Trápím, to není zrovna to správné slovo, dělám s ním obvyklé věci, které se s nožem dělají. Ale zkouším s ním i věci, které někteří odsuzují, například sekání a batoning. Proč? Nůž, který chci nosit u sebe, musí zvládat několik jednoduchých činností, musí se dobře držet a měl by i dobře vypadat.
Skoro před rokem jsem testoval jiný nůž ze stejné stáje a to JG3 Recenze ZDE
Nůž mne zaujal, ale nepadnul do ruky . Už tenkrát jsem na fotkách viděl RB3 a říkal jsem si, že tenhle nůž se bude držet mnohem lépe.
Ale pěkně popořádku.
Před nějakým časem rozjela firma Esee knives spolupráci se třemi pány, kdy každý z nich navrhnul jeden nůž do přírody.
James Gibson navrhnul nůž JG3, který jsem testoval loni.
Dave Canterbury navrhoval DC6 větší tábornický nůž, ten jsem ještě v ruce nedržel.
A konečně Reuben Bolieu navrhnul RB3, který mám teď u sebe.
Na tenhle nůž jsem se opravdu těšil. Baculatá ručka, uhlíkovka, mikarta a scandi výbrus? To vše od Esee? Pecka.
Když nožík přišel a já ho vybalil, vypadla na mne cedulka s upozorněním, že se s tímto nožem má jen řezat a nesmí se s ním sekat ani provádět batoning.
Napřed jsem se lekl, že už o mne vědí i v Americe. Ale pak jsem si prošel net a zjistil, proč tam ten lísteček s varováním dávají. Viděl jsem i pár nožů s vylámaným ostřím. Nechápu jak to lidi dokážou.
Lidi dělají s noži neskutečné prasárny. Já teda také, ale už za ty roky vím, co si k danému noži mohu dovolit a zbytečně neriskuji jeho zničení. Vzal jsem tedy doporučení na zřetel a dál jsem s nožem nakládal na vlastní triko.
Nůž o celkové délce 206 mm je vyroben z uhlíkovky 1095. Čepel je dlouhá 90 mm, povrch je ošetřen stonewash úpravou a má scandi výbrus. Tloušťka čepele 3,2 mm a výška 27 mm. Střenky jsou z mikarty a jsou šroubované.
Váha nože je 169 g a i s pouzdrem to dělá pěkných 227 g. Pouzdro je jednoduché, toulcové a vypadá přesně jako u JG3. Je šité zřejmě strojově a až na pár detailů působí dobrým dojmem.
Při zasunutí nože do pouzdra je vidět nápadné vyboulení způsobené přechodem mikartové ručky na čepel. Tam by to chtělo trošku ubrat. Ano já vím, že to tvoří jakousi záštitu, ale neuškodilo by trošku v tomto místě ubrousit mikartu.
Při držení se palec opárá o něco ostrého. Při podrobném pohledu je vidět malá ostrá hranka. Nemusela by tam být. Jinak ručka nabízí jistý a pevný úchop, pro moji ruku luxusní.
Mikarta je pěkně zpracovaná a působí trošku chlupatým dojmem. Ten způsobuje jistější úchop při držení nože v mokrých nebo zmrzlých rukou.
Nůž je celkem drobek a díky tomu je velmi obratný. Při vyřezávání ze dřeva dodává dávku jistoty v řezu. Nikde nic nepřekáží, prostě jednoduchý a praktický nůž. Porcování masa a celkově práce s masem je pohoda.
Scandi výbrus se dobře udržuje a díky použitému materiálu uhlíkovka 1095, stačí jen pár tahů a je to jedovatá břitva. U dalších potravin nastává klasický problém. Nůž je krátký a na chleba prostě nestačí, bochník se musí otočit. Cibule se rozlamuje, protože 3,2 mm už dělá při řezu nějaký odpor. Ale když je člověk šikovný, tak to krájení zvládne.
Naopak řezání dřeva je hračka. Je to návykové poslouchat to chroupání, jak ostří zajíždí do dřeva. Chlupaté dřívko je otázkou pár tahů. Chce to jen hlídat sklon čepele, aby se nůž moc nezakousnul.
Ostří je velmi dobře tepelně zpracované, pokud už při používání ztratí svojí jedovatost, tak stačí pár tahů na brusném kameni a je to zase břitva.
Nůž mne mile překvapil. Jednoduchý nůž, který funguje jak má a nemá žádné designové nesmysly. Horní ostrá hrana zaručuje skvělé škrtání o firesteel
Nebyl bych to já, abych nůž nepoužil na sekání a štípání dřeva.
Sekal jsem většinou syrové bukové dřevo. Poté jsem se snažil odsekat větší větve pomocí tlouku a nakonec jsem i polínka naštípal.
Na ostří není žádná známka poškození, žádný zoubek. Nic. Nůž drží dokonale. Také test špičky proběhl v pohodě. Takže i když jsem četl upozornění, tak jsem to zkusit musel. Pokud se člověk k nástroji chová rozumně, tak se nemá čeho bát.
Není to zrovna nejlevnější nůž, patří spíš k těm dražším, ale za ty peníze rozhodně stojí.
Pěkný design, perfektní tepelné i řemeslné zpracování a ergonomie. Co víc si přát? Navíc firma Esee má jistý zvuk. Je to prostě značka. Obliba nožů od Esee knives stále stoupá, ani se nedivím. U mne natrvalo zakotvila Esee3ka.
Chtěl bych poděkovat Esee knives za poskytnutí nože do testu a také výhradnímu dovozci firmě eseenoze.cz, která zapůjčení nože zařídila. Nože z řady Camp Lore můžete zakoupit třeba na e-shopech www.bushcraftshop.cz a www.vintagewear.cz
Děkuji Kraken
Nemůžu si pomoci, ale na 7měsíční trápení ten nůž rozhodně nevypadá. Podle mě klasicky tendenční recenze, která má vést pouze k zatraktivnění zboží v tomto eshopu. Jeden nejmenovaný konkurenční nůž je označený za skoro za šmejd, u druhého nyní sděleno, že „chovám – li se rozumně, není se čeho bát“. Škoda 🙁
Nůž vypadá na fotkách dobře, nůž do recenze fotím napřed nový a pak při používání. Pokud se nůž udržuje v dobrém stavu tak bude dobře vypadat i po roce používání. ale né každý. Například moje Esee3ka vypadá hrozně ošoupaně. Uhlíkovka jako je tato 1095 se stonewash úpravou nechytá lišku tak lehce. Poslední 4fotky jsou před klasickým ošetřením. To znamená před vyleštěním ocelovou vatou, před naostřením a vydrhnutím ručky jarem. Pak bude nůž vypadat jako novej. Uvidíte v jednom z příštích článků. výrok “chovám – li se rozumně, není se čeho bát” je určený ke scandi výbrusu, kde je potřeba se k němu chovat s rozumem.
A poslední…k jakému noži jsem se vyjádřil že je to šmejd? díky Kraken
Asi jsem socka, ale 4 litry za kudlu bych nedal. To si radši pořídím něco od HX outdoors – výkon stejný, kvalita srovnatelná a cena čtvrtinová… XD