logo

Bushcraftportal.cz

Lihový vařič Pathfinder s nástavcem na vaření

5.10.2017 / Kategorie: Nástroje, Oheň, Potrava, Přežití, dovednosti, Voda, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 1

Vaření na tekutém lihu není pro netrpělivé, kteří hlídají každou vteřinu. Na lihu se prostě nedá vařit rychle. Je to vaření spíš na pohodu.

Vařič na tekutý líh je celkem levná a spolehlivá věc. Líh seženete všude a vařič nemá žádné části, které se můžou porouchat. Je to vlastně jen plechovka, pár dírek a víčko. Ano může se prorazit plechovka anebo zničit těsnění. Ale těsnění lze vyrobit z tvrdé gumy a plechovka je dost odolná.

Před nějakým časem jsem hledal na trhu levný vařič na tekutý líh. Zkoušel jsem několik kousků a nejlépe si vedl lihový vařič Esbit . Viz. článek http://bushcraftportal.cz/2016/12/varic-na-tekuty-lih/

 

 

Vařič Pathfinder prodává ve svém shopu Dave Canterbury, kterého jistě znáte ze seriálu Dual Survival anebo z internetu.

Už jsem od Dava zkusil hodně věcí a tenhle vařič mne lákal velkým obsahem přenášeného paliva až 300ml . Uvádí se 2-2,5 hodiny vaření. To ale závisí na okolních podmínkách, teplotě vody, teplotě vzduchu i kvalitě závětří. Já naměřil 1,5 hodiny, ale také 3 a kousek. Na závětří to závisí asi nejvíce.

Vařič Pathfinder je vyrobený z tenkého nerezu, má víčko s gumovým těsněním a na těle vařiče je nasunutý děrovaný plech. Ten slouží jako nástavec na vaření, ale i jako částečné závětří. Je lepší si prostě udělat závětří svoje. Stačí se schovat za batoh, kamen nebo ho udělat z plechu, karimatky atd.

První věc, která mně nemile překvapila – nástavec se vlivem teploty kroutí a tak je po každém použití narovnat. Není to moc, ale trošku se na tom nádobka kolíbá.

Druhá věc. Nádoba po nástavci klouže. Chce to zdrsnit ten povrch nástavce, anebo udělat zářezy. Je to drobnost, ale pokud nejste na ideálně rovném podkladu tak vám hrnek cestuje jako na ledu.

Třetí věc, která mne překvapila, byl dlouhý start.

Vzhledem k použitému materiálu se to dalo čekat, hliník nebo mosaz vedou teplo mnohem rychleji.

Není to nic hrozného cca půl minuty až minuta. To nikoho nezabije.

Jinak vařič funguje jak má, je hezky zpracovaný a odolný. Přesně pasuje do hrnku Pathfinder nebo GSI. Takováhle sada zabere málo místa a je použitelná vždy a všude.

Vařič Pathfinder pěkně zapadá do sortimentu odolného vybavení od Dava.

142g vařič a nástavec 72g

Někoho odradí váha jiného cena, ale někdo další zase ocení větší nádržku na palivo a odolnější provedení.

U mě si vařič své místo našel.

Hezký den přeje Kraken

 

1 komentář

  1. Dutch
    dne 9.10.2017 v 6.17

    Líh je dobrý, pokud člověk cestuje do zemí, kde nesežene kartuši k plynovému vařiči. Vyjímkou jsou islámské země. Tam se volně neprodává.


Zanechat komentář