logo

Bushcraftportal.cz

Ötzi knife už není jen pevný

30.03.2017 / Kategorie: Nástroje, Nože, Oheň, Potrava, Přežití, dovednosti, Přístřešky, Ruční výroba, Ruční výroba (Nožíří) / Napsal: / Komentáře: 2

Není to tak dávno, co Thom začal v žáru výhně tvořit malé šikovné nože pojmenované Ötzi.

 

Chvilku trvalo, než se odladila finální podoba. To samé čeká i tento prototyp zavíracího nože se selkou pojistkou. Zda se bude dál vyrábět, není jisté. Thom není moc spokojený s hlavním čepem a já mám zase výhrady k ostrým hranám nýtů. Pravda je, že na první pohled mne tenhle nůž zaujal. Žádná složitá mechanika, pružinky nebo kluzné podložky Vám při otevírání nože nepomáhají. Vše se točí kolem jednoho čepu.

 

Materiál čepele bude stejný jako u pevného Ötziho, to znamená kovaná D2. Ručka dub.

Prostě malá a šikovná kudla do kapsy nebo na krk. Podle délky čepele je každému jasné, že to není žádný sekáč ani útočný nůž. Dokáže však v klidu pobít slaninu, klobásku nebo salám. Zelenina už se ho také bojí. Na porcování masa, nebo stahování kůže a vyřezávání masa od kosti je ideální. A práce se dřevem? Krátká čepel je velmi obratná, na vyřezávání je to ideál. Chlupaté dřívko se řeže skvěle. Právě proto, že je nůž lehký a čepel krátká. Přirovnal bych ho k malé Moře Eldris.

Jak se říká, sto lidí, sto chutí, jeden bude z takového nože nadšený a jiný zase zklamaný. Docela by mne zajímal Váš názor, nechat Ötzi jen jako pevný nůž a do zavíráku se nepouštět? Klidně přihoďte svoje postřehy do komentářů.

Hezký den přeje Kraken

2 komentářů

  1. Zdravím ,nůž se mně moc líbí ,krásnej, malej ,baculatej je to mazel,kolik bude stát ?Šel by udělat ten zavìrák bez toho železa co zněj leze ?Pokud ne ,bral bych ho jako pevnej (nezavírací) Díky Milan

  2. Vojta
    dne 1.5.2017 v 19.03

    Nikdy jsem nebyl moc fanda zavíráků, sice sebou někde po kapsách nebo v batohu vždycky aspoň jedeb tahám, ale je to spíš jenom taková pojistka pro případ nouze. U pasu budu mít radši pevný nůž, je pro mě všestranější a spolehlivější. Tady mi přijde zavírání zbytečnost, díky tomu čepu je i zavřený stejně velký jako ta pevná verze, krom toho i sebejednodušší princip zavírání je mechanismus, který se prostě může rozbít. Jinak teda pevná verze vypadá hodně šikovně, má zajímavý tvar a i přes tu velikost nepochybuju o tom, že a touhle kudlou člověk zvládne všechno, co bude v lese potřebovat. Každopádně držím palce při vývoji!


Zanechat komentář