S „Doriskou“ už spolupracujeme delší dobu a na téhle akci jsme měli na starosti velký kus tábořiště. Dopoledne dorazilo spousty dětí z místních škol. Na stanovištích to začalo houstnout a vypadalo to jako ve včelím úlu. Ještě, že jsme měli k dispozici několik studentů, kteří nám na stanovištích pomáhali.

 

 

Thom a Tom si vzali na starost stanoviště Na ostří nože, kde byla ukázka štípání polínek nožem, batoning a řezání pilou. Také zde byla možnost vyzkoušet si přípravu chlupatých dřívek na podpal. Každý si to chtěl zkusit a tak se dřevění ježci hromadily všude možně.

Toho využil Honza Jirka na své stanoviště Rozdělávání ohně. Házení jisker do vaty, suché trávy nebo ocelové vaty, to byl tahák. Honza J. tu měl asi nejvíc našlapáno. Kdo chtěl, si mohl zkusit křesání s pazourkem a ocílkou, ale také hand drill anebo bowdrill. To už ale byla jiná liga.

 

 

Hned vedle byl stánek s filtrací vody jak přírodním filtrem tak i za pomocí moderních filtrů Sawyer. Stánek filtrace byl hned vedle čajového stánku. Na tomto stánku si mohl každý ochutnat několik druhů bylinkových čajů. Na výběr byla lípa, bříza, šípek, kopřiva a další.

O kousek dál bylo stanoviště vaření v přírodě a také velké teepee s otevřeným ohněm, kde si každý zkusil opéct hada na ohni, chutnala jak slaná tak i sladká varianta.

 

 

Hned naproti hadům stála naše základna Tentipi, uvnitř na kamínkách se dělala káva, které bylo potřeba spousty. Za základnou měl na celtě rozloženou řezbářskou dílnu Pavel Široký, který zde ukazoval vyřezávání lžiček a přívěsků ze dřeva. Kousek od Pavla bušil do žhavého železa kovář a nožíř Jarda Kotěra. U jeho stanoviště bylo také narváno a občas se někdo odvážil si do železa bouchnout.

 

 

Na posledním stanovišti byl Kraken a ukazoval tam stavbu přístřešků, děti si zkusily postavit přístřešek z ponča, trekové hůlky a pár kolíků.

 

 

Snažil jsem se popsat, jak to na akci vypadalo, ale asi si uděláte lepší představu z videa a fotek.

Naše tábořiště bylo velké, ale celá akce byla ještě tak 5 krát větší. Na podiu hrála hudba, bylo zde i několik stánků s ručně dělanými věcmi, také stánek záchranářů, Lesů ČR atd. Chtěl jsem se utrhnout a celou akci si projít a nafotit, ale nedalo se. U nás bylo narváno a tak jsme se všichni věnovali dětem. Kolem 13 hodiny dětí ubylo, ale chodila veřejnost, to znamená rodiče a děti ☺

Tenhle nápor polevil až kolem 17 hodiny, kdy byl konec akce. Rychle se vše zabalilo a uklidilo a v 19:00 už probíhala přednáška a promítání o Aljašce v podání fjollů z Fjollsexpedition.

Sledováním fotek a filmu z Aljašky se zakončila tahle akce věnovaná naší zemi.

Děkujeme vile Doris za pozvání na tuto akci a skvělou organizaci. Pokud se o akci chcete dovědět víc, tak sledujte www.doris.cz, kde budou fotky a videa, které pořídil fotograf z Dorisky.

Děkujeme všem, kdo se u nás zastavil. Náš tým byl v sestavě Thom, Tom, Kraken, Honza Jirka , Pavel Široký a Jarda Kotěra.

 

 

 

Sdílet

Zanechat komentář