logo

Bushcraftportal.cz

Hultafors Outdoor Knife OK4

5.04.2017 / Kategorie: Nástroje, Nože, Oheň, Potrava, Přístřešky, Sériová výroba, Zbraně, pasti / Napsal: / Komentáře: 3

V dnešním článku se podíváme na nůž, který se mi natolik zalíbil, že jsem musel napsat recenzi hned po pár týdnech. Co je na něm tak zvláštního? Vlastně nic a přece všechno 🙂

 

Hultafors vyrábí celý kopec pěkných seker a také nabízí řadu užitečných a levných nožů. Hultafors je švédská firma a proto mne zaujal popisek japonská uhlíková ocel.

To však nebylo první, čeho jsem si všimnul. Na jednom veletrhu jsem si tento nůž vzal do ruky a žasnul jsem, jak je pohodlná rukojeť.

Oproti noži Hultafors GK se OK4 drží skvěle. 🙂

 

Rukojeť je pěkně tvarovaná, použitá guma brání sklouznutí ruky. V kombinaci s malou záštitou nabízí dokonalé a bezpečné držení. Sice je to konstrukce na trn, ten však prochází do 3/4 ručky, takže leccos vydrží. Čepel má scandi výbrus zakončený nepatrnou fazetkou.

 

Protože se jedná o pracovní nůž a čepel je z uhlíkovky, tak jí výrobce načernil jako ochranu před korozí. Po několika naštípaných třískách bylo vidět, že barva leze dolů. Proto jsem po nějakém čase sundal černění sám.

 

 

Nemám povrchovky moc rád. Bez povrchovky bude čepel náchylnější k chytání lišky, ale to mi nevadí. Právě naopak, líbí se mi, jak nůž žije.

Celková délka nože je 209 mm z toho čepel 93 mm. Tloušťka čepele je 3 mm a výška 23,5 mm.

Váha nože 109 g a s pouzdrem 204 g.

To jsou velmi pěkné parametry.

Na chvilku se zastavím u pouzdra. To je vyrobené z plastu.

Nůž v něm velmi pevně drží a nepotřebuje žádný jistící pásek nebo podobné věci. Je zde i plastový závěs na opasek. Součástí pouzdra je nylonový popruh, který je na pouzdru nasazený a nabízí tak nejen další průvlek na opasek, ale tunýlek na firesteel.

Ten se dá koupit samostatně. Je to silnější tyčka, složení firesteelu je středně tvrdé a díky ostré hraně čepele z něj vykouzlíte velké jiskry. Pokud však nechcete dávat 300 Kč za samotnou tyčku od Hultaforsu, tak si můžete vybrat z naší nabídky, kde jsou i samotné firesteel tyčky.

Že si nůž rozumí se dřevem, tak to rozhodně ano. Scandi výbrus mám rád díky jeho schopnosti zakousnout se do materiálu. Konkrétně tahle ocel je skvělá a dobře tepelně zpracovaná. Ostří drží dlouho.

Pokud se mi už zdálo, že není tak jedovatá, vzal jsem jí na kůži a jedovatost byla zpět. Chlupaté dřívko nebo jakékoliv vyřezávání jsou s tímto nožem hračka. Je lehký a obratný.

V poslední době se tovární produkce nožů motá kolem tématu bushcraftu. Snaha o bushcraft nůž je cítit snad od každého výrobce. Pokud se však podíváme po levnějších nožích, tak si myslím, že Hultafors OK4 je hodně dobrý nůž za dobré peníze. Ano, je zde ještě Mora. Ale řekl bych, že se OK4 drží prostě lépe.

 

Jak je to s odolností nože? No, zkusit se to prostě musí. Ano, nožem se neseká a neštípá, ale když musíš, tak musíš. Sekání OK4 je spíš nouzovka, krátká čepel a malá váha mluví jasně proti, ale ubobrovat klacek kolem průměru osmi centimetrů se dá. Naštípat třísky také zvládne. Nebude sice tak odolný jako jeho brácha Hultafors GK, ale to je tank a má tvrdou ručku.

S odolností bych si starosti nedělal. Dobré pouzdro, skvělá ručka a tepelné zpracování čepele. Za mě dobrý nůž.

 

Jediné co mi vadilo, byla povrchová úprava čepele. Nepotřebuju jíst zbytky ochranného nátěru. Bez něj vypadá nůž lépe.

Také se lépe utírá třeba od mazacího sýra. Lépe proniká jak zeleninou, tak i masem. Myslím, že to černění to v řezu brzdilo. Já vím, moc si vymýšlím u nože za 500 Kč.

Hultafors OK4 je podle mne výborný nůž pro začátečníka nebo pro někoho, kdo chce výkon za málo peněz. Také bych řekl, že je ideální na cestování do zahraničí. Případná ztráta nebo odcizení nože za 500 Kč nebude tolik bolet.

Hezký den přeje Kraken

3 komentářů

 1. Od Hultafors mám oba zmiňované nože a myslím si, že jediná věc, která se opravdu dá pochválit, je ta výdrž. Troufnu si s nima i na relativní „prasárny“, štípání, otevírání konzerv, jako dláto nebo šroubovák a podobně, zatím všechno přežili. Hodně mi nejdřív vadila ta fazetka, na jemnou práci se nehodila a přišlo mi, že nůž není tak ostrý jak by mohl být. U pouzdra jsem taky zjistil menší překážku, díky prapodivnému systému otevíracího úchytu a možnosti připnutí na knoflík (kde teda drží parádně) se blbě dává na silnější kožený pásek. Za ty prachy mi přijde třeba Mora daleko lepší a praktičtější, hlavně pro toho začátečníka, už jenom kvůli většímu výběru

 2. pohlava
  dne 31.5.2017 v 9.04

  Podle mě je např. Companion HD lepší – líp se drží, má o maličko delší čepel, což je pro použití příjemnější a zdá se mi že líp drží ostří. Navíc Mora je od výroby jak břitva, což se o mém kusu OK4 rozhodně říct nedá. OK4 má lepší pouzdro s lepší možností úpravy pro nošení na krku nohama hore. OK4 by si zasloužil při stávající délce čepele být o 1 mm tenčí, nebo naopak při stávající šířce o 3 cm delší ;). Takhle je to takový kopejtko, který v ničem nenadchne, ale ani neurazí….

 3. purschack
  dne 27.7.2017 v 7.07

  tak jeste koment sem 😉 poridil sem pred dvemi dny .. ze zvedavosti.. zatim spokojenost.. zadna tendence vylamovani nebo ohybani ostri.. jedovatost neni takova jako u mory, ale jeste sem ho neprelizl a jedu na tovarnim vybrusu. skrta paradne.. ergonomie rucky je pecka.. tuhle rucku kdyby mi mora udelala na hdcko tak se snad pos… stestim 😀


Zanechat komentář