thumb_img_5594_1024

 

V dnešní době si můžete vybrat mezi výrobky firem Tatonka, Esbit, Vargo, Trangia anebo sáhnout po kopii od MFH nebo Miltec.

unknown triad_alcohol_stovetrangia-27-0ul-ha_201407171244282

img_6677

Posledně zmiňované jsem před pár měsíci zkoušel. Proč? Protože jsme prostě chtěli mít na prodejně vařič na tekutý líh. Miltec a MFH nemám rád, dělají kopie veškerého vojenského vybavení a jejich kvalita stojí za …vyliž talíř. Ale na takové jednoduché věci se snad nedá nic pokazit ne? Ale ano, dá. Postupně mi přistálo na stole 10 vařičů od těchto dvou producentů a všechny mají jeden problém. Tečou ve spoji. Ano jinak fungují, ale teče z nich palivo, což zamrzí, hlavně pokud chcete palivo transportovat ve vařiči. Takže jsem je zahodil a zařekl se, že nic opakuji nic od MFH a Miltec nechci ani vidět.

img_6676

img_6673

Vargo dělá lihový vařič v titanové verzi a ta je už dost drahá.

Tatonka a Trangia sice dělá samotné vařiče, ale odebírat jen jeden produkt od výrobce se nevyplatí.

Takže nám zůstal Esbit, jehož skládací vařiče na tuhý líh a samotný tuhý líh prodáváme.

Přešla první várka a já namátkou zkusil tři kusy a nikde nic neprosakuje. Hurá.

dsc05908

Jak už jsem psal na začátku, vařič na tekutý líh nepatří do starého železa. Mám a stále používám starý Vařík. Sestava, která se dá občas sehnat v inzerátech. Loni jsem se snažil zkontaktovat výrobce, který dříve Vařík vyráběl a také výrobce neméně populárního vařiče na tekutý líh Horal. Ani jedna firma už takové produkty nevyrábí. Škoda.

dsc09270-jpg_big

dsc09272-jpg_bigdsc09274-jpg_bigdsc09273-jpg_big

Vařík je kapesní sestava, která má jen dvě chyby. Jednou je malinká cca 0,2 l nádobka na vaření a ta druhá je, že se hořák nedá zavřít tak, aby se v něm dalo přepravovat palivo.

va%c5%99%c3%adk-jpg

163432_1375090676629_2917179_n

To už rovnou můžu vozit lihový vařič z plechovky.

180832_1422417619773_5654481_n

dsc09275-jpg_big

Druhý mnou používaný liháč je poctivý kousek ze švédské armádní sestavy na vaření v polních podmínkách. Je odolný, a dá se v něm přenášet palivo. Jenže je dost těžký a velký. Beru ho jen, když chci víc vařit- ohřívat potravu.

img_6674

img_6675

img_1246

Ted už k samotnému Esbitu, který je léty prověřený. Do nádobky se vejde nějakých 15 ml lihu a dá se uzavřít. V základní sestavě je i nástavec na drobnou regulaci plamene a také zhášecí víčko.

dsc05906

dsc05907

dsc05912

dsc05911

dsc05910

dsc05909

Liháč doporučuju spíše na ohřívání potravy a na výpravy při kterých je teplota vyšší než 10 stupňů. Při nízkých teplotách trvá delší dobu, než se vařič nahřeje a dobře zplynovává palivo. Také je vhodné závětří a neškodí ani izolace odspoda. Kolikrát stačí jen alobal anebo nepokládat liháč na studenou zem.

dsc05932

Start je jednoduchý, odšroubujete víčko a zapálíte líh ve vařiči. Za pár sekund až minut začne z dírek po okrajích stoupat zplynovaný líh a ten pak hoří čistým plamenem.

Plamen se nedá moc regulovat. Ale zase je jednoduchý a nehrozí zanesení trysek nebo podobně.

dsc05933

dsc05935

dsc05934

Esbit vařič na tekutý líh je pěkně zpracovaný, lehký a spolehlivý kapesní vařič. Vaření na takovém vařiči je jednoduché, čisté ale chvilku to trvá.

dsc05931

dsc05930dsc05929

dsc05928

Vařík půjde do sbírky a už ho trápit nebudu. Esbit a GSI hrnek nebo US pítko je skvělá kombinace. A stařičký švéd už pár let jezdí v kufru auta jako pojistka na cesty.

dsc09783-jpg_big

dsc05907

EDIT 23.12.2016

Náš kamarád Jarda DIXIE Michalička mi poslal svoje výsledky měření doby varu různých liháčů. Je to zajímavé, Jardo moc děkujeme.

8.místo: Starej Tur… (liháč vyrobený ve Staré Turé…) čas: 10,47 min.
7.místo: Horal…  čas 9,30 min.
6.místo: Vargo Titanium… 6,46 min.
5. místo: Mil-Tec… 6,17 min.
4. místo: Plechovka Pilsner Urguel… 6 min.
3 místo: Tatonka… 5,55 min.
2. místo: Vařík… 5,5 min.
1. místo: Trangia ze Švédského setu… 4,33 min.

Použitý hrnek Tatonka nerez s pokličkou, vařeno 125 ml. vody, kohoutková teplota. 🙂 odtočeno.

img_5437

img_5436

img_5430

img_5428

img_5429

img_5431

img_5427

img_5434

img_5432

img_5433

 

bushcraftshop_button_buy

Hezký den přeje Kraken

Sdílet

14 komentářů

  1. Vařík je fakt malinký, ale na Horalu se dá normálně vařit. Před půl rokem jsem koupil dva originál zabalené v plastové krabičce. Našel jsem na netu minimálně tři obchody, které je ještě nabízely. Razítko ze začátku devadesátých let. Vaříky nabízel armyshop excalibur, také nové v orig. balení, ale už jsou všechny rozebrané.

  2. Před pár týdny jsem na Youtubu narazil na video mýho oblíbenýho osadníka z Kanady, na kterym ukazoval, jak si za dolar z dvou konzerv vyrobit velmi výkonnej liháček, kterej mu tam funguje i v zimě. V podstatě jde jen o dvě věci, mít konzervy co na sebe těsně pasujou (konzerva od fazoli + menší plechovka od hrášku) a sehnat kousek nehořlavý látky, co používaj třeba výrobci ochranejch oděvů pro slévarny nebo kus nehořlavý deky (oslovil jsem tři firmy; ze dvou mi vzorky poslali, z jedne zdarma včetně postovnyho).
    Vnitřní plechovka se nechá vyšší a uřízne se jí dno, do obvodu dna se pak udělá pár „zářezů“ pilníkem, aby moh líh do vnější plechovky. A pod ohorním okrajem se udělaj dvě díry kvůli tlaku v plechovce, když na tom sedí nádoba (při zvednutí hrnku by se liháček nechtěl hrnku pustit, což by smrdělo požárem).
    Vnitřní plechovka se pak už jen obalí nehořlavou látkou do výšky vnější plechovky a nacpou se do sebe, přesah látky se ořízne. Nehořlavá látka přivádí páry lihu (asi jako knot z bavlny, jen neshoří). Za mě velmi efektivní vařiček. Na dřívkáči na klacíky mi hrnek na kafe (350 ml) trval sedm minut. Na liháčku za stejnou dobu uvařím 900ml.

    Víc zde:
    https://www.youtube.com/watch?v=xf1HN5iMYqg&t=706s&list=PLpsOoWcM1CZtUGblmzNt_IGO3ywEg9ipM&index=16

    nebo zde:
    https://drive.google.com/drive/folders/0B4TJBxU79zq1Z0hqRDJzZDRRRkE?usp=sharing

  3. Horala jsem teď kupoval, rovnou dva. S Vaříkem jsem před lety zaváhal a teď je nesehnatelnej – za rozumnou cenu a hlavně kompletní. Kdybys ho Krakene vyřazoval tak dej vědět 🙂

    • S tim vaříkem máš naprostou pravdu, sehnal jsem ho po kouskách od tří různejch lidí… ale je to spíš takovej sběratelskej kousek, dneska jdou sehnat daleko lepší vařiče

  4. Před pár týdny jsem na Youtubu narazil na video mýho oblíbenýho osadníka z Kanady, na kterym ukazoval, jak si za dolar z dvou konzerv vyrobit velmi výkonnej liháček, kterej mu tam funguje i v zimě. V podstatě jde jen o dvě věci, mít konzervy co na sebe těsně pasujou (konzerva od fazoli + menší plechovka od hrášku) a sehnat kousek nehořlavý látky, co používaj třeba výrobci ochranejch oděvů pro slévarny nebo kus nehořlavý deky (oslovil jsem tři firmy; ze dvou mi vzorky poslali, z jedne zdarma včetně postovnyho).
    Vnitřní plechovka se nechá vyšší a uřízne se jí dno, do obvodu dna se pak udělá pár “zářezů” pilníkem, aby moh líh do vnější plechovky. A pod ohorním okrajem se udělaj dvě díry kvůli tlaku v plechovce, když na tom sedí nádoba (při zvednutí hrnku by se liháček nechtěl hrnku pustit, což by smrdělo požárem).
    Vnitřní plechovka se pak už jen obalí nehořlavou látkou do výšky vnější plechovky a nacpou se do sebe, přesah látky se ořízne. Nehořlavá látka přivádí páry lihu (asi jako knot z bavlny, jen neshoří). Za mě velmi efektivní vařiček. Na dřívkáči na klacíky mi hrnek na kafe (350 ml) trval sedm minut. Na liháčku za stejnou dobu uvařím 900ml.

    Víc zde:
    https://www.youtube.com/watch?v=xf1HN5iMYqg&t=706s&list=PLpsOoWcM1CZtUGblmzNt_IGO3ywEg9ipM&index=16

    nebo zde:
    https://drive.google.com/drive/folders/0B4TJBxU79zq1Z0hqRDJzZDRRRkE?usp=sharing

  5. Ten edit je zajímavej, ale 125ml za cca pět minut? Nemělo to být 725ml? Protože tou mou plechovkou třvá 900ml vody z kohoutku při pokojový teplotě 7 minut…. je mi jasný, že to má mnohem vyšší výkon, protože to hoří po celém obvodu, ale takovýhle rozdíl bych nečekal. Dík za zajímavý info (zůstanu u plechovky 🙂 )

    • Ono nebylo zrovna teplo a i větřík dělá svoje… schválně nebylo udělaný závětří, ať se kluci ukážou.. 🙂

  6. Já používám léta vařič z plechovek od piva. Nedá se v něm nosit palivo, ale to je jediná nevýhoda. Je levný ( dvě pivní plechovky ), lehký, sranda ho vyrobit, funguje perfektně. V kombi s US pítkem, podstavcem a pokličkou je super. Na jednodenní výlety pro mne ideál. Podstavec pod pítko jsem si upravil – čtyři dírky na protažení stanových kolíků. Tak na tom můžu ohřívat i konzery. Ten Miltec mám doma taky, a byla to poslední věc co jsem od nich koupil – příšernej šajsdrek.

  7. Tak jsem se začetl do vašich příspevků a musím přidat svoje poznatky.Vařík se mi podařilo minuly týden skoro kompletní,chybělo akorát víčko na lihový vařič,za 100 Kč.Nejdřív mě zklamala velikost pítka,která je 200ml,ale až po okraj a tak se v něm dá uvařit tak 1,5 deci vody.Celý složený Vařík se vejde do konzervy od vepřovky nebo od guláše a ta má objem 0,4 litru a to už je trochu lepší.Navíc ty dva prostřední odvětrávací kusy pasují přesně na plechovku s gelem,tak se dá vařit i na gelu,pokud ovšem nespěcháte.Zkoušel jsem na tom uvařit 1 litr kohoutkové vody venku na okně a trvalo to půl hodiny.Taky jsem zkoušel švedský vařič s lihem,ale je to zbytečně velké a s ledvinkou i dosti těžké na nošení.Zkoušel jsem i vařič se stojánkem „trojnožkou“ a musí se k tomu dát závětří a je zbytečně velká spotřeba lihu.To samé mohu říct o vařiči ze dvou plechovek.Musíš to zalít až po okraj,polít z venku nebo pod vařič a čekat až se to rozhoří.Daleko lepší a úspornější na palivo je vařič pouze z jedné plechovky a nádobu na vaření posadíš přímo na vařič.Je tu velká úspora lihu,protože vlastně „ucpeš“ střed vařiče a hoří jen výpary otvory na boku pod horním okrajem plechovky.Udělal jsem snad padesát vařičů,možná i víc,a stále piloval a zdokonaloval hoření.Vše je jen o umístění a nasměrování jak dírek hořáku,tak otvorů u dna uvnitř vařiče.Tak jsem docílil toho,že trysky začnou hořet skoro těsně po zapálení lihu a hned se dá na vařič postavit kastrol a na malého frťana lihu,to odměřuji malou čtvrkou,ohřeji 1litr vody z kohoutku v místnosti za 3 až 5 minut.Je to závislé od toho jak studená voda zrovna teče a jak je studený líh.Když jsem viděl kolik lihu tam lije ten kanaďan,tak je to doslova plýtvání.Jim to je možná jedno,ale u nás je cena lihu 65 až 100 korun za litr a to už tak jedno není.
    Když už dvě plechovky,tak si udělat vařič na dřevoplyn.Postup je taky na YouTube a je to celkem jednoduché a cena hotového,sice z nerezu,je minimálně 800 Kč,ale na dřívkáči se zase vaří zcela zdarma a můžeš si opéct kabanos i u paneláku.Aspoň jsem udělal šou místním drbnám,které čuměly s otevřenou hubou.Stejně mě potvory šplíchly pomahačům a chráničům a ti než přijely,jsem měl vše sklizeno a popel ukryt pod drnem a tak soudruzi marně hledali nějaké ohniště.
    Hlavně bych chtěl podotknou k tomu liháči,že pokud je dobře udělanej a postavíte ešus přímo na něj,tak je nejen úspora lihu,ale dno ešusu je skoro čisté,zato pokud použijete nějaký nástavec na který potom postavíte nádobu,tak je dno a kolikrát i boky celé očazené,protože oheň plápola i na boku nádoby a teplo vlastně uniká a není zcela využito k ohřevu.Jako závětří k liháči se dá použít i kolébka a je na vás jak vysoký vařič si uděláte,jestli budete stavět nádobu na kolébku,tím musíte mít vařič nižší a nebo přímo na vařič,pak si ho musíte udělat vyšší než rozložená kolébka.
    Jinak se dá v kolébce vařit i na gelu,když dáte gel do kalíšku od čajové svíčky.Jen pro zajímavost 4 Kg gelového podpalovače v 5l kbelíku se dá sehnat na internetu za cca 200 Kč.

  8. Zdravím, po 10leteh aktivního celoročního používání si nemůžu lihové vařiče vynachválit. Jako s každým sebespolehlivějším kusem výstroje se s ním člověk musí sžít a uvědomit si jeho silné a slabé stránky. Alfou a omegou veškerého vaření na lihu je závětří. Stačí silnější hliníková folie (např. z jednorázové hliníkového podnosu), která bude krýt nádobu i vařič ze všech stran a máte vařič, který vás nevypeče ani při -5°C v 3500m.n.m (osobně vyzkoušeno v pohoří Ťaň-Šan na proklínaném MFH, který také netěsnil). Ve výkonnostním sprintu z 0 na 100°C není z nejrychlejších, ale opravdu si potřebujete zalít kafe za 0:43 doprovázeno řevem raketového motoru? V momentě kdy už voda vře a potřebuju 20min vařit rýži či něco jiného je rázem výkon více než dostačující. A hlavně vždy si sebou můžete vzít jen tolik paliva, kolik potřebujete (na 14dnů v horách pro 2lidi vaření 2x denně cca 1l lihu, víkendová potulka 200ml a ještě zbyde).

  9. Mám dvě poznámky: do Esbitu se dává ne max 15 ml, ale 50-60 ml.
    Pokud používáte nádobí na vaření nerez nebo jiný kov který je leský – stříbrný – tak prodlužujete dobu vaření 2-5x. On ten povrch sálající teplo odráží a využívá se jen přenos vedením od horkého plynu. Proto má Esbit povrch nádobí tmavý.
    Nejlépe je to vyzkoušet doma – hrnec s černým smaltem a dtto bílý smalt nebo cokoli nerez.

    Asi budete překvapeni.

    P.S: velká sada Esbit má ve dně specielní voštinový výměník pro zlepšení účinnosti — ale je prostě velká.

  10. ja varice z plechovek obtocim vzdy skelnou šňůrou kterou potom poleju lihem pred zapalenim a potom se rychle rozhori i v minusech

Zanechat komentář