logo

Bushcraftportal.cz

Kožený skládací klobouk „OLEJÁK“ ROGUE OILED SUEDE PACKAWAY HAT

1.08.2017 / Kategorie: Oblečení, Přežití, dovednosti, Přístřešky, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 2

Pěkných kožených klobouků je na trhu málo. Na letošní Bushcraftshow 2017 v Anglii jsme narazili na sortiment firmy Rogue, a tak se nám to líbilo, že je už máme skladem na obchodě.

Mně zaujal skládací, kožený a olejovaný klobouk. Napřed nějaké info o firmě, která tyto klobouky vyrábí.

Zakladatel firmy CEJ Selke pracoval od roku 1960 jako Game Ranger v rezervaci Mala Mala připojené k národnímu parku Kruger v jihoafrické republice. Na začátku roku 1970 založil vlastní společnost Selke Leathercraft, následně synové Justin a Coleen Selke změnili směr firmy a začali činit kůži a vyrábět kvalitní kožené produkty pro africký trh. V prvních fázích se jednalo především o kabelky, opasky, peněženky a sandály. V roce 1986 vstoupil do firmy Trevor Selke a posunul společnost z afrického formátu na mezinárodní trh a zaměřil se na vývoj a výrobu kožených a plátěných klobouků, kožené obuvi a cestovních zavazadel z kůže. Nyní, téměř po padesáti letech a dvou generacích od založení společnosti se stala ROGUE největší společností se zaměřením na outdoorové produkty v Africe a prosazuje se také na mezinárodní úrovni.

Klobouk je tedy vyrobený v jižní Africe. Je udělaný bytelně, sem tam se najde nějaká nedokonalost jako křivě zaříznutá kůže nebo trčící nit. Ale je to pracovní oblečení a ne kus na přehlídkové molo. Vše drží jak má.

Klobouk se asi nedá testovat jinak než nošením. Já ho teď nosím víc než kšiltovku, protože velká krempa klobouku vrhá stín i na ramena a krk. Pravda je, že tenhle klobouk je spíše do nepohody, do chladnějšího počasí. Já se pod ním dost potím. I když má větrací otvory.

Velice mě klobouk překvapil při silném větru a dešti. Jak je měkoučký, tak drží na hlavě a vítr ho nechává na místě. Vodu nepustil, jen větracími otvory trochu prosáklo. Ale jinak velká spokojenost. Jediné co nevyužívám je balení klobouku. Nosím ho, ale neroluju. On pak nemá tak hezký tvar.

Klobouk nemá žádný popruh pod bradu, ale při volbě správné velikosti je to ok a klobouk sedí, kde má.

Pro srovnání, nosím klobouk velikosti L, M mi bylo malé, tlačilo a sedělo moc vysoko nad ušima. Moje hlava má obvod 57 cm, když mám vlasy na krátko 🙂

Prostě to chce zkusit osobně, ale pro orientaci jsem Vám to poměřil.

Klobouk asi nejvíc využiji na jaře a na podzim. Těším se, až bude hnusně foukat a pršet. Mám dva australské olejové kabáty, mám k nim sice i olejovanou kšiltovku, ale do deště je prostě klobouk lepší. Voda mi tak nepoteče po tvářích a krku, ale půjde rovnou na ramena a záda a spadne na zem.

Klobouk jsem trochu zatížil kameny a 24 hodin namáčel ve vodě. Poté jsem za něj tahal a kroutil ho, ale nic se nestalo. Drží, jak má. Naložil jsem do něj pár kamenů a šišek při stavbě ohniště. Také pohoda. Nakonec jsem ho strčil do mrazáku. Po pár hodinách jsem ho vyndal. Byl sice tuhej, ale za chvilku povolil, šel nasadit a po krátké době přestal studět, dokonce se zdálo, že hřeje. Myslím si, že je to ideální klobouk do nepříznivého počasí.

Firma Rogue vyrábí i jiné kožené klobouky, ty jsou ze silnější a pevnější kůže, ale také plátěné klobouky. Myslím, že si vybere každý, kdo rád nosí klobouky.

 

Na klobouku jsem nenašel žádná vážná negativa a tak ho můžete zakoupit v obchodě.

Hezký den přeje Kraken

2 komentářů

 1. Ahoj,

  četl jsem před časem recenzi na váš klobouk. Dostal jsem od kamaráda z Austrálie klobouk Red Rock Hat z klokaní kůže a rozhodně můžu doporučit, je lehoučkej, nepromokne a též se dá složit do transportního vaku (já ho hodím pod víko batohu aby se zbytečně nelámal. Nicméně doporučuji na vyzkoušení. Já mám hlavu 56/57 a M je akorát. https://www.australiangear.com/redrock-1078hs-hickorystone-squashy-crackle-kangaroo-hat.html

  • kousavá deka
   dne 19.1.2018 v 12.58

   Ahoj,
   moc pěkný klobouky, bohužel lidi si je odvykli je nosit. Mám kámoše co si na klobouky potrpí. Bohužel v civilizaci v tom člověk vypadá jako postrach. Nejlepší když vidím tatíka co si koupí Yetiho a western klobouk a je silnice král. Sám jsem si koupil klobouk jenom jednou. Bylo to před lety na čundu v Rumunsku v přepočtu za 30Kč. Byl to takový western slamák s krempou s potiskem Malrboro. Nosím ho už roky, vždycky když je pěkný léto na zahradu. Krásně luftuje a stíní zároveň. Kožený klobouk bych asi nevyužil, protože jak začne být chladno nesnáším když mi fouká do uší. Klobouky zachrání už snad jenom koňáci, ale v poslední době se i z tohohle koníčku stává drahá a fouňovská zábava ve stylu golf.


Zanechat komentář