logo

Bushcraftportal.cz

Kožené boty do lesa i do roboty

12.07.2017 / Kategorie: Cestomanie, Oblečení, Přežití, dovednosti, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 12

Po pohodlných lehčích kožených botkách pokukuju dost dlouho.

Mám pohorky, kanady ale něco mezi jsem neměl. Vlastně ano, staré trekové Prabosky a pak farmářky Timberland. Ty jsou fajn, jen jejich cena není lidová. Pokud se vám nepodaří koupit na eBay. Prabosky bez GTX jsem oddělal za tři roky. Viz fotky.

Chtěl jsem prostě „bačkory „ na chození po lesních cestách, na výlety, motání kolem kempu, prostě nic moc náročného. Představa byla, aby to byla kožená bota, bez membrány, šitá a s lepenou podrážkou, která se po ošlapání dá lehce vyměnit. Spíš měkčí na chůzi a dost ohebná aby se prsty netlačily, když se bude delší dobu klečet. Také jsem chtěl dost místa na prsty a jazyk přišitý co nejvýš, aby nepadalo jehličí do bot. Když víš, co chceš, tak je to jednoduché. Na veletrhu ve Friedrichshafenu mi padlo do oka pár bot od Hanwagu, ale cena lehce přes 8000 Kč mi přišla dost. Farmářky Timberland jsou také dost drahé a nesplňují všechna kritéria a zmiňované Prabos Condor bez GTX, no posuďte sami dle fotek.

Před časem jsem narazil na celokožené šité botky z jižní Afriky od firmy Rogue. Na fotkách perfektní, ale nechtěl jsem kupovat zajíce v pytli. Poprvé jsem je v ruce držel a nasadil na nohu na Bushcraftshow 2017 v Anglii. Masakr. Nechtěl jsem bez nich odjet domů.

Po návratu proběhlo jednání s Jihoafričany a pak přišla velká zásilka bot a klobouků od firmy Rogue. Na klobouky se zaměříme jindy. Botky RB5 jsou odolnější a víc trekové, o těch až jindy.

Teď se mrkneme na botky RB2, které jsou určené na lehčí turistiku.

Tohle není klasická recenze. Je to spíš představení produktu a první dojmy z cca 14 dnů používání. Od prvního dne je mám stále na nohou a to od rána do večera. Krom cca dvou dnů, kdy jsem je musel nechat proschnout. Hned první den jsem totiž na dětském táboře chodil dvě hodiny ve slušném slejváku a boty byly po chvilce úplně turch. Od pasu dolů jsem byl promočený, takže není divu, že byly boty mokré, když do nich teklo i horem. Po vysušení jsem je řádně namazal Limmerem. Kůže výrazně změkla a ztmavla.

 

 

Od té chvíle to byla pohoda. Rosa v trávě nebo lehký deštík jim nevadil. Až dnes jsem po hodinovém toulání po louce cítil, jak dole u jazyka ve švu pouští vodu. Za další hodinu jsem měl špičky mokré. Ty druhé botky RB5 mají být voděodolné, tak uvidíme.

Tyhle boty jsou v suchém a teplém počasí perfektní. Ani s merino ponožkou pro treking jsem necítil, že by byla noha zapařená. Spíš takové příjemné mikroklima. Po vyzutí cca po 12 hodinách chození nikde žádný smrad. Jen vůně kůže.

Bavíme se o horkém létě na jižní Moravě, kde bylo lehce přes 30 stupňů a sluníčko do nás pralo od rána do večera. Chození po lese je paráda, dokonce lehce cítím šišky a větvičky. Také na kamenech je cítit, že je botka lehká a tenká. Ale zase je v došlapu jistota a cit.

Já jsem spokojený. Na běžné toulání to je ideál. Pokud bude lejt, beru svoje oblíbené BW 2000 a do hor Hanwag Nazcat. Na vše ostatní mám „erbéčka“, jak jim říkám.

Budu je nosit každý den až do listopadu. Pak už budu muset přejít na odolnější boty. Takže začátkem listopadu se můžete těšit na klasickou a podrobnou recenzi z několikaměsíčního nošení.

Těmhle botkám odpustím i to, že jsou na podrážce malé kazy v podobě dírek jakoby vyhlodaných červotočem, i trochu jinou barvu kůže u každého páru bot. Jsou to boty pracovní a po první potulce v lese už ani nevím, kde ta drobná vada na kráse byla. Pro mě je důležitá funkce a ta je zatím dost dobrá. V botkách jsem stihnul nalítat něco kolem 150 km a právě vysychají před údržbou.

Hezký den přeje Kraken

12 komentářů

 1. Lesní moudrost sama
  dne 30.11.2017 v 7.12

  Ahoj, když tak koukám na ty boty a je to celý numbuk story.
  Řezaná kůže má omezenou životnost a když si je už vyšlápneš, začnou se trhat. Navíc koukám, že ty boty Rogue mají takový divný špičky, prostě to kopyto, na který tu kůži pasují tam snad ani nebylo. Takový boty by zvládnul ušít i amatérský švec. (možná i švec prťavec). Cena je u nich docela vysoko. Udělejte raději recenzi na Meindl Perfekt, to je jiný kafe. Pokud by Vás ovšem něco takového napadlo, takový boty vydrží klidně 20 let nošení. Recenze by se tedy měla na tomto webu objevit minimálně za 10 let…

  • Já nevím,
   mně to jako nubuk nepřijde. Nicméně to je celkem jedno. Trochu mne u některých lidí fascinuje ta posedlost železobetonovými věcmi.
   Použít tenčí a prodyšnější materiál je u bot do horkého a suchécho počasí na místě. Předpokládám že v JAR takové panuje.
   Jsou dva přístupy: Buď budu mít boty na 20 let (ale také mnohem těžší, tužší a hůř prodyšné), nebo na tři s tím že budou lehké a pohodlné.
   Důkazem budiž, že dálkový trekeři (např. na PCT) nosí většinou lehké běžecké boty a to i do hor. Přičemž jdou několik měsíců v kuse v různorodém počasí a terénu. Zničí je relativně rychle, ale mají lehké nohy bez puchýřů a větší únavy.
   Když někdo řekne: „já mám fakt kvalitní boty, protože je mám už deset let“, o čem to vypovídá? Spíš se musí posoudit, kolik km mají za sebou. Někdo za těch deset let nachodí méně než jiný za dva roky.
   Není problém udělat věci na celý život, ale kdo to má tahat? Např. radši párkrát vyměním zničený batoh, než abych nosil takový, co prázdný vážií pět kilo, hlavně že vydrží na celý život a to samé s botama.
   Za mě klidně méně odolné, ale lehké a pohodlné. Je lepší mít víc bot na různé podmínky, než jedny „nezničitelné“ na všechno. V třiceti stupních bych třicet kiláků šlapal mnohem radši v těchto Afričanech, než v lunárních botách Meindl Perfekt.

   • Lesní moudrost. sama
    dne 12.12.2017 v 14.17

    Ahoj Duchu,
    asi máš pravdu to je bez diskuze, tady se aspoň ukazuje kolik způsobů a pojetí cestování je. Důležitý je samozřejmě co komu vyhovuje. Vždycky mě to prostě mrzelo, když jsem měl lehký modernější boty, že se vždycky brzo rozložili. Takže když už sis je vyšlápnul tak šli do popelnice. Prostě kvalitní neřezaná kůže se nedá ničím nahradit o tom žádná. Víc bot na různé účely samozřejmě beru. Ale když jsem srovnával dva podobné modely kde jeden byl v numbuku a druhý v celokůži, rozdíly tam jsou. Numbuk se prostě brzo rozláme, kolem ohybů i když mažeš poctivě. Numbuk se vytahuje, nechá se dobře roztrhnout. Výhodou je snad jenom ta nižší hmotnost a kratší rozcházení. Sportu zdar.

 2. mám je už asi mésíc a nemůžu si je vynachválit. Chodí se v nich opravdu jako v bačkůrkách. Kvalitně jsem je naipmregnoval takže jsou i celkem voděodolné. Uvažoval jsem původně o tom vyšším modelu, ale i tento splnil všechny mé očekávání a naděje co jsem do nich vkládal. Jinak souhlas ja jsem Prabos Tundra zničil také za tří roky, Planiky Epir za dva…

 3. Možná drobnou výtku bych měl k prodejci a sic , že by bylo od něj milé kdyby také doplnil k velikostní tabulce délku stélky v cm. Dnes už je to standard a dost by to ulehčilo výběr v záplavě různých typů velikostí.

 4. vlastimil nikl
  dne 8.2.2018 v 18.27

  RB5 – zakoupeny, namazány … opravdu jednoduchá botka. Nic navíc, takové „pracáky“. V podstatě jsem zvědav na kvalitu kůžefull grain mám poprvé – a ta se ukáže časem. Botka je měkká a pohodlná. Pokud chcete silné ponožky na zimu, tak spíš kupte větší číslo. Tkaničky jsem vyměnil, jsou krátké. Barvu podle fotek berte s rezervou, ale po namazání samozřejmě ztmavnou. Celkově mi připomněly nezničitelné botky, které jsem jako kluk zdědil po starším bratrovi – říkalo se jim Pionýrky. Pamětníci pochopí. Celkově to vnímám jako kontrast mezi dvěma přístupy. Jeden – jednoduchost, funkce, kvalitní materiál a poctivá práce, a druhý cingrlátka, blbinky , materiál „levněkoupil-drahoprodal“ a odbyt zajistí „oddělení propagace“ neboli marketing. Děkuji za možnost si takovou botku u nás pořídit.

  • Kocour v botách
   dne 21.2.2018 v 13.15

   Pane Nikl, Pokud Vám tyto boty připomínají pionýrky, tak vám něco povím o současných pionýrkách. Vyrábí je česká firma Flexiko. Od pohledu hnusná bota s ukrutně tenkou a tvrdou podrážkou. Kůže nic moc a ještě k tomu taková jako leštěná. Koupil jsem ti od této firmy farmářku a je to katastrofa. Podešev je z papíru a jelikož vykukuje všude ven z boty, funguje jako savý papír vody. Když jsem to psal výrobci jako reklamaci, tak ani neodepsal. Bohužel musíme kupovat pak boty z Německa, Itálie, Rakouska a kdoví odkud. . Co tady nezničil Baťa to dodělaly divoký 90 léta.

   • Kocour v botách
    dne 21.2.2018 v 13.21

    Kupujte boty od Meindlu, jsou i do vlka a nereznou.
    Např: Meindl Jersey PRO velmi podobná bota, dražsí, zato nerezne a tolik do ní neteče.

 5. Leoš Flodr
  dne 14.3.2019 v 10.18

  Moc hezký článek, nějaké takové boty už pár let hledám (odlehčené kožené, do města i na nenáročné výlety s dětmi do lesa). Zaujalo mě nedobré zkušenosti s Prados Condor, chtěl jsem se zeptat, jestli někdo zkoušel kožené (s nubukem) Vagabund Ankle, o kterých píše Viktorka Hlaváčková https://www.wanderingthere.net/single-post/2018/prabos-vagabund?fbclid=IwAR1UCJu0N4dJOO5EI9dAuUZB5qKQ6uneeh7PYjuaT0hH3uYS-FJwuE4y8JM ?

Trackbacky/Pingbacky


  Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'list_pings' not found or invalid function name in D:\Sites\web_8509840000305886941292941\www\wp-includes\class-walker-comment.php on line 184

Zanechat komentář