S takovou myšlenkou jsem si pohrával dlouho. U zrodu jednoho batohu jsem už byl. Bylo to kolem roku 1996 a jednalo se o trochu upravený batoh CFP 90. Inspirací byl batoh, který byl vyroben  jako prototyp/testovací  batoh pro speciální jednotky (SEALs, Rangers, atd.).

Šil ho můj kamarád a už jsem o něm psal článek dříve. http://bushcraftportal.cz/2016/06/batoh-cfp-90/

Od roku 2001 jsem nosil CFPčko jen na zimu nebo delší akce, ale jako třísezónní batoh mi na zádech přistál 20 litr od SPM Liberec pro průzkumníky. Ten batoh jsem miloval i nenáviděl. Miloval jsem jeho malé rozměry a to jak seděl na zádech. Nenáviděl jsem hlavně víko a vlastně celý hořejšek. Při úplném naplnění bylo víko malé a nešlo přetáhnout přes tělo batohu. A spoustu dalších menších nedokonalostí. Udělat dokonalý batoh, který bude vyhovovat všem, je nemožné. Každý má rád něco jiného, každý má jiné potřeby. Prostě sto lidí, sto chutí.

Letos na jaře jsme byli dodavateli zatlačeni do kouta. Brutálně dlouhé dodací lhůty některých produktů nám ukázaly cestu. Cestu za vlastní dílnou a vlastnoručně vyrobenými produkty. 

Po pár měsících zajíždění chodu dílny a výroby doplňkových produktů přišla na řadu výroba malého batohu. Velkých batohů je na trhu strašná spousta, ale „dvacítek“ moc není. 

Protože z té naší bandy používám dvacítku nejvíc, dostal jsem za úkol dohlížet na výrobu tohoto batohu. S návrhem pomáhal celý tým bushcraftportal.cz. Realizaci prováděla děvčata na šicí dílně.

Klasický postup, jeden něco vymyslí, druhý to schválí, třetí to vyrobí a já to zničím 🙂 ale né, to byl jen vtip.

Batoh je jednoduchý.

Rozměry batohu jsou přizpůsobené tak, aby batoh dobře seděl na zádech a nepřečníval přes siluetu těla. Vyztužená záda a měkčené opěrné body na bedrech a lopatkách zaručují dobré rozložení tlaku. Na zádech je použita síťovina mesh, která dobře schne. Bederní pás má velkou přezku a vyztužení bederáku dobře obejme boky.  Na bederním pásu najdete i dvě kapsičky na zip.

Batoh je klasický tunelový s horním plněním. Uvnitř je velká kapsa na vodní rezervoár a krytý průchod pro hadičku na levou nebo pravou stranu. Na spodní část batohu se dá připnout stan nebo spacák díky Molle vazbě anebo díky popruhům. Na bocích batohu jsou dva páry stahovacích popruhů. Svislý popruh na dodatečné uchycení delších předmětů. Dvě otevřené boční kapsy na bocích batohu pojmou i lahev velikosti 1,5 pet nebo Us čutory. Dají se stáhnout pomocí šňůrky a olivky. Víko batohu má dvě kapsy a ještě dva popruhy na přichycení vybavení. Jedna kapsa má přístup z čelní strany batohu, což je praktické pokud chodíte ve dvojici a kolega Vám může z kapsy za chůze podat to, co potřebujete. Druhá kapsa je na spodní, vnitřní straně víka. Víko je po obvodě vybaveno pružnou lemovkou a těsně obejme naplněný batoh. Víko je také možné zcela odepnout a může s vámi cestovat v kupé, zatímco batoh pojede v zavazadlovém prostoru. Prsní stahovací popruh je vybaven píšťalkou pro signalizaci a dá se posunovat na výšku. Hlavní vstup do batohu chrání stahovací léga. Stahovací popruh pod víkem dokáže udržet bundu nebo spacák tam kde ho potřebujete.

Při čelním pohledu na batoh vás hned praští do očí logo JUBÖ. Logo je tvořeno prvními dvěma písmeny jmen zakladatelů firmy. Logo je vyražené na kůži a symbolizuje naše sympatie k odolným a pevným materiálům. O kousek níž pod logem je vodorovný průvlek dost široký na topůrko sekery, turistickou hůlku nebo mono stativ. Druhý průvlek se nachází ve spodní části batohu. Nesený předmět je tak dobře fixovaný. Pokud ponesete třeba sekeru, můžete její hlavu schovat pod víko batohu. Konce stahovacích popruhů, tedy těch, které jsou vidět při čelním pohledu, jsou na koncích opatřeny stahováním na suchý zip. Jsou totiž nejdelší a tímto jednoduchým stažením je „uklidíte“.

 

Batoh je vyrobený z pevného materiálu 100% polyester KTX s PU zátěrem. Jedná se o materiál, který je těžší, ale odolnější.

Prototyp jsem nosil a používal déle než tři měsíce a to téměř denně. Říkal jsem si, že je batoh odladěný, ale nebyl. Na finálním batohu bylo lehce pozměněno asi 15 různých drobností. To vše se díky každodennímu nošení vychytalo. Jak už jsem psal na začátku, sto lidí, sto chutí. Ne každému bude toto nastavení vyhovovat. Nic není dokonalé.

 

Finální batoh nosím a prototyp jsem se rozhodl otestovat až za jeho hranice. Byl naplněn kameny, vláčen bahnem. Tažen za autem naplněný hlínou, posloužil jako terč pro střelbu z luku a ze vzduchovky a také prošel zkouškou ohněm. Ale to si nechám až na jiný článek, kde popíšu, co se dělo a jaké věci jsem zjistil.

 

 

Tohle není poslední produkt. Na rýsovacím prkně už je několik dalších různých typů batohů a batůžků. Některé jsou už na světě jako prototypy a už je testují další lidé. Ale nebudu předbíhat. Máte se na co těšit.

 

Tento batoh má objem 25 litrů. 

šířka: 260 mm

výška: 600 mm 

hloubka: 170 mm

Hmotnost: 1269 g

Jedná se tedy o lehký batoh. Mohl být lehčí, ale bylo by to na úkor odolnosti materiálu. Když vezmu, že staré SPMko sloužilo 17 let, tak věřím, že tenhle batoh pokoří dvacetiletou hranici.

V některém z dalších článků vám ukážu, jak se do něj zabalím i na víkendovou potulku s přespáním.

Hezký večer přeju Kraken

Sdílet

24 komentářů

  1. Mě se tenhle bágl moc líbí. V podstatě má všechno tak, jak bych si to představoval. Možná bych doplnil mezi ty dva přední vodorovné úchyty dva svislé, tak cca 15 cm od sebe, aby se na to nechal přichytit třeba ešus tak jako na usárnu. A kapsa ve víku by mi tedy vyhovovala klasicky se zipem z druhé strany, tedy k zádům. Dělá mi to ve městě možná falešný pocit sucha a bezpečí ;). Ale to jsou obojí jen drobnosti. Tentokrát se mi zdá únosná i cena, takže za mě palec hore. Škoda že jste s ním nepřišli dřív, než jsem koupil tactical pro :).

  2. Vypadá moc pěkně, taková civilní verze SPM, ale s vychytanými drobnostmi, které mi u SPM (mám tu „novou“ verzi) vadily. Hlavně ta záda, co nemají odvětrávání, i když jasně, jako vojenský batoh se nosí na vestě, tady je to vychytané. Super věc jsou taky kapsy na bederáku, já to bohužel musím řešit sumkama. Tohle se fakt povedlo, ať vám slouží a najde si plno spokojených zákazníků 😉
    P.S.: na víkendy se dá do 25l sbalit v pohodě 😉
    P.P.S.: ten Savota batoh je dokonalý!!! Jen ta cena… 😀

    • Jo ta cena Savotta batohu neni mala, ale ta kvalita a zaruka 5 let. Rozhodl jsem se ho koupit. Vymenim jej za 10let starou Gemmu, ktera mimochodem porad slouzi. Pridal jsem k tomu i savotta karimatku. Ta mi prijde hodne vychytana. Takze v lednu vse dorazi a uz se tesim az s tim vyrazim ven.

      • Tome, dej vědět jak slouží ta karimatka Savotta, mám ji taky v plánu pořídit….

      • Viktore odzkiuseno zatim jen 2x ale nemenil bych. Vyzdvihnul bych kvalitu zpracovani a velmi vychytany lem. Ten je fakt akvely! Nic ene ted jsem se setkal s clovekem, ktery nachodil neco malo pres 1000 km na dvou mesicnim tripu a shodou okolnosti se savottou. Jednoznacne ji doporucuje. Zejmena chvali odolnost proti kaminku.

      • Díky za koment… už je tedy rozhodnuto… nafukovačku už nechci, protože je jenom otázka času, kdy jí pichnu… jenom se ještě zeptám ta tlouška stačí jako izolant…

      • Samonafukovačku Therm a rest mám 18let a nikdy žádný problém. Chce to nebejt línej a vyčistit si místo na spaní.

      • Jako poslední nafukovačku mám Travelite od Snugpaku a je super, ale stalo se, že jsem i tuto píchl, při spaní v lese a na paloučkách se to samozřejmě nestane… 🙂 Jinak se vracím k pevné karimatce pro její jednoduchost ( nemá se co posr..) a hlavně využitelnost na všechno.. pevnou karinu můžeš hned sundat z batohu a použit pro další využití, oproti nafukovačce, kterou jsem využíval pouze na spaní.

  3. Věřím, že batoh je poctivě šitý a prostě kvalitní. Přesto nechápu cenu.
    Letos jsem si nechal od pana Dernera šít 35 litrového Fitz Roye II. V základní výbavě 950,- S mými požadavky něco přes tisíc korun. Mohl jsem si vybrat barvu, není problém si poručit řemínek, úchyt prostě cokoliv kamkoliv. Kdo zná batohy od Dernera, dá mi za pravdu, že je to špičková kvalita.
    Jinými slovy není reálná cena toho vašeho batohu poloviční? Tak 1500,- ?

    • Jasně že se vždy najde něco levného. Materiál batohu od Dernera betexin hmotnost 220 gr.m/2 . Materiál zálesáka KTX 420g m/2 ale jasně vše se dá za nějakých podmínek ušít strašně levně. Kažý má možnost si oba dva batohy osahat a sám se rozhodne zda půjde do Dernera, Gemmy, Miltecu nebo do něčeho jiného.

      • Chápu. Je na tom jiný materiál, který je dražší. To je adekvátní vysvětlení. Avšak naznačuješ, že dražší a těžší je zároveň automaticky kvalitnější, což už mi zas tak nesedí. Hodit Dernera do jednoho pytle s Mil-tecem? To snad ne (Gemmu nemám rád, ale ta má snad materiál taky v pohodě ne? Kámoš měl dokonce model z Cordury).
        Víc jak deset let tahám Pinguina. Nevím z čeho přesně je, ale je z docela lehkého materiálu ve srovnání např. s Deuterem. Při normálním použití (nošení věcí na zádech, vystavení UV záření na horách, dešti, mrazu, sezení na něm, přeprava v dopravních prostředcích, občas křoví, skála atd), vydržel takový materiál v pohodě víc jak deset let. Vozím ho dál, jen s velkou zátěží na dlouhé akce v horách už se bojím, aby někde něco nepovolilo a pořídil jsem Dernera. Ten má od pohledu materiál ještě silnější než Pinguin se silným zátěrem, takže to úplně v pohodě stačí (zatím tři vícetýdenní akce v horách).
        Shrnuto: nepochybuji o kvalitě vámi vyrobeného batohu. Chápu proč je dražší. Nemyslím však, že dávat na batoh těžký materiál je výhoda. Pokud ho chci normálně používat je to zbytečné a přidá mu to na váze. Kdo nehodlá tahat bágl za autem, odrážet s ním šípy rozzuřených indiánů, házet do něj granáty apod., mohl by mít od vás fešný batoh za poloviční cenu s poloviční hmotností.

  4. Vzhledem k tomu, že se šije botoh u nás a budu předpokládat, že kvalita bude určitě prvotřídní, jinak by to nedali do prodeje, tak cena je v pohodě… Ten, pro koho je batoh určen, dobře ví, že není tak bohatý, aby kupoval levé věci…

  5. Tak kvalitně vypadá, přesto mi cena přijde vysoká. Nicméně, klidně bych to za to dal, když by měl bágl alespoň 35litrů. „Pět a dvacítka“ je na mě moc „malá“. Bude i větší?

  6. David Trávníček 28.12.2017 v 23.30

    Ahoj,
    Batoh vypada moc dobre, chci se zeptat jak velke jsou boční kapsy? Mam 1200ml kleen kanteen lahev s širokým hrdlem a zajima mne jestli se vejde.

  7. Kdy se jen i do „army“ batohu konecne protlaci system stahovani bederaku smerem k pupku pres ten nejjednodussi kladkostroj ve smeru nejvyssi fyziologicke sily oproti tomu, ze na vsech „army“ batozich bederak utahuju smerem od tela… 🙁 Argument, ze u 30ky batohu ma bederak pouze stabilizacni funkci je zcestny. I vyse zminena Savota se rozumne inspirovala v civilnim sektoru.

      • Ani tam nemusi byt kladkostroj jako na vysokolitraznich batozich, staci kladkova prezka, co se pri stahnuti samoblokuje. Vyrobne je to banalita, ale neskonale to zvysuje uzitnou hodnotu. Macka na ledu rozslapne jakoukoliv prezku, takze myslim, ze nema smysl moc spekulovat, objednat tu nejvetsi od YKK/Fastexu a batoh si razem najde priznivce i mezi vyznavaci pohodli, jako ja. Neberte to jako rypani, ale jako konstruktivni kritiku. Preji hodne zdaru, pri vyberu ;o)

  8. Ahoj Krakene, manžel mi právě batůžek objednal. Poputuje do Varů a už se moc těším až s ním vyrazím do přírody. Snad bude sedět. Mám jen 166 cm, tak doufám, že až stáhnu popruhy, bude ok. Jinak děkujeme za to, co děláte. Sledujeme videa na youtube. Je to super. Přeji Vašemu týmu hodně úspěchů a hlavně nové nápady.

  9. Ahoj,
    tak jsem vyzkoušel batoh na svém 3 denním vandru a naprosto v pohodě a s rezervou. Používám jako náhradu rozpadlé usárny.
    Díky a jen tak dál.

  10. Ahoj, nějak postrádám slíbený článek o sbalení se do batohu Zálesák na celý víkend. Nebo neumím hledat?
    Batoh se mi líbí, viděl jsem ho i na živo v prodejně, ale připadá mi na zamýšlený účel (univerzál na 1-3 denní akce) prostě malý.
    Můj aktuální Doldy 30 l je skvělý, mám ho asi 15 let, ovšem když jdu na ferratovou tůru, je narvaný až po strop. A to je na 1 den.
    Tak by mne pro inspiraci zajímalo, kde mám v balení rezervy. Nejsem slečinka, ale jídlo na min 2 dny, spacák, kari, celta, nějaký náhradní oblečení,…bych tam asi nenaskládal. Osobně to vidím tak na 45 l
    Tom

Zanechat komentář