logo

Bushcraftportal.cz

Čím to utřu a kam s tím :)

14.06.2016 / Kategorie: Hygiena, První pomoc / Napsal: / Komentáře: 13

Dnešní článek bude doslova o hovně 🙂

Pokud Vás nadpis rozhodil, tak dál už prosím nečtěte.

Toto je však oblíbené téma u všech táborových ohňů. Každý má jinou metodu a i výsledek je rozdílný. Někdo to vezme lopuchem, na kterém seděla beruška a jiný smrkovou větvičkou.

Poslední víkendový pobyt v lese s partou mne nakopnul k napsání tohoto článku. Už dlouho jsem nad tímto tématem váhal a dělal různé pokusy. Tak tady je pár poznatků.

DSC00997

Mech, tráva a listí

Každý to zná a určitě i někdy použil. Ani jedno není ono, i když poslední možnost zní nejlépe. Je však potřeba si uvědomit, že né každé lupeno je vhodné. Některé mají chloupky a ostny a uživatel se tak může nepříjemně poranit. Také larvy usazené na spodní straně listu, které se tímto mohou zanést kamsi, nezní zrovna lákavě. Takže tuhle variantu použijte jen a pouze v nouzi.

IMG_4176

Voda

Jo to už zní lépe, sednu a vykonám potřebu. Pak se opláchnu vodou, ale….

IMG_4182

Vykonávat potřebu v blízkosti vody je blbost, stejně tak jako mytí mýdlem nebo čištění zubů v potoce. Kdo tohle provozuje tak je podle mého názoru sobecký ….

Může tak znečistit vodu těm, kdo si jí chtějí nabrat dole po proudu.

IMG_4109

Takže tahle varianta také ne.

Kapesníčky a toaletní papír

Klasika, tuhle variantu využívá mraky lidí. Problém však nastává, pokud se použitý papír nebo ubrousek dostatečně nezakryje. Odhozený ubrousek se může rozkládat klidně i dva měsíce.

Druhý problém nastane při dešti a vlhku. Papír se zvláční, poruší a utírání stojí za h… za prd 🙂

DSC01195

DSC01196

Je potřeba udržovat toaletní papír v suchu, jinak je nepoužitelný.

Noviny a časopisy

Časopis je sice z odolnějšího papíru, ale klouže a nesaje. Takže je k ničemu. Noviny jsou na tom lépe a některé články v novinách jsou dobré jen na tuhle jednu věc. Na použití po.

10350404_726511950799924_8139327504634268710_n

U novin a časopisů je to podobné jako u jiného papíru. Rozklad je dlouhý. Noviny cca 2 měsíce, ale časopis i 4 měsíce. Pokud se vše zahrabe, tak se vše urychlí.

Vlhčené ubrousky

Skvělá varianta, která má však svoje ale.

DSC01194

Ubrousky jsou těžké, a jak jsou vlhčené tak se člověk nemůže utřít do sucha. Také látky, kterými jsou napuštěné, nejsou zrovna nejzdravější. O tomto problému jsem četl mraky článků, než se narodily děti. Takže pozor. Také je potřeba vybrat ty správné, protože některé vlhčené ubrousky jsou vyrobené z papíru a často se roztrhnou v nesprávnou dobu a …

Likvidace vlhčených ubrousků je složitá. Špatně se pálí a rozklad trvá také kolem 2 až 6 měsíců.

DSC00129

Největší nedostatek je, že se s tím prostě neutřete do sucha. A za druhé ve velkých mrazech hrozí zmrznutí celého balíku vlhčených ubrousků až na kost a jsou nepoužitelné. Bude to jen kostka ledu.

images

Takže co dál?? Jak už jsem se v článku zmínil. Před cca 5 lety jsem pročítal články o tom, jak se starat o pokakané miminko a čím utírat. Natrefil jsem na materiál Perlan.

00-tissue-bila

Perlan se u nás začal vyrábět cca od roku 1981 hlavně pro využití ve zdravotnictví.

0,42x0,48m 200 ks

Je vyroben z 100% viskózy a vyznačuje se velkou pevností, odolností a také savostí. Materiál má savost zhruba ve výši 10 ti násobku svojí hmotnosti.

DSC01193

Není nijak parfémovaný a i při namočení si zachovává svojí pevnost a netrhá se. Dá se použít i jako savý ručník. A při namočení funguje jako vlhčený ubrousek. Rychle schne a po té se dá lehce a beze stop spálit. Také doba rozkladu je zajímavá, cca jen 2 týdny.

 

Vyrábí se mnoho variant, jak naporcované ubrousky nebo utěrky tak i role. Zvolil jsem roli, o rozměru 40 cm x 100 m v ceně cca 450 Kč, ze které si odstříhávám potřebné kusy. Na velkou potřebu si dělám kousky 10 x 10 cm. Dále si naporcuji ručník o rozměru 40 x 100 cm, tím se na čundru utírám po koupání. Po použití nechám ručník uschnout a nařežu ho ještě na čundru na velikost toaleťáku 10 x 10 cm a použiju ještě jednou.

DSC01192

Pokud si chci jen opláchnout zpocená místa a nohy, udělám si třeba kopřivový čaj, do kterého Perlan namočím a tímto vlhčeným ubrouskem se umyji. Vše potom zahrabu na vlhké místo anebo spálím.  Takže u mne vítězí Perlan.

Za zmínku stojí i ubrousky v tabletě, které se hodí do KPZ nebo do peněženky jako nouzovka.

Asi nejznámější a nejlepší jsou WIPES instantní ubrousky.

adventure_adv005_ubrousky-go-wipes-5-500x500

schema

Dělal jsem i pokusy s rozkladem jednotlivých materiálů, pohozených na volno.

časopis      4 měsíce

noviny        2 měsíce

toaleťák      4 týdny

Perlan        1 měsíc

vlhčený ubrousek 6 měsíců

Materiály překryté vlhkým mechem.

časopis       3 týdny

noviny        2 týdny

toaleťák     1 týden

Perlan        1 týden

vlhčený ubrousek 2 měsíce

Je jasně vidět, že je lepší vše hned zahrabat. Vlhko a mikroorganismy to zvládnou. Takže vyhrabat jamku a tam vše uklidit spolu se stolicí. Člověk pak není nazlobený, když chodí v přírodě a všude se válí kapesníčky, které nejčastěji používají holky. Vždyť stačí zatížit kamenem.

l184709

Článek byl sice o hovně, ale věřím, že Vám alespoň něco přinese. Pokud máte nějakou svojí metodu, tak sem s ní.

Kraken

 

 

13 komentářů

 1. kuťafas
  dne 15.6.2016 v 1.22

  Opravdu není nic krásnějšího než cesta na Lysou Horu, lemována haldou kapesníčků, nádherně zářících mezi rezavým jehličím 😉

  Perlan vypadá zajímavě, asi to vyzkouším.

  • jirka
   dne 15.6.2016 v 9.15

   Jo presne…to samy hreben na radhost nebo v krkonosich…cesky hory sou lemovany hovnama 😀 cestou na lucni boudu aspon lidi chodej srat na polskou stranu 😀

 2. bych fakt neřek, že se perlan rozloží takhle rychle, mám z něj takový umělohmotný pocit, zůstanu u toaleťáku, ale jako utěrka, ručník, hadr asi dobrý

 3. Kaemon
  dne 15.6.2016 v 17.19

  Pěknej a užitečnej článek,díky. Perla určitě zkusim. Zajímalo by mě jak si kdo venku čistíte zuby? Jakej je nejšetrňější způsob k přírodě?

  • František
   dne 5.7.2017 v 20.23

   Já používám zubní prášek EPAM nebo potravinářskou křemelinu… cokoliv, co není složené z mnoha chemických látek, které neznám… a zuby to čistí dobře

 4. David Trávníček
  dne 16.6.2016 v 13.44

  Líbilo se mi v Estonském národním parku, důmyslné rozmístění míst se sezením a vždy byla poblíž kadibudka, například na Šumavě je podobných míst k odpočinku docela dost ale kadibudky ne. U nouzových nocovišt ale mají toitoiky coz mi taky nepřijde ideální, kadibudka co se jednou za tri roky o pár metrů posune..

 5. Dutch
  dne 20.6.2016 v 8.34

  Rozhodně zajímavý nápad podívat se i na tuto problematiku.
  Já preferuji papírové kapesníky, neb jsou nepromokavě balené již od výrobce. K romu úkon uzavírám vlhčeným. Ty mi teda nikdy nezmrzly. Vše pochopitelně zahrabu.
  Noviny nelze doporučit. Tiskařská barva pouští a je karcinogenní.

 6. Stále neviem
  dne 30.6.2017 v 10.20

  Chcel by som sa spýtať keď idem na dlhšiu dobu stanovať a nemám už žiadne kapesníčky ani toaletný papier , čo použiť keď nechcem …. v blízkosti vody ?

Trackbacky/Pingbacky


  Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'list_pings' not found or invalid function name in D:\Sites\web_8509840000305886941292941\www\wp-includes\class-walker-comment.php on line 179

Zanechat komentář