Když jsem před dvaceti lety někomu řekl, že mám rád věci z vlny, byl jsem okamžitě považován za blázna a masochistu. Vlna je přece těžká, hrubá a děsně kouše. To všechno je pravda. Ale merino je jiné. Teď trochu teorie.

Super fine Merinovlna  Woolsens  je zpracovaná ze speciálně vyšlechtěných ovcí, žijících v Austrálii. Díky svému průměru vlákna 16 mikrometrů (mikronů, µm), má tato merino vlna podstatně lepší izolační schopnost a prodyšnost než běžná vlna. Je také mnohem jemnější a hebčí na dotek. Díky jedinečnému přírodnímu složení vlněného vlákna, prádlo Woolsens nepodporuje vznik bakterií a tak nezapáchá ani při dlouhodobém nošení. Prádlo Woolsens je speciálně upravené pro možnost sušení v sušičce.

Light 160 g – hladký jemný úplet

Medium 180 g – žebrový úplet

Heavy 220 g – interlock úplet

Double heavy 260 g – double face úplet

Termoregulační schopnost – vlněné textilní materiály vytvářejí na těle mikroklima, které zabraňuje rychlému průniku vnějšího klimatu k pokožce – ať již chladného v zimě (vlna  „hřeje“) nebo horkého v létě (vlna „chladí“).

Odvod potu – povrch vlákna je hydrofobní, odpuzuje pot. Pot se buď odpaří, nebo je-li zadržován (například další vrstvou oděvu), vsákne se dovnitř vlákna, které je naopak hydrofilní. Vnitřek vlákna vlny má schopnost absorbovat vlhkost až do 30% své váhy aniž by vlákno bylo cítit vlhké nebo studené. I plně „nasáté“ vlákno zůstává na omak suché a zároveň neztrácí nic ze své termoregulační schopnosti.

Prodyšnost – vlněný textilní materiál je i v husté struktuře dobře prodyšný („dýchá“), Tato vlastnost zároveň umožňuje vlhkosti ve vláknech rychle se odpařovat. Prodyšnost je zajištěna nepravidelnou povrchovou strukturou vlněného vlákna, které je tvořené mikroskopickými šupinkami.

Antibakteriální schopnost – vlna je tvořena z 90% z proteinu (keratin), váže na sebe škodlivé látky včetně virů a bakterií, omezuje jejich rozklad a množení. Vlněný oděv ani po několikanásobném užití nezapáchá. Popřípadě stačí vlněný oděv vyvětrat, čímž se případných pachů sám zbaví.

Vlna je antialergení – nejsou známy žádné alergické reakce na vlnu (pozor nezaměňovat s tzv. „alergií“ na vlnu kdy se lidé s citlivou kůží cítí nepohodlně při nošení běžné vlny, která má velký průměr v mikronech). Merino vlna extra fine, případně super fine (se 16 mikrometry) má jemný téměř hedvábný omak, že nevadí ani zatvrzelým odpůrcům vlny.

Vlna chrání před UV zářením – což mnohá syntetická vlákna nečiní vůbec či jen nedostatečně.

Tolik teoretické povídání o merinu, které jsem stáhnul ze stránek výrobce Lasting.

Já jsem si před víc než deseti lety sáhnul na merino od Devoldu a Icebreakeru. Což jsou dvě velké firmy, které se zabývají výrobou oblečení z merina. Od každé z výše jmenovaných firem jsem měl po jednom produktu. Konkrétně trika s krátkým rukávem o gramáži cca 150g/m2.

Byl jsem spokojený a jediné, co mi odrazovalo od dalšího nákupu, byla cena. Proto jsem uvítal cenovou politiku firmy Lasting, kde jsou merino produkty podstatně dostupnější. Začal jsem trikem a mikinou, ale nejvíc zastoupené merino produkty mám v ponožkách. Popravdě už žádné jiné, než merino ponožky nenosím.

Na léto do kecek používám ponožky WKS 70% merino, složení 70% merino vlna, 15% siltex, 10% polyamid, 5% lycra 900.

Ty jsou fajn, lehké vzdušné. Když je chladněji tahám WHI 70% merino, složení 70% merino vlna, 15% polypropylen, 10% polyamid, 5% lycra. Tyhle nosím na delší cesty po městě, na cestování a na dny, kdy nepraží sluníčko. Také na sport, na kolo nebo běh.

Do těžkých bot, ať už pohorek, vojenských kanad nebo pracovních bot nosím ponožky merino zimní treking. Označení WSM 85% merino zimní treking, mají složení 85% merino vlna, 10% siltex, 5% lycra.

Tyhle fusekle 🙂 tahám nejvíc, je to na nich také znát. Nevadí mi ani v trekových botkách, když je venku 35 stupňů. Pot odvádí slušně a nesmrdí.

To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem u ponožek kompletně přešel na merino. Tři dny se dají zvládnout v pohodě s jedním párem. Ponožky jsou pěkně udělané, ploché švy nikde netlačí, neškrtí a nepadají z nohy. Pokud je budete nosit často a často prát, tak se připravte na to, že se ponožka bude opotřebovávat, ve spodní části jakoby sešlapávat a všude bude lehce žmolkovatět.

Když se podíváte na fotky, uvidíte tři roky staré ponožky, které po vyprání nestačí uschnout, a už je zase beru na nohy. Vlastně mám čtyři páry silnějších, dva páry středních a dva páry tenkých ponožek a ty jedu stále dokola. Žádná extra péče, po použití pračka cca na 40 stupňů spolu s ostatním prádlem a pak sušák a hned zase do služby. Na dvou silnějších párech mám ve spodní části chodidla malé dírky. Jsou prošoupané. V chladnějších dnech v ponožkách pobíhám po bytě a asi málo zvedám nohy. Prostě ty s dírkou jsem odsoudil na domácí nošení, ale v zimě je použiju jako druhou vrstvu anebo do spacáku na spaní, tam ještě udělají svojí službu.

Dalším velmi používaným kusem oblečení je triko s krátkým rukávem. Používám jednobarevné  triko z kolekce Quido 160g merino vlna. Tyhle trika mám dvě a používám je jako základní první vrstvu. Oproti dříve používané moiře je merino univerzálnější. Moira stále „topí“, kdežto merino v létě chladí a v zimě topí. Omlouvám se za laické přirovnání, ale je to tak.

Merino triko je příjemné na tělo. Má však proti bavlněnému nebo moirovému triku jednu nevýhodu. Tou je menší mechanická odolnost. Je to opravdu jemné tričko, které si můžete snadno zničit při prodírání křovím, nebo plazením po skále. Také ostré kraje zatavených popruhů na batohu nebo suché zipy na Vaší výstroji moc merinu nesvědčí. Chce to prostě chránit před mechanickým poškozením. Neberte mě prosím za slovo, není to hadřík, co se hned roztrhne. Je to prostě jen trošku náchylnější.

Na slušné chození☺ já vím, že to zní hloupě. Takže na výlety s rodinkou už nějaký čas nosím triko z kolekce Lucas. V tomto triku neuděláte ostudu a málokdo pozná, že se jedná o velice funkční sportovní triko. V poslední zásilce mi zaujala ještě řada Henry, no Ježíšek má co dělat. Do Vánoc je už jen kousek.

Merino trika střídám po cca dvou až třech dnech. Protože prostě nesmrdí. Víkendový vandr zvládnu s jedním a týdenní dovču obstarají dvě trika, které v nejhorším případě zabalím do kapsy u kalhot.

Jako vrchní vrstvu do chladu nosím mikinu Wiry 260g merino. Tu nosím více méně na výlety a do města, jako slušné oblečení. Není tolikrát praná a i po třech letech vypadá jako nová. U mikiny platí to stejné jako u trika, opatrně na suché zipy. Jinak jsem s odolností a funkčností spokojen.

Nesmím zapomenout na spodky, zvolil jsem boxerky Nico 160g. Mají delší nohavičku a přední část je lehce vyztužená.

Všechny merino produkty peru klasicky na normální program a normálním práškem, je to trošku mojí leností. Určitě by si prádlo zasloužilo prát šetrněji, ale můžu se vymluvit na to, že to testuju.  🙂

U ponožek jsem po delším používání narazil na jakési tvrdnutí ve spodní části a žmolkování. Mikina se malinko srazila a je mi akorát, takže si raději zvolte o malinko větší velikost. Trika a spodky v 160g jsou opravdu tenké a u některých švů je po té době co je mám, je znát únava. Ale ok, nikde se neukázala dírka, tak je to v pořádku.

Merino mne už před lety oslovilo, a snažím se průběžně doplňovat svůj šatník právě o oblečení z merina. Setkávám se s určitou nedůvěrou k merinu. Jak říkám, osahaná platí. Zkuste třeba jen ponožky a uvidíte. Holkám nebude zima na nohy a kluci budou hezky vonět. 🙂

Hezký den přeje Kraken

Sdílet

5 komentářů

  1. V naší partě jsou zapřísáhlí odpůrci i milovníci Merina. Výhody jsou menší zápach na dlouhých akcích, nevýhody jednoznačně delší schnutí a menší odolnost a vyšší cena. Porovnávali jsme s kamarádem Coolmax s Merinem a to schne tak třikrát pomaleji (mokré triko na těle). Taky batoh tomu nedělá dobře, žmolky a díry na zádech se objevují poměrně rychle. Znám i lidi, kteří nesnesou na kůži ani tuto jemnou vlnu. S tím zápachem uměliny to není zas tak zlé, pokud člověk používá polyester. Na čtrnáctidenní akci vystačím s jedním a při návratu do civilizace tasím čisté. Polypropylen (Moira) naopak smrdí děsně. Mně u vlny vadí to pomalé schnutí. Mám z nívždy luxusní pocit při oblečení, ale jak se zpotím tu vlhkost stále cítím a už to není ono. Hlavně u ponožek.

  2. Merino jhe skvělé. Přímo od Lastingu mám několikery ponožky (většinou tlustší), trenky, nějaké to triko a jednu mikinu. Co mi ale vadí, to jsou ty ódy (obecně, ne konkrétně zde) na to, že mokré nestudí. Studí. Nespočetněkrát jsem ve zpoceném merinu doběhl třeba na vlak a studilo. Je to prostě fyzika. Neříkám, že po namočení nehřeje, to zase ano. Ale přes to stuzení to tak nevnímáte. 🙂

    • Přesně tak, taky mi vadí jak studí, když se člověk zapotí. Takže na aktivity, kde počítám s vyšší aktivitou nosím syntetiku. Večer ji stačí přemáchnout a do rána většinou uschne.

  3. Mám troje ponožky od Lasting, tak bych rád něco napsal. První, letní (názvy si nepamatuju, ale všechny jsem je kupoval u vás v shopu) tam se mi udělala hned díra na palci po pár dnech nošení, takže nic moc u tak drahých ponožek. Druhé jsou středně hrubé, tak akorát na podzim nebo lehkou zimu. Nosím je dva roky bez problému. Třetí pár mám WHI 70% jako Kraken. Na zimu, do lesa a když mám v bytě kosu, sahám hned po nich. Zrovna v tuhle dobu je nosím a je mi v nich hezky teplo i když prší a mám mokré boty. Ale nedokážu si Krakene představit, že nosíš ještě hrubší do kanad, když je venku 35°C, to se ti vážně neuvaří nohy? 😀
    Jinak celkově ponožky jsou fajn, moc často je neperu v pračce, ale hodím do umyvadla (já je narozdíl od Krakena „netestuju“ :-D) a žmolky tam sice jsou, ale na funkci to nemá vliv. Super ponožky co nezklamou, teda až na tu díru u té lehké verze 😀

Zanechat komentář