12.01.2017 / Kategorie: Oblečení, Přežití, dovednosti, Sněžnice, Tipy, návody / Napsal: Kraken666 / Komentáře: 5
Holenní návleky jsou podle mého názoru dost opomíjený doplněk vybavení. A přitom návleky zvyšují pohodlí a v zimních měsících i tepelný komfort uživatele. V dnešním článku se mrkneme na holenní návleky z českého materiálu s nanomembránou, které pro nás šije česká firma Faramugo.
Hned na začátek uvedu několik technických parametrů použitého materiálu.
Vyrobeny z české 3 – vrstvé nanomembrány 3L 101, 100% PES
Gramáž 215 g/m2, paropropustnost Ret 3,5 Pa.m2.W-1, resp. MVTR 35.000 g/m2/24 h., voděodolnost 25.000 mm, 100% větruodolnost, oleofobita 8/8, vodoodpudivost 5/5
S úpravou HYDROPHOBIC EXTREME – voda po látce steče, nešpiní se, netřeba prát.
Tkanina je nepromokavá, vysoce paroprodyšná a větruodolná.
Výborná oděruodolnost – prostě, chrání před vodou, sněhem, špínou a štěrkem.
Výška 42 cm, obvod přes lýtko až 50 cm (při největším natažení).
Zapínání druky, voděodolným zipem a suchým zipem v zadní části
Stažení uprostřed našitou plochou gumou a nahoře gumou se samosvorkou
háček přichytí k botě i s rukavicemi na rukou.
Utahovací popruh je pod podrážkou botky se stahováním na vnější straně
Váha 215 g (pár).
Za těch pár let, co se toulám přírodou, jsem zkusil několik párů návleků. Většinou jsem je po několika použitích zahodil. Jednalo se o civilní produkci. Ale oblíbil jsem si švýcarské armádní návleky a britské armádní návleky. Ani jedny však neseženete v neutrální barvě, také je neseženete nové a hlavně váha návleků je někde jinde.
V květnu 2015 jsme si na cestu po Norsku vzali návleky od firmy Faramugo. Byl jsem zvědavý hlavně na materiál. Poprvé jsem je nasadil právě v Norsku a po pár kilometrech v hlubokém sněhu přišlo zklamání. Gumolanko bylo vytahané a povolovalo se, a tak se návlek sesunul ke kotníku. Na řadu přišla oprava v terénu, a pár sprostých slov k tomu. Další klení přišlo při nasazování návleků. Na testovaných návlecích byl na místo klasického zipu použit jen suchý zip, který však nešel v předklonu dobře zapnout a vznikaly tak otvory kudy se dostávala vlhkost k tělu. Plus ještě pár detailů, které se prostě musely předělat.
Takže se hned po návratu komunikovalo s Vláďou z Faramuga a ten i návleky podle našich připomínek upravil.
Důvody jak a proč vám popíšu níže.
Takže materiál: lehký, tenký a odolný. Otěruvzdornost, vodoodpudivost, větruodolnost a prodyšnost. Nanomembrána tohle zaručuje. Pecka.
Konstrukce: velký háček, který se dá zaháknout i v rukavicích a nemusíte se bát, že z namrzlé tkaničky sklouzne. Ano barva není dobrá, ale dá se to stříknout barvou dodatečně. Důležitá je funkce.
Stahování: u kotníku plochá guma, která netlačí. Na lýtku gumolanko a větší a pevnější stahovací oliva. Návlek se dá v horní části roztáhnout až na 50 cm 🙂
Zapínání: pogumovaný, voděodolný zip, který je překrytý légou a pojištěný suchým zipem a dvěma druky. Jeden nahoře a druhý dole. Takže trojí pojistka.
Stahování pod chodidlem: ano ocelové lanko je lepší, ale ničí botu a to nechceme. Takže nylonový popruh, který je na vnitřní straně přišitý a dotahuje se na venkovní straně. Nechá se i v polních podmínkách opravit, nebo nahradit.
Že návleky chrání tkaničky před nečistotami a namrznutím je jasné. Také chrání přechod kalhoty, bota před vlhkostí a nečistotou. Zabraňují tepelným ztrátám a zvyšují tepelný komfort.
Návleky si můžete v kempu dát pod kolena, když klečíte a vaříte. Anebo je můžete pomocí zipů sepnout a udělat z nich podložku na sezení. Jednou jsem návleky použil jako ledviňák. To když mi do zad foukal studený vítr. Fantazii se meze nekladou.
Přemýšlím ještě o jednom typu návleku, a to je zateplený návlek do extrémních zimních podmínek, ale ten si necháme na příští zimu. Teď už to nestihneme odladit.
Hezký den přeje Kraken
dne 13.1.2017 v 12.51
bylo by fajn ještě prodloužit přední část tak, aby zakrývala celé tkaničky, jako to mají britské GTX návleky (které se mimochodem dají sehnat nové a to za cca 600,-).
fajnová je velikost a hmotnost těhle vašich návleků….
dne 13.1.2017 v 13.53
Řek bych, že to je daň za ten velkej hák…. Líbí se mi, až na to zapínání vzadu, přední je rozhodně pohodlnější. Léta mám nějaké návleky od alpine s předním zapínáním ( léga – sucháč + druky) , používám je i při měření ve všelijakém bordelu – ostružiny a podobné radosti a bez problémů.Jen prodyšnost pokulhává. Jaká je odolnost materiálu u recenzovaných v takovém terénu?
dne 13.1.2017 v 16.04
Mě zase zadní zapínání vyhovuje, ty přední mi už z principu nesedí, hák super, váha dobrá, asi mám favorita.
dne 16.1.2017 v 18.28
Ahoj Krakene,mám dotaz mimo mísu. Co jsou zač ty tvoje kožené boty prosím? Po tátovi jsem dlouhou dobu nosil podobné jako mladej floutek. Ale bohužel je to už 15 let a už je nemám.
dne 16.1.2017 v 21.53
Taky sem je měl, říkalo se jim farmářky. Kdo to šil před lety netuším, možná prabos. Podobné se dají určitě sehnat v pracovních oděvech, cena kolem 1000,- Kč.