Asi stejně jako já znáte klasickou představu zálesáckého nože, konstrukce na trn a kožené kroužky. Nevím, kdo tohle vymyslel, ale setkávám se s tím roky, má to něco do sebe, kůže je odolný materiál a nehrozí, že by ručka praskla. Pár šrámů při používání jistě schytá, ale na funkci to nemá vliv.

Asi největší klasikou jsou nože Marbles a Ka-Bar

Ukážu Vám dva moje kožeňáky a jeden půjčený.

Ty moje kousky dělal Vladimír Man alias Ládes a ten půjčený je od Luboše Novotného alias Emila.

Oba dva nožíře znám osobně již několik let. Potkával jsem se s nimi na nožířských akcích, ale i na čundrech v přírodě.

Emil dělá svoje kožeňáky pod názvem Surovec. Ze začátku je měl víc surové, teď je má trošku vymazlenější, ale to neznamená, že by byl Surovec nějaké máslo. Drsná je nejenom vizáž, ale snese i drsné zacházení. Měl jsem Surovce pár měsíců půjčený. Je to sympatická kudla takového traperského vzhledu.

Pokud se Vám nůž líbí, nezapomeňte se podívat na Emilovo galerii na knife.cz  ZDE

Další dva kožeňáky mám od Ládese.

Ten menší je devítivrstvý sendvič, konstrukce na trn a na konci rozklepané. Byl to můj první kožeňák. Druhý nůž je spíš sekáč, páčidlo, no jak chcete. Oba dva mají konvexní výbrus a jsou dost řezivé.

Prošlo mi rukama mraky nožů, ale to co dokáže Ládes vytáhnout z materiálu je neskutečné. Něco podobného jsem viděl jen u Jardy Brixiho, ale o tom až jindy. Větší kožeňák je variace na britský survival nůž MOD. Pouzdro je schválně dělané jako staré, používané.

Oba dva nožíři si zaslouží pochvalu. Ládes dokáže i se svým hendikepem částečného ochrnutí ruky dělat skvělé nože. Emil zase dokáže zužitkovat každý kousek materiálu a dělá sendvičovou konstrukci čepele ze všeho.

Kožeňáky jsou hezké a praktické. Vždy se po nich podívám, když jsem na nějaké nožové akci.

Kdo nezkusil, neuvěří. Zkuste a mrkněte se na nějaký kousek. Na závěr přidám další kousky, které mi leží v hlavě.

Výrobci Martin Hlávka, Pospa nebo Chalcodes , mrkněte na jejich galerie.

 

Hezký den přeje Kraken

Sdílet

3 komentářů

  1. Fajn článek. Chtěl bych se zeptat zvládl by to člověk vyrobit sám? Mám v plánu koupit u vás na e-shopu čepel Tramp od KKnives. Popřípadě jestli neznáte nějakou stránku kde bych mohl najít inspiraci nebo i návody. Dík za odpověď.

  2. Nazdar. Ten Marbles nôž, presne ten čo je na obrázku, celkom sa mi pozdáva. Snažil som sa ho vygoogliť no nepodarilo sa mi. Neviete náhodou, kde by sa dal kúpiť? Vďaka.

Zanechat komentář