek.Vyzkoušíme vše sesadit dohromady. Po návratu domů dřevo povaříme a tím docílíme jeho stabilizace. Pak si cca týden musíme počkat, protože je potřeba, aby nám pořádně vyschlo.

7 8 9

Po vyschnutí je potřeba seřezat nepřesnosti tak, aby nám korbel do sebe pěkně zapadal. Doporučuji na konečný tvar použít hrubší smirek a zkoušet korbel sesazovat, tak aby nám opravdu pěkně seděl pohromadě. Při svých toulkách lesem jsem náhodou našel pěknou lipovou větev, která se perfektně hodí k výrobě ucha.

10 11 12

Nejdůležitější je pořádně spoje spasovat, aby po stažení nebyly nikde žádné mezery. Ke stažení jsem použil jutový provázek,  který drží madlo a je zavoskován včelím voskem a na pár místech podlepen smůlou.

13 14 15

Vnitřek korbelu vylijeme včelím voskem a nebo můžeme použít i smolu. Já použil včelí vosk, který nepraská a při poškození jde snadno pomocí silného alkoholu rozpustit. A podle potřeby znovu vnitřek korbelu vylít novým voskem.

16 17 18

A pak už zbývá jen vyrazit do lesů a korbel pořádně otestovat. Já ho testoval zrovna na Silvestra a to šampáňo dělají moc malý:-), protože do mého korbelíku se vleze 900 ml.

19 20

Tento návod na výrobu vytvořil Vladimír Drnec (Bulis)

bushcraftshop_button

3 komentářů

  1. Mirek
    dne 29.1.2016 v 6.24

    Myslím si, že až nám jednou příroda řekne dost, tak mají šanci na přežití, právě takoví, kteří mají vztah k přírodě, a jsou natolik šikovní, že si dokáží z toho co nám je přírodou nabízeno, vytvořit vše co k životu potřebujeme. Šikula chlapec.


Zanechat komentář