logo

Bushcraftportal.cz

Co vydrží firesteel

29.03.2017 / Kategorie: Nástroje, Oheň, Přežití, dovednosti, TIPY / Napsal: / Komentáře: 4

Tento článek vznikl jako reakce na různá vyprávění o zlomeném firesteelu v kapse.

Začíná to nějak takhle: „Normálně jsem měl firesteel zastrčený v kapse a jak jsem si sednul, tak se zlomil.“

No nedalo mi a zkusil jsem různé polohy v kapse a nic. K úrazu může dojít tak maximálně na něčem jiném, ale zlomit firesteel v kapse se mi nepovedlo. Zkusit ho rozlomit na půl rukama taky nejde, asi jsem jedl málo špenátu.

Může se přihodit, že máte firesteel tak seškrtaný, že je tenoučký a pak se to stát může. Mám jeden takový, můj úplně první firesteel od Light My Fire. Koupil jsem si ho dávno, když přišel na trh. Byl už hodně oškrtaný a jednou jsem s ním páčil kůru ze stromu a ruplo to. Oba dva kousky však stále škrtají.

Nejprodávanější tloušťka firesteelu je 8 mm a tak jsem jeden vzal na test a snažil jsem se ho zničit. Jak už jsem psal, tak kapesní test prošel v pohodě. Tak jsem tyčku pouštěl na kámen z výšky 50 cm, 100 cm nebo cca 180 cm a nic. Zkusil jsem se rozpřáhnout a dát do toho sílu. Po několika zásazích firesteel se zvoněním, avšak bez ztráty kytičky, odletěl stranou.

Povedlo se mi trefit plnou silou tyčku na plochu a na střed a tak se firesteel rozletěl na dvě půlky. Každá půlka firesteelu funguje, hází jiskry, takže na funkci to nemělo vliv. V kapse nebo nošením na batohu se podle mého názoru poškodit nedá. Chce to opravdu použít velkou sílu a hodit s ním o kámen. Pak se může zlomit, i tak však dál funguje.

Pro někoho může být tento test zbytečný, ale pro někoho to bude užitečné a rozptýlí to dohady o tom, že je firesteel náchylný na zlomení- zničení.

 

Hezký den přeje Kraken

4 komentářů

 1. chris
  dne 8.4.2017 v 9.13

  Díky moc za crashtest, člověk si udělá dobrou představu o limitech aniž by si zničil vlastní.
  A jedna poznámka k těm semtam na netu vídaným, časem zlomeným: Kov firesteelu má velký talent k hloubkové korozi, která navíc nemusí být na první pohled patrná.
  U nového s neporušeným ochranným povrchem, nebo při průběžném používání se to nemá šanci projevit, ale pokud je uložen dlouhodobě jako záloha pro případ nouze s načatým ochranným povrchem, tak je nezbytné to vzít v potaz (já to řeším wdčkem, případně voskem).
  btw, na vlastní oči jsem viděl, jak za jediný rok vyžral slaný přímořský vzduch v lajdácky odloženém načatém firesteelu několik cca 3-4 mm kráterů a trhlin, nebylo se co divit že rupnul při prvním pokusu o použití.

 2. Viktor
  dne 6.2.2019 v 23.51

  Mám k tomuto vážné připomínky. Váš firesteal je znicitelny velmi snadno. To takhle rekonstruujete roubenku a děti kolem chtějí půjčit to škrtátko že založí ohne na večeři. Nu a když se jich pak o hodinu později u fajraku ptám kde škrtátko je, tak prý že ho nechali hned vedle prvního plamínku… 🙂


Zanechat komentář