logo

Bushcraftportal.cz

Lampička ze sádla

20.02.2017 / Kategorie: Oheň, Přežití, dovednosti, TIPY / Napsal: / Komentáře: 0

Že se dá lampička vyrobit z jakéhokoliv oleje nebo tuku ví každý. Osobně jsem to zkoušel snad ze všeho možného i nemožného, z rostlinných olejů, sádla, másla, oleje z rybiček, špeku nebo ořechu.

V dnešním článku se podíváme na to, jak ke svícení použít i přepálený olej nebo tuk. V mém případě se jednalo o sádlo, na kterém jsem smažil řízky.

Znáte to, po smažení vezmete zbytek tuku, vytřete pánev ubrouskem a zahodíte. Můžete však olej nebo tuk ještě využít. Důležité je zbavit olej nebo tuk nečistot.

Prostě přefiltrovat přes hadřík nebo papírový ubrousek. Olej je dobré uchovat v lahvičce od přesnídávky nebo polotovaru PET lahve. Sádlo pak můžete, dokud je teplé, přelít do plechové krabičky a nechat ztuhnout.

Jako knot jsem použil konopný provázek, který vždy nosím v KPZ, anebo můžete použít kousek bavlněné látky.

Aby se knot neutopil, udělal jsem si držák z kousku vázacího drátku opět z KPZ.

A to je vše. A přitom taková blbost. Mám takové ptákovinky rád. Rád vymýšlím, jak využít jakýkoliv odpad z domácnosti nebo při táboření. Z dnešního smažení mi zbylo tolik sádla, že lampička dokázala svítit 5 hodin.

To je myslím slušný výkon. Pokud bych použil silnější knot, tak bude větší svítivost, ale také větší spotřeba.

Znáte včelí medvídky?

Tady je věcí, toho je plná špajz. Samý sádlo, samý sádlo. Kam si člověk sedne, tam je samý sádlo. No, zase sádlo. No, co to je, todleto, to nepoznám. To je sádlo, samý sádlo. To je pěkně mazaná rodina 🙂
 

 

 

Přeji hezký den Kraken

Zanechat komentář