Šemag je tradiční arabská pokrývka hlavy. Rozměrově 110 x 100 cm a většinou vyrobený z bavlny. Jeho historie je dlouhá a také různé barvy mají různé významy. Nás však zajímá ta praktická část. To znamená, k čemu je tento tenký kus látky dobrý.

V teplých měsících ochrání hlavu nebo krk a ramena před sluncem. V zimních naopak drží teplo co nejblíže těla a může posloužit jako šála anebo pokrývka hlavy. Někdy jsem šemag použil jako ledviňák a zahřál si jím studená záda. Pokud se složí, může sloužit jako doplněk lékárničky jako trojcípý šátek, obvaz nebo škrtidlo. Využití je různé. Pokud rádi svačíte na pařezu, nezapomeňte, že toto místo rádi vyhledávají lišky, kuny a další jako svoje WC. Takže šemag může posloužit jako prostírání.

Také se může hodit jako filtr na špinavou vodu, nebo taška na sběr bylin a plodů. Prostě záleží na Vaší fantazii. Jednou jsem použil šemag jako síťku na lov rybiček. Ale na to mám něco lepšího. Síťku baracudu. Ty se dělají buďto v rozměrech 70 x 150 cm anebo hodně podobném jako šemag. Ten čtvercový tvar je podle mě lepší. Na trhu najdete sítěk několik druhů, chce to však vybírat ty na omak jemnější. Přeci jen si na krk nedáte něco, co škrábe jako ostružiní 🙂

Baracuda od firmy Condor je po vyprání pěkně jemná. V létě jsem jí používal na lov rybek a lučních koníků jako nástrahu na rybaření. Jde to díky síťové konstrukci a čtvercovému tvaru dobře.

 

Jinak se dá použít stejně jako šemag. Šemag používám spíš v zimních měsících a baracudu zase v těch letních. První šemag jsem dostal někdy před dvaceti lety, to je ten bílo černý. A ten pískový je originál z Anglie. Je trošku vyšší gramáže než u nás prodávané šemagy. Šátky nebo síťky na krk jsou kousky oblečení, které Vám pomůžou, když je potřeba. Pokud je nepoužívám, tak jsou buďto ve víku batohu anebo přivázané z boku batohu. Prostě stále se mnou.

Je to kus vybavení, který se nezdá, ale dá se použít na hodně věcí. Záleží na fantazii. Hezký den a teplý krk přeje Kraken

Sdílet

4 komentářů

  1. Ahoj Krakene super recenze.Schemagy mam doma asi tři černej na civil zelenej do lesa.Ted nově sem si koupil ještě modrej.Je to super nědky lepši než bežna šala.Mej se

  2. Shemag je podľa mňa top kus oblečenia a nie len to. V článku si napísal jej výhody a ja pridám. V prwxhosnom období, jar, jeseň oko krku v spacáku, ako trojcípa šatka pri prvej pomoci, prip. zviazanie čohokolvek na miesto špagátu. V jednom článku si písal o popruhu na zavesenie batohu na strom. A potom iné extrémne veci ako po rozstrihnutí ako náhradné onuce a pod. Shemag je u mňa základná výbava. Niečo neuveriteľne univerzálne. Není o čom.

  3. Shemag je určitě top a k tomu využití bych ještě přidal, že jde i uvázat jako takový batoh, šátek přes pusu (př. pokud se někde dost práší tak pro citlivé jedince), když se namočí tak příjemně ochladí a v nouzovém případě jde použít i jako přístřešek.

  4. Shemagh pochází ze středního východu obecně (nejen arabská pokrýkva hlavy). Židé shemaghu říkají sudra.

Zanechat komentář