logo

Bushcraftportal.cz

Zavírací kapesní nůž Ruike 801-SF 

4.12.2017 / Kategorie: Nezařazené, Nože, Oheň, Přežití, dovednosti, Přístřešky, Sériová výroba, Vybavení, Zbraně, pasti / Napsal: / Komentáře: 2

V dnešním článku se podíváme na zoubek zavíracímu noži čínské značky Ruike. Konkrétně se jedná o model 801 – SF.

Nůž je celokovový, střenky jsou vyrobené z nerezové oceli 3Cr14N v pískované úpravě a čepel je vyrobená z Sandviku 14C28N. Proti nechtěnému zavření brání pevná pojistka Frame Lock. Nůž je opatřen klipem, který pevně drží nůž, tam kde má. Čepel je opatřena dvěma kolíky pro lepší a rychlejší otevírání je lepší použít flipper. Fliper tvoří v otevřeném stavu velkou záštitu, a nehrozí tak sklouznutí prstu na ostří.

Klip, otevírací kolíky a podložky středového čepu jsou zabarvené do modra a podtrhují elegantní vzhled nože. Tento nůž beru jako čistě městský EDC nožík. Sice se v přírodě neztratí, ale do města se prostě hodí víc. Ocenil jsem modrou barvu klipu. Při nošení nože v kapse džínů je klip skvěle maskovaný. Prostě tolik nesvítí jako chromový nebo černý klip jiných nožů.

Celková délka nože je 200 mm, délka čepele 86 mm a tloušťka 3,1 mm. Váha nože je 120 g. Není to moc, ani málo. Působí v ruce lehce, ale přesto je cítit poctivá práce.

Celkově zpracování nože mně velice překvapilo. Čisté linie, vše začištěné, dotažené prostě paráda. Popravdě jsem čekal něco jiného. Vždy jsem se čínským nožům bránil, ale najdou se továrny, které dokážou udělat kvalitní kudlu. To je i případ Ruike, za necelých 900 Kč je to slušná kudla. Když si podrobně prohlédnete detaily, tak vám to bude připadat, že držíte v ruce daleko dražší nůž. Záruka 5 let opravdu mile překvapila.

Zavíráků mám málo, mám raději pevné nože, ale ty se do města nosí hůř. Tenhle plochý zavírák není v kapse znát. Je to skvělý pomocník. Čepel jezdí na ložiskách, a po pár měsících jsou ložiska slyšet. Stačí však stříknout olejem a je ticho. Otevírání je díky flipperu rychlé a snadné. Frame Lock zapadá do poloviny síly čepele a drží slušně. Tvar střenky je nejen hezký, ale i dobře padnoucí do ruky. Nikde nic neřeže, nedře a ani při delším silovém řezání není žádný problém.

Použitý Sandvik 14C28N znám již z jiných nožů. Ostří drží slušně, a i když je tvrdost 58-60HRC tak se dobře brousí. Nůž po krátké době ztratil svoji jedovatost, ale i tak je ostrý na většinu prací. Nejvíc jsem nůž používal na řezání pásek a kartonů v práci anebo doma na krájení na bambusovém prkénku. Bambus a karton jsou zabijáci ostří. Takže se vůbec nedivím, že se nůž ztupil, ale i tak se s ním dá obstojně dlouho řezat bez broušení. Horní hrana čepele má sražené hrany a tak moc nekamarádí s firesteelem. Ale při troše dobré vůle se jiskra vykřesat dá.

Nůž jsem kromě běžného používání podrobil zatěžkávací zkoušce. Opakovaně jsem ho švihem zabodával do kmenu stromu a po několika desítkách bodů, byla znát vůle čepele. Po dotažení středového čepu to bylo v pohodě. Pojistka držela pevně a celkově mi nůž přijde odolný. Pak jsem si hrál v bahně. Imitoval jsem tím ztrátu nože pádem do bahna. Párkrát jsem na něj šlápnul a dupnul a pak jsem klacíkem musel ze všech vnitřností vyškrabávat jemné bahno. Nůž stále fungoval, zavíral a otevíral se, i když byl plný bahna. Po opláchnutí v řece zase šlapal skvěle. Doma jsem jen dotáhnul čep a stříknul vnitřek olejem a jedeme dál.

Jedná se o nenáročnou kudlu, kterou se nemusíte bát nechat na větru a dešti. Po umytí a utření není vůbec znát, že bych nůž několik měsíců nosil a používal a ani válení v blátě na něm nenechalo žádné stopy. Paráda.

Za ty peníze je to pro mne velké překvapení. 

Určitě se podívám na další kousky z dílny Ruike. Nůž mi do testu půjčila firma Kronium.cz od které máme na obchodě svítilny Fenix. Děkuji.

Tenhle zavírací kousek bych se nebál doporučit i na venkovní aktivity.

Za mne určitě palec na horu.

Hezký den přeje Kraken

2 komentářů

  1. Sice by mi chyběla univerzálnost švýcara, ale tenhle by i stál za hřích, cena výkon vypadá dobře.
    Trochu mimo, je ten kvádrovej ešák lepší? Aspoň co se týče skladnost v bádlu, jídlo a vaření… V porovnání s léta fasovanou klasikou.

  2. Nůž vypadá fakt pěkně. Byť se domnívám, že výpovědní hodnota bahnotestu je nulová. Ono to blbě vypadá, ale je to pád do měkkého, a když na to člověk šlápne, tak to jen do měkkého zatlačí. To by ustál snad každý nůž. Jediné, co mu může vadit, je to pak zavírat, ale to by si asi každý umyl, pokud by mu nůž při svačině v bahně upadnul ne?


Zanechat komentář