logo

Bushcraftportal.cz

Házecí skládací hvězdice „Rotačka“

10.01.2018 / Kategorie: Nástroje, Nože, Přežití, dovednosti, Ruční výroba (Nožíří), Sériová výroba, Tipy, návody, Zbraně, pasti / Napsal: / Komentáře: 3

Hod nožem na terč je super relax. Znám dost lidí, kteří toto provozují. I já si rád hodím. Piluju techniky a docela si u toho odpočnu. K házení používám několik druhů nožů, nejraději československé bodáky k pušce vz. 58 anebo dýky FS, které používaly SAS a jednotky Commandos. Dnešní článek bude o málo známé věci a tou je „rotačka“.

Skládací házecí hvězdice přezdívaná „rotačka,“ byla v devadesátých letech vyrobena firmou Aquacentrum Praha. Zkoušela se u několika výsadkových a průzkumných útvarů tehdejší Lidové armády. Měla sloužit k zasažení protivníka do sedmi metrů. Nebyla ovšem zavedena. I já jsem se k ní dostal na vojně, sice jen na chvilku, ale od té doby co jsem si s ní v roce 1994 hodil, jsem jí prostě chtěl. Je to kus železa. Celková délka je 275 mm a váha 380 g.

Tloušťka ramen cca 5 mm a výška ramene 28 mm. Délka ostří je 60 mm. Ramena jsou kosodelníkového tvaru.

Jedna varianta měla drážky a druhá vyražené tečky.

Při povolení středového šroubu a roztažení ramen do správné polohy, zapadnou vyfrézované drážky do sebe. Šroubem se pak zaaretují a rotačka je připravena k hodu. Pod šrouby jsou pertinaxové podložky v zafrézovaných lůžkách. Časem již bývají zpuchřelé.

 

Je to brutální věc. Dopadová energie je strašlivá. Kdo kdy házel nožem, tak ví, jak hluboko do dřeva se hozený nůž zabodne. V tomto případě jde špička cca 3 cm do hloubky. Nic není překážkou. Plech to páře slušně.

 

Při troše tréninku je to celkem přesné. Díky tvaru hvězdy se zabodne pokaždé. Takže i méně zkušený házeč si zablbne.

K přepravě ve složeném stavu je rotačka opatřena koženým pouzdrem složeným ze dvou dílů.

Ano, je to velká a těžká věc. Umím si však představit, že v zavřeném stavu může sloužit jako bodná obranná zbraň a pokud rozdělím hvězdici, tak i jako dva hroty kopí.

Každopádně se jedná o zajímavou sběratelsky ceněnou věc. Před několika týdny jsem na tuto hvězdici točil video a spousta lidí jí vůbec neznalo. Proto jsem si dovolil rotačce věnovat tento článek.

Pokud hledáte více informací o nožích v Československé armádě tak mrkněte sem http://www.uton.cz

Hezký den přeju a hodu zdar☺ Kraken

3 komentářů

Trackbacky/Pingbacky


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'list_pings' not found or invalid function name in D:\Sites\web_8509840000305886941292941\www\wp-includes\class-walker-comment.php on line 184

Zanechat komentář