logo

Bushcraftportal.cz

Vlněný měšec – obal na láhev

6.06.2017 / Kategorie: Oheň, Potrava, Přežití, dovednosti, Voda, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 6

Tento měšec byl naším prvním výrobkem v době, kdy jsme začali používat nerezové lahve Klean Kanteen na vaření v ohni.

Prvotní impulz bylo zabránit očouzené lahvi, aby ušpinila ostatní věci v batohu. Začal jsem k tomu používat starou vlněnou ponožku. Po pár použitích jsem chtěl ponožku vylepšit stahováním v horní části. Ale to už bylo jednodušší udělat celý obal znovu.

Napadlo nás, udělat obal z vlněné dekoviny. Proč vlna? Je to celkem jednoduché. Vlna je přeci jen silnější než nějaká látka. Lépe izoluje. Ať už při manipulaci při vaření, tak i při samotném uchovávání teplého nápoje. Prázdný obal tak mohu použít jako ochrannou rukavici a manipulovat s horkým nádobím při vaření. Po uvaření čaje můžu lahev zavřít a v klidu přenášet, i když je vařící. Vlna drží teplo hodně dobře. Prodlouží tak dobu, kdy je nápoj teplý o několik hodin. Což se hodí v zimních měsících a nemusíte tak nosit termosku. V té se hodně špatně vaří 🙂

Vlněný obal však poslouží i v letních měsících, kdy ho stačí namočit do vody a tím jak se bude voda postupně odpařovat, tak bude tekutina uvnitř déle studená. Můžete to vylepšit tím, že namočený vlněný obal necháte v mrazáku zmrznout. Pak je chlazení ještě lepší. V obou případech pak musíte lahev přidělat z venku na batoh, ale to je snad jasné.

Obal se dá použít i jako měšec na přenášení ořechů, brambor a dalších potravin. Také ho využívám jako pytlík na sběr lesních plodů, semen a hub. Obal stačí jen vyprat v ruce. Do pračky bych ho nedával.

Takže když to shrnu, vlněný obal – měšec mi poslouží na ochranu ostatních věcí od umazané lahve. Dále jako izolace pro teplé i studené nápoje, ochranná rukavice při vaření na ohni a také jako pytlík na sběr plodů nebo na přenášení zeleniny.

Vyrábí se ve třech velikostech a to na lahev 800 ml, 1200 ml a 1900 ml.

Velmi často vařím vodu jen v hrnku, je jedno zda hrnek GSI nebo hrnek od Canterburyho. Oba dva se vejdou do obalu 1200 ml. Nic mi nechrastí po batohu a mám vše pohromadě. Obal pojme i benzinový vařič Optimus a hrnek, nebo hrnek a vařič Var a malou 100 g kartuši.

Někdo řekne, že je to drobnost, hloupost, ale já už bez vlněného obalu nedám ani ránu. Na fotkách vidíte různé možnosti použití.

Hezký den přeje Kraken

6 komentářů

 1. Mne skôr vadí, keď kovové nádoby v batohu cinkajú a hrkajú. Tam by som videl veľkú prednosť – tlmenie zvuku. Pri potulkách za zverou je to nevyhnutnosť.

 2. Vašek
  dne 7.6.2017 v 12.38

  Podle fotek z toho asi dost lítaj chlupy, nebo ne? Jako rukavice a chladící obal je to bezva nápad! Ty chlupy všude by mě štvaly,ale vydržel bych to, pokud jde za mokrý „fusak“ pověsit plná 1,9l kantýnka?? Protože když už bych fusak namáčel, asi by bylo fajn, aby za nádoba visela za fusak a né za ouško nádoby – je to tak myšlený nebo je provázek na fusaku jen na stáhnutí? (Udělal jsem si síťovku z paracordu, protože když se kantýnka věší k báglu za ouško, tak to zdržuje, když se chce člověk napít). kdyby šla věšet za fusak, kterej by se ani mokrej nevytahal, pak to beru :-)…??

  • Kraken666 (redaktor)
   dne 7.6.2017 v 16.21

   Chlupy nelítaj, drží. Kanteenu lze pověsit třeba na paracordnáramek. Takhle jí nosím a je to rychlé jí odpoutat. Pokud to chceš tahat za paracord na měšci, tak je to na tobě. Není to na to dělané. Používám to jen jako pojistku abych lahev nepotratil, když jí mám z venku na batohu.


Zanechat komentář