logo

Bushcraftportal.cz

ESEE Avispa

9.03.2016 / Kategorie: Nezařazené / Napsal: / Komentáře: 5

Malý plochý zavírací nůž, který má klip a jednoruční otevírání. To je asi ideál každého muže, který má rád něco ostrého po ruce.

Na výběr je mnoho druhů a mnoho výrobců. Roky jezdím po nožířských výstavách a rozhlížím se, co by mi mohlo padnout do oka. Mojí kapsu už okupovalo leccos, ale nakonec jsem zůstal u dvou Kabarů. Když jsem vloni narazil na Avispu od ESEE, říkal jsem si, tenhle nůž by stál za hřích.

IMG_5679

Avispa je jistě zajímavý kousek. Má mnoho tváří od černěné čepele a těla až po klasiku stonewash a různé barvy ručky.

Na shopech najdete stejné informace.

•Ocel: AUS-8A

•Rukojeť: G10

•Pojistka FrameLock

•Délka čepele: 89 mm

•Celková délka: 216 mm

•Kapesní klip

•Hmotnost 125 g

•Design by Mike Perrin & Jeff Randall

DSC09860

Nic moc zajímavého, jednoduchý nůž, že?? Na zavírákách mi většinou vadí různé nesmyslné výstupky, hrany, prostě věci, které vám při sezení tlačí někam 🙂 To tady nenajdete. Avispu jsem před pár měsíci slíbil dovézt kamarádovi na osahání. Vrazil jsem jí do kapsy a vydal se na cestu. Pětihodinové sezení v autě prověří skladnost EDC nože. Avispu jsem ani necítil. Je plochá a i přes svoji velikost nikde netlačí. Zakulacené hrany a přesné zpracování mne příjemně překvapily. Ano řeknete si, vždyť je to od ESEE, tak co bys chtěl. Jenže ono to není od ESEE ale od BRK. Ve výsledku je to jedno. Ten nůž je tak dobrej, že se ESEE nebojí za něj postavit.

DSC09859

Abych dokončil příběh. Nůž jsem předal, kamarád zkusil a objednal v jiné barvě. To jsem byl rád, protože já už tenhle nůž do prodejny nevrátil. Nechal jsem si ho. Čím si mne za tak krátkou dobu tahle kudla získala?  Designem a zpracováním. A to jsem si ještě do ničeho neříznul. 🙂

IMG_6737

IMG_6736

Vyrazil jsem ven a trošku si hrál a vyřezával. Od té doby je to můj věrný společník. Klip drží dobře v každé kapse. Jak u džínsů, tak i u maskáčů. Dá se přendat na 4různá místa podle toho, jak to komu vyhovuje. Otevírací kolíček je příjemný a ani moc netrčí a nezachytává se o látku kapsy. Je oboustranný.  Otevírání je snadné a frame lock zapadává s lehkým cvaknutím, ale drží předpisově. G10 na ručce má příjemné zdrsnění a výborně se udržuje. Úprava stonewash je dokonalá a maskuje lehké škrábance jak na čepeli, tak i na těle nože. Párkrát jsem nůž vyčistil a promáznul, ale zatím nebylo potřeba nic rozebírat, nebo dotahovat.

Jak už jsem psal. Jsem překvapen.

IMG_6845

DSC09823

Také jsem měl možnost zkusit menší model Zancundo, ten je o kus menší, ale nesedí mi.

Avispa sedne dokonale. Při řezu se chová dobře a vydrží dlouho ostrá.

Na to že je to AUS8 a kudla je vyrobená na Taiwanu, tak je dobrá. Zahoďme předsudky, prostě když firma umí, tak je jedno, kde se nůž vyrábí. U ESEE to platí. Před rokem mne dostala ESEE 3 a teď Avispa.

DSC09857

DSC09858

DSC09852

DSC09853

Tovární nabroušení je dobré, jsou zde vidět stopy po broušení, a pokud fazetka trochu přetáhne na keramice, tak se řezné vlastnosti ještě zlepší. Už takhle ten nůž řeže velmi dobře. Tvar a délka čepele je ideální i na většinu venkovních aktivit. Potraviny všeho druhu nejsou žádný problém a do dřeva leze krásně.

V barevných variantách v jakých se Avispa vyrábí, uspokojí tento model kdekoho.

IMG_5695

IMG_5694

Já teď pošilhávám po oranžové. Přeci jen by mne ladila k ESEE3ce kterou mám v oranžové barvě. No uvidíme 🙂

700x700

Jak se chová černění na těle a čepeli, nevím. Nejsem černění moc nakloněn. Úprava stonewash mi přijde skvělá.

Zatím jsem ještě nenarazil na nikoho, kdo by Avispu haněl, nebo že by mu neseděla. Podle mně je to dobrá kudla za dobré peníze.

DSC09871

DSC09870

IMG_5678

IMG_5680

bushcraftshop_button_buy

Děkuji Kraken

 

 

5 komentářů

  1. Kalepec
    dne 9.3.2016 v 9.44

    S Krakenem naprosto souhlasím… Avispu tahám již přes rok… A dokonalost..:) zatim se u mně drží jak blecha… Snad jen jednu výtku k článku… Střenka není z g10…
    Ahoj Vojta

  2. Jj, avispa vypadá dobře. U mě v kapse se hřeje RAT 1 jsou to skoro bráchové :-D. Hodmě mě láká Esee 3. Tak uvidíme třeba někdy dopadne. Díky za článek.


Zanechat komentář