logo

Bushcraftportal.cz

Nejpoužívanější věci do přírody

16.03.2017 / Kategorie: Batohy, tašky, Nástroje, Nože, Oblečení, Přežití, dovednosti, Sériová výroba, TIPY, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 3

V dnešním článku se mrkneme na osm nejpoužívanějších věcí, které nosím ven.

 

Když s lidmi vedu různé debaty na téma pobyt v přírodě anebo vybavení do přírody, tak se mě občas ptají, jaké vybavení mám nejraději. Jaké vybavení nejčastěji používám. Tak jsem se zamyslel a hodil jsem na stůl pár věcí, které tahám skoro každý den a to cca dva roky. Je to i na těch věcech znát. Dost znát. S ničím se moc nepářu, je to věc, která má sloužit, tečka. ☺

Na některé věci jsem až moc přísný. Nemůžu za to, že to vlastně stále testuju. Nedělám redakční testy, kdy se věc rozbalí, nafotí ve fotostanu a pak si redaktor něco vycucá z prstu. Některé testy jsou až moc humpolácké, agresivní, ale zase si každý může udělat obrázek, co které vybavení snese.

Čepice, láhev a hrnek, nůž, křesadlo, kalhoty, anorak a rukavice. 

To jsou ty top věci. I pořadí, jak jsou napsané, sedí.

Všechno tak nějak střídám, ale nejvíce používám právě tyhle věci.

Čepice Fjällräven Helags

Tenká a lehká kšiltovka z materiálu G1000. Jsem čepicový tip. Musím pořád na hlavě něco mít. Tuhle kšiltovku nosím celoročně, ale když hodně mrzne, tak vytáhnu kulicha.

Na léto je tahle čapka ideální. Je tenká, dobře saje pot a velice rychle schne.

Na první pohled není moc ošoupaná, ale při pohledu na vnitřní lem je používání znát. Jemný materiál na vnitřním lemu čepice chlupatí. Zřejmě jak se tře o ten suchý zip, který mám na hlavě místo vlasů ☺ Ale jinak je čapka ve velice dobré kondici.

Nerezová láhev Klean Kanteen a hrnek GSI outdoors

Láhev s hrnkem mám každý den u sebe. V obou vařím vodu na čaj nebo na kafe, v hrnku vařím nebo ohřívám i jídlo. Hrnek jsem teď delší dobu neudržoval.

Ano, myju ho po každém použití a to v myčce, ale jsou na něm tvrdé nánosy zapečených sazí. To myčka nezvládne, na to musím drátěnkou. Hrnek je ušmudlaný a poškrábaný, ale stoprocentně funkční. Láhev je také funkční, a to dokonce i silikonové těsnění. U toho jsem čekal menší životnost. Přeci jen každý den, několikrát povolit a zase utáhnout a dva roky v kuse je docela záběr. Ano, překvapilo mně to.

Láhev dostala už na začátku řádně za uši a ani další užívání nebylo moc hezké. Zažila pár pádů ze skal. Také je to oblíbená hračka mých holek, když si hrají na stanování. Trošku se za ní už stydím, ale funguje, tak není důvod jí měnit.

Celá recenze zde

http://bushcraftportal.cz/2016/02/hrnek-gsi-a-vlneny-obal-na-lahev-klean-kanteen/

http://bushcraftportal.cz/2015/02/nerezove-lahve-klean-kanteen/

Nůž Esee 3 

Eseečko je moje EDC kudla. Buďto u pasu anebo v brašně či batohu. Sice nosím do lesa i jiné nože, ale Eseečko je věrný parťák a taková záloha. Na ručce a pouzdru není to časté nošení a používání tolik znát. Ale čepel by mohla vyprávět.

Na začátku se mi ten povrch moc líbil, ale po čase se ošoupal a nevypadá to hezky. Dnes už bych volil variantu stonewash. Téhle kudle snad nemohu nic vytknout. Lehká, plochá, obratná a řezivá kudla pro každou příležitost. U špičky jsem si nechal vybrousit plošku pro křesání s firesteelem.

Přemýšlím, že tu povrchovku odstraním a bude klid.

Nůž i pouzdro fungují, jak mají. Pecka.

Celou recenzi najdete zde

http://bushcraftportal.cz/2015/11/esee-noze-3-a-4/

Křesdlo Light My fire

Firesteel LMF je podle mého názoru to nejlepší, co si můžete pořídit. Firesteel patří spíš k tvrdším, škrtátko je pěkně ostré a dobře se s celkem manipuluje. Pravda je, že firesteelů mám víc, ale LMF mám pokaždé jaké zálohu, kdyby náhodou.

Integrovaná píšťalka je jen malý bonus. Až tenhle doslouží, tak si pořídím LMF Army, který má jednou tak silnou tyčku. Ten vydrží dloooouho.

Recenzi deseti druhů firesteelů máte tady.

http://bushcraftportal.cz/2013/06/ochutnavka-recenze-na-10-druhu-firesteelu/

http://bushcraftportal.cz/2013/07/velky-test-skrtadel/

Kalhoty Fjällräven Barents Pro 

„Fajnrávny“, jak jim doma říkám, jsou dost vytížené, už jsem to psal v téhle recenzi

http://bushcraftportal.cz/2016/06/kalhoty-fjallraven-do-mesta-i-na-ven/

V zimě je střídám s maskáčema vz.85V anebo bojovými kalhotami vz. 95.

Zbytek roku jedu „fajnrávny“ ☺

Kalhoty mám nejvíce zničené na kolenou, tam mi odejdou jakékoliv kalhoty. Stačí se jen podívat na fotky nebo videa a je to každému jasné. Ten chlap pořád klečí. Je to tak, není to proto, že bych se modlil. Prostě, klečím často, klečím rád ☺

 

 

Když se mrkneme na detaily těchhle kalhot, které mají cca 400 dní v terénu za sebou, tak se najdou odřená místa. Sem tam kouká niť a kolem švů jsou vidět sepraná místa. Peru je každý týden, někdy i dvakrát, takže mají už dost cyklů praní za sebou. Na kolenou jsou záplaty, někde jsou zašité trhlinky.

Prostě ty kalhoty mají leccos za sebou. Dnes už je nosím jen do lesa a na slušné chození, nebo výlety jsem si pořídil druhé barentsy, ke kterým se chovám o dost lépe než k těmto. Přednosti těchto kalhot jsou pevnost, odolnost, dobrý střih a celkem civilní vzhled. Materiál G1000 je velmi příjemný.

 

Anorak JUBÖ Nanomembrane 3L

Tenhle anorak si užil z věcí, které jsem kdy testoval asi nejvíc. Komplet test najdete zde.

http://bushcraftportal.cz/2016/10/anorak-jubo-bushcraft-3l-nanomembrane/

Kdo to četl nebo viděl video, si jistě klepal na hlavu. Já však potřeboval zjistit, jak se bude materiál chovat v různých, někdy až přehnaných situacích. Od zveřejnění recenze se pár desítek kusů prodalo, reakce pozitivní, ale já ten testovací kus stále nosím a používám. Zajímalo mne na příklad, jak se budou chovat podlepené švy anebo jak se bude materiál třepit v místech, kde jsem díky přenášení kamenů nasekal dírky.

Můj anorak má za sebou už přes 30 pracích cyklů. Upřímně je to dost. Trošku to s tím praním přeháním, ale snažím se tím urychlit degradaci materiálu. Na několika místech je znát, že se podlepení švů odchlíplo. Ve srovnání s tím co jsem viděl na Gore bundách, kde po dvou až třech praních bylo odchlípnutí podstatně větší. Ještě jsem to žádným způsobem neopravoval. Zkusím to třeba za rok. Chci se dostat tak na 60 pracích cyklů a pak se vrhnu na opravu. Prodyšnost a nepromokavost si myslím, že netrpí. Zatím jsem nepozoroval, že by někde vlhkost šla turch.

Anorak nosím i mimo les, makám s ním třeba na dílně, při rekonstrukci atd. Je to prasárnička, ale testovat se musí pořád a důkladně. 🙂

Bez opravy jsem nechal i ta poškozená místa. Čekal jsem, že se materiál bude díky praní nějak třepit a díry zvětšovat, ale nic z toho se neděje. Ještě to budu chvilku pozorovat a pak je opravím. Mám už v hlavě tři možné druhy oprav, ale to si nechám zatím pro sebe.

Každopádně mne tenhle materiál zaujal a už se vymýšlí další produkt připomínající smock SAS. Ale pššššt, je to přísně tajné. 🙂

Rukavice Mechanix original

Lehké a dobře padnoucí rukavice, které mám velmi rád.

 

 

Mám sice dvoje, ale tyhle jsou takové víc pracovní. Mají za sebou nejen práci se dřevem, tahání kamenů, práci na stavbě v truhlárně, trošku těch military manévrů atd. Prostě další kousek velmi zatěžovaného vybavení.  Rukavice drží, to že se někde tvoří žmolky, že hlavní plocha jakoby kůže už není tak hladká jako dřív a to, že sem tam čouhá nitka, jim v klidu odpustím.

Recenze zde http://bushcraftportal.cz/2016/08/rukavice-mechanix-original/

Protože stále plní funkci ochrany ruky v každé situaci. Podle referencí hlavně vojáků jsem čekal, že se někde roztrhnou, ale stále drží. Jednou za týden je hodím do pračky i s kalhotami a anorakem a je klid. Občas, když impregnuji boty Limmer cremem nasadím rukavice a mažu krém v rukavicích. Takže vlastně naimpregnuju i tu jako koženou část rukavic. Vím, že se nemusí impregnovat, ale rukavice pak tolik nesají vlhkost. Ještě mám v plánu si pořídit jedny, takové jaké jsem viděl na veletrhu IWA. Uvidíme, jaká bude cena.

Chtěl jsem nastínit, proč mám tohle vybavení oblíbené a v čem mi vyhovuje. Takhle nějak by mohlo vypadat dlouhodobé testování vybavení. Někdy trochu nemilosrdné k testovaným věcem, ale je to pro dobrou věc.

Hezký den přeje Kraken

3 komentářů

  1. Jirka
    dne 22.3.2017 v 6.55

    Používám téměř stejné věci. Všechno drží jak má. Zajimalo by mě, jestli máte stejnou zkušenost s rukavicemi Mechanix? Vždy se mi u nich ve vnitřku začala drolit ta pěnová výplň. Jsou toho pak plné prsty.


Zanechat komentář