logo

Bushcraftportal.cz

Zavírací nůž Böker Plus Damascus Stag

27.03.2018 / Kategorie: Nástroje, Nože, Přežití, dovednosti, Sériová výroba, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 0

Dnešní článek bude o malém zavíráčku od Böker Plus s damaškovou čepelkou, ručka je kombinace damašku a parohu.

 

Když mi před pár měsíci posílal kolega fotku tohoto nože s tím, zda ho chci do testu, zajásal jsem a říkám ano. Fotky klamou. Představoval jsem si kudlu o celkové délce 25 cm. Až když přišla pidi krabička, tak mi došlo, že to bude prcek.

178 mm celková délka a čepel dlouhá 77 mm jasně ukazují, jaký drobek to je. Váha 106 g je dána tím, že příložky jsou damaškové. Uprostřed střenky je vložený kousek parohu a vše je přitaženo mini šroubky. Upřímně mi tam ty šroubky vadí. Chápu, že je to nejjistější možnost montáže, ale šest šroubků na každé straně mi přijde moc. Délka čepele je 77 mm při tloušťce 2,3 mm a výšce čepele 20 mm. Výbrus plochý zakončený fazetkou. Úhel fazetky byl cca 37 stupňů a na jedné straně trošku utíkal. Tak jsem nůž přebrousil na 34 stupňů a tím jsem i srovnal nesouměrnou fazetku. Nožík řeže slušně, už z výroby byl dobře nabroušený, ale poté co jsem si s ním pohrál, tak se výkon zlepšil. Ostří drží celkem dlouho a dá se relativně rychle obnovit.  Řekl bych, že je materiál čepele pocitově měkčí. Snažil jsem se zjistit, o jaké materiály v tomto damašku jde, ale marně. Materiál je tajemný jako hrad v Karpatech 🙂

Při podrobnějším zkoumání hřbetu čepele mi to přijde, jako by byl na ostří vložený kus jiného materiálu a boky byly damaškové. Anebo už prostě špatně vidím. Fakt je ten, že takovéhle mlžení o materiálu mi není sympatické. Jak už jsem říkal na začátku, nevěděl jsem, do čeho jdu. Tak jako jsem neznal velikost nože, tak jsem neznal ani prodejní cenu. Je mi jasné, že damašek a paroh něco stojí, ale u nože za 3800 Kč bych chtěl vidět lepší zpracování. Přechod damaškových příložek do parohu je katastrofa. Na jednom spoji to je celkem hezké, ale protější strana je děs. Jsou tam ostré hrany, kde se usazují nečistoty. Taková maličkost pak kazí dojem a sráží tuhle kudlu na úroveň nožů z tržnice.

Kdyby stál 1500 Kč tak to nekomentuji, ale u takto drahého nože by to spasování mohlo být lepší.

Jak s oblibou říkám, tohle je nůž na koukání tak z jednoho metru. Na tuhle vzdálenost je hezký ☺

Abych nebyl jen negativní. Tak pojistka systému backlock zapadá s hlasitým cvaknutím a také pevně drží. Na čepeli je i zářez na nehet pro snadnější otevírání. Na tak malém noži by mohl být o polovinu menší. Ještě se vrátím k šroubkům, které drží střenky. V zadní části nože drží dobře, ale v přední jsem musel už dvakrát přitahovat. Ještě jednou se povolí a budu je muset zakápnout lepidlem.

Když to tak po sobě čtu, tak vidím hodně věcí, které jsou na tomhle noži nedokonalé. Pokud přihlédnu k ceně, tak nechápu. Pokud srovnám zavíráky od Realsteel nebo Ruike, kde je zpracování daleko preciznější a to se bavíme o nožích za cca 1500 Kč a nebo Ruike za cca 900 Kč. Opravdu tomu nerozumím. Stačilo by doladit pár drobností a k noži by nebyla žádná výtka.

 

 

S nožem jsem dělal všechny klasické činnosti, které se zavírákem dělají. Příprava potravy, maso, zelenina, příprava chlupatého dřívka na podpal anebo i samotné rozdělávání ohně. Díky celkem ostré hraně hřbetu nože lze z firesteelu dostat slušné jiskry. Je to kapesní kudla, kterou zvládnete všechny tyhle drobné práce na jedničku. Vypadá dobře a v lese nebo na cestách se neztratí, ale.

Závěr:

Nůž to není špatný, láká použitými materiály, ale zpracování a slícování jej sráží o pár schodů dolů. Osobně bych za takovou kudlu ty peníze nedal. Při cenovce přibližně 1500 Kč už bych měl nutkání si tuhle kudlu pořídit.

Pokud bych měl nůž ohodnotit body od 1-10 tak bych s klidným svědomím dal 5 bodů.

Prostě průměrný nůž za vyšší cenu. Děkuji firmě RÖSLER Praha spol. s r.o. za poskytnutí nože k testu.

Hezký den přeje Kraken

Zanechat komentář