Armyshopy jsou narvané k prasknutí, až člověku oči přecházejí, a ne každý se v této záplavě maskáče orientuje. První nákupy v armyshopu jsem absolvoval v roce 1991 a od té doby jsem pravidelným návštěvníkem. Za ty roky co jsem jezdil pracovně po celé ČR, jsem navštívil desítky armyshopů. Poslední dobou je to s nabídkou špatné, kvalitní originály jsou podpultové zboží a nahrazuje je nekvalita z Číny, MFH a Miltec.
Za ty roky mi toho oblečení prošlo rukama hodně. Pár ehm…opravdu jen pár kousků jsem si nechal a snažím se je sem tam vytáhnout ven nebo na práci. Aby byl článek přehledný, tak se podíváme na kalhoty, bez těch to prostě nejde. Pak mrkneme na bundy a nakonec na svetry jako bonus.
Kalhoty
Kalhot je na trhu strašná spousta. Když pominu US kalhoty, které mám jen dvoje a to Multicam a SWAT tiger a které jsou sice dobré ale poměrně drahé, tak už toho na výběr moc není.
Jako nejlepší mi přišly klasické britské armádní kalhoty v potisku DPM. Mám zimní i letní variantu. Oceňuju jejich střih, materiál a hlavně velké boční kapsy s jedním knoflíkem na zavření. Jednoduché, tiché a rychlé zavření kapsy jednou rukou. Tyhle kalhoty seženete za pár stovek. Vydrží opravdu hodně a jsou skvěle střižené. Také potisk DPM je ideální do našich podmínek.
Naše kalhoty vz. 95 jsou sice oblíbené, ale materiál je rok od roku horší a horší.
Na zimu mám oblíbené kalhoty vz.85 V. Je to trošku lepší verze levných a v armyshopech oblíbených kalhot vz. 85
Barva khaki, která je univerzální a nemlátí tolik do očí jako flekaté maskáče.
Vz.85 V mají oproti klasice několik vychytávek, mají zvýšený pas, hodně zvýšený, v nohavicích, těsně pod kolenem je našita vnitřní vrstva, kterou zaháknete pod chodidlem, a tu venkovní vrstvu přetáhnete přes boty. Ideální na zimu. Kalhoty se vám nevytáhnou a není zima na lýtko.
Nejlepší věc je však kapsa na nůž, která je na pravém stehně. Nůž je překrytý légou a ta je pojištěná druky. Skvělé řešení skrytého nošení nože. Problém je, že klasické vz.85 pořídíte od 100 Kč za kus, ale tyhle výsadkové jen tak neseženete. Materiál těchto kalhot je pevný a teplý, je to vážně na zimu. V létě znám lepší a příjemnější materiály. Zapínání kapes je však tragické a krkolomné. Potřebujete tak dva vojáky na zapnutí jednoho knoflíku. A pokud máte zmrzlé ruce, tak ani to ne. Zlaté britské jednoruční otevírání.
Bundy a kabáty
Dopředu se přiznám, že kabáty a bundy jsou moje úchylka. Asi budu ten… Bushsexuál.
Pokud chcete kvalitní bundu nebo kabát a sáhnete po čemkoliv z britské armády, tak neuděláte chybu.
Skvělá je rip stop parka, ale nejlepší je windproof smock. Super materiál, pevný, odolný, neprofuk a částečně i nepromokavý. Velké kapsy, do kterých narvete své vybavení. Dělá se v různých maskovacích potiscích a dá se sehnat za dobré peníze.
Ale i klasické bavlněné bundy nejsou špatné.
Odolná a těžká je norská parka. Což je na první pohled parka inspirovaná americkou parkou M65.
Je docela složité jí v Čechách sehnat, ale dá se. Určitě se to vyplatí a díky svému nenápadnému potisku neudělá ostudu ani ve městě, odolává větru a částečně i dešti.
Do deště je výborná belgická para bunda. Střihem je jak bristká druhoválečná Denison smock. Tyhle belgické kousky jsou vyrobené z hodně pevného a odolného materiálu, který bych přirovnal k celtovině nebo k bavlně Ventile. Materiál v dešti navlhne a zatáhne se, déšť se pak dovnitř nedostane.
Výborný je i bobří ocas, kus látky našitý na zadní straně bundy. Provlečením v rozkroku a zapnutím na druky v přední části, chrání vaše přirození před chladem.
🙂
Podobný bobří ocas měly i československé výsadkářské kamuflážky a také britské výsadkářské bundy.
Podle mne je to dobrá vychytávka.
Německá bunda a i ta česká vz.95 nejsou špatné a dají se sehnat za pěkné peníze.
Nejsou však odolné proti větru ani dešti. Ale taková bunda vz.85 v khaki barvě se dá sehnat už za 49 korun a to je nepřekonatelná cena vzhledem k super materiálu. Pravda knoflíky- tragédie jako na kalhotech vz.85, ale materiál je odolný.
Ještě tady mám pár goretexových bund, švédskou, australskou a britskou, ale tam bych doporučil spíše britskou, ta je hodně dobrá.
A na našem trhu dobře sehnatelná. To se třeba o australské goretex bundě říct nedá. Ale uvedl jsem jí spíše jako zajímavost.
Svetry
Na závěr tip na svetr. Ano, na trhu jich najdete hodně, ale například ten český armádní je materiálově a cenově nic moc.
Dobře cenově vychází britský vlněný svetr, který se dělá ve více barvách, a musím říci, že je dobrý v jakékoliv barvě. Hodně muziky za málo peněz. Jen u krku by mohl být delší.
To raritka v podobě rakouského horského svetru má u krku materiálu spousty, také je brutálně dlouhý a to i na rukávech. Rakušák je opravdu kus kousavé vlny a dost hustě tkané, takže je to svetr opravdu do velkých mrazů. Tenhle kousek těžko seženete, ale za pokus to stojí, odměnou vám bude teplo. Ale také pokousaný krk a záda. Tenhle svetr žere i přes triko. Když ho necháte řádně promrznout, tak to bude o chlup lepší.
Na trhu je mraky vybavení a těchto pár kousků se vyplatí sehnat. Berte to jako tip, každý preferuje něco jiného a každému vyhovuje něco jiného.
Hezký večer přeje Kraken
Taky do mrazů nosím doma pletený svetr, který kouše i přes dvě trika a na něm britský smock plus baracudu. Smock je hodně dobrá věc, není to umělina, takže to alespoň trochu dýchá, velice dobře maskuje, má spoustu kapes, akorát není tak voděodolný a špatně sie mi nosí pod některými batohy, ale za tu cenu nejde pořídit nic lepšího.
To su fakt paradne veci:-) Ja som mal tiez asi uchilku na original armadne oblecenie:-) ,ale len dokedy som nevyskusal Ruske gorky.Mam momentalne uz len tie Gorka 3 a Gorka 4.Som s nimi maximalne spokojni ale su skor na jar,jesen a zimu.A rakusky sveter sa mi podarilo zohnat v sekaci za par eur je fakt hodne hrejivy.
Pěkný článek. Na vandry jezdím přes 20 let, zkusil jsem toho dost – od jehliček přes vz.85, vz.95 na vojně, pak US woodlandy atd, ale absolutní vítěz je pro mne ( překvapivě ) britský windproof smock. Nejlepší bunda kterou jsem kdy měl.
Zdravím.Zkoušeli jste někdo britský zimní spacák?
Super článek, musím říct že já mam český svetr 15 let a nedám na něj dopustit. zažili jsme toho spolu hodně a stále vypadá a funguje dobře.
Přidávám se k názoru většiny. Super článek! A kvalita vz.95 je tristní! Kalhoty jsou jen tak na doma možná ještě tady na ty naše kopečky.
Ahoj Krakene, souhlasím s nejlepším poměrem cena/výkon u vz. 85 – hodně muziky za málo peněz 🙂 Ale celkově používáš spíše těžké materiály, divím se že tam nebyl více zastoupen lehčí a lépe schnoucí ripstop. Impregnuješ nějak bavlněné hadry?
Ahoj Krakene, hezký článek… Jako řekl bych většina 🙂
I já si prošel tak nějak vším, co se dalo dříve sehnat (no hlavně jehličí, ale to jak promokne, už nikdy neuschne 🙂 ) a nosit a nakonec teď do roztrhání donáším vz.95, ale nejvíce mi nakonec vyhovuje stará škola – Parka a kalhoty M65. Originály nejsou nejlevnější, ale vydrží všechno 🙂
P.S. nefunguje bazar??? Já jen, že mi doma leží jedna úplně nová britská rip-stop parka, tak kdyby ji někdo unosil…
Honza
Zdravím! Mě se osvědčilo, místo svetru, nosit pod Bundeswehr parku
huňatou polyesterovou fleesku. Je pěkně volná, vzdušná, hřeje a nekouše!
Kluci co se v těch gatích vz 85 v tenkrát nosilo za nůž ?
Myslím, že uton
Bylo to myšlené na Uton, ale nikdo to tam nenosil, protože je to strašně nepraktické. Paragáni nosili nůž na tkaném opasku, nehledě na tuhle kapsu.