Mám rád tuponosé nože. Dafy mne zaujal na první potěžkání. Bytelná kudla vážící 395 g je na opasku i v ruce cítit. To je dobře, pořádná kudla má mít pořádné rozměry a má vzbuzovat hrůzu. Takhle si představuju kudlu pro vojáka.

Zhruba před rokem jsem se domluvil s Milanem Pokorným, že mi pošle dva kousky na testování.

Jeden z materiálu D2 a druhý z Elmaxu. Popravdě jsem za celou dobu nepoznal rozdíl mezi Dafáčem z D2 a Elmaxu.

Rozdíly tam samozřejmě jsou, stačí se podívat do tabulek, ale při mém cca ročním nošení a používání jsem rozdíl nenašel.

Na obou dvou čepelích je povlak DLC (Diamond -like carbon), který má chránit čepel proti korozi, škrábancům, odleskům a také dělá povrch podstatně klouzavějším. Nůž tak zajíždí do jakéhokoliv materiálu s velkou chutí. Už jsem se s tím setkal na více nožích s DLC povlakem.

K noži je kydexové pouzdro s tek-lokem. Nůž v něm dobře drží a celek působí velice doladěně.

Na ručce je G10, která je probrušovaná a tak působí jako nůž z obsidiánu nebo pazourku.

Držení je luxusní a bezpečné při všech druzích úchopu. Tři masivní šrouby drží střenky na svém místě.

Střenky se ani nehnou, to jsem si ověřil v praxi, když jsem se snažil dostat zabodnutý nůž do kmene buku a jediná možnost bylo mlátit do rukojeti napřed z jedné a pak z druhé strany, dokud nepovolí. 🙂

Ze začátku jsem testování pojal jako vždy, nůž jsem chvilku nosil a používal na běžné práce. Ano, není to drobek a tak je jasné, že to na vyřezávání nebude. Ani to není kuchyňský nůž, ale pravda je, že svojí práci zastane všude, kde potřebujete nůž. Že rozlamuje cibuli a jablko a že není moc obratný při práci s masem, je asi každému jasné. Tenhle nůž je na hrubé práce a tam funguje skvěle.

 

Díky DLC povrchu a G10 na rukojeti je nůž stále jako nový. Pokud byl zadělaný, tak stačilo jen opláchnout a bylo vše tak, jak má být. Čistý 🙂

Zastavím se u ručky, ta nabízí velice příjemný úchop a dostatek prostoru i pro velkou ruku nebo pro práci v rukavicích.

 

V horní části je hřbet čepele zdrsněný pro oporu při silovém řezání. Také vybrání na začátku ostří (choil) je praktická vychytávka u velkého nože. Můžete si tak přehmátnout blíž k ostří, když potřebujete řezat jemné věci. Například chlupaté dřívko šlo jedna báseň.

Ze začátku byl nůž velice ostrý, řezal papír a holil chlupy. Používáním však svojí jedovatost ztratil. Stačilo jen chvilku obtahovat na kůži s pastou a byla to opět břitva. Neberte mně prosím za slovo, břitva je myšlena v rámci možností k tloušťce čepele, která je 5,3 mm silná. Plochý výbrus je zakončený vysokou fazetou. Nůž je pekelně jedovatý, kontrast černé DLC čepele a nablýskané fazetky budí respekt.

Jak už jsem psal, váha nože je 395 g a tloušťka čepele 5,3 mm. Celková délka nože je 292 mm a délka čepele 160 mm. Váha i s pouzdrem 530 g.

Na první pohled zaujme ručka a špička nože. Ručku jsem již popisoval, teď se zastavím u špičky.

Ta je navržena pro velmi efektivní pronikání do materiálu. Působí na první pohled zajímavě, ale její vlastnosti se ukážou právě až při bodání. Rozpárat cokoli byla hračka. Nejvíc jsem se vyřádil na dřevě, ale také plech přišel na řadu. Proč?

Příklad: Potřebujete se dostat do konzervy s gulášem, do plechovky s municí anebo do kanystru s benzínem. Nic není problém. Nezapomínejme, že je to nůž a má jedovaté ostří. Takže při zabodnutí do plechu není dobré páčit do stran. Já jsem kupodivu nasekal jen nepatrné zoubky a na několika místech ostří získalo tupější plošky. Nic, co by se v poli nedalo napravit keramickým brouskem. Zkoušel jsem průběžně oba dva nože a sledoval chování jak ostří tak i DLC povrchu. Ostří trochu dostalo zabrat, ale DLC povrch zůstal bez známek používání.

Sekání dřeva zvládá Dafy díky váze a délce dobře. Ano není to žádný dřevorubecký speciál, ale nasekat materiál na přístřešek, na zamaskování postavení nebo vozidla bohatě stačí. Pokud budu potřebovat vykouzlit dvě tyče na výrobu nosítek, tak než si marod napočítá do deseti, mám hotová nosítka.

 

Při sekání je dobré chytit nůž za zadní část ručky, za prdelku kde je i otvor pro pojistnou šňůru, který funguje rovněž jako delaborační otvor pro rychlou delaboraci náboje ráže 5,56 x 45 mm NATO. To jsem bohužel nezkusil, protože takovou munici doma nemám.

Ve spodní části ručky u takového zobáku jsem natrefil na dvě ostřejší plošky G10. Měly to oba dva nože. Při sekání zde hrozí drobné poranění ruky.  Není to nic neodstranitelného, brusná houbička a práce jedné minuty a je to v pohodě.

Zůstanu ještě v zadní části ručky. Zde se totiž nachází i rozbíječ skla, který jsem zkusil na pár tabulkách a sklenici. Funguje dobře. Pravda, mohl jsem ho použít i na autosklo, ale nakonec jsem nenašel vhodné vozidlo 🙂

Tuhle část, tedy rozbíječ jsem však podrobil jiné zkoušce. Vzal jsem kamen a několika údery do rozbíječe jsem celý nůž natloukl do špalku. Také jsem zkusil kamenem hodit na toto místo. Nůž i kamen to přežily ve zdraví. Kamen má pár oděrek a nůž také. Po této zkoušce jsem nemohl zatlučený nůž vypáčit z pařezu a tak nastalo přemlouvání pomocí kusu dřeva. Mlátil jsem do ručky z jedné i druhé strany až nůž vylezl. Střenky to přežily bez problému, jak už jsem psal o kus výše.

Běžné věci jako batoning jsou pro tenhle nůž hračkou. Sukaté bukové dřevo, ale i sukatá borovice nekladla skoro žádný odpor. Nejvíce jsem byl překvapený z pohodlné ručky a z odolnosti G10 hlavně při hrubějším zacházení. A DLC povrch, který mne dostal odolností a dává noži určitou exklusivitu.

Mé nadšení z nože Dafy bylo tak velké, že jsem se s Milanem domluvil a nůž jsem si koupil. Nechtěl jsem však čekat půl roku a tak jsem si nechal ten testovací, no co, vždyť mu nic není.

Těch pár šrámů jen podtrhuje tu jeho vrozenou agresivitu.

Tahle kudla se určitě neztratí, ani ve vojenském prostředí a ani v civilu. Stále mám rád takovéhle military nože. Dafy je svěží vítr v záplavě KA-BARů a UTONů.

 

Kost 🙂 trošku sekání 🙂

I když to možná na fotkách nevypadá a na videu už vůbec ne, tak jsem se k noži choval slušně. Nebyl to žádný destrukční test. Prostě jen drobné otestování schopností tohohle ostrého kousku.

Pokud budete mít zájem, mrkněte se na stránky výrobce www.pokornyknives.com , kde najdete další informace o tomto noži.

Měl jsem několik survival nebo military nožů. Málokterý měl takový „wau“ faktor. Dafy ho má, od první chvíle, co jsem ten nůž držel v ruce a i teď po ročním používání. Věřím, že tahle kudla dlouho neomrzí.

K tomuto noži jsem přišel již jako k hotovému produktu a musím uznat, že není co měnit. Je dokonalý.

Už dávno přede mnou byl testován v náročných podmínkách, jak píše výrobce.

,,DAFY byl původně vyrobený pro vojáky 4. brigády rychlého nasazení, nyní jej vyrábím jak pro další příslušníky AČR, PČR a dalších ozbrojených složek, tak pro civilní sektor. Nůž má za sebou testování v Afghánistánu a vojenských prostorech ČR.“

Dlouho se mi nestalo, že bych neměl k noži nebo jinému produktu nějakou výtku. DAFY je výjimka.

Chtěl bych moc poděkovat Milanovi Pokornému za zapůjčení nožů do testu. Snažil jsem se popsat svoje pocity při používání tohoto nože. Fotky jistě mluví za vše, lépe než slova, ale video také stojí za to.

UPOZORNĚNÍ – tento produkt byl testován na Krakenech 🙂 Hezký den přeju 🙂

Sdílet

25 komentářů

  1. … po zuby ozbrojeny šílenec s destruktivnim profilovanim si mysli, ze testuje noze. Uz se nedivim, ze jsou snahy omezovat vstup do lesa.

    • Po zuby ozbrojený šílenec… většina fotek je z vojenského cvičení a z vojenského prostoru. Nemyslím si, že by mne někdy někdo viděl jak se takhle pohybuju po lese. 🙂 Máte ještě nějaký problém?

      • Z ty si asi naozaj zabludil 😀
        Ja ten noz vlastnim a asi som vacsie prasa ako Kraken bo sa mi zadarilo poskrabat dlc.Os.si myslim,ze prave takto ma vyzerat test noza.Ale rad sa pozriem na tvoje poznatky o nozoch kedze vies najlepsie ako nema vyzerat testovanie nozov 😉

    • Myslím, že dotyčný s přezdívkou „Z“ nemá na tomto webu co dělat. Dostal se sem asi náhodou.
      Mně se tato recenze velmi líbí, je fakt dobře udělaná.
      Chtěl jsem si ten nůž koupit, bohužel jsem zaváhal. Před měsícem byl za 7000, dnes je už za 9900,-. Takže ho mít nebudu.

    • Pěkná recenze jako vždy, bude to betelná kudla. Co setýká pana „Z“, vážený, nejdříve si o Krakenovi něco přečtěte a pak suďte. A do lesa bych zakázal vstup hlavně těm, co nevědí, kam patří vajgly a papírové kapesníky.

  2. Nemel jsem v umyslu psat dalsi prispevek, ale protoze se do mne vsichni navazite, tak jeste jeden, posledni.
    Krakena sleduju uz hodne let a vim, ze toto je jeho oblibeny styl. Pokud se ma tento web zabyvat bushcraftem (coz asi ano, protoze to ma v nazvu), je mi podezrele, kdyz se zde presentuje military. Pokud to nekdo neumi rozlisovat, je to jeho ranec. Bushcraft je take o skromnosti a uvazlivosti a tim pan Kraken, dle meho nazoru, nijak neoplyva. Inu, aktivni zalozak.
    Pokud se tyka toho, jak testuji noze. Noze testuji tak, ze je s rozmyslem v pripade potreby pouzivam. Tedy ne takove to hrani, kdy si budu pripravovat chlupata drevicka, aniz bych je potreboval, vyrezavat si lzici a podobne pitominy. A noze na preziti? To je jen takovy mytus, ktery se zde zacal tradovat. Ale kdyz uz budu s nozem nucen „prezivat“, rozhodne do nej nebudu but sutrem, pouzivat ho misto zebriku, atd., atp. Tim bych akorat ukazal, ze jsem vul. Jediny nuz na preziti, ktery je v dnesnich podminkach potreba je kvalitni kuchynak.

    • Tak za mě je to taky prasárnička dělat tohle s nožem. Souhlasím, že jako test se mi to nelíbilo, kvůli ty prasárničce s šutrem a stupačkou. Na druhou stranu není to nožík na buřtíky, takže když by tohle měl vydržet, tak proč to neotestovat. A Kraken je na tohle specialista ;-). Tehle test o woodlore opravdu nebyl ani trochu (ale ani být neměl), spíš šlo o military zátěžový test odolnosti. Nevadí mi to, souhlasím ale že bych tu radši viděl jiné příspěvky (což ale jde podotknout i neurážlivě).

      • Ještě bych dodal, že poslední čitelný woodlore článek tu je k 20.2. – ty za poslední tři měsíce mi přijdou celkem o ničem. je to škoda, zdá se, že je „vyčerpáno“ 🙂

      • Vašku, je fajn, že jsi dal zpětnou vazbu ohledně článků.To že Ti poslední dobou nesedí, znamená že je vyčerpáno? Jako myslíš nápady? Určitě jsi velice všímavej a tak Ti neuniklo, že jsme často na různých akcích. Příprava na akce stojí čas a sílu. A pak jsou tu věci jako příprava a zavádění novinek do výroby a to se také neudělá samo. Ano rejpnutí že to stojí za prd beru. Ale zkus se zamyslet nad tím co za tím stojí . Nebo zkus nahodit téma. Jsou věci které bys tady rád viděl, ale třeba neuvidíš, protože mi nepřipadají zajímavé. Nadhoď téma a uvidíme. měj se.

    • Zdenku, můj občasný odklon od bushcraftu k military je vidět často. Netajím se tím. Military věci se snažím sem nedávat, ale bylo mi líto nezveřejnit recenzi na pěkný nůž, byť military. A jak jinak ukázat limity takového nože? No třeba právě páčením a sekáním. Je to pouze ukázka výdrže nože nic víc. Pokud se Ti to nelíbí, tak to nemusíš sledovat ani komentovat. díky

  3. Když máš s Krakenem takový problém, tak proč ho hodně let sleduješ?
    A co má znamenat poznámka o aktivním záložákovi?

  4. Zdenku, bylo by zbytečné, abyste do nože bil kamenem, používal ho jako žebřík, atd., atp. – úplně postačí Vámi napsané komentáře.
    Já za test děkuji

  5. Tak toho Zdenka polijte asfaltem, vyválejte ho v peří a nezapomeňte ho nabodnout na kůl… 🙂 Á přípis, pokud s nožem chci přežít, tak s ním nebudu zacházet tak, abych ho zlomil…. 😉

  6. David Kartagoo 24.5.2017 v 6.51

    Test se mně líbil, ukazuje, že nůž je pořádný kus železa a ne výstavní kousek do vitríny. Pokud chci v testu ukázat, že něco vydrží, tak to trápení schvaluji, jen ať je vidět, že to, co propaguji, za něco stojí! Osobně mi tyhle „odklony“ k military nevadí, jaksi sem patří. Díky za pěkný test a kvalitní stránky! Jen tak dál… Kartagoo

  7. Ahoj všichni,

    teď píšu jen za sebe, ale věřím, že se tu shodneme – Kraken dělá test jak má být a ikdyby to bylo kdes za limitem, no a co, aspoň každý ví co čekat a co ne. Osobní narážky na něj typu „aktivní záložák“… za monitorem je (může) být každý hrdina, nic ve zlém… Prostě dělá kvalitní práci a snaží se lidem, které to opravdu zajímá přinést relevantní informace a zkušenosti, takhle to vidím já. Odklon k military je tady plně na místě. Připojuju se k ostatním – díky za test. Ještě k tomu přežití – když budu v nouzi, udělám cokoliv, abych se z tý nouze vylízal že ano a holt se může stát, že si bodnu třísku, zlomim nůž nebo se namočim…

    Hezký víkend všem a jen tak dál 🙂

  8. …..ten pan „Z“ je na můj vkus hodně divnej a určitě si spletl stránky a jen to ho omlová!!!…….jináč MOOOC pěkné čteníčko a pokoukání kolem nože !!!

  9. Nůž za 10000 no mazec,nevím na co takový nůž.Plno nožů za pár korun co taky vydrží ranec

  10. Tomáš Tyrpekl 22.9.2018 v 18.02

    Recenzi musím pochválit, i když to byla prasečina, ale jak jinak ověřit kvalitu nože, než takto? Kraken se s tím prostě nepáře 🙂
    Nicméně co se nože týče, tak i když je hezký, tak za tu cenu nestojí. Když se začal prodávat, byl na částce něco málo přes 7000,- a dnes, po roce a půl vzrostla jeho cena bezmála na dvojnásobek, na 13 500,- To už je (s)prostá nenažranost výrobce. Cena za materiál a za energie, využívané při výrobě vzrostly o jednotky korun. OK, čas strávený výrobou si taky něco vezme, ale co si budeme povídat, zase tak pracné vybrousit kudlu není. Nejsem nožíř, ani kovář, ale pár kudel jsem v panelákovém sklepě kámošům udělal a když už má člověk šablonu a udělané úchyty na broušení, tak je opracování surového „plechu“ otázkou max 3 hodin. Za těch 13 500,- bych si koupil dvě kudly od TOPS Knives a ještě mi zbude na prima víkend s kámoši. Pokud by byla cena do 8 000,- tak neřeknu ani půl slova, ale 13 500,- jako vážně???

Zanechat komentář