Kamarád si ho pořídil a já si ho mohl na pár dní půjčit a osahat.
Zabalený nezabírá o moc víc místa než můj letní spacák od Hannahu model Scout. Obal je vyrobený z pevného materiálu, který Jerven používá na své kamaše a bundy, po stranách opatřený popruhy s přezkou.
Vše se dá nepromokavě uzavřít a stáhnout. V balení najdete jak návleky na ruce, které však nejsou zateplené a signalizační vlajku.
Co je Primaloft?
Primaloft ® je registrovaná ochranná známka společnosti Albany International Corp © 2011 Primaloft ®. Původně byl vyvinut na základě smlouvy s armádou Spojených států, jako náhrada prachového peří, protože peří absorbuje vodu a ztrácí své izolační vlastnosti za mokra. Primaloft má jedinečné složení, byl patentován a produktová řada byla rozšířena, aby splňovala specifické potřeby pro outdoorové nadšence. Lehký a měkký Primaloft izolované jádro vytváří miliony vzduchových mezer rozptýlené v síti mikrovláken. I když se do jádra dostane voda tak se odrazí a nevstřebává se do patentované konstrukce z mikrovlákna, takže Primaloft vás udrží v teple i za mokra.
Jerven Bag Original používám přes rok a jsem naprosto spokojen. V chladných podmínkách, zvlášť při silném větru jsem ocenil jeho délku až ke kolenům a alu nástřik, který funguje tak, že odráží vyzařované teplo stejně jako isothermická folie.
Párkrát jsem v něm nouzově odpočíval, a když začalo být chladno, zatopil jsem si čajovou svíčkou. Vše super. Ale chtěl jsem zkusit i tuhle zateplenou verzi. Zkoušel jsem ho při né zrovna extrémních podmínkách. Teplota kolem nuly a lehký větřík, bylo lezavo. Po chvilce bez pohybu jsem tuhnul a začal promrzat. Po navlečení do Jervenu Thermo jsem cítil zlepšení. Velké zlepšení. Daleko lepší efekt byl, když jsem se do Jervenu zabalil trošku rozehřátý, stačilo pár dřepů a kliků a pak šup dovnitř. Rozdíl neskutečný. Po zahřátí jsem uvnitř cítil opravdu teplo.
Dle testů, které prováděla Norská armáda, byla naměřena venkovní teplota -14°C a uvnitř Thermo Bagu +15°C s tím, že jediný zdroj tepla byl člověk uvnitř. Věřím tomu. Moje zkušenost je dobrá. Kdykoli jsem nouzově bivakoval buďto s plachtou nebo celtou, tak jsem cítil na zádech chlad. V Jervenu je na zádech hodně místa třeba na batoh a plachta není přitisknutá na tělo a tělo tak není ochlazováno. U tohoto zatepleného je výsledek ještě lepší.
Primaloftu je zde 60g na m², což je zhruba stejně jako izolace v letních spacácích. To si myslím, že je slušný parametr.
Trošku počtů 🙂
Lepší letní spacák stojí od 2000 až do 4000 Kč. Plus počítejme cenu nějakého ponča cca 900 Kč. Nebo pončo a vložka do ponča.
Cena lepšího ponča cca 900 Kč a vložka kolem 1000 Kč. Také musíme brát váhu, letní spacák cca 900g a pončo cca 500g. Jerven Bag Thermo váží 1300 g.
Dříve jsem experimentoval s US pončem a vložkou do US ponča. Výsledek však nebyl zdaleka tak dobrý jako u Jervenu. Vložka do ponča nemá díru na hlavu a nedá se tak nosit zateplené pončo na sobě. Jerven ano. Pončo se nedá po obvodu zcela uzavřít a tak teplo uniká. Do Jervenu se lze zcela zavřít, zalézt a přečkat tak horší počasí anebo i noc. Ano, cena Jervenu je vyšší, ale pokud se někdo pohybuje v extrémním počasí, má možnost si pořídit velice efektivní ochranu.
Už vím, co mi přinese Ježíšek – Jerven Bag Extrém. Ten má Primaloftu 170g na m² a viděl jsem jeho použití jako obal na spacák v hodně extrémních podmínkách. Takže v naší zimě v kombinaci s letním spacákem, kdoví? Uvidíme, třeba se dočkáte i tohoto bláznivého testu.
Jerven jak v klasické verzi, tak i v Thermo verzi najdete v našem obchodě. Objednat se nechá v různých kamuflážích, včetně oranžové barvy.
Hezký den, Kraken
EDITOVÁNO 18.2.
Po několika komentářích jsem pohledal starý katalog z roku 2007 a zde přidávám fotky kde jsou informace ohledně testu.
Co se týče spaní v zimě, mám toho za sebou hodně. S PrimaLoftem jsem měl zimní spací pytel vyplněný verzí PrimaLoft Spor a byla v něm zima. Konkrétně se jednalo o model PINGUIN EXPERT a při teplotě nižší než 0°C jsem se komfortně nevyspal.
Předtím jsem měl spoustu jiných dutých vláken a jiných syntetických náplní. Vždy při stejné váze i vyšší váze náplně byla funkčnost při záporných teplotách horší než u peří.
Teď používám spací pytel od Primy – 1000g peří plnivost 600 cuin. Hraniční teplota pro mých 75 kg je -10°C. Při této teplotě mě netrápí chlad, spávám pouze v lehkém spodním prádle – trenky + tričko z ovčí vlny, gramáže 200. Toto je údaj naměřený po roce od ušití spacího pytle, kdy jsem v něm naspal lehce přes 50 nocí.
Primaloft byl po stejném počtu nocí, při stejné údržbě nepoužitelný.
Peří jsem měl jedinkrát vlhké a to vlastní vinou, kdy jsem zanedbal přípravu bivaku a do žďaráku mi napadal sníh. Sníh jsem následně pod zády rozpustil a druhou noc jsem musel spát v péřové bundě, která má z vnější strany membránu.
Nejdelší pobyt v péřovém spacím pytli u mne trval 14 dnů. Za tu dobu se určitě vlastnosti peří změnili k horšímu. Jednak balením a jednak vlhkostí. Teplotní komfort byl stále daleko lepší než u dutého vlákna se stejnou hmotností.
Všechno to jsou změřené údaje, kdy jsem měřil teplotu ve spacím pytli i venkovní. Vždy byla použita stejná izolace pod zády. Toto měření jasně dokázalo moji pocitovou teplotu.
Jerven je z materiálu: poaluminiovaný polyester rip-stop. Tedy ≐ je neprodyšný. Všechnu vlhkost kterou vytvoříte zůstane uvnitř a nasákne jí vaše vybavení včetně primaloftu. To se dá vydržet jednu noc. Více bych to při dnešních technologiích a dostupnosti lepšího vybavení nechtěl trpět.
Odolnost ohni/jiskrám/vyšší teplotě asi také nebude téměř žádná.
Užití bych tedy viděl na jednodenní výlety, kdy se bude třeba schovat před větrem a posvačit. Na tuto chvilku bude izolace, větruodolnost a nepromokavost dobrá.
Užití je přesně jak jsi popsal. Lov, pohyb v horách, vojenské akce. Jdu jdu, zastavím se a mrznu. Zalezu do Jervenu a jsem ochráněný před počasím. O spacácích tu byla zmínka, protože vím, že to takhle používají. Zřejmě v Norsku nemají takové bohaté zkušenosti jako Ty a dělají to špatně. 🙂 Letos to v Norských podmínkách zkusím a dám Ti vědět. 🙂
Nejde o zkušenosti, jsou to základy fyziky.
Doporučuji: https://www.youtube.com/watch?v=pGmxh5sucaI
V Norsku bývá vlhko. Membrány v takových podmínkách jsou neúčinné, takže…
Ahoj Kamile,
rad bych reagoval na tvůj text ohledně spacáku PINGUIN EXPERT. Měl jsem verzi s Primaloftem a teď s verzí BHB. Mám za sebou pár nocí při teplotách -15°C, kdy pocitová teplota byla díky větru o cca 4°C nižší. Ani u jedné verze se mi nestalo, že bych měl problém s chladem. Pouze jednou, když v noci sjela díky větru celta a celý spacák omrzl.
U teplot pod -10°C už beru dlouhé spodky a triko s dlouhým rukávem a lehký fleece, nebo powerstretch vršek i spodek.
Proto jsem dost překvapen tvojí zkušeností. Btw spacáky Pinguin Expert má celkem dost mých známých a kamarádů jako spacák do „běžné“ mokré zimy, kdy peří často ztrácí loft a schopnost „zahřát“.
Mohl by ses prosím tě trochu víc rozepsat, v jakém stavu byl spacák? Jestli byl nový, hodně užívaný (tzn slehlá třeba zádová část)? Příjde mi zajímavé, že mám skoro opačnou zkušenost 🙂
Jindra
PS: trochu z jiného soudku… s nadšením jsem četl tvoji „recenzi“ na Anorak Nr.8.
Řeším právě, jestli G1000 nebo něco z Ventilu. Člověk by čekal, že to bude díky informacím jednodušší. A ono přesně naopak 🙂
Mej se dobře.
A čo návleky na nohy, budú aj tie k dispozícii? Ďakujem
Ano budou. Zatím jen na objednávku.
Naprosto souhlasím s Kamilem. Výrobci umělých vláken neustále straší s tím jak je peří špatné ve vhku. Vážně nevím, proč bych měl mít mokrý spacák, Spím v Gore-žďáráku a i to v něm balím, když jedu do vysokých hor nebo na sníh, používám stan a spacák balím do igelitky. Moderní péřáky mají navíc DWR úpravu proti vodě. Já používám Sir Joseph Looping a ten má i membránu proti větru a vodě. Jinak váha sbalitelnost a trvanlivost je jednoznačně lepší u peří. Zde např. zkušenost ze souvislého použití péřáku při 135 nocích v rozmanitém terénu: http://www.nalehko.com/quantum350_recenze_PCT
Kraken ve videu uvádí, že je Jerven s třívrstvého laminátu podobného Gore-texu, ale v eshopu je uveden jednovrstvý neprodyšný materiál. Nechtěl bych z toho ráno vylézt provlhlý do větru a mrazu.
135 nocí venku je velká paráda. 🙂
Ještě mě zaujala jedna věc:
„Venkovní teplota -14°C a uvnitř Thermo Bagu +15°C“
Schází tam časový údaj + aktivita.
Přirovnal bych to: Mám větrovku z pertexu. Běžím do kopce venku je -30°C uvnitř bundy je teplota 28°C.
Do popisu produktu napíši: Venkovní teplota -30°C a uvnitř Pertexové větrovky +28°C…
Kraken ve videu říká že Jerven Thermo je stejný ze stejného matroše jako Jerven Bag Original. Firma Jerven dělá bundy a návleky a kalhoty z trilaminátu a také na zateplené modely Thermo obaly. To znamená že obal na thermo modely, kalhoty, návleky a bundy je z trilaminátu. Ale materiál samotného Jerven Bagu není trilaminát, ale neprodyšný materiál s alu nástřikem na vnitřní straně.
Kouknul jsem na to znova a Kraken to tam opravdu říká 🙂 Pro mne by bylo logičtější dát ten laminát na Jerven a ten zátěr na obal. Je jasný, že by tam pak nemohla být ta alu-vrstva, ale to by u toho zatepleného nevadilo.
Já take a dvakrát, říkám že je ze stejného materiálu jako Jerven Bag Original, a pak mluvím o primaloftu. A pak ukazuju obal o kterém říkám že je udělaný z trilaminátu ze kterého šijou návleky, bundy a obal na thermo . Obal. Obal. Obal. Jeden z nás bude muset zajít k ušnímu. Napiš mi prosím minutu kde to říkám, že je tenhle Jerven ušitej z trilaminátu. 🙂
Zašel jsem do sklepa a našel katalog Jerven 2007 Test byl prováděn, při -10C a větru cca 5m/s a měřeny teploty po dobu 180minut….atd je to i možno dohledat na netu. Každopádně až to zkusím na vlastní kůži tak napíšu. Mám odskoušený Original. 🙂
Super práce. Díky Krakene
🙂 No vždyť ano. Napsals: Kraken ve videu říká že Jerven Thermo je stejný ze stejného matroše jako Jerven Bag Original.
A já na to znova kouknul a napsal že to tam opravdu říkáš. Čili, že máš pravdu 🙂
Takže to znamená , Ty nejsi hluchej, ale já jsem blbej. Tak to se omlouvám za nepochopení 🙂 🙂 Díky za komentáře a postřehy Kraken 🙂
[…] http://bushcraftportal.cz/2016/02/jerven-bag-thermo/ […]