logo

Bushcraftportal.cz

Podpalovač UCO

11.01.2018 / Kategorie: KPZ, Nástroje, Oheň, Orientace, Potrava, Přežití, dovednosti, TIPY, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 0

Znáte to, každý nosí v batohu nebo v kapse nějakou pojistku, aby vždy rozdělal oheň. V dnešním článku se podíváme na jednu takovou pojistku. Jedná se o podpalovač od firmy UCO, který je vyrobený z odpadu při zpracování cukrové třtiny.

Tento odpad se používá jako obnovitelné biopalivo. Dále jsou z něj lisované kostky, ty jsou napuštěné přírodním voskem na koncích opatřených škrtací hlavičkou stejně jako zápalky.

Na krabičce je klasické škrtátko, o které pak podpalovač pohodlně zapálíte. Z počátku hoří slabě, ale za chvilku se rozhoří a vydává silný plamen po dobu až sedmi minut. V době plného plamene je těžké podpalovač sfouknout.

Podpalovač lze také zapálit jiskrou z firesteelu. Chce to naškrábat povrch podpalovače, aby se jiskra měla kde uchytit.

Jedná se o berličku, já to vím. Ale někdy se taková berlička může hodit. Podpalovač využijete i doma na zapálení dřeva v krbu nebo dřevěného uhlí v grilu.

Pamatuji si, když jsem něco podobného nosil dříve v kapse. Každý trojúhelníček zvlášť zabalený v alobalu.

Tenhle je však více slisovaný a více napuštěný voskem. Znáte to, položím před Vás dva úplně stejné podpalovače a jeden z nich bude z USA. Který si vezmete? Jasně, že UCO z USA. 🙂 To byl jen vtip a vzpomínka na Pelíšky a krabičku se sirkami ☺

Hezký den přeje Kraken

Zanechat komentář