1

Kromě mýdla, zubní pasty (často jsem na ni zapomněl a popel z ohně posloužil stejně dobře), toaletního papíru (někdy ani ten ne) a ručníku jsem z osobní hygieny, kosmetiky nic nepoužíval, nenosil. Za vrchol péče o tělo jsem považoval Indulonu, která byla na cokoli a to od bot, až po ošetření podrážděné kůže. Nivea byla považována za luxus, který jsem použil jen ojediněle, když mi jej půjčila spolucestovatelka.

Za posledních pár let, jak roky a rozumu přibývá (a prostoru pro další rozum je ještě spousty), zjišťuji, že některé maličkosti, jako otlaky na nohách, spálená kůže od slunce, mrazu, puchýře, rozedřená – podrážděná kůže kůže, každý krok doprovázející bolest, nemusí být samozřejmou součástí cestování a člověk se bez těchto nechtěných kamarádů může obejít.

Dlouho jsem hledal, šťoural, pročítal diskuze, na sobě testoval a probíral osobně zkušenosti s lidmi, kteří toho vědí více než já.

Nakonec jsem našel, co jsem hledal a vybral si pro sebe jen tři věci, které nezaberou v batohu skoro žádné místo, moc neváží a zbavilo mě nechtěných návštěvníků.

Společnost Sportique vyrábí sportovní kosmetiku pro profesionální sportovce, splňuje přísné normy a hlavně funguje. Moc jsem nevěřil, že nějaká mastička mě může ochránit a zároveň nedá zabrat ledvinám, játrům při odbourávání těžké chemie v nich obsažené, ale světe div se. Tato firma si potrpí na špičkovou kvalitu, přírodní produkty v nejvyšší kvalitě, že ji můžou používat i mé děti a hlavně odmítají jakoukoli těžkou chemii, která je v kosmetice běžná, odmítají jakékoli testování na zvířatech. Osobně znám tuto firmu i lidi, kteří v ní pracují, a vím, že to co vyrábí, nemá ve světě nikdo a kvalita, funkčnost je na nejvyšší možné úrovni. Což neříkám jen já, ale spousty lidí, sportovců, rodičů po celém světě.

Za tento článek mi Sportique nezaplatilo, ani mě nesponzoruje a ani nemám podíl na ziscích z prodeje. Jen jsem spokojený zákazník, který se dělí o své zkušenosti. Najděte mi něco lepšího a po vyzkoušení velmi rád poreferuji. Já nic lepšího nenašel.

Co tedy používám

Krém pro cyklisty (Century Riding cream):

2

Neboli krém na vlka (krém na prdel). Mast je vyvinuta hlavně pro cyklisty na zadek, aby nedocházelo k zánětům, odřeninám, otlakům. Úžasná věc, která předchází, zabraňuje a pokud už jsem postižen, tak velmi urychlí hojení oděrů a zabraňuje vzniku zánětům, puchýřů, které vznikají třením kůže o kůži, oblečení, boty apod. Ideální na paty, třísla, na zadek mezi půlky, do záhybu kůže, pro běžce na bradavky, na ramena kde se kůže odírá od popruhů z batohu a všude tam kde dochází k tření.

Tato mastička obsahuje na dezinfekci ozón (mast používám i na komáří bodnutí, nebo malé ranky), na výživu kůže řady přírodních olejů a na minimalizaci tření speciální silikony. Mastička neucpává póry kůže. Tento krém doporučuji používat na zadek a intimní místa, pokud něklik dní, z nějakého důvodu, nemáte přístup k osobní hygieně. Člověk nesmrdí, nemá záněty, podrážděnou kůži a nedostane infekci. Pro ženy je vyvinutý speciální krém, který má mnohem silnější antimikrobiálními, antivirálními a fungicidními účinky.

Cena: 260 Kč/100 ml

Složení:

INCI: Aqua, Butyrospermum Parkii Butter, Olivoyl Hydrolysed Wheat Protein, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Oleate, Glyceryl Stearate, Methyl Glucose Sesquistearate, Caprylic/Capric Triglyceride, Coco-Caprylate, Glycerin, Olive Oil Ozonised, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Chondrus Crispus Extract, Cetyl Alcohol, Cera Alba, Phenethylalcohol, Olea Europaea Fruit Oil, Tocopherol, Hydrogenated Olive Oil, Olea Europaea Fruit Oil, Olea Europaea Oil Unsaponifiables, Citrus Grandis Seed Extract, Arnica Montana Flower Extract, Melia Azaridachta Oil, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Allantoin, Xanthan Gum, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Calendula Flower Extract, Citric Acid, Ascorbyl Palmitate, Parfum, Citronellol, Geraniol, Hexyl Cinnamal, D-Limonene, Linalool

PS: nedoporučuji používat jako lubrikační krém (jen v případě nouze a nutnosti). Sice to maže, ale až moc (máte celou noc postaráno o zábavu) a ozón sice vydezinfikuje, ale chvíli to nepříjemně štípe.

Krém pro horolezce (Elements cream):

5

Jak už název napovídá, tento krém je vyvinutý hlavně pro horolezce, turisty kteří často řeší rychle střídání počasí, kdy v jednu chvílí slunce pálí a za chvilku kůži spaluje mráz. Jedná se o celoroční opalovací krém, který chrání proti slunci a proti spálení mrazem. Neucpává kůži, naopak ji vyživuje a neobsahuje chemický filtr, který vniká přes kůži do těla a zatěžuje tělo chemii. Osobně jej nejčastěji používám pro děti celoročně a pro sebe hlavně v zimě a proč taky ne, když jej používá i náš skvělý atlet Petr Vabroušek.

Cena: 360 Kč/180 ml

Složení:

Aqua, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Silica, PVP, Phenoxyethanol, Chlorphenesin, Disodium EDTA, BHT, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Octocrylene, Isopropyl Myristate, Diisostearoyl Polyglyceryl-3 Dimer Dilinoleate, Caprylic/Capric Triglyceride, Butyrospermum Parkii Butter, Glycerin, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Ethylhexyl Olivate, Hydrogenated Olive Oil, Olea Europaea Fruit Oil, Olea Europaea Oil Unsaponiables, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Propylene Glycol, Durvillea Antartica Extract, Magnesium Sulphate, Bis-Ethylhexyl Hydroxydimethoxy Benzylmalonate, Hydrogenated Castor Oil, Alaria Esculenta Extract, Caprylic/Capric Triglyceride, Isostearic Acid, Tocopherol, Triticum Vulgare Germ Oil, Parfum, Allantoin, Linalool, Citronellol, Citral, Limonene, Benzyl Benzoate, Eugenol, Farnesol, Benzyl Salicylate

Krém na ruce a nohy (Farmer´s Hand saver):

4

Opět malý zázrak vyrobený speciálně pro horolezce, vodáky a další sportovce, kteří mají nohy ve vlhku a nechtějí, aby jim vznikaly puchýře, otlaky, nebo rozpraskala kůže. Já jej používám na celodenní túry, hlavně na nohy, a pokud mám suché ruce, tak i na ruce. Krém příjemně voní a obsahuje výtažky bylinek, které urychlují regeneraci kůže, zabraňují zánětům a hlavně doplňují do pokožky živiny, které jsou z kůže vyplavovány vodou, nebo mytím nešetrným mýdlem.

Cena: 249 Kč/75 ml

Složení:

Butyrospermum Parkii, Olea Europaea Fruit Oil, Cera Alba, Vitis Vinifera Seed Oil, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Hydrogenated Castor Oil, Euphorbia Cerifera Wax, Hydrogenated Olive Oil, Olea Europaea Fruit Oil, Olea Europaea Oil Unsaponifiables, Betula Lenta Barc Oil, Tocopherol, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil, Lecithin, Ascorbyl Palmitate.

Mám v batohu tři malé krabičky, v kterých krémy uschovávám. Nezaberou místo a hlavně cestuji sám bez nezvaných přátel a o to více si cestování užívám.

Pokud chcete si přečíst recenze, najdete jich na internetu spousty, stačí zadat jméno krému.

torn+foot+blister+treatment

Článek napsal Tomáš Kabara

Sdílet

3 komentářů

  1. Hezký článek, ale trošku jsem se zastyděl. Jsem asi děsný prase. Před pár dny jsem se vrátil z relativně dlouhého vandru od Bílých Karpat po Beskydy. Sebu jsem neměl ani mýdlo, ani ručník, ani pastu na zuby. A těch 10 dní mě to nechybělo.

    • Tak to ti závidím, protože já nosím mýdlo, mastičky s sebou, né proto abych voněl, líbil se lesním vílám a lesní zvěř neslzela po mém odéru, ale abych neměl rozedřené půlky a kůži na nohách. Hold jsem už citlivější a chci si cestování užívat. Bez mastičky by po chvíli byl každý krok utrpením.

  2. Asi nějaká magie, protože přesně takovýhle článek jsem momentálně hledal. Po šesti dnech chození po Krkonoších, kdy každý den jsme ušli průměrně 18km mám přesně stejný problém jako je na fotce a přemýšlím, čím si ty nohy natřít, abych nemusel při každém kroku trpět. Díky za článek.

Zanechat komentář