logo

Bushcraftportal.cz

Victorinox Rangergrip 79

29.03.2018 / Kategorie: KPZ, Nože, Oheň, Potrava, Přežití, dovednosti, Sériová výroba / Napsal: / Komentáře: 6

Když malý nůž z více funkcemi, tak jedině ty od Victorinoxu. Říkám to už roky, a i poslední modely mne v tom jen utvrzují. Dnešní článek bude o velkém modelu Rangergrip.

Svůj první Victorinox jsem měl od roku 1990 a stačil mi až do té doby, než jsem ho ztratil při povodních v roce 2002. Pak jsem si pořídil jiný model, oprava bylo to víc modelů. Dost Victorinoxů jsem i rozdal jako dárky a vždy takový nůž potěšil.

Před časem jsem vybíral nové modely do nabídky v našem obchodě. Domluvil jsem si i několik kousků na testování. Jako první jsem do kapsy zařadil velký Rangergrip.

Je to kus nože. Fotky možná klamou, ale v ruce je tenhle nůž cítit.

Celková délka otevřeného nože je 227 mm, zavřeného pak 131 mm. Délka čepele 96 mm při tloušťce 2,5 mm a výšce 18 mm. Váha je 167 g, a protože má více funkcí, tak je i silnější a to 22 mm.

Je to prostě macek. Nejvíce je to znát při klasickém držení. Padne do ruky perfektně.

Při prvním pohledu zaujmou protiskluzové střenky.  Nůž se velmi dobře drží a úchop je jistý. Hlavní čepel se dá otevřít palcem a nůž je tak rychle připraven k akci. Jednoruční otevírání je snadné a není potřeba velká síla k otevření čepele.

Čepelka má hezký souměrný výbrus s dobrým úhlem fazety. Nůž jde dobře do řezu a jdou s ním jak hrubější tak i jemné práce. Pojistka čepele zapadá s hlasitým cvaknutím a uvolní se až stisknutím loga Victorinoxu. Dalším želízkem v pořadí je pilka na dřevo. Je mezi příložkami zcela ukrytá, ale na začátku se dá nehtem zabrat na malý přesah a pilka jde lehce otevřít. Je velmi ostrá a řeže jako ďas. 🙂 Zoubky se zanáší pilinami a je potřeba při čištění pilky vyšťourat piliny ze zubů. Zoubky na pilce jsou rovné a tak si na řezání nemusíte dávat velký pozor. Ovládání pilky zvládne každý. Hřbet pilky má ostrou hranu, která je ideální na křesání s firesteelem. To je potom ten pravý ohňostroj. Jen je potřeba málo tlačit, pilka nemá pojistku a může se tak snadno zavřít a způsobit zranění.

Následující řada nástrojů jsou vlastně dva otvíráky. Jeden slouží jako otvírák na konzervy, je ostrý a jde do plechovek jako po másle. Na jeho konci je i malá ploška, plochý šroubováček.

Druhý otvírák je na piva a na jeho konci je také plochý šroubovák ale už většího rozměru.

Obě dvě želízka se otevírají pomoci zářezu (nehetníku) a nemají pojistku.

Na hřbetu nože jsou ukryté dva nástroje. Vývrtka a výstružník-šídlo. Oba dva nástroje mám rád a používám je. V horní části plastové střenky je schované párátko a pinzeta. Párátko nevyužívám ale pinzetu ano, ta se vždy hodí.

Na konci nože je očko a kovový kroužek na pojistnou šňůru.

Preciznost a praktičnost mi na Victorinoxech moc baví.

Švýcaráků mám několik, ale tenhle na pár měsíců vytlačil všechny ostatní. Je to kus nože a to jednoruční otevírání je nakažlivé.

Protože jsem si za ty roky oblíbil tyhle malé pomocníky, tak jsem rád, že se firma Victorinox drží svojí tradice a stále dělá skvělé a praktické pomocníky na cesty.

Nůž jsem používal jak v kuchyni, tak i na práci se dřevem. Zatím nebylo potřeba ho brousit. Jen jsem obtahoval na kůži s brusnou pastou a nůž holí chlupy.

 

 

Celkově je nůž velmi dobře zpracovaný. Vše je začištěné a jediné ostré hrany najdeme na pilce.

 

Asi bych ho nechal v kapse na stálo, ale díky firmě RÖSLER Praha, spol. s r.o. mám ještě několik dalších vinoxů na test a tak ho zase na nějaký čas odložím. 🙂

Zastavte se na jakékoliv prodejně a mrkněte se na vlastní oči. Určitě si jeden z modelů odnesete.

Hezký den přeje Kraken

6 komentářů

 1. Jaroslav Moučka
  dne 29.3.2018 v 19.15

  Vlastním tento model a zcela souhlasím s Krakenem. Jako jediný nůž na cesty a výlety po našich krajích, je víc než dostačující 😉

 2. Honza
  dne 31.3.2018 v 9.28

  No, ono už tenhle nůž je spojením Wengeru a Victorinoxu. Od každýho má něco. Jinak velký šroubovák pojistku má. A to tak, že se při tlaku na něj čepelka kousek zasune a zajistí. Ale chce to docela sílu. Já mám tenhle nůž taky, ale se zubatým ostřím a maximální spokojenost 🙂

 3. Mzslím, ze nejblbější otvírák na konzervy má victorinox compact. Je to takový combo otvírák na lahve a konzervy současně. Na druhé straně dnes už otvírák na konzervy považuji za zbytečnost.

 4. Dutch
  dne 2.4.2018 v 12.57

  Otevřít Victorinoxem konzervu je hračka. Pokud s tím má někdo problém, nechť nahlédne do návodu, který je přibalen ke každému noži…

 5. Ondra
  dne 3.4.2018 v 11.46

  No sám mám Wenger RangerGrip 95.827 rescue. Je to macek a mám ho rád. Ale zažil jsem neskutečné martirium při pokusu o výměnu pilky na dřevo. Bohužel se mi ji podařilo jedním z prvních pokusů otupit. Naklusal jsem do Acronu (autorizovaný servis, který velké pilky na výměnu posílá přímo do Švýcarska výrobci (ny výměnu menších nástrojů malé mají licenci někde v Německu, velké nástroje musí do Švýcar)). Uměli to do Švýcar poslat firemní poštou, čekací doba 2 měsíce, ale poštovné zdarma Výměna pilky 280,-. A světe div se, 3x se mi pilka vrátila nevyměněná (napoprvé sem nůž poslal s popisem, co se má vyměnit, napodruhé s důtrazným popisem, napotřetí i pilku popsal lihovkou (vrátila se očištěná se zbytkama popisku)). Vyměnili mi ji až když jsem ji na počtvrté zlomil. Takže po devíti měsících cestování tam a zpět sem měl nůž zpátky s konečně vyměněnou pilkou. To sem od Švýcarského servisu fakt nečekal. Pochopil bych to u licenčního servisu, ale nechápu to od výrobce. Zvlášť při takové ceně za nůž. Fanouškem wengeru jsem stále, ale dávám si safra bacha, abych to martirium nemusel absolvovat znova. (Jinak nutno podotknout, že v Acronu jsou velmi vstřícní a schopní nechat vyměnit jakýkoliv nástroj)….


Zanechat komentář